Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Oplechovanie komína

Hľadáte kominára na oplechovanie komína? V tejto kategórii máme 19 844 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 659 profesionálov na Slovensku

71 784 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Oplechovanie komína

Potrebujete službu z oblasti oplechovanie komína? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na konzultáciu a návrh, dopravu a montáž oplechovania komína. Cena lemovania komínov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náradie, tesnenie a náklady na dopravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich 19 844 kominárov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 659 profesionálov na Slovensku

71 784 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Oplechovanie komína

Komín je bežnou súčasťou rodinných domov aj polyfunkčných stavieb. Nie každý komín je však oplechovaný. Oplechovanie komína má pritom značnú ochrannú funkciu. Pár centimetrov plechového izolačného pásu môže výrazne znížiť možnosť zatekania do interiéru a podkrovia. Zároveň takto upravený komín vyzerá na streche krajšie.

Prečo si nechať oplachovať komín?

Nie je to povinnosť a oplechovanie nebudete potrebovať ani pri revízii komína. Oplechovanie komína je však dôležité hlavne z dvoch dôvodov. Tým prvým je estetický. Hoci nikto nebude posudzovať stavbu podľa vzhľadu komína, tak treba povedať, že o celkovom dojme vždy rozhodujú práve detaily. Esteticky oplechovaný komín je atraktívny a funkčný. Okolo komína bez oplechovania sa totiž vytvára priestor na ľahký priesak vody až do podkrovných miestností. Týka sa to prirodzene hlavne šikmých striech so škridlou. Tu je oplechovanie komína pre bezpečné a zdravé bývanie prakticky nutnosťou. Hodí sa však na všetky.

Ako nájdem kvalitného odborníka na oplechovanie komína?

Rovnako ako pri iných remeselníkoch, tak aj pri zháňaní klampiara a kominára je v súčasnosti najlepším zdrojom internet. Mnoho spoločností, ktoré sa zaoberajú oplechovaním komínov realizujú aj stavby striech, či ich opravy, rovnako aj kominárske služby. Internetová stránka je určite dôležitá, ideálne je však poohliadnuť sa aj po nezávislých recenziách. Pomocníkom sú portály s nezávislými recenziami, ktoré vám odborníka nájdu, ponúknu jeho práce a ukážu referencie ostatných zákazníkov.

Kto mi zhotoví oplechovanie komína

V prvom rade tak ako pri iných odborných činnostiach na streche a komíne, je vhodné staviť na odborníka. Oplechovanie komína je v rukách šikovného kominára alebo skúseného klampiara. Ideálne je, ak napríklad využijete možnosť oplechovania komína pri stavbe strechy. Ak oplechovaný komín nemáte a strecha je hotová, môžete práve využiť služby kominára. Mnohí z nich majú popri pravidelných revíziách v portfóliu služieb aj oplechovanie komína. 

Môžem si oplechovanie komína zhotoviť sám?

Môžete. Rovnako ako prakticky každú úpravu na dome. Avšak oplechovanie komína je rozhodne odbornejšia záležitosť, ako napríklad výmena batérie v kúpeľni. Navyše j potrebné ju realizovať vo výškach, na čo nie každý má možnosti aj schopnosti. Ak sa do tejto práce pustíte sami, ako prvé bude nad prienikom komína cez strechu potrebné vytvoriť odvodňovací žliabok. Následne osadíte fóliu alebo plech okolo komína. Komín dostatočne zaizolujete proti prenikaniu vody. Ide o náročnú záležitosť, ktorá ak sa nevydarí, môže napríklad spôsobiť zatekanie, či priesak vody do strechy a komína. Preto je odborník lepšou voľbou.

Koľko stojí oplechovanie komína?

Oplechovanie komína nie je finančne náročná záležitosť, ak ju porovnávame napríklad s inými stavebnými prácami na dome. V závislosti od  veľkosti a prevedenia oplechovania sa cena pohybuje od 50 do 100 eur. Na tejto položke sa neoplatí extra sporiť. Cenový rozdiel nie je veľký a v prípade kvalitne odvedenej práce vám oplechovanie komína vydrží rovnako dlho ako strecha. To znamená desaťročia.

Je potrebné sa o oplechovaný komín starať?

Samotné oplechovanie komína si žiadnu starostlivosť nevyžaduje. Preto je dôležité, aby bolo urobené kvalitne, s dostatočnou izoláciou a v takom prípade nie je potrebné už oplechovaniu venovať pozornosť. Jedinou starosťou potom ostane už len pravidelná revízia komína.

Čo mi urobí ešte klampiar a kominár

Okrem oplechovania komína vám remeselníci klampiar a kominár pomôžu s množstvom ďalších vecí, ktoré pri stavbe a údržbe domu budete potrebovať. Klampiar vám vyrieši všetky problémy so strechou. Od jej stavby, cez opravy, údržbu, výmenu krytiny alebo žľabov. Kominár zabezpečí pravidelnú revíziu komína, čistenie ale aj stavbu krbov a pecí.

Prečo mám hľadať klampiara a kominára cez Wilio?

Dôvodov je hneď niekoľko. Ak ste sa presťahovali do rodinného domu napríklad z paneláku, je viac ako pravdepodobné, že nemáte skúsenosti s tým, kto je kvalitný klampiar alebo kominár. Pýtať sa susedov je náročné, zdĺhavé a nie vždy vám poradia správne. Navyše referencie si v takomto prípad overíte len veľmi ťažko. Na Wilio máte širokú ponuku klampiarov a kominárov, ktorí prezentujú svoju prácu, svoje referencie, môžete ich kontaktovať, prípade podľa fotografií aj rovno povedať, ako by ste si oplechovanie komína želali. Vidíte priamo vykonanú prácu a viete si porovnať ceny. Výsledkom je tak kvalitne odvedená práca za primeranú cenu.

Mám klampiara, vybavenie je potrebné zabezpečiť alebo si prinesie svoje vlastné? 

Klampiar alebo kominár by mal automaticky spraviť obhliadku komína a vašej strešnej krytiny. Na základe toho si sám zabezpečí adekvátny materiál aj náradie na realizáciu oplechovania komína.

Ako dlho trvá oplechovanie komína?

Ide o jednodňovú záležitosť. Samotné oplechovanie je činnosť, ktorá trvá maximálne pár hodín. Aj preto mnoho remeselníkov a firiem dokáže zhotoviť oplechovanie komína do  3 až 5 dní od objednávky.

Ako nájsť odborníka na typ služby pomocou Wilio?

Nájsť šikovného klampiara a tesára vo vašom okolí je jednoduché. Stačí zadať dopyt. Wilio následne remeselníkov, ktorí sa nachádzajú vo vašej lokalite, majú potrebné zručnosti a vedia prácu vykonať v požadovanom čase. Potom stačí aby ste si vybrali z ponúk, ktoré dostanete. S Wiliom máte istotu, že získate kvalitné služby za primeranú cenu. O kvalite práce jednotlivých tesárov a stolárov sa môžete presvedčiť tak, že si pozriete ich zákaznícke hodnotenia a recenzie. Zaplatíte len za vykonanú službu a až po jej dokončení. 

Typické práce/služby

Kominár alebo klampiar sa nezameriava len na oplechovanie komína

Remeselné zručnosti kominárov a klampiarov presahujú len činnosti pri oplechovaní komína. Ide o remeselné živnosti, na ktoré je potrebné mať vzdelanie. Nemôže ich vykonávať hocikto. Klampiar sa zaoberá celkovou problematikou striech od návrhu až po výber materiálu, ovláda postupy montáže všetkých prvkov striech, izolácií aj hydroizolácií a podobne. Kominár je rovnako odborné povolanie, ktoré navyše budete potrebovať častejšie ako pri oplechovaní komína, keďže revízie komínov a kotlov sú vyžadované zo zákona. Rovnako sa s kominárom stretnete aj pri kurenárskych prácach a čistení samotného komína.

Materiály

Ako už samotná činnosť napovedá, na oplechovanie komína sa používa kvalitný plech.   Oplechovanie sa realizuje pozinkovaním plechom, hliníkom, medeným kovaním, ale aj v titánovo-zinkovom prevedení. Výber použitého materiálu sa volí aj vzhľadom na charakter strechy. Napríklad pri pozinkovaných hliníkových plechoch si môžete zvoliť aj  niekoľko farieb, ktoré budú dookola ladiť s farbou krytiny. Rovnako si môžete zvoliť, či chcete oplechovanie komína v lesklom alebo matnom prevedení. 

Pri oplechovaní komína je preto vhodné kombinovať materiál plechu s materiálom krytiny. Tá však samotné oplechovanie komína nijako neobmedzuje a je možné použiť oplechovanie na betónové strechy, na strechy z pálenej škridle, falcované, profilované. Oplechovanie sa používa ako na šikmé tak aj prakticky na všetky druhy strených krytín. 

Postup

Či už si chcete oplechovanie komína zhotoviť svojpomocne, alebo prostredníctvom odborníka, najprv bude potrebné zistiť rozmer komína, sklon strechy, aký máte materiál  strešnej krytiny a samozrejme vybrať si  materiál a odtieň plechu. Oplechovať sa dajú štandardne všetky komíny šírky od 26 cm do 118 cm a s dĺžkou až 100 cm.

Potom je potrebné vybudovať odvodňoacie drážky. Zvoliť dĺžku tesniaceho pásu, plus nechať časť na presah. Pred oplechovaním je potrebné na komín natiahnuť ochrannú fóliu, ktorá sa nalepí na komín aj strechu a poradne utesní.  Následne sa ukotvia krycie lišty, pripevnia sa ku komínu. Potom už je potrebné len zalepiť presahy, vytmeliť škáry a výsledok je na svete.  

To, čo však znie jednoducho, vyzerá v praxi a na streche o niečo zložitejšie. Bez šikovných rúk a klampiarskeho náradia sa nezaobídete. 

Rady a tipy

Ak sa pustíte do oplechovania komína sami, určite sa vám zíde náradie ako odlamovací nôž, nožnice na plech, kliešte. Výhodou je aj výkonný akumulačný skrutkovač, aplikačná pištoľ na tmel, bezpečnostné laná, rebrík, plastová fólia a polystyrénové hladidlo.

Zabezpečte si klampiarsky tmel. Ten sa vám hodí nielen pri oplechovaní, ale pri údržbe domu ho oceníte napríklad aj pri príprave iných klampiarskych prvkov, ako sú napríklad prestupy cez strechu, na kovanie okolo komína, rímsy a podobne.   

Ak už investujete do oplechovania, oplatí sa voliť dostatočne kvalitný plech odolný voči korózií. 

Pri službách klampiara je vhodné zvoliť oplechovanie komína napríklad ak chcete rovno realizovať aj opravu strechy, rímsy, alebo vytvorenie strechy na altánku. Pri kominárovi zasa rovno dokážete vybaviť aj revíziu komína.