Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Novostavba

Najmite si skúseného odborníka na novostavby z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Novostavba

Potrebujete službu z oblasti novostavba? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh, vizualizáciu, konzultáciu riešení, prípravu základov, stavbu domu. Cena novopostavených nehnuteľností sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: stavebné povolenie, energetický certifikát, náklady na dopravu a zapojenie do siete, ktoré vám poskytne niektorý z našich 19007 stavbárov v danej kategórií.
Pozrite tiežNovostavba cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Často kladené otázky

Prečo hľadať realizáciu novostavby na Wilio?

Stavba nového domu od základov je náročný proces pozostávajúci z mnohých fáz. Väčšina z nich si vyžaduje odbornú prácu. Aby ste zabezpečili, že všetko na vašom dome bude funkčné a v súlade s najnovšími predpismi a normami vyhľadajte odborníkov na stavby cez Wilio. Ušetríte si čas, peniaze aj problémy s úradmi. Tak, ako aj pri iných prácach, aj pri novostavbe platí, že oslovenie odborníkov bude pre vás znamenať rýchlejšie dokončenie novostavby bez začiatočníckych chýb a samozrejme aj dobré rady, ktorými skúsení stavbári disponujú. Neváhajte a vyhľadajte si odborníkov na novostavby cez Wilio, získajte cenové ponuky od viacerých stavbárov a vyberte si tú, ktorá vám vyhovuje najviac. 

Aké práce si vyžaduje novostavba? 

Novostavba zahŕňa celý komplex rôznorodých prác. Jednotlivé fázy na seba nadväzujú a je potrebné plánovať tak, aby boli dodržané logické aj technologické postupy. Pokúsime sa vás oboznámiť s tými najzákladnejšími – v poradí aké sa využíva v praxi. Pri realizácii novostavby rátajte s tým, že nie všetky úkony zabezpečí jeden odborník, firma alebo majster. Výnimkou sú situácie, keď si necháte novostavbu realizovať  „na kľúč“. V tomto prípade sa nestaráte o nič a po počiatočnej fáze výberu projektu, materiálov, farieb a pod. sa rovno sťahujete do nového. 

Na začiatok sa pripraví pozemok. Tu sa realizujú rôzne výkopy, návozy alebo aj vývozy. Pripraví sa betónový základ a zaizoluje sa. Následne sa vybuduje hrubá stavba – z tehly, tvárnic alebo dreva. Na dom sa následne nainštaluje strecha spolu s krytinou. Po dokončení sa vo vnútri realizujú inštalácie kúrenia, elektriny, vody, plynu, internetu a pod. Na podlahu sa vyleje poter a na stenách sa spravia omietky, montujú sa okná a vchodové dvere. V jednotlivých miestnostiach sa položia obklady, dlažby, podlahy. Nainštaluje sa sanita, dom sa pripojí na inžinierske siete. V záverečných fázach sa umiestňuje nábytok, dolaďujú sa detaily v jednotlivých miestnostiach. 

Ďalšia porcia prác sa robí vonku, kde sa celý dom izoluje, inštalujú sa odkvapy, hromozvody. Betónujú sa chodníky, terasy, umiestňuje sa exteriérová dlažba, zámková dlažba, príjazdová cesta a plot.

Typické materiály

Tehla 

Najpoužívanejší stavebný materiál v dejinách ľudstva. Dnes existuje mnoho druhov tehál. Rozlišujeme tehly vhodné na zhotovenie muriva (hrubej stavby) a potom dekoračné tehly. Vyrábajú sa z rôznych materiálov a prísad, sú rôznych farieb a textúr. Pálené tehly sa vyznačujú svojou dlhou životnosťou. Menšou nevýhodou je prácnosť pri stavbe múrov a priečok na novostavbách.

Tvárnica

Je väčšieho rozmeru ako tehla, preto jej hlavnou výhodou je rýchlosť s akou pri stavbe dosiahnete svoj cieľ. Moderné tvárnice majú vynikajúce tepelno–izolačné vlastnosti. Pri použití tých najhrubších typov nie je nutné novostavbu zatepľovať polystyrénom.

Lepenková izolácia

Používa sa pri rôznych izolačných prácach. Pred použitím je potrebné ju nahriať a až následne aplikovať na plochu. Takáto izolácia sa dodáva najčastejšie v kotúčoch, má typickú čiernu (asfaltovú) alebo sivú farbu. Menšou nevýhodou je nutnosť pracovať s ohňom. Obrovskou výhodou je 100% ochrana pred vlhkosťou – preto sa využíva najmä pri izolovaní veľkých betónových plôch.

Betón

Vynález starovekých Rimanov. Betón dnes získate objednaním a dovozom priamo na miesto. Použitie je veľmi široké. Betónujeme základy, terasy, stĺpiky, preklady nad okná a dvere, stropy, chodníky a príjazdové cesty. Betón vieme aj zaleštiť a použiť ho napríklad v garáži. Vďaka mnohým spôsobom využitia betónu existuje aj mnoho druhov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami. Dodaním prímesí vieme zabezpečiť odolnosť voči soliam či zmeniť jeho farbu.

Ako dlho trvá realizácia novostavby?

Dĺžka realizácie novostavby závisí od mnohých faktorov. Jednoduchšie stavby je možné dokončiť v priebehu niekoľkých mesiacov – týka sa to najmä drevodomov. Väčšie projekty potrebujú na dokončenie viac času. Je to spôsobené najmä technologickými postupmi, ktoré je nutné dodržať. Jedným z faktorov môže byť aj nepriazeň počasia. Zhotovenie hrubej stavby je pomerne rýchle – to je možné zvládnuť v rozmedzí pár mesiacov. Celkové dokončenie si vyžaduje minimálne jeden kalendárny rok.

Ako nájdem kvalitných odborníkov na novostavby ?

Nájsť šikovného stavbára vo vašom okolí je jednoduché. Stačí zadať dopyt.  Wilio následne informuje odborníkov, ktorí sa nachádzajú vo vašej lokalite, majú potrebné zručnosti a vedia prácu vykonať požadovanom čase. Potom stačí aby ste si vybrali z ponúk, ktoré dostanete. S Wilio máte istotu, že získate kvalitné služby za primeranú cenu. O kvalite práce jednotlivých stavbárov sa môžete presvedčiť tak, že si pozriete ich zákaznícke hodnotenia a recenzie. Zaplatíte len za vykonanú službu a až po jej dokončení.

Mám pri novostavbe dodať materiály a vybavenie?

V zásade sa dá povedať, že nepotrebujete dodať ani materiál, ani vlastné vybavenie. Ak chce stavebník ušetriť nejaké prostriedky, je dobré materiály získať vlastným úsilím a nespoliehať sa na stavbárov.  Ak máte dobré možnosti, ako získať materiál na stavbu lacnejšie, určite túto možnosť využite. Vybavenie nepotrebujete takmer žiadne – na stavbu si všetko potrebné dovezú konkrétni profesionáli. Je ale dobré postupne zakúpiť základné náradie, ktoré využijete pri pomocných prácach. Nebojte sa postupne rozširovať množstvo vlastného vybavenia a náradia – určite ho využijete neskôr pri starostlivosti o novostavbu alebo neskorších úpravách.
 
Koľko stojí novostavba?

Cena novostavby závisí od mnohých faktorov. Už na samom začiatku treba rátať s cenou pozemku, s cenou za projekt a určite počítajte s nákladmi spojenými so získaním povolení a iných dokladov. Až po týchto vstupných nákladoch vás čaká financovanie samotnej stavby. Podľa veľkosti, zložitosti a použitých technológií sa cena novostavby môže pohybovať od 70.000 – 200.000 EUR. To je cena len za stavbu, prirátajte ďalšie náklady na vybavenie, na úpravu okolia domu, výstavbu plotov, príjazdových ciest, terás a pod. V konečnom dôsledku vás novostavba bude stáť od 120.000 EUR. Hornú hranicu neuvádzame, tam sú možnosti nekonečné.  

Typické práce

Zemné práce. Geodet. Architekt. Prípojky na inžinierske siete. Murárske práce. Fasády domov, zateplenie. Garážové brány. Klampiar, strechár. Elektrikár. Klimatizácia. Kúrenie. Montáž sadrokartónu. Plynár. Montáž dverí. Montáž okien. Ploty a brány. Poter. Pokládka dlažby a obkladov. Rekuperácia. Stavba terasy. Stolár. Vodár, inštalatér. Ploty a brány.

Postup prác

Stavba samotná začína prípravou pozemku. Podľa potreby sa terén vyrovná, navozí sa alebo naopak sa vykoná vývoz nadbytočnej hmoty. Spomenuté práce sa realizujú výlučne strojmi. V ďalšej fáze sa do pripravenej jamy betónom zalievajú základové pásy a následne sa ďalším betónom pripraví betónová platňa – základ novostavby je hotový. Pred dokončením betónovej platne sa musia pripraviť všetky inžinierske siete: kanalizačné rúry, prípojka pre vodu, plyn aj elektrinu.
Keď sú prípojky (ich vstupy a výstupy z domu) hotové, realizuje sa hrubá stavba. Podľa materiálu sa kladú tvárnice, tehla alebo sa montujú drevené panely. V tejto fáze vznikajú v dome priečky, otvory na okná, dvere, garáž, terasu. Tiež vznikajú betónové stropy (v prípade viacposchodových domov), komíny, nosníky a betónový veniec, do ktorého sa neskôr upevní strecha.

Po vyzretí hrubej stavby sa na dome zhotoví strecha. Čas potrebný na jej zmontovanie záleží od rozlohy, typu, zložitosti  pôdorysu, sklonu a materiálu samotnej krytiny (škridla, plech a pod.). Najskôr sa zmontuje konštrukcia z dreva, pripravia sa laty a následne sa inštaluje krytina.

Na rad prichádzajú okná. Tie sa inštalujú do vopred pripravených otvorov. Samotná inštalácia opäť závisí od typu okien, materiálu a veľkosti. Dávajte pozor – príliš veľké okná znamenajú únik tepla, ale na druhej strane dostanete dnu viac svetla. Moderné okenné systémy vám dokážu zabezpečiť výborné izolačné vlastnosti aj pri veľkých rozmeroch.

Nasleduje inštalácia a montáž rôznych druhov rozvodov v dome. Ak ste sa rozhodli pre podlahové kúrenie, čas na pokládku je práve teraz. Tiež je nutné v celej novostavbe rozviesť vodovodné rúrky. Všetko je potrebné dôkladne izolovať – to ale platí takmer pre každú fázu výstavby.

Po uložení všetkých potrebných rozvodov do podlahy sa realizujú potery. Poter môže byť cementový alebo anhydridový. Tu sa vytvorí tvrdý podklad, na ktorý sa neskôr položí podlaha. Preto musí byť poter kvalitný a najmä dokonalo rovný. Dôležité je tiež nechať poter riadne vyzrieť.

V tejto chvíli je potrebné v celom dome realizovať inštaláciu elektrickej sústavy. Do sien sa vysekávajú kanály pre drôty, inštalujú sa zásuvky, vypínače, ističe, senzory a čidlá. Tiež sa, zvyčajne spolu so zásuvkami, robia rozvody pre internet. Ideálne je, ak je v každej miestnosti viacero možností na pripojenie rôznych spotrebičov a aspoň jedna zásuvka na internet.

Teraz je ten správny čas na omietku. Existuje veľa typov a každá má svoje klady a zápory. V nadväznosti na omietku sa montuje aj sadrokartón. Tu sa najprv pripraví konštrukcia, namontuje sa sadrokartón, vyplnia sa špáry, všetko sa vybrúsi a zahladí. Na záver sa môžu steny aj strop vymaľovať.

V posledných fázach inštalujeme podlahy, dlažbu, obklady a v jednotlivých miestnostiach umiestňujeme sanitu a iné doplnky. Tiež sa inštalujú kotly, bojlere, pece. Do jednotlivých priestorov sa uloží nábytok, doplnky, zapoja sa spotrebiče.

Toto je stručný súhrn prác, ktoré môžete pri novostavbe očakávať. Jednotlivé fázy sa realizujú cez ďalšie čiastkové kroky. Neskúsený stavbár – amatér nie je schopný pri novostavbe všetko realizovať svojpomocne. Navyše, vystavuje sa tak riziku komplikácií a budúcich škôd, ktoré bude treba prácne a draho opravovať. Preto vyhľadajte profesionálov na Wilio a získajte cenové ponuky na jednotlivé kroky alebo aj celú realizáciu novostavby.

Rady a tipy:

1.    Nezbavujte sa ornice

Jednou z prvých a častých chýb staviteľov novostavieb je, že sa nechajú presvedčiť na odvoz „akože“ prebytočnej ornice zo svojho pozemku. Neurobte túto chybu a v prípade, že sa ornica na vašom pozemku nachádza, nechajte si ju pri výkopových prácach stiahnuť strojom a uložte si ju ďalej od staveniska. Po skončení stavebných prác ju znova použijete na vyrovnanie terénu vášho pozemku, zakladaní záhrady alebo trávnika. Zaobstaranie a dovoz novej a kvalitnej ornice vás vyjde pekne draho.  

2.    Vhodne orientujte dom

Už pri príprave a výbere projektu nezabudnite myslieť na vhodné orientovanie vašej novostavby voči svetovým stranám. Určite nie je rozumné plánovať spálňu na južnú stranu – svetlo a teplo v letných mesiacoch vám ju doslova vykúri do neznesiteľných teplôt a váš spánok tak utrpí na kvalite. Podobne postupujte aj pri plánovaní veľkých presklených plôch. Rovnako aj tu – ak rátate s denným svetlom ako zdrojom tepla v jarných a zimných mesiacoch, určite nie je vhodné takéto plochy orientovať na sever.

3.    Izolujte

Každá jedna fáza pri realizácii novostavby je sprevádzaná neustálou izoláciou. Izolujeme betónovú základová platňu, izolujeme podlahy, izolujeme plášť novostavby, izolujeme stropy, podkrovia, sprchové kúty, vchody. Za každú cenu sa musíme postarať, aby nám teplo neunikalo z domu von a naopak, aby nám studený a vlhký vzduch nevnikal dnu. Akousi dvojičkou izolovania je aj vhodné odvetranie. 

4.    Nechajte všetko dozrieť 

Mimoriadne častou chybou pri novostavbách je, že v snahe urýchliť výstavbu a prípadné sťahovanie sa „do nového“, nedáme stavbe dostatok času na dozretie. V procese dozrievania si jednotlivé komponenty na seba „sadnú“, odvetrajú sa a zbavia vlhkosti, vytvrdnú a pod. Tento krok upravujú aj konkrétne technologické postupy. Neurýchľujte preto tento krok, lebo jediné, čo dosiahnete, je degradácia už vykonanej alebo budúcej práce následkami vlhkosti, posunov, prasklín a pod. Odstraňovanie takýchto defektov častokrát môže znamenať, že sa vo výstavbe vrátite o krok, dva dozadu a zaplatíte tú istú prácu znova.

5.    Meňte a prispôsobujte

Nebojte sa počas jednotlivých fáz čokoľvek zmeniť. Inak sa veci javia v projekte a inak potom vyzerajú v praxi. Prejdite si dom vo fáze hrubej stavby a vyskúšajte si budúcu polohu vypínačov. Ak vám nesedia, zmeňte ich umiestnenie alebo funkciu. Pohrajte sa s umiestnením okien a dverí ešte vo fáze stavebného otvoru. Zväčšite alebo zmenšite miestnosti, priraďte im inú funkciu, premyslite orientáciu voči svetovým stranám. Na vašej novostavbe sa dá zmeniť takmer všetko – aj v momente, že je to už postavené. Pamätajte, v dome budete žiť dlhé roky, čas na prispôsobenie je teraz – nikdy sa neuspokojte s frázou „potom“. 

6.    Využívajte služby profesionálov 

Nedajte sa nahovoriť rôznym špekulantom a kutilom. Na prácu na novostavbe si vždy prizvite profesionálov. Množstvo odborníkov nájdete na Wilio. Dôvodov, prečo vždy využiť služby skúsených staviteľov, je celý rad. Jednotlivé práce si vyžadujú zručnosti, znalosti technologických postupov a noriem, certifikáty a revízne správy. Toto všetko vám poskytne jedine profesionál. Ako bonus dostanete perfektnú prácu, rýchlejšiu realizáciu a dobré nápady na vylepšenia. Navyše máte istotu, že vaša novostavba bude po dokončení plne funkčná a nebude treba nič opravovať alebo prerábať.

7.    Všetko kontrolujte

Každú jednu činnosť na novostavbe dôsledne kontrolujte. Nevadí, že nie ste odborník. Aj skúsený stavbár môže niečo prehliadnuť alebo nesprávne pochopiť. Preto ste tu vy, aby ste vaše zámery riadne vysvetlili a potom ich realizáciu aj skontrolovali. Nemusíte na stavbe stráviť celý deň, postačí ak sa v správny moment objavíte a dohodnuté práce a termíny si skontrolujete. Stavbárom tak vyšlete jasný signál, že vám na vašej novostavbe záleží a ušetríte si tak prípadné problémy a nedorozumenia.

8.    Pýtajte sa

Buďte zvedaví. Pri pravidelných kontrolách alebo pomocných prácach na novostavbe sa pracujúcich odborníkov pýtajte. Zisťujte si všetko, čo vás zaujíma. Stavbárom tak vyšlete jasný signál, že vám na vašej novostavbe záleží a, čo je najdôležitejšie, budete mať dokonalý prehľad o fungovaní vášho domu. To vám neskôr pomôže pri jeho údržbe aj samotnej prevádzke. Nie je nič horšie, ako keď majiteľ novostavby nevie, kde má umiestnený prívod vody do domu, a tak ho v prípade poruchy nevie zastaviť. Zaujímajte sa ako funguje kotol, ako je vyriešená elektroinštalácia, čo znamenajú číslice na displeji termostatu a pod. 

9.    Zožeňte vlastný materiál

Jedným z najlepších spôsobov, ako ušetriť nemalé prostriedky pri realizácii novostavby, je byť aktívny a zohnať si materiál sám. Nemusíte sa vždy spoliehať na stavbárov alebo iných profesionálov – obvolajte známych, popýtajte sa susedov. Nakúpte si potrebný materiál sami a ušetrite. Ak teda máte dobré možnosti, ako získať niečo na stavbu lacnejšie, určite túto možnosť využite.

10.    Buďte dôsledný 

Založte si stavebný denník. Túto povinnosť vám určuje aj stavebný zákon. Popri oficiálnych záznamoch si pokojne veďte aj vaše súkromné  - neoficiálne. Môžete si zaznamenávať príchod pracovníkov a následne férovo vypočítať cenu za prácu. Zapíšte si ceny jednotlivých materiálov, náradia alebo prác. Zaznamenajte si, čo treba zaplatiť alebo čo ste zmenili a je potrebné to preniesť aj do projektu. Zapíšte si nápady, merania a výpočty. Vaša práca okolo novostavby tak bude organizovaná a vy sa do cieľa dostanete s dostatočným prehľadom.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS