Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Obrubníky

Hľadáte špecialistu na obrubníky? V tejto kategórii máme 22 335 podlahárov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 553 profesionálov na Slovensku

71 241 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Obrubníky

Potrebujete službu z oblasti obrubníky? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na prípravu povrchu, pokládku obrubníkov, finálne úpravy povrchu. Cena kamenných kvádrov oddeľujúcich chodník od vozovky sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: čistenie, údržba, oprava obrubníkov, náklady na dopravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich 22 335 podlahárov v danej kategórii.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 553 profesionálov na Slovensku

71 241 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Neoddeliteľnou súčasťou každej záhrady a dvora je chodník, ktorý je multifunkčný vďaka svojej praktickosti a estetickosti. Jeho praktickosť spočíva v tom, že ho môžete využiť na príjazd alebo parkovanie áut a zároveň vkusne predeľuje priestor a prispieva ku skrášleniu okolia našich domovov. Žiadny chodník či cestička sa však nezaobíde bez chodníkového obrubníka, ktorého úlohou je zabezpečiť to, aby chodník držal pokope a nerozpadol sa, či už pod tlakom alebo vplyvom počasia alebo prácou samotnej pôdy. 

Obrubníky tiež zabezpečujú estetické ukončenie okrajov a plôch z betónovej dlažby a terasových platní, a preto sú tiež neoddeliteľnou súčasťou každej betónovej plochy, zaručujú jej stabilitu a oddelenie od trávnatých plôch. Stabilitu zámkovej dlažby ovplyvňuje teda nielen kvalita jej pokladu, ale aj korektne osadené betónové obrubníky, ktoré zabezpečia, aby sa dlažba nerozchádzala. Obrubníky teda môžeme využiť nielen pred domom, ale aj na záhrade. 

Rovnako, ako aj ostatné stavebné prvky, aj obrubníky sú vyrábané z rôznych materiálov, ako kameň, drevo či betón. Pri výbere materiálu je potrebné zohľadniť nielen váš vkus a náklady, ale tiež spôsob osadenia obrubníka a jeho životnosť. Netreba zabúdať napríklad i na to, že obrubníky z niektorých materiálov (drevo napr.) si vyžadujú pravidelnú údržbu. Preto je betón spomedzi všetkých materiálov najvhodnejšou alternatívou, práve vďaka svojej vysokej odolnosti a trvácnosti. 

Rozlišujeme niekoľko typov betónových obrubníkov, v závislosti od ich využitia či tvarovania. Betónové obrubníky zvládnu aj veľmi náročnú prevádzku na verejných priestranstvách, rovnako tak sú čoraz obľúbenejšou voľbou pre rodinné domy a záhrady, parky a pre ďalšie miesta, kde je potrebné dosiahnuť nielen funkčné, ale aj estetické oddelenie rôznych plôch od seba.

Obrubníky sú účinným spôsobom, ako oddeliť napríklad príjazdovú cestu k vášmu domu od verejnej komunikácie, či ako oddeliť chodníčky od trávy vo vašej záhrade. To však ani zďaleka nie je všetko. Obrubník v záhrade vám nielen, že spevní časť, ktorú ohraničuje, pomocou obrubníka je možné aj mierne prevýšiť terén. 

Čistenie, údržba a oprava betónových obrubníkov

Rovnako, ako aj pri iných stavebných prvkoch z betónu, tak aj pri obrubníkoch platí, že nemusia byť iba sivé. V prípade parkového / chodníkové obrubníka si môžete vybrať z viacerých farebných vyhotovení, ako piesková, červená, hnedá či rôzne ďalšie štýlové kombinácie. Aj vďaka tomu sa betónový obrubník bude perfektne hodiť k vášmu domu a vašej záhrade bez toho, aby ste museli robiť kompromisy. 

Ako sme už vyššie spomínali, hoci je betón veľmi odolný a trvanlivý materiál, vyžaduje si určitú starostlivosť, predovšetkým čistenie. Ak má betón aj po rokoch stále dobre vyzerať, je potrebné ho aspoň raz za čas poriadne vyčistiť. Čistenie betónovej dlažby a rovnako tak aj obrubníkov od bežných nečistôt by ste mali vykonávať aspoň dvakrát do roka, ideálne na jar a na jeseň, kedy ešte nehrozia prízemné mrazy. Na čistenie môžete využiť rôzne metódy, odporúčame medzi ne zaradiť špeciálne prípravky na čistenie betónovej dlažby, ktoré sú zárukou vysokej účinnosti a šetrnosti. 

Pred samotným čistením by ste nemali zabúdať na odstránenie machov či buriny. Keď sa machy a buriny vyskytujú iba sporadicky, vystačíte si aj s bežnou škrabkou či kefou a odstránite ich ručne. V prípade väčšieho zarastenia je opäť možné aplikovať chemický odstraňovač určený na tento účel. Pred prvou aplikáciou však odporúčame použiť ho na menej viditeľnom mieste, aby ste mali istotu, že obrubník či dlažbu nepoškodí.

Na čistenie betónovej dlažby a vody od bežných nečistôt vám kľudne postačí voda, čistiaci prípravok na betónovú dlažbu a kefa. Čo sa týka čistiacich prípravkov, neodporúčame používať kuchynské čističe a kyseliny, ktoré by mohli betón poškodiť. Mnoho ľudí tiež pri čistení používa vysokotlakové čističe. Pri tomto spôsobe však častokrát dochádza k nesprávnemu použitiu čističa, kedy je prúd vody príliš silný a pod nesprávnym uhlom.

Ak si chcete čistenie dlažby a obrubníkov uľahčiť, je dobré rozmýšľať dopredu. Na betónové prvky môžete aplikovať špeciálnu nano impregnáciu, ktorá ochráni povrch pred vodou a znečistením a vytvorí neviditeľnú ochrannú vrstvu (aj pred vplyvom UV žiarenia). Vďaka impregnácii sa ošetrený povrch dá ľahšie vyčistiť a betónová dlažba a obrubníky budú roky vyzerať ako nové. 

Čo však v prípade, že sa vám na obrubníkoch vyskytli výlupky a poškodenia, spôsobené neprimeraným zaťažením? Takéto trhliny si vyžadujú ich okamžitú sanáciu. Pokiaľ sú trhliny malé, s ich opravou si vystačíte aj sami, so zmesou vody a cementu a pomocou špachtle túto zmes na poškodené miesto aplikujte.

Nezabudnite navlhčiť starý betón v oblasti trhliny niekoľko hodín pred tým, ako pridáte zmes, voda však nesmie zostať na povrchu stáť! Po nanesení náteru zakryte stmelenú časť betónu fóliou na niekoľko hodín, až kým úplne nezaschne. Počas nasledujúcich piatich dní pravidelne zvlhčujte povrch opravenej trhliny a nezabudnite ju vždy prikryť. Zručnejší majstri zvládnu opraviť aj väčšie trhliny v betóne, pre tých menej zručnejších odporúčame vyhľadať odborníka na Wilio. 

Dnes si nemusíte vyberať iba z katalógovej ponuky výrobcov – betónová dlažba, ako aj kladenie obrubníkov na mieru za dostupné ceny je pre vás tým najlepším riešením. 

Otázky a odpovede 

Prečo si na výstavbu obrubníkov nájsť dodávateľov na Wilio? 

Nájsť dodávateľov stavebných prác, ako aj osádzania obrubníkov cez Wilio je jednoduché. Stačí, ak zadáte dopyt, popíšete, o akú službu máte záujem, odpoviete na pár základných otázok, ktoré sa týkajú miesta osadenia obrubníka či vašej predstave o zhotovení a čase dodania. Ponuky od dodávateľov dostanete do pár minút a vyberiete si podľa cenovej ponuky či recenzií tých dodávateľov, ktorí vás oslovili. 

Je nutné použiť obrubníky k spevneným plochám? 

Obrubníky slúžia ako spevňujúci prvok – predchádzajú roztláčaniu dlažby do strán. Okrem toho môžeme obrubníky použiť ako deliaci a ohraničujúci prvok, ale aj ako praktický doplnok. Tráva z bokov tak nezarastá do dlažby, ktorá je tak oddelená od okolitej plochy. 

Použiť na záhrade plastové obrubníky, alebo radšej zostať pri klasických obrubníkoch z betónu?

Vždy záleží na situácii. Betónové obrubníky sa používajú všade tam, kde chcete zabrániť prerastaniu trávy do plochy, po ktorej budete napríklad jazdiť osobným automobilom. Robustnejší a odolnejší betónový obrubník je v tomto prípade spoľahlivejší, pretože dokáže uniesť väčšie zaťaženie (pokiaľ naň vyjdete pneumatikami).

Plastové neviditeľné obrubníky ojedinelý prejazd automobilu vo väčšine prípadov vydržia tiež, nie sú však také masívne. Preto, ak dochádza k zaťaženiu obrubníkov vozidlami pravidelne, voľte radšej betónový obrubník. Pokiaľ ale potrebujete dať vašim záhradným záhonom tvar, potom sú vhodnejšie plastové obrubníky, ktoré vám zaberú menej miesta v záhrade. 

Aká je cena osadenia obrubníkov a čo všetko zahŕňa? 

Cena položenia obrubníka sa pohybuje od 4 eur za bm (bežný meter). V cene od 11 do 25m2 vám dodávateľ vie zarátať aj prípravu lôžka a zavibrovanie. Celkovú cenu práce osadenia obrubníkov ovplyvňuje mnoho faktorov. Či už ide o rozmery, materiál, ale aj o to, či obrubníky osádzate samostatne alebo aj s dlažbou zároveň. Takisto treba rátať aj s možnými ručnými výkopovými prácami, pílením či dovozom materiálu. Preto je najlepšie obrátiť sa na samotného stavebníka, ktorý vám ľahko vypočíta cenovú ponuku na mieru.