Morenie dreva Bratislava
Morenie dreva? V tejto kategórii máme 19330 overených firiem a odborníkov z vášho okolia. Pošlite dopyt.
27 638 profesionálov na Slovensku
50 983 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
199 720 inštalácií aplikácie
Služby
Regióny
Morenie dreva Bratislava
27 638 profesionálov na Slovensku
50 983 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
199 720 inštalácií aplikácie
Ukážky
Ukážky realizácií našich poskytovateľov
Užitočné informácie
Čo potrebujete vedieť
Moriť alebo nafarbiť?
Ak sa chystáte pridať do svojho nasledujúceho projektu farbu, nájdite si čas na zváženie, či vzhľad dreva najlepšie vylepší morenie alebo nafarbenie.
Je v tom rozdiel. Moridlá sú vyrobené z farebných pigmentov, ktoré sa držia vo vláknach a póroch povrchu dreva, zatiaľ čo farby pozostávajú z mikroskopických častíc, ktoré prenikajú do samotného dreva. Vďaka tomu majú farbivá a moridlá rôzne účinky a na rôzne druhy dreva pôsobia rozdielne.
Farby používané pri spracovaní dreva sa podobajú farbivám používaným pri farbení látok. Po zmiešaní s vhodným rozpúšťadlom sa kryštály farbiva rozpadnú na jednotlivé molekuly. Vďaka tomu sú dostatočne malé na to, aby prenikli hlboko do dreva. Najbežnejšími farbami na drevo sú prášky, ktoré sa miešajú s vodou alebo alkoholom. Pretože sú také malé, vnikajú molekuly farbiva hlboko do dreva a viažu sa priamo s ním, nie je teda potrebné dodať samostatné spojivo. To je výhoda, pretože na povrchu dreva nezostane žiadna tenká vrstva, ktorá by pri nanášaní povrchovej úpravy mohla spôsobiť problémy.
Výhody farby:
- Prenikajú hlbšie do dreva a znižujú možnosť vzniku budúcich škrabancov.
- Umožňujú pridávanie hlbokých, žiarivých farieb bez toho, aby zakrývali vlákno dreva.
- Lepšie sa hodia na husté alebo tvarované drevá.
Nevýhody farby:
- Farby môžu byť na vyblednutie na slnečnom svetle náchylnejšie ako pigmentované moridlá.
Moridlá sú podobné veľmi jemným olejovým alebo vodovým farbám. Pozostávajú z pigmentu, nosiča, ktorý vám pomôže s tekutosťou pigmentu, a spojiva, ktoré pomôže pigmentu držať na dreve. Väčšina spojív na moridlá je vyrobená z rovnakých živíc, aké sa používajú na výrobu povrchových náterov. Pigment sa ukladá vo veľkých póroch dreva a vytvára kontrast, na rozdiel od farieb, ktoré majú tendenciu byť jednotnejšie.
Aj keď je zmena farby jeho primárnou funkciou, moridlo takisto môže v závislosti od druhu dreva a druhu moridla, ktoré použijete, zvýrazniť alebo zakryť štruktúru drevných vlákien. Všimnite si, že spojivo, keďže má na drevo tesniaci efekt, až tak dobre neabsorbuje druhú vrstvu moridla.
Výhody moridla:
- Robia lepšiu prácu pri zvýraznení vzoru vlákien v drevinách s výraznou štruktúrou, akými sú jaseň a dub.
- Keďže moridlá obsahujú spojivo, môžete ich zľahka ošetriť lakom a na povrchu tak nechať o niečo viac pigmentu. Stačí dbať na to, aby ste úplne nezakryli vlákna.
Nevýhody moridla:
- Na kvalitné namorenie treba moridlo často miešať, pretože jeho častice majú tendenciu usadzovať sa na dne.
- Viacnásobné použitie na stmavenie farby môže zatieniť štruktúru dreva.
- Na hustom dreve s tesnou vláknovou štruktúrou nebude fungovať dobre.
Niekedy je najlepším riešením použitie farbiva aj moridla; farbivo na zafarbenie dreva a morenie na zvýraznenie vlákna. Ako pri každej inej disciplíne sa aj tu vyzbrojte odbornými radami a experimentujte s dostatočným predstihom.
Konečná odpoveď na otázku „Moriť alebo nafarbiť“ závisí od dreva, ktoré používate, a od výsledkov, ktoré požadujete. Vyberajte si s rozumom.
Regióny
Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS