Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Morenie dreva

Hľadáte tesára na morenie dreva? V tejto kategórii máme 21 048 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 659 profesionálov na Slovensku

71 787 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Morenie dreva

Potrebujete službu z oblasti morenie dreva? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na morenie a lakovanie nábytku, plotov a iných drevených častí. Cena povrchovej úpravy dreva sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: šteteč, lak, náklady na dopravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich 21 048 odborníkov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 659 profesionálov na Slovensku

71 787 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Ako moriť drevo?

Medzi rôznymi druhmi moridiel na drevo a podlahové dosky sa moridlo na olejovom základe vyznačuje tendenciou presakovať do pórov dreva zvýraznenia vlákna. Vodné moridlá na drevo sa zvyknú sfarbovať rovnomernejšie a sú ekologickejšie. Gélové prípravky vytvoria hrubšiu vrstvu a poskytujú lepšiu ochranu farby. Mnoho interiérových moridiel na drevo a podlahové dosky je tvorených pomocou pigmentu alebo farbiva. Ak vás tlačí čas, poobzerajte sa po rýchlo schnúcom moridle na drevo, ktoré je na dotyk suché do hodiny po použití.

Ako už názov napovedá, moridlo môže spôsobiť trvalé sfarbenie všetkého, na čo sa dostane. Starostlivo odložte utierky a pri morení dreva urobte všetky ďalšie opatrenia proti znečisteniu moridlom. Podľa týchto pokynov sa dozviete, ako moridlo na drevo nanášať ako profesionál.

Dôkladne prebrúste drevo, ktoré budete moriť

 • Najlepší spôsob, ako moriť drevo, je pripraviť jeho povrch tak, že ho prebrúsite brúsnym blokom alebo orbitálnou brúskou. Brúsny papier s nižším číslom zrnitosti zabezpečí, že drevo bude drsnejšie, čo umožní absorbovať viac moridla a dostaneme tak tmavšiu farbu.
 • Na zušľachtených kusoch začnite s brúsnym papierom so zrnitosťou 120. Pri novom dreve začnite so zrnitosťou 80 a potom s ním zachádzajte tak, ako keby ste ho dokončovali.
 • Po odstránení nedokonalostí a prebrúsení celého povrchu utrite prach a uvoľnený brúsny materiál.
 • Brúste papierom so zrnitosťou 180, pokým neodstránite všetky stopy, ktoré zostali po zrne 120, a povrch sa javí vyrovnaný..

Tip: Keď sa naučíte moriť nábytok, nezabudnite na to, že chemický odstraňovač moridiel, používaný podľa pokynov výrobcu, dokáže extrahovať škvrny starého náteru z miest, na ktoré brúska nedosiahne.

Mokré drevo

 • Na zvýraznenie štruktúry drevo utrite. Ak ju nezvýrazníte teraz, urobí to moridlo, ale opätovné prebrúsenie, aby bolo drevo opäť hladké, to z veľkej časti upraví.
 • Drevo nechajte vyschnúť a potom ho prebrúste papierom so zrnitosťou 180 až 220.
 • Prach odstráňte čistou handričkou.

Podľa potreby naneste kondicionér alebo plnidlo

Niektoré druhy mäkkého drevo, ako borovica, a niektoré tvrdé drevá, napríklad čerešňa, sú po namorení škvrnité. V takom prípade zvážte pred morením použitie kondicionéra na drevo, ktorý vsakuje do drevených vlákien, aby utesnil materiál a zabránil nerovnomernému vstrebávaniu, ktoré spôsobuje škvrnitosť.Ak použijete gélové moridlo, môžete ho naniesť bez nutnosti požiť kondicionér.

Niektoré dreviny, napríklad mahagón a dub, sa vyznačujú štruktúrou s otvorenými letokruhmi, ktorú je potrebné vyplniť na dosiahnutie hladkej povrchovej úpravy. Plnidlom na priestory medzi vláknami je rôzne pigmentovaná pasta. Vyberte si takú farbu, aká ladí s farbou dreva alebo moridla, a nanášajte ju štetcami alebo handrami podľa pokynov výrobcu. Prebytok odstráňte škrabkou a po vysušení zľahka prebrúste.

Morenie dreva

 • Moridlo pred nanášaním dôkladne premiešajte.
 • Namiesto špongie použite handru alebo handričku, ktorá dokáže absorbovať moridlo. Pri nanášaní by handrička mala byť napitá, nemalo by z nej však kvapkať. Vyskúšajte to na kúsku odrezkového dreva.
 • To, ako náter nanesiete na drevo – priečne alebo v smere drevného vlákna, nie je také dôležité ako množstvo nanášanej farby. V návode od výrobcu nájdete pokyny na aplikáciu moridla.

Moridlá sa po aplikácii zvyčajne nedajú odstrániť, takže je lepšie naniesť tenšie vrstvy a podľa potreby ich pridávať, než nanášať príliš veľa a dosiahnuť tmavšiu farbu, než ste plánovali. Ak moridlá a tmely používate vonku, pokúste sa prácu naplánovať na obdobie miernych teplôt a počasia bez zrážok.

Odstránenie prebytočného náteru

 • Prebytočné moridlo odstráňte čistiacimi obrúskami – do istej miery pomôžu aj staré tričká – pri utieraní vlákien.
 • Ak moridlo príliš zaschlo, bude ťažké ho odstrániť. Uvoľnite ho nanesením väčšieho množstva čerstvého moridla na to zaschnuté a intenzívnym trením. Ak zaschne natvrdo, uvoľní ho riedidlo na farbu.

Naneste tmel podľa potreby

 • Nanášanie vrchného laku nie je nutné, povrchová úprava však morené drevo chráni pred poškriabaním a zabráni mu v tom, aby časom vybledlo.
 • Ak štetcom nanášate polyuretánový povrch, použite jednu až dve vrstvy.
 • Ak používate rozprašovač, držte sa 20 až 30 cm od povrchu a naneste dve alebo tri tenké vrstvy.
 • Pripravte sa na to, že sušenie náteru bude trvať prinajmenšom jeden deň.

Naučiť sa, ako nanášať moridlo, poskytuje alternatívu k maľovaniu nábytku a zdôrazňuje prirodzenú farbu a textúru dreva. Či už používate interiérové moridlá na drevo alebo lazúry a tmely pre vonkajšie drevené konštrukcie, osvojením si spôsobu nanášania moridla môžete každému starému povrchu dreva vrátiť úplne nový vzhľad. 

Moridlo dodáva krásnu farbu

Aj keď drevo v prírodnom stave môže byť úchvatne krásne, nie vždy sa farebne zhoduje s ostatnými farbami alebo odtieňmi dreva v našej domácnosti. Ak na holé alebo odizolované drevo pridáte moridlo, môže to zmeniť farbu aj zvýrazniť vzor dreva každého interiéru.

Pretože drevo je prírodným produktom, môže sa dokonca aj u rovnakých druhov líšiť od stromu k stromu,. Vyhnite sa prekvapeniam: každé moridlo, ktoré zvažujete, najskôr vyskúšajte na nenápadnom mieste, aby ste sa uistili, že jeho farba – v spojení s prírodnou farbou dreva – bude taká, akú požadujete. 

Výber moridla na drevo

Farby sú k dispozícii v dvoch typoch: na báze vody alebo oleja. Podľa nasledujúcich pokynov sa môžete rozhodnúť, či na svoj ďalší projekt použijete olejové alebo vodné moridlo:

Moridlá na báze oleja
 • Poskytnú vám dlhší pracovný čas a umožní vám moriť podlahy, skrinky, obloženie a dvere bez obáv zo zaschnutých škvŕn a kvapiek.
 • Nezvýrazňujú vlákna, eliminujete teda potrebu ďalšieho brúsenia.
Moridlá na báze vody
 • Zapáchajú menej ako moridlá na báze oleja.
 • Schnú rýchlejšie, čo vám umožní  mať prácu s morením hotovú za jeden deň.
 • Ich čistenie si vyžaduje iba mydlo a vodu.
 • Sú dostupné v širšej škále žiarivých farieb moridiel.