Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Oporné múry

Najmite si skúseného odborníka na oporné múry z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Oporné múry

Potrebujete službu z oblasti oporné múry? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výrobu a montáž oporných múrov z betónu, prefabrikátov a muriva. Cena oporných stien na spevnenie terénu sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na dopravu, predpríprava, drobné opravy, ktoré vám poskytne niektorý z našich 17604 stavbárov v danej kategórií.
Pozrite tiežOporné múry cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Akú úlohu pri stavbe plnia oporné múry?

Oporné múry sú statické stavby, ktoré upravujú stabilitu a charakter terénu. V poslednom čase sú čoraz populárnejšie pri rezidenčných i komerčných projektoch, keďže je vďaka nim možné do veľkej miery prispôsobiť a zabezpečiť prostredie a okolie stavby. Zabraňujú erózii pôdy a usmerňujú tok dažďovej vody.

Plniť však môžu aj estetickú funkciu, prinášajú do prostredia nádherné kamenárske prvky a umožňujú vám transformovať vašu krajinu na úrovniach okolo centrálnych prvkov ( Jedným z najdôležitejších účelov je ich schopnosť zachrániť dvor tým, že zabráni erózii pôdy a riadi tok dažďovej vody. 

Aké druhy oporných múrov existujú?

Rozoznávame niekoľko druhov oporných múrov, pričom každý z nich plní určitú funkciu a je vhodný do špecifického prostredia.

Gravitačný oporný múr. 

Základný druh oporných múrov, gravitačná oporná stena využíva na udržanie pôdy svoju váhu a hmotnosť a zvyčajne sa vyrábajú z ťažkých materiálov, ako je kameň alebo betón. Naklonením k pôde so vzájomne prepojenými okrajmi odolávajú tlaku zozadu. Tieto oporné steny umožňujú najväčšiu rozmanitosť, pokiaľ ide o materiály. Tehla, dlažba či kameň sú len niekoľkými možnosťami. Kratšie steny nevyžadujú žiadnu ďalšiu výstuž, väčšie múry však budú vyžadovať vykopanie aspoň malého výkopu, prípadne betónovú pätu na lepšie usadenie múru.

Konzolový oporný múr. 

Konzolové oporné steny disponujú vystuženou oporou z oceľových tyčí, ktoré prechádzajú betónovou alebo murovanou opornou stenou. Tá je pripevnená k základu dosky, ktorá prechádza pod pôdu, ktorú stena podopiera v tvare „L“ . Váha pôdy drží dosku tak, aby sa stena nemohla nakláňať dopredu. Tento typ je obľúbený v komerčných oporných stenách pre svoju pevnosť. Na konzolovú stenu je potrebných menej stavebného materiálu ako na gravitačnú stenu. Pozostávajú z relatívne tenkej opory a základovej dosky, ktorá je rozdelená na dve časti: pätu a špičku. Pätka je časťou základne pod zásypom, zatiaľ čo špička je druhou časťou. Pre tieto steny je potrebný pevný betónový základ.

Zadržiavacia štetovnicová stena. 

Zvyčajne sa používa v prípade problému s priestorom. Tenká stena z ocele, dreva alebo vinylu sa zaráža priamo do pôdy. Často ide o vertikálne zvlnenú štruktúru, ktorá poskytuje ďalšie vystuženie. Tento typ je vhodný do mäkšej pôdy a dobrým pravidlom je, že do zeme treba zatlačiť tretinu štetovnice. Väčšie steny budú vyžadovať dodatočné ukotvenie, napríklad ukotvené oporné steny.

Kotviaci oporný múr. 

Ukotvená oporná stena umožňuje, aby rôzne „priečelia“ oporných stien boli podoprené kotvami zarazenými do zeme za nimi a pripevnené pomocou káblov alebo pásov. Tieto kotvy sú zvyčajne mechanicky vrazené do zeme a ich konce sa rozširujú vstrekovaním betónu. Túto metódu môžete použiť na poskytnutie ďalšej podpory ktorejkoľvek z vyššie uvedených možností a často sa používa pre konštrukčne tenšie steny alebo tam, kde sa očakáva vyššie zaťaženie.

Segmentové oporné múry. 

Použiť ich je možné v rôznych komerčných a rezidenčných projektoch. Môžu byť navrhnuté tak, aby vyhovovali akémukoľvek tvaru, pričom maximalizujú využiteľný priestor najmä na vysoko svahovitých terénoch. Keď sú vystužené, zvyčajne nemajú nijaké výškové obmedzenia. Dodávajú sa tiež v rôznych farbách, veľkostiach a textúrach, aby vyhovovali estetickým požiadavkám vášho projektu. 

Aké faktory treba zohľadniť pri stavbe oporného múru?

Hlavným účelom všetkých oporných múrov je zabrániť pohybu pôdy. Konkrétne potreby sa však budú líšiť v závislosti od projektu. Steny môžu siahať od malých kamenných múrov, ktoré obklopujú záhradu, až po obrovské projekty zadržiavajúce pôdu pozdĺž diaľnice. Iné môžu pomôcť zvládnuť eróziu pred silnými dažďami, alebo vytvoriť terasovité kaskády. Pri počiatočnom plánovaní treba dbať na niekoľko faktorov, ktoré ovplyvnia materiál a typ steny, ktorú staviate.

Poloha. 

Pri výbere umiestnenia svojej steny sa uistite, že máte podrobné znalosti o vlastnostiach pozemných komunikácií a nadzemných aj podzemných inžinierskych sieťach vrátane systémov riadenia dažďovej vody a zavlažovania.

Veľkosť steny a odvodňovanie. 

V závislosti na veľkosti steny môže oporná stena brániť prirodzenému odvodňovaniu a mať následne negatívne dopady na životné prostredie.

Pôda. 

Je potrebné preskúmať pôdu, ktorá vytvára základ, alebo podklad, aby sa zabezpečilo, že spĺňa pevnosť potrebnú na podoprenie stenou. Mali by ste určiť typ, nosnosť (schopnosť pôdy uniesť zaťaženie), parametre napätia a uhol trenia (odolnosť proti pohybu) pôdy použitej pre základ a vystuženú zónu spolu so zadržanou pôdnou zónou. Vo všeobecnosti musí byť základná pôda pevná, pevná a silná a nemala by byť vlhká. Neodporúča sa zadržiavať mokré pôdy, ako napríklad ílovitú pôdu. V oblastiach, kde je mráz, sa môže vlhká pôda rozširovať a sťahovať, čo bude mať na múr negatívny vplyv. Na druhej strane piesčité pôdy umožňujú dobrý odtok vody.

Dizajn. 

Ak chcete začať s návrhom, treba určiť príslušné výšky stien, veľkosť svahu a uhol poklesu, ktoré závisia od výšky a sklonu terénu. Musíte tiež vziať do úvahy, že gravitácia spôsobí, že zadržaný materiál sa bude prirodzene pohybovať smerom nadol. Tomu by sa malo v rámci návrhu zabrániť a minimalizovať bočný tlak za stenou, ktorý by prípadne mohol múr prevrátiť.

Výstuž steny. 

Typ výstuže závisí od typu steny, výšky, dizajnu, trenia, uhla, pôdneho materiálu a ďalších faktorov. Mechanicky stabilizovaná zemina je pôda s niektorými prostriedkami na umelé vystuženie, ako je oceľ alebo geosyntetika (napríklad geomreže). Geomriežka je často vyrobená z látky s vysokou pevnosťou, ktorá je votkaná do mriežkového vzoru. Je umiestnená medzi vrstvami blokov oporných stien a zvinutá späť do zeme.

Odtok. 

Vzhľadom na to, že voda je najčastejším dôvodom zlyhania zadržovacích múrov, je nevyhnutné zabezpečiť, aby stena dobre odvádzala vodu a aby za stenou nedochádzalo k jej hromadeniu. Pri potenciálnych zdrojoch povrchovej vody treba zohľadniť odtok susediaci s miestom steny. Je dôležité upraviť lokalitu podľa odvodňovacích vzorov a vybudovať odtokový systém za stenou, aby sa minimalizovalo množstvo hydrostatického tlaku, ktorý by mohla vytvárať podzemná voda. Príkladom takéhoto drenážneho systému môže byť zásyp štrkom, použitie odtokových potrubí a použitie otvorov, ktoré umožnia vode prechádzať cez stenu. Na väčších stenových projektoch, napríklad na prepravu, by sa mala vykonať hydrologická analýza.

Ako vybrať správny druh oporného múru?

Po vyhodnotení polohy, zeminy, dizajnu a odvodnenia môžete začať premýšľať o type opornej steny, ktorú bude váš projekt potrebovať. Existuje veľa možností. Návrh musí zohľadňovať požiadavky na absorpciu, pevnosť, výškové odchýlky a ďalšie. V prípade potreby by sa mala použiť aj vhodná metóda vystuženia.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS