Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Moderné domy

Hľadáte špecialistu na moderné domy? V tejto kategórii máme 20 328 podlahárov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 553 profesionálov na Slovensku

71 241 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Moderné domy

Potrebujete službu z oblasti moderné domy? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výber pozemku, návrh vhodného riešenia, cenové ponuky, financovanie projektu, žiadosť o stavebné povolenie a realizáciu projektu. Cena moderného domu sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: dodatočné konzultácie, zapracovanie pripomienok do návrhu, použitie prémivých prvkov a materiálov, ktoré vám poskytne niektorý z našich 20 328 špecialistov v danej kategórii.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 553 profesionálov na Slovensku

71 241 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Ak sa rozprávame o moderných domoch, s najväčšou pravdepodobnosťou sa bavíme o novostavbách. Je totiž omnoho jednoduchšie postaviť si moderný dom úplne od základov s tým, že naň použijeme najmodernejšie materiály a zapracujeme doň najmodernejšie a najkvalitnejšie technológie, ako sa všetko toto snažiť dostať a zabudovať do starších rodinných domov. 

To však znamená, že bude treba vyriešiť niekoľko ďalších vecí, ktoré zahŕňajú kúpu vhodného pozemku, projekt domu, ktorý by mal mať orientáciu na správne svetové strany, mal by byť naprojektovaný z najnovších materiálov a obsahovať moderné technológie tak v oblasti zabezpečenia, zariadenia, ako aj napríklad vykurovania.

V zásade platí, že v súčasnosti nie je problém zabezpečiť si čokoľvek potrebné, no dôležité je ujasniť si, čo od svojho nového a moderného bývania požadujete a koľko ste doň ochotní investovať času, a hlavne peňazí.

Pozemok

Ak sa teda raz rozhodnete, že si postavíte svoj vysnívaný rodinný dom a budete sa ho usilovať vybudovať podľa najnovších trendov, prvá investícia pôjde do pozemku. Samozrejme, celková cena pozemku závisí od jeho rozlohy, ale všetko sa prioritne odvíja od lokality, v ktorej je pozemok umiestnený.

Iná cena bude niekde na dedine, iná v malom meste a s úplne odlišnou cenou budete musieť počítať v blízkosti veľkomesta alebo hlavného mesta. Ďalšia zásadná vec, ktorá ovplyvňuje cenu pozemkov, je napojenie na všetky dôležité inžinierske siete, teda na plyn, vodu a elektrinu, prípade je dôležité i pokrytie oblasti internetom.

Príklad cien pozemkov

Ak by ste chceli stavať napríklad v blízkosti Partizánskeho, za pozemky v okolitých dedinách zaplatíte do 30 €/m2, avšak v samotnom Partizánskom sa tieto pozemky predávajú za 60 – 70 €/m2. Neďaleko Nitry kúpite pozemky za 80 €/m2, v Nitre by ste však už za tento pozemok zaplatili okolo 150 €/m2. V okolí Bratislavy a v Bratislave potom môžete nájsť pozemky v rozmedzí od 500 do 1 000 €/m2.

Preto je dobré premyslieť si, či je pre vás prijateľnejšie kúpiť si miesto na stavbu rodinného domu vo vychytenej lokalite v tesnom susedstve veľkého mesta, alebo radšej niekde na dedine, kde budú pozemky lacnejšie, avšak možno s komplikovanejším prístupom k práci, prípadne určitým službám.

Projekt

Máte dve možnosti. Prvá možnosť znamená, že si projekt kúpite vo firmách, ktoré sa zaoberajú projektovaním domov na kľúč. V tomto prípade zaplatíte za realizačný projekt niekde na úrovni 700 – 1 000 €. Musíte však počítať s tým, že takýto projekt s najväčšou pravdepodobnosťou nebude obsahovať všetko, čo sa od moderného domu očakáva.

Druhá možnosť je, že oslovíte projektantskú kanceláriu a dáte si naprojektovať svoj vysnívaný moderný rodinný dom presne podľa požiadaviek. Tento variant je však často oveľa drahší. Možno sa vám podarí zohnať človeka, ktorý vám dom naprojektuje v sume okolo 1 000 €, častejšie sa však ceny pohybujú v rozmedzí od 1 500 € do 5 000 €. V prípade ultramoderného projektu však môžete zaplatiť za realizačný projekt až 15 000 €.

Materiály

Murovací materiál predstavuje zhruba 10 % celkovej ceny domu. V súčasnosti sú najviac používané tradičné materiály, ktorými sú tehla a pórobetón. Každý materiál ma svoje výhody i nevýhody.

Vývoj stavebných materiálov napreduje rýchlym krokom a aktuálne zoženiete na trhu aj tehly, ktoré sú vyplnené rôznymi izolačnými materiálmi, či už ide o polystyrén, alebo minerálnu vlnu. Tým sa zvyšujú tepelnoizolačné vlastnosti materiálov i celého domu, a teda automaticky aj kvalita a komfort bývania.

Vnútorné vybavenie – nábytok

Môžete si, samozrejme, všetko pokupovať v špeciálnych nákupných centrách za lacnejšie peniaze alebo zvoliť drahší variant, ktorý spočíva v zabezpečení si firmy, ktorá vám vyhotoví nábytok presne na mieru, podľa vašich požiadaviek. V tomto prípade síce zaplatíte o niečo viac, avšak celý váš dom a jeho vnútorné vybavenie sa bude niesť v jednom duchu, korešpondovať spolu a navzájom sa dopĺňať.  

Vnútorné vybavenie – elektronika a domáci pomocníci

Na trhu je množstvo značiek, ktoré ponúkajú domáce spotrebiče. Ak chcete ušetriť, zvoľte si jednu značku a rovnakého predajcu, od ktorého spotrebiče nakúpite. Vtedy existuje veľká šanca, že sa môžete dopracovať k významným zľavám.

Ak chcete naozaj moderný, možno už priamo "dom budúcnosti", preskúmajte trh a vyhľadajte si domácich pomocníkov s pripojením na internet. Internet vecí je niečo, čo bude v budúcnosti dominovať bývaniu. Znamená to, že spotrebiče budete môcť ovládať na diaľku, pred príchodom z práce si po ceste domov uvaríte kávu a chladnička vás napríklad upozorní, že v nej chýba potravina, ktorú naozaj zbožňujete.   

Ekologický a ekonomický komfort

Moderné domy by mali byť ekonomické, ale i ekologické. S tým súvisí i využívanie čistej energie. Vykurovanie pevným palivom sa už dávno nenosí, do úzadia ustupuje i vykurovanie plynom. V skutočne moderných domoch sa využívajú slnečné kolektory, fotovoltické články, ale predovšetkým tepelné čerpadlá, ktoré využívajú energiu zo vzduchu, z vody alebo zo zeme. 

Otázky a odpovede 

Čo ma čaká, ak chcem moderný rodinný dom?

Buď veľmi veľa práce – to v prípade, ak sa rozhodnete všetko, i tie najmenšie detaily, riešiť vo vlastnej réžii a spoliehať sa iba sám na seba, alebo celkom zaujímavé a kreatívne časy, ak proces zveríte odborníkom, majstrom alebo ľuďom, ktorých nájdete na willio.sk. Máme odborníkov, ktorí majú s takýmto druhom činnosti dlhoročné skúsenosti a dokážu vás previesť celým procesom od kúpy pozemku až prakticky po nasťahovanie sa.

Za ako dlho môžem bývať?

Toto závisí od viacerých okolností. Ak sa rozhodnete postaviť si dom svojpomocne, často vám nebude stačiť ani päť rokov. Ak sa však rozhodnete dať si vybudovať dom na kľúč špecializovanej firme, počítajte od kúpy pozemku cez vypracovanie projektu až po inžinierske činnosti, stavebné povolenie a všetky potrebné dokumentácie zhruba s tromi mesiacmi.

Samotná výstavba, ktorá sa začína výkopovými prácami, pokračuje hrubou stavbou a dokončovacími prácami, môže trvať maximálne do pol roka. Potom si už len zariadite dom a môžete sa nasťahovať.    

Koľko to bude vlastne všetko stáť?

Ak si dáte postaviť dom na kľúč, čo v zásade znamená, že firma, ktorej zveríte do rúk vaše bývanie, sa postará takmer o všetko, budete potrebovať sumu asi na úrovni 130 000 € za hrubú stavbu štvorizbového bungalova. V tejto cene sú, samozrejme, zahrnuté aktuálne materiály tak, aby ste v konečnom dôsledku dostali do užívania skutočne moderný dom.

Počítajte však s tým, že táto cena predstavuje základ. Ak by ste napríklad chceli takýto istý bungalov v luxusnom vyhotovení, budete si musieť priplatiť ďalších približne 50 000 eur. Za väčšie rodinné domy sa potom cena za celú výstavbu úmerne zvyšuje.

Oplatí sa priplatiť si?

Samozrejme. Rodinný dom je väčšinou záväzok na celý život. Nenechajte sa úplne odradiť vyššími počiatočnými nákladmi na materiály a technológie. V skutočnosti nakoniec zistíte, že ušetríte. Jednak vám napríklad spotrebiče vydržia oveľa dlhšie a nebudú potrebovať takú intenzívnu a častú údržbu. Investície do kúrenia, prípadne chladenia pomocou moderných technológií a pomocou čistej energie sa vám zasa v budúcnosti vrátia v podobe nižších účtov. Ušetria nielen peniaze, ale i čas.

V neposlednom rade, ak investujete do moderných materiálov a zariadenia, takýto dom starne oveľa pomalšie a bude moderný aj o niekoľko rokov. Ak sa ho niekedy rozhodnete predať, získate zaň oveľa viac ako za klasický štandardný dom.