Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Nahrávacie štúdio

Najmite si kvalitné nahrávacie štúdio vo vášom okolí a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Nahrávacie štúdio

Potrebujete službu z oblasti nahrávacie štúdio? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na nahrávanie hudobných nástrojov a spevu, postprodukciu, mix a mastering. Cena prenájmu priestoru na nahrávanie zvuku sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: prenájom hudobných nástrojov, konzultácia a odborný dohľad, ktoré vám poskytne niektorý z našich 2301 technikov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Nahrávacie štúdio 

Tradičné nahrávacie štúdiá sú zväčša odhlučnené komplexy s nahrávacou miestnosťou pre nástroje, nahrávacou miestnosťou pre spev a vokály a tzv. réžiou, teda miestnosťou, v ktorej sa vykonávali technické veci, napr. produkcia, strih, mixovanie a mastering nahratých audio záznamov. Najväčšiu slávu dosiahli tradičné nahrávacie štúdiá na konci 60. rokov, keď sa stereofónny signál stal hlavným signálom, ktorý sa zavádzal do autorádií a domácich prijímačov a zosilňovačov (stereo systémov) dostupných v tom čase na trhu. V roku 1979 sa rádio fungujúce na FM  vlnách stalo obľúbenejším než rádio fungujúce na AM vlnách a tento posun zapríčinil, že sa služby vydavateľstiev a nahrávacích štúdií stali na ďalších 15 rokov veľmi žiadanými. O niekoľko rokov však prišiel zlom, ktorý nastal pre niekoľko vecí. Domáci počítač (osobný počítač) začal rásť na popularite, zrodil sa internet, zmenili sa distribučné kanály hudby a zvuk prešiel z analógového, teda prehrávaného na platni, páske alebo CD,  na digitálny. 

Analógové vybavenie v nahrávacích štúdiách bolo veľké, ťažké a drahé. Tieto nástroje sa ovládali fyzicky otáčaním gombíkov a nie klikaním myši. Štandardné nástroje ako kompresor a ekvalizér bývali samostatné hardvérové jednotky, no dnes sú už obsiahnuté vo digitálnej zvukovej stanici (DAW – digital audio workstation, pozn. prek.) alebo dostupné ako softvérový doplnok. Prechod na digitálny zvuk tak nezmenil navždy len hudbu, ale aj spôsob, akým sa hudba dnes tvorí. V dnešnej dobe sú vybavenie a softvér malé, prenosné a neporovnateľne lacnejšie ako v minulosti. Páskové stroje, zvuková konzola, monitory, priečky a ďalšie vybavenie v analógovom nahrávacom štúdiu „starej školy“ zaberali niekoľko stoviek štvorcových metrov a stáli desaťtisíce eur. V dnešnom digitálnom svete sa do kufríka zmestí všetko, čo potrebujete na klasické fungovanie nahrávacieho štúdia, a stojí vás to len niekoľko tisíc eur. 

Táto ľahká dostupnosť k vybaveniu a samotnej tvorbe hudby viedla k zrodu nových hudobných žánrov. Išlo najmä o žánre, ktoré vzišli z elektronickej hudby, vďaka ktorej sme mohli pozorovať vznik živých DJov a elektronickej tanečnej hudby. V posledných rokoch tieto pokroky v digitálnej zvukovej technológii zmenili vnímanie toho, čo predstavuje nahrávacie štúdio. 

Poďme sa teraz pozrieť, čo potrebujete na to, aby ste si vytvorili vlastné nahrávacie štúdio, hoci aj u vás v spálni. Dobrou správou je, že vybavenia je málo, rozpočet je priateľský a priestorové nároky minimálne. 

Na začiatok budete potrebovať: 

•    Počítač
Zaobstarajte si najlepší počítač, aký si môžete dovoliť. Uistite sa, že má dostatok pamäte RAM, pretože hudobný softvér je náročný na pamäť. Stolný počítač možno bude o trochu lacnejší, no výkonný notebook sa na túto prácu hodí skvele a poskytne vám ďalšiu výhodu v tom, že budete môcť vziať svoje nahrávacie štúdio na cesty. Uistite sa, že pevný disk je dostatočne veľký, keďže hudobné stopy zaberajú veľa miesta. 

•     Digitálna zvuková stanica
Tento softvér nahradil mixovaciu dosku a analógové procesory signálu z analógových čias. Digitálna zvuková stanica vám umožňuje nahrávať, upravovať a mixovať hudbu na vašom počítači. Digitálne zvukové stanice sú rôzne, no cenovo takmer totožné. Medzi najbežnejšie patrí Ableton, Logic Pro (iba na MAC) a Pro Tools. Sú veľmi praktické a poskytujú všetko, čo budete potrebovať na chod vášho nahrávacieho štúdia.

•    Zvuková karta
Pomocou zvukovej karty prenášate zvuk z analógových alebo akustických zdrojov (mikrofóny, gitary, atď.) do digitálnej zvukovej stanice a potom späť do reproduktorov alebo slúchadiel. Pri výbere zvukovej karty vždy skontrolujte, či je daný model kompatibilný s digitálnou zvukovou stanicou a či sú konektory kompatibilné s vaším počítačom. Dôležitým faktorom je počet a typ vašich vstupov a výstupov. Vstupy sú buď mikrofónové, linkové, optické, DI alebo MIDI. Ak plánujete nahrávať sólového umelca, pravdepodobne si vystačíte s dvoma až štyrmi vstupmi. Ak však plánujete nahrávanie kapely, budete pravdepodobne potrebovať najmenej 16 vstupov. Plánujte dopredu a neuspokojte sa s počtom vstupov, ktorý budete potrebovať v najbližšie dni. Čo ak sa vám o pár týždňov ozve päťčlenná kapela?

•    Slúchadlá
To, čo nahrávate, mixujete a prehrávate musíte počuť v čo najlepšej kvalite. Štúdiové slúchadlá sú na nahrávanie najlepšie, pretože poskytujú skvelú izoláciu. Pri mixovaní sa odporúča použiť slúchadlá s horšou izoláciou, pretože práve cez tento typ budú vaše nahrávky počuť potencionálni poslucháči.

•    Mikrofón, stojan na mikrofón a POP filter
Ak sa chystáte nahrávať spev alebo akustické nástroje, určite budete potrebovať minimálne jeden mikrofón. Rôzne mikrofóny sú v určitých situáciách lepšie ako iné a výber mikrofónu by sa mal riadiť tým, čo s ním plánujete zaznamenať. Ak plánujete nahrávanie vokálov, pravdepodobne budete potrebovať tzv. POP filter, ktorý filtruje nepríjemné frekvencie pri nahrávaní spevu. Hoci pri nahrávaní nie je nevyhnutný, vyzerá skvele a slúži svojmu účelu.  

•     Štúdiové monitory 
Aj keď je možné nahrávať, upravovať a mixovať zvukové stopy iba pomocou slúchadiel, vynikajúca dvojica štúdiových monitorov je na nezaplatenie – najmä ak prehrávané zvukové stopy musí počuť súčasne viac osôb. Na rozdiel od obyčajných reproduktorov, ktoré umelo vylepšujú zvuk (t. j. zvýrazňujú basy), štúdiové monitory poskytujú dokonale plochú frekvenčnú odozvu, skvelú na mixovanie.

•    Káble
Káble sú nevyhnutné na pripojenie vstupov k zvukovej karte a k monitorom. Poraďte sa v obchode s elektronikou, aké káble budete potrebovať k svojej zvukovej karte, monitorom a nástrojom. 

Čo však ak vám už takéto amatérske domáce štúdio s týmto vybavením nestačí a hrnú sa k vám kapely, kedy potrebujete nahrať samostatne rôzne nástroje. Ďalším krokom by v tomto prípade malo byť postúpenie na väčšie nahrávacie štúdio, a to tak, že sa presťahujete do väčších priestorov. Nielenže budete mať viac miesta na prácu a nahrávanie, no zmení sa aj akustické prostredie. To sa vo veľa prípadoch musí prispôsobiť nahrávaniu. Na prerábku priestorov na akusticky priateľské prostredie môžete použiť nástroje a vybavenie popísane nižšie.  

•     Basové pasce 
Basové pasce ponúkajú širokopásmovú absorpciu na všetkých frekvencií, no najmä nižších basových frekvencii, ktoré sú pri nahrávaní veľmi problematické.

•    Akustické panely
Okrem toho, že pohlcujú nízke stredné až vysoké frekvencie, sú určené na utlmenie stojatých vĺn – častý problém v domácich štúdiách spôsobený zvukovými vlnami odrážajúcimi sa medzi paralelnými povrchmi a nadmerným zvýrazňovaním konkrétnej frekvencie. 

•    Difúzory 
Tieto vytvárajú prirodzené prostredie a zároveň zachovávajú „život“ miestnosti a náhodnému rozptýleniu všetkých frekvencií. 

Ak vám však nestačí ani to a chceli by ste skúsiť nahrať celú kapelu súčasne, budú opäť nutné mierne modifikácie. To, čo odlišuje poloprofesionálne nahrávacie štúdio od domácich štúdií, je počet vstupov, teda nástrojov, ktoré môžete nahrať súčasne. Zvyšovanie počtu vstupov, je spojené s viacerými aktualizáciami softvéru. Nižšie nájdete niekoľko vecí, ktoré budú potrebné pre prechod na poloprofesionálne nahrávacie štúdio.

• Predzosilňovač mikrofónov 

• Zosilňovač pre slúchadlá 

• Virtuálne nástroje 

• MIDI radič 

• Elektronická bicie súprava 

• Ovládací panel 

• Pluginy 

Posledným krokom je prechod na profesionálne nahrávacie štúdio. To, čo odlišuje profesionálne nahrávacie štúdio od poloprofesionálneho štúdia, je predovšetkým využitie priestoru. Profesionálne nahrávacie štúdio bude má zvyčajne niekoľko vyhradených miestností pre nahrávanie nástrojov a spevu. Tie môžu byť vybavené špeciálnou izoláciou, ktorá izoluje štúdio od vonkajších zvukov (ako napríklad prechádzajúce nákladné vozidlá). V profesionálnych nahrávacích štúdiách sa nájde tiež niekoľko drahých „hračiek“, ktoré ponúkajú vylepšené funkcie. 

•     Digitálne zvukové karty 
Digitálne zvukové karty (prevodníky) sú samostatné jednotky, ktoré prevádzajú analógové vstupné signály na digitálne a digitálne výstupné signály na analógové. 

•    Digitálne hlavné hodiny
Aby sa digitálne signály synchronizovali, musia byť poháňané digitálnymi hlavnými hodinami. Vaše zvukové rozhranie slúži ako hlavné hodiny – zdroj synchronizácie, ktorým sa riadi všetko ostatné. 

•     Analógový prevod
Softvérové doplnky pri digitálnom nahrávaní nahradili samostatný hardvér, ktorý sa používal pri analógovej ekvalizácii a kompresii. Mnoho profesionálnych zvukových technikov však uprednostňuje kvalitu zvuku analógových zariadení. 

Záverom je, že dobré nahrávacie štúdio je také, ktoré si môžete dovoliť. Namiesto toho, aby ste sa strácali v rôznych technických vychytávkach a drahom vybavení, sústreďte sa na to, na čo svoje nahrávacie štúdio plánujete použiť.

Na čo sa musí sústrediť kapela

Keď nová kapela, či už ide o nováčikov alebo ostrieľaných veteránov, práve začína, môže byť ťažké upútať na seba pozornosť a hľadať si nových fanúšikov. Nepríjemné miesto, v ktorom sa môže kapela ocitnúť, je byť dosť dobrá na to, aby bola schopná hrať koncerty, no nemala čo ukázať promotérom. 

To znamená, že je čas nahrať demo. Demo nahrávka je praktická drobnosť, ktorá vám pomôže získať nové dôležité koncerty, a tiež niečo, čo môžete dať do ruky promotérom alebo majiteľom barov a povedať: „Takto znie moja skupina.“ Mal by to byť ucelený obraz toho, ako zneje kapele. Nedávajte na ňu všetky svoje skladby a skúste vybrať hŕstku, ktorá predstavuje to najlepšie z vás. Ak ste sa zapotili, rozplakali a pobili s ostatnými členmi pri vytváraní zoznamu skladieb, je čas na samotné nahrávanie.

Pri nahrávaní v štúdiu spoznáte profesionálov z fachu a dosiahnete vynikajúcu kvalitu zvuku. To je veľký dôvod, prečo si ľudia stále vyberajú nahrávacie štúdiá na nahrávanie svojich ukážok. Štúdio je vybavené dobrými mikrofónmi, vokálnymi búdkami a dostatkom kanálov na zaznamenávanie všetkých živých nástrojov. Spolupráca so štúdiovými profesionálmi, napr. so skúseným nahrávacím technikom, môže byť nevyhnutným zdrojom nových užitočných informácií, hlavne pre mladú kapelu. Získanie inej perspektívy na vašu hudbu je vždy dobré, najmä ak chce daná osoba dosiahnuť to, aby ste ako kapela zneli čo najlepšie. Práve v štúdiu je v záujme všetkých zapojených, aby ste zneli dobre, takže počúvajte ich rady.

V profesionálnom štúdiu je veľkou výhodou prístup k lepšiemu vybaveniu. V takých štúdiách zvyčajne nájdete hrsť gitár a zosilňovačov, s ktorými môžete hľadať tú správnu farbu zvuku.

Okrem iného získate pri nahrávaní v štúdiu mnoho kontaktov, keďže ľudia, ktorí v ňom pracujú, väčšinou poznajú niekoho, kto môže posunúť vaše nahrávky ďalším promotérom a iným manažérom od ktorých môžete získať cennú spätnú väzbu. To môže ušetriť drahocenný čas strávený na Googli. 

Je však dôležité uvedomiť si, že čas v štúdiu je drahý. Ak štúdiových technici a producenti skutočne vedia, čo robia, pravdepodobne si za to budú účtovať veľa peňazí. Stále však existujú možnosti, ako ušetriť. Ak ste celý svoj nahrávací rozpočet minuli na osemhodinovú prácu v štúdiu, mali by ste za ten čas stihnúť čo najviac. To môže byť ťažké pre bubeníkov, ktorí fajčia jednu cigaretu za druhou alebo zábudlivých gitaristov nepamätajúcich si správne akordy. Skúste si preto stanoviť fixný rozvrh a držať sa ho za každú cenu.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS