Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Montované domy

Najmite si skúseného odborníka na montované domy z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Montované domy

Potrebujete službu z oblasti montované domy? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh, vizualizáciu, cenovu ponuku, výrobu jednotlivých modulov, montáž a servis. Cena modulárnych domov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: stavebné povelenia, inžinierske siete, použitie prémiových materiálov, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18529 stavbárov v danej kategórií.
Pozrite tiež:Montované domy cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Montované domy 

Nenechajte sa vystrašiť pojmom „montovaný dom“ – dnešné montované domy sú takmer dokonalé. Nielenže kupujúcim domov poskytujú individuálne, energeticky efektívne stavebné riešenie, tiež sú zvyčajne cenovo dostupnejšie ako tradičné domy. Celkové náklady na montovaný dom sú veľmi variabilné v závislosti od konštrukcie, umiestnenia a kompletného vybavenia domácnosti. 

Montované domy sú v podstate domy, ktoré sú postavené v továrni predtým, ako sú na kusy dopravené na stavenisko, kde sa potom za pár dní zmontujú. I montované domy však musia byť postavené podľa všetkých stavebných predpisov. To z nich robí všeobecne akceptovanú formu novej výstavby. Inými slovami, montované domy musia zodpovedať rovnakým stavebným predpisom ako tradičné konštrukcie z tehál, aby ste si ho mohli postaviť prakticky kdekoľvek. Rovnako ako tradične postavené domy, aj montované domy zvyčajne spĺňajú podmienky na výstavbu a môžete si na ne vziať pôžičku na bývanie, takže nemusíte mať poruke všetky potrebné financie. V niektorých prípadoch sú výrobcovia montovaných domov pripravení pomôcť vám nájsť vhodné financovanie (niekedy ponúkajú dokonca vlastné financovanie), ktoré vám umožní začať stavať.

Existuje niekoľko rôznych typov montovaných domov 

1. Modulárne domy pozostávajú z jedného alebo viacerých modulov, ktoré sú postavené vo fabrike (podľa štátnych a miestnych stavebných predpisov) a potom sa prepravujú osobitne na stavenisko, kde je stavba dokončená. Každý modul je zvyčajne zariadený vnútorným vybavením – inštalatérske, elektrické, dvere, skrine a schody –, takže po zostavení domu je treba dokončiť už len minimum prác. Vybudovanie takéhoto domu až do času, keď je možné nasťahovať sa doň, trvá približne tri až štyri mesiace. 

2. Panelové domy sú zložené z panelov – napríklad celá stena –, potom je každý panel transportovaný na stavenisko a spája sa s ďalšími panelmi. Panelové domy zvyčajne vyžadujú viac dokončovacích prác ako modulárne domy, pretože dokončovacie vnútorné práce, ako je maľovanie, inštalácia skriniek, schodov a podláh, musia byť dokončené na mieste. Čas výroby je stále podobný ako v prípade modulárnych domov (asi šesť až dvanásť týždňov), ale čas potrebný na výrobu je dlhší. Konštrukcia panelov na mieste môže trvať týždeň, potom môže trvať ďalšie mesiace, kým sa dokončí vnútorná práca, v závislosti od harmonogramu subdodávateľov. Celkový čas na zostavenie je možné odhadnúť na tri až päť mesiacov, podľa toho, aký časový rozvrh majú subdodávatelia. 

3. Predrezané domy sú v podstate „súpravy“, napríklad súpravy zrubov. Domy sú rezané tak, aby zodpovedali továrenským špecifikáciám, a potom sa dodávajú na zostavenie na stavenisko. Niektoré predrezané domy sú panelové domy, ale nie všetky panelové domy sú predrezané domy. Jedným z faktorov, ktoré odlišujú vopred rezané domy od panelových, je to, že vopred rezané domy sú často určené pre kupcov, ktorí si ich chcú postaviť sami na mieste pomocou materiálov a pokynov dodaných výrobcom. 

Súpravy obsahujú podrobný zoznam pokynov a častí, podobne ako kus nábytku. Budúci majiteľ domu potom pracuje na zostavení buď sám, alebo s pomocou generálneho dodávateľa. Základným rozdielom medzi panelovým domom a skladačkou je, že väčšina majiteľov panelových domov požaduje, aby panely zostavovala ich výrobná spoločnosť priamo na mieste, zatiaľ čo majitelia skladačiek taký zámer nemajú, plánujú si tento dom zostaviť sami, a tým ušetriť financie.

Nie všetky vopred rezané domy majú vyrobené kompletne celé steny alebo stropy. Niektorí výrobcovia poskytujú iba predrezané guľatiny a ďalšie materiály potrebné na montáž na mieste. Zvyčajne majú najdlhšie časy na stavbu, ktoré sa veľmi líšia v závislosti od toho, či kupujúci dokončuje stavbu sám, alebo požiada o pomoc dodávateľa. Celkový čas na zostavenie možno odhadnúť minimálne päť mesiacov, aj keď môže byť oveľa dlhší. 

4. Domy z prepravných kontajnerov (doslova vyrobené z priemyselných oceľových prepravných kontajnerov) spôsobili rozruch v médiách kvôli ich vtipným a kreatívnym dizajnom. Rovnako ako modulárne domy, aj prepravné kontajnery je možné skladať a spájať ako stavebnicu, a vytvárať tak domy, kancelárie a zaujímavé reštaurácie. Skôr ako sa pustíte do stavby prepravných kontajnerov, nezabudnite, že to nie je to isté ako stavanie montovaných domov. Prepravné kontajnery môžu byť robustné a pevné, ale nie sú určené na domáce použitie, čo znamená, že musíte skontrolovať miestne stavebné predpisy a zistiť, či existujú ďalšie obmedzenia na stavbu domov pomocou prepravných kontajnerov.

Ich zostavenie je komplikovanejšie ako pri ostatných typoch montovaných domov, a ak nemáte skúsenosti so zváraním, je možné, že si budete musieť najať firmu, ktorá vám budovu z kontajnerov skompletizuje. Existuje však viacero výrobcov, ktorí vám s tým určite poradia.

Veľkosť a estetika

Pokiaľ ide o veľkosť a výšku montovaného domu, nie ste obmedzovaní ničím. K dispozícii sú malé modulárne konštrukcie, ktoré sa môžu pochváliť jednou kúpeľňou, kuchyňou a napríklad spálňou, ale viete si zabezpečiť aj dom s vyslovene veľkou rozlohou, ktorý ponúka až päť spální, päť kúpeľní a takmer neobmedzený priestor na život v luxuse.

Jedným z dôvodov, prečo sa modulárne domy stali také populárne, je ten, že sa pekne zhodujú s trendom malých domov. Stavba domu akejkoľvek veľkosti nie je nikdy lacná záležitosť, ale tí, ktorí si chcú udržiavať nízke náklady a výdavky na energiu, sa môžu rozhodnúť pre malý, vopred zostavený modulárny dom, ktorý vyžaduje oveľa menej peňazí z hľadiska výdavkov na základy a energie a môže byť postavený oveľa rýchlejšie ako klasický murovaný dom. 

Ak máte záujem o stavbu montovaného domu, estetika vás skutočne neobmedzuje. Budete si iba musieť zvoliť konkrétny typ montovanej domácnosti na základe vašich preferencií a štýlu.

Modulárne domy: Väčšina modulárnych domov má elegantný, moderný a hranatý vzhľad, pretože moduly sú postavené do štvorcov alebo obdĺžnikov, ktoré sú potom na mieste naskladané alebo usporiadané podľa vopred stanovených stavebných plánov. Niektoré modulárne stavby sú však kombinované s obloženými stenami alebo strešnými krytinami, ktoré menia hranatý vzhľad na takmer akýkoľvek štýl.

Panelové domy: Panelové domy je možné postaviť v takmer akomkoľvek štýle alebo estetickom poňatí podľa preferencií kupujúceho. Keďže domy sú postavené v paneloch, môžu stáť na mieste v rôznych štýloch a vyhotoveniach.

Predrezané domy: Takéto zostavy, napríklad dreveníc či zrubov, sú špecifické svojím estetickým vyhotovením. Líšia sa v závislosti od typu súpravy, ktorú si vyberiete. V skutočnosti je na výber široká paleta tvarov a vyhotovení. Niektorí výrobcovia kombinujú rôzne typy montovaných stavebných metód, aby tak zvýšili a zvýraznili estetické možnosti viacerých typov montovaných domov. 

Domáce balíčky

Pri uvažovaní o montovanom dome je veľmi dôležité venovať osobitnú pozornosť tomu, čo je a nie je zahrnuté v balíku domov, ktorý si vyberiete. Napríklad modulárne domy sa často (ale nie vždy) predávajú s kompletným balíkom príslušenstva, spotrebičov, okien a podláh, zatiaľ čo predrezané a ďalšie typy montovaných domov často pozostávajú iba z materiálov potrebných pre stenu, strechu alebo rám. Tieto steny a strechy môžu, ale nemusia obsahovať izoláciu, elektrické rozvody, okná, dvere, alebo dokonca sadrokartón. V niektorých prípadoch budete musieť za dokončovacie práce zaplatiť ďalšie financie a pravdepodobne bude potrebné nájsť si stavebnú firmu, ktorá vám pomôže dokončiť dom vrátane povrchových úprav strechy a stien. 

Výrobcovia ponúkajú niekoľko typov balíčkov, z ktorých si môžete vybrať. Pouvažujte nad tým, aký balíček je vhodný pre vás a ako rýchlo sa potrebujete nasťahovať. Výrobca vám vie často poskytnúť aj služby, ktoré by vás obrali o veľa času. Vie vám ponúknuť pomoc pri vybavovaní stavebného povolenia, zabezpečiť a namontovať domáce spotrebiče a kompletne zariadiť príbytok. Dom vám zateplí, vymaľuje zvonku i zvnútra. Vašou starosťou bude iba nasťahovať sa. Exteriér sa dá ľubovoľne prispôsobovať a je možné ušiť si svoj domov presne na mieru. Len si treba dať pozor na to, že niektoré úpravy a zmeny vybavenia nachádzajúce sa v balíčkoch môžu byť potom za príplatok.

Čo zvyčajne nie je zahrnuté

Základná cena montovaného domu však nezohľadňuje veľa ďalších výdavkov. Musíte byť pripravení zaplatiť ďalšie financie, napríklad na otestovanie pôdy a vody (v prípade studne), pripojenie k elektrickej sieti a k ďalším inžinierskym sieťam. Na vás bude, aby ste si pripravili základovú dosku, upravili pozemok, okolie a príjazdovú cestu, a ak to projekt domu nezahŕňa, tak aj postavili pre auto buď garáž, alebo prístrešok.  

Tieto výdavky sú variabilné v závislosti od polohy, veľkosti domu, a dokonca aj od komunálnych požiadaviek alebo osobných preferencií. Ak staviate na vidieku, možno nebudete potrebovať veľa meniť a upravovať terén. Ak však staviate v meste – alebo v susedstve s prísnymi normami združení vlastníkov domov –, môže sa od vás vyžadovať nejaká terénna úprava. Môžete teda očakávať ďalšie výdavky na povolenia a poplatky.

Skôr ako sa zaviažete ku konkrétnej zmluve alebo výrobcovi, nezabudnite dodávateľom intenzívne hovoriť o tom, čo poskytuje a čo sa od vás očakáva, že si budete spravovať osobitne. Pri porovnávaní výrobcov tiež získajte konkrétne informácie o tom, čo jednotlivé spoločnosti poskytujú, aby ste mali pozitívny dojem a istotu, že porovnávate rovnocenné projekty. Niektorí stavitelia môžu napríklad ponúkať viac služieb na kľúč vrátane prípravy staveniska, testovania zemín a prípravy základov. Neradi by ste vylúčili službu na kľúč len preto, lebo je to na prvý pohľad nákladnejšie, hoci v skutočnosti môžu byť celkové rozdiely v nákladoch zanedbateľné.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS