Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Mozaika

Hľadáte špecialistu na mozaiky? V tejto kategórii máme 22 331 podlahárov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 553 profesionálov na Slovensku

71 240 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Mozaika

Potrebujete službu z oblasti mozaika? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh, zameranie potrebného množstva, výrobu a lepenie mozaikového obkladu. Cena mozaikových dlaždíc sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: lepidlo, náklady na dopravu, drobné opravy, ktoré vám poskytne niektorý z našich 22 331 obkladačov v danej kategórii.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 553 profesionálov na Slovensku

71 240 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Ak ste už boli niekedy v Grécku alebo v Taliansku, iste vám nemohli uniknúť ulice, domy, prípadne kúpele ozdobené drobnými kamienkami, kockami, prípadne hranolčekmi. Takáto technika obkladania sa nazýva mozaika a používala sa už v starovekom Oriente a antike, kde sa využívala hlavne na výzdobu podláh.

Do dokonalosti ju prepracovali v byzantskom umení v 5. a 6. storočí, keď ňou zdobili steny chrámov a vytvárali z malých kamienkov z dnešného pohľadu priam až neuveriteľné výjavy a obrazy, ktoré prekonali veky a vydržali až do dnešných čias. 

Módne trendy sa stále vracajú vo vlnách. Možno si vravíte, že ani nie je možné, aby sa do módy vrátilo niečo, čo bolo trendové v 6. storočí, ale mozaika je skutočne späť. A je vyhľadávanejšia než kedykoľvek predtým v moderných dejinách.

Očarí vás svojou krásou, eleganciou, dizajnom, nadčasovosťou a funkcionalitou. Môžete ju použiť kdekoľvek, kde si zmyslíte. Kreativite sa medze nekladú, a hoci sa ešte stále najviac používa v kúpeľniach, kúpeľoch a vo wellness centrách, môžete ju využiť aj v kuchyniach, obývačkách, ako obklad na kozub, prípadne ako doplnok kdekoľvek, kde máte v úmysle použiť klasickú dlažbu či obklad.

Jediným obmedzením vzhľadom na jej menšie rozmery je podlaha v kúpeľni. Vytvára totiž množstvo škár, ktoré budete musieť vyplniť, a čím viac škár, tým zložitejšia údržba. Na druhej strane, jej menšie rozmery dodávajú mozaike fantastické možnosti využitia v prípade, ak potrebujete obložiť menšie, prípadne oblé, zahnuté plochy.  

Z akých materiálov je vyrobený mozaikový obklad?

Na trhu sa vyskytuje pomerne široká škála mozaikových obkladov vyrobených z rôznych materiálov. Štandardné materiály používané na ich výrobu sú keramika, sklo, kov a kameň. Iba od vás, vašich preferencií a ešte od prostredia a miesta, v ktorom sa chystáte takýto obklad použiť, bude závisieť, po akom materiáli a akom tvare mozaiky siahnete.

Nájdite si čas a zistite všetky možnosti, ktoré sú na trhu. Najlepšie na mozaike je to, že nemusíte príliš riešiť rovnakú farebnosť celej série. Na mozaike je práve krásna tá odlišnosť, takže ak by sa vám aj zdalo, že jednotlivé diely či celé série sú farebne trochu odlišné, nepokladajte to za problém, spravte z toho výhodu a estetickú záležitosť.

Koľko stojí obklad z mozaiky?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Cena sa odvíja od materiálu, z ktorého je mozaiková dlaždica vyrobená, od tvaru mozaiky a, samozrejme, od farby a hrúbky. Najjednoduchšiu bielu mozaiku v tvare štvorca si však dokážete zabezpečiť aj v cene približne do 15 €/m2.

Zlatý cenový stred sa pohybuje zhruba na úrovni 60 – 70 €/m2 a pre tých, ktorí sa neuspokoja len tak s hocičím a považujú sa za estetických gurmánov, sú na trhu k dispozícii mozaiky v rôznych tvaroch a farebných variantoch v cene šplhajúcej sa až do 200 €/m2.

Kladenie mozaiky

Mozaiku zvládne položiť každý, čo i len trošku šikovnejší majster. Nie je to nič zložité. Potrebujete iba mozaiku, lepidlo na obklady a dlažby, škárovaciu hmotu a silikón. Na vybranú plochu naneste hrebeňovým hladidlom lepidlo a nalepte naň mozaiku jej pritlačením.

Výhodou tohto obkladu je, že býva nanesený na sieťke, a práve preto sa s ním tak dobre pracuje. A keďže mozaika je ohybná a pružná, je vhodná i na zahnuté miesta. Jednoduché je i jej delenie; stačí mať poruke iba orezávací nôž a veľkosť si prispôsobíte presne tak, ako bude nutné na základe tvaru miesta.

Po umiestnení mozaiky počkajte, kým zaschne lepidlo, a potom môžete začať škárovať. Zarobte si škárovaciu hmotu a škárovacím hladidlom ju votrite do škár. Nechajte zaschnúť a prebytočnú hmotu zotrite mokrou hubkou.

Otázky a odpovede

Čo ak si netrúfam položiť obklad sám?

Napriek jednoduchému kladeniu mozaiky sa môže stať, že si na to netrúfnete buď z dôvodu komplikovaných priestorov a tvarov, alebo z časových dôvodov. Na Wilio nájdete tisíce odborníkov, ktorí vám radi vypracujú cenovú ponuku a po dohode aj zrealizujú celú zákazku. Stačí ak zadarmo zadáte dopyt.

Koľko stojí kladenie mozaiky?

I v tomto prípade cena závisí od viacerých faktorov. Dôležitá je konkurencia. Čím viac nájdete majstrov v okolí, tým je väčšia šanca, že vám bude ponúknutá priaznivejšia cena. Dôležité je aj miesto, ktoré sa bude obkladať – či sú to rovné plochy, alebo sa odborník musí pohrať s rôznymi šikminami, oblými tvarmi a výstupkami.

Veľmi zaváži aj to, akú mozaiku zvolíte – či sa bude pracovať s klasickým štvorcovými tvarmi, alebo bude mať obklad netradičné tvary, prípadne sa bude musieť majster popasovať s jednotlivými kamienkami. Štandardne sa ceny na trhu pohybujú zhruba na úrovni 15 €/bm pri lepení mozaikových pásov, pri samotnom položení mozaiky môžete však počítať s cenou od 20 do 30 €/m2.

Aký je časový rámec celej realizácie?

Samotné vykonanie práce je tá najmenej zložitá operácia. Dobrý majster od vás potrebuje, aby ste mu dodali všetky relevantné podklady, nákresy a vaše požiadavky, prípadne je vhodné, ak sa príde na miesto realizácie i pozrieť a všetko si premerať tak, aby vám mohol poskytnúť čo najpresnejšiu cenovú ponuku.

Vykonanie prác v závislosti od plochy trvá maximálne dva dni, ak sa bavíme o jednej miestnosti, povedzme o kúpeľni v štandardných rozmeroch. Samozrejme, ak by ste si chceli dať obložiť celý dom, prípadne ste majiteľom novovznikajúceho wellness, čas realizácie bude o niečo dlhší.

Najväčší problém môže spočívať v časovej disponibilite majstra, ktorého si vyberiete. Tí najlepší sú často obsadení až niekoľko mesiacov dopredu, preto je dobré myslieť na toto hlavne pri novostavbách, keď potrebujete, aby stavebné práce na seba plynule nadväzovali. Pri prerábaní a rekonštrukcii starších domov by vám to nemalo spôsobovať žiadny väčší problém.

Prečo by som mal siahnuť po mozaike?

Napriek tomu, že mozaika je moderná, nie je ešte v rodinných domoch tak úplne rozšírená. Keď zvolíte mozaiku ako obkladový materiál, urobíte zo svojho bydliska skutočne výnimočné miesto. Či už pri starších domoch, rekonštrukciách, alebo i pri novostavbách je jej uplatnenie maximálne široké.

Množstvo tvarov, rozmerov a farebných kombinácií jej dodáva oproti ostatným obkladovým materiálom konkurenčnú výhodu, vďaka ktorej ju môžete použiť naozaj kdekoľvek bez toho, aby ste sa museli dlho zamýšľať nad tým, či sa vám to hodí k ostatnému vybaveniu, alebo nie.

A tak ako v starovekom Grécku či Ríme budí i naďalej mozaika pozornosť a obdivujú ju milióny turistov, tak i vo vašom príbytku bude obklad z mozaiky priťahovať pohľady všetkých návštevníkov, ktorí sa vyskytnú vo vašom dome. Mozaika je jednoducho neodolateľná a nadčasová.