Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Nádrž na dážďovú vodu

Hľadáte poskytovateľa na nádrž na dážďovú vodu? V tejto kategórii máme 21 739 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 553 profesionálov na Slovensku

71 238 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Nádrž na dážďovú vodu

Potrebujete službu z oblasti nádrž na dážďovú vodu? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na dopravu, montáž a zapojenie nádrže. Cena plastových nádrží sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: prenájom ťažkej techniky, pozáručný servis a drobné opravy, ktoré vám poskytne niektorý z našich 21 739 odborníkov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 553 profesionálov na Slovensku

71 238 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Prečo by ste si mali kúpiť nádrž na dažďovú vodu?

Existuje veľa dôvodov, prečo sa ľudia môžu zaoberať kúpou nádrže na dažďovú vodu:

-Rastúce náklady na vodu z vodovodu
-Nedostatočný prístup k vode z vodovodu
-Udržateľnosť vodného systému

Rovnako ako pri každom nákupe, je dôležité vedieť, či sa vám oplatí prejsť na nádrž na dažďovú vodu alebo zvýšiť kapacitu zadržiavania vody.

Výhody inštalácie nádrže na dažďovú vodu

Sloboda 
Jednou z výhod vlastníctva nádrže na dažďovú vodu, aj keď máte prístup k vode z vodovodu, je sloboda, ktorá prichádza s tým, že už nebudete obmedzovaní. To znamená, že môžete použiť viac vody na vykonávanie vecí, ako je polievanie záhrad, trávnikov alebo dlhšie sprchovanie.

Dlhodobé sporenie
Pre niektorých ľudí môže byť cenovka jedným z najzásadnejších aspektov nákupu nádrže na vodu. Keď však zvážite sumu, ktorú ročne platíte za vodu, a vynásobíte ju piatimi, desiatimi alebo dokonca dvadsiatimi rokmi (a to bez ohľadu na to, že náklady na vodu stále stúpajú!), budú argumenty pre nákup vodnej nádrže jednoznačné. 

Počítame náklady na vodnú nádrž.

Správne postavené a udržiavaná nádrž na dažďovú vodu môže vydržať až 20 rokov - v skutočnosti niektoré z prvých nádrží na dažďovú vodu, ktoré boli nainštalované, stoja dodnes - a za ten čas už poskytli značné úspory na účtoch za vodu.

Akú veľkosť nádrže na vodu potrebujem?

Pokiaľ ide o to, akú veľkosť nádrže na vodu nainštalovať, neexistuje jediná správna odpoveď, ale reálne by ste mali nainštalovať najväčšiu nádrž na vodu, ktorú si môžete dovoliť. 

Najlepším spôsobom, ako to vypočítať, je, že jeden meter štvorcový plochy strechy vynásobený ročnými zrážkami 1 mm je jeden liter vody, ktorý môžete zachytiť vo svojej nádrži.

Strešná plocha (m²) x Ročné zrážky (mm) = celková kapacita zberu vody (L)

Čo je to zber dažďovej vody?

Aj keď takmer tri štvrtiny našej planéty tvorí voda, nie všetka je vhodná na použitie. Voda v oceánoch a moriach nemôže byť použitá ako pitná voda a je málo použiteľná na iné účely. Výsledkom je neustály nedostatok vody, ktorá je vhodná na pitie alebo na domáce a priemyselné použitie.

Oblasti na planéte, ktoré dlho čelili nedostatku vody, boli schopné bojovať proti tomuto problému zberom malého množstva dažďovej vody. Tento systém zberu sa pomaly začal rozširovať do oblastí, kde bolo zrážok dostatok. Vďaka tomu boli vyvíjané moderné systémy zachytávania dažďovej vody.

Pointa tohto procesu je jednoduchá. Dažďová voda sa zhromažďuje pri dopade na zem, uskladňuje sa a zužitkuje sa neskôr. Môže sa vyčistiť tak, že sa prevedie na pitnú vodu, ktorá sa používa na každodenné použitie a dokonca sa používa vo veľkých priemyselných odvetviach. Stručne povedané, zber dažďovej vody je proces alebo technika zhromažďovania, filtrovania, skladovania a používania dažďovej vody na zavlažovanie a na rôzne iné účely.

Mnoho ľudí na celom svete používa na znižovanie spotreby podzemnej vody systémy na zachytávanie dažďovej vody. Táto prax existuje už tisíce rokov a rastie rýchlym tempom. V oblastiach s nadmernými zrážkami sa nadbytočná dažďová voda môže použiť na doplňovanie podzemných vôd technikami umelého doplňovania.

Dažďová voda sa dodnes používa ako primárny zdroj pitnej vody vo viacerých vidieckych oblastiach. 

V mestskom prostredí sa zber zvyčajne vykonáva pomocou určitej infraštruktúry. Najjednoduchšou metódou systému na zachytávanie dažďovej vody sú skladovacie nádrže. V tomto prípade sú zberače vody priamo spojené s cisternami, nádržami a zásobníkmi. Voda sa tu môže skladovať, kým to je potrebné.

Strechy našich domovov sú najlepšími spádovými oblasťami za predpokladu, že sú dostatočne veľké na zber dennej spotreby vody. Okrem toho môžu funkciu plniť aj veľké misy a plachty.

Techniky zberu dažďovej vody 

Zber povrchového odtoku 

Dažďová voda sa zhromažďuje do prírodných nádrží alebo nádrží alebo infiltráciou povrchovej vody do podpovrchových vodonosných vrstiev predtým, ako sa stratí ako povrchový odtok.

Strešný zber dažďovej vody 

Strešný odber dažďovej vody spočíva v presmerovaní  alebo zadržaní časti dažďovej vody, ktorá padá na strechu domu. Zozbieraná voda sa nasmeruje do zbernej jamy, kde sa zhromažďuje a pomaly nabíja zásobník podzemnej vody.

Priehrady 

Priehrady sú bariéry vybudované na zachytávanie vody. Priamo v nich sa môže hromadiť dažďová voda alebo môžu byť vytvorené odtokové systémy, ktoré do nich vodu nasmerujú. Táto technika sa väčšinou používa na zavlažovacie účely alebo sa upravuje a potom distribuuje na domáce použitie. Spôsob, akým sú projektované, umožňuje zber veľkého množstva vody. Na rozdiel od rybníkov je znížené množstvo vody odtekajúcej do zeme.

Podzemné nádrže

Konštruujú sa kopaním do zeme a vytvorením priestoru, ktorý sa potom zacementuje, aby sa znížila infiltrácia vody. Vrch je tiež utesnený a voda sa získava potrubím nasmerovaným do nádrže. Na odvod vody sa používajú čerpadlá.

Podzemné nádrže sú vynikajúce na zachytávanie dažďovej vody, pretože sa nachádzajú v podzemí, kde slnečné svetlo nepreniká - rýchlosť odparovania sa znižuje.

Dažďový tanier

Pri tejto technike sa dažďová voda zhromažďuje priamo ako padá z neba pomocou tanierov. Tie vyzerajú ako dáždniky, ktoré sú postavené naopak, alebo ako veľké lieviky, a sú zvyčajne pripevnené k potrubiu, aby zhromaždená voda smerovala inam. Zberná nádoba je niekedy umiestnená v podzemí. Je to jednoduchá, ale účinná metóda.

Zberné nádrže na vodu 

V tomto prípade sa dažďová voda zachytáva z ciest a chodníkov. Voda zhromaždená touto metódou nie je skutočne čistá a môže byť kontaminovaná. Stále sa však dá použiť na zavlažovanie plodín.

Priehrada 

Priehrada má niekoľko otvorov, ktoré možno uzavrieť alebo otvoriť, aby sa regulovalo množstvo vody, ktoré cez ňu prechádza. Zvyčajne je veľká a dá sa pomocou nej zhromaždiť veľa vody.

Svahy 

Dažďová voda sa zhromažďuje na dne svahov. Jedná sa o jednoduchý a prirodzený spôsob zberu dažďovej vody.

Priekopy 

Toto je ďalšia tradičná metóda na zber dažďovej vody na zavlažovanie, ktorá sa dnes stále používa. Keď prší, voda je smerovaná na polia pomocou zákopov. 

Dažďové sudy 
Sú špeciálne navrhnuté na tento účel a je možné ich zakúpiť v maloobchodných predajniach. Dažďové sudy sa používajú na zber dažďovej vody padajúcej na povrchy striech.

Využitie systému zberu dažďovej vody
 • Pitie
 • Varenie
 • Umývanie zeleniny
 • Poľnohospodárske účely
 • Toalety (kúpacie a splachovacie toalety)
 • Záhrady, izbové rastliny a vonkajšie rastliny
 • Trávniky
 • Voda pre domáce zvieratá, divokú zver, hospodárske zvieratá
 • Bazény a iné vodné útvary
 • Umývanie vozidiel a vybavenia
 • Ochrana pred ohňom
 • Kompostovanie