Ošetrenie dreva
Najmite si skúseného odborníka na ošetrenie dreva z vášho okolia a za výhodnú cenu!
27 638 profesionálov na Slovensku
50 983 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
199 720 inštalácií aplikácie
Služby
Ošetrenie dreva
27 638 profesionálov na Slovensku
50 983 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
199 720 inštalácií aplikácie
Populárne lokality
všetky
Ukážky
Ukážky realizácií našich poskytovateľov
Užitočné informácie
Čo potrebujete vedieť
Ktoré úpravy vonkajšieho dreva sú najlepšie?
Leto je ten čas, kedy si môžete nechať natrieť, ošetriť a zakonzervovať svoj vonkajší nábytok, paluby a ploty... Aké vonkajšie úpravy však potrebujete?
Prevedieme vás niektorými z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť, aby vaše exteriérové drevo vydržalo čo najdlhšie.
Prečo by som mal ošetrovať drevo v exteriéri?
Vo všeobecnosti si všetko drevo umiestnené vonku vyžaduje určitý stupeň údržby. Farebný náter poskytuje povrchovú úroveň ochrany pred poveternostnými vplyvmi, ale na to, aby drevo odolalo prudkým slnečným lúčom, prudkému vetru a silnému dažďu len on samotný nestačí. Do dreva môže preniknúť vlhkosť a spôsobiť jeho hnilobu, zatiaľ čo slnečné žiarenie ovplyvňuje jeho farbu a môže časom poškodiť jeho prírodnú povrchovú úpravu.
Aplikácia kvalitného exteriérového oleja, laku alebo vrchného náteru môže v oblasti ochrany ponúknuť všetko, čo potrebujete, a zároveň vyzdvihne nádhernú farbu a štruktúru dreva.
Exteriérový olej – jednoduchá cesta
Ak sa pozeráte po najjednoduchšej a najrýchlejšej forme krátkodobej ochrany, nehľadajte nič iné ako povrchovú úpravu exteriérovým olejmi. Oleje chránia tak, že preniknú do drevených vlákien a na povrchu zanechajú voskovú vrstvu. Chránia pred poškodením slnečným žiarením a obsahujú aj aktívne zložky chrániace pred napadnutím plesňami, riasami a hubami.
Tieto oleje sú dostupné v rôznych farbách a na webovej stránke sú k dispozícii štyri možnosti:
Číre – zvýraznia prirodzenú farbu dreva a štruktúru jeho vlákna.
Prírodné – plne ochránia drevo, ktoré zároveň bude vyzerať ako „neopracované“.
Céder – dodáva drevu bohatú červenú/oranžovú farbu
Dub – ponúka silný zlatý tón.
Všetky majú saténový povrch, ktorý uľahčuje odtekanie vody.
Nevýhodou používania olejov je to, že ochranné vlastnosti sa postupom časom znižujú, a preto je po ďalších 12 mesiacoch potrebná ďalšia vrstva. Pokiaľ však budete pokračovať v aplikácii, malo by vaše drevo v exteriéri vyzerať skvelo a vydržať mnoho rokov.
Oleje sú určené na použitie na zvislých povrchoch. Pri úprave vodorovného povrchu je vhodné na zlepšenie odolnosti proti vode naniesť najprv základný náter.
Vonkajší lak - dlhodobé riešenie
Ak chcete vytvoriť pevnú bariéru proti živlom, použite exteriérový lak. Po nanesení vytvárajú tieto laky ochranný štít, ktorý odpudzuje vlhkosť a UV lúče. Pokiaľ nanášate viac vrstiev štetcom s prírodnými štetinami, váš projekt nadobudne svetlý, lesklý povrch.
Vonkajšie laky majú tendenciu dobre reagovať na všetky rôzne sezónne zmeny v priebehu roka a zvyčajne chránia vaše drevo asi 2 – 3 roky, kým začnú pôsobiť opotrebovane. Keď spozorujete kriedovú matnosť, povrch jemne prebrúste do hladka a najlepšie je naniesť nový náter ešte predtým, ako spozorujete, že lak začína praskať. Ak k tomu už došlo, pridlho ste to odkladali, budete teda musieť odstrániť existujúci lakovaný povrch a obnoviť vonkajší nábytok.
Obnovovač dreva – na obnovu dreva
Drevo s popraskanou farbou alebo odlupujúcim sa lakom, známkami poveternostných vplyvov alebo s poškodenou prírodnou povrchovou úpravou potrebuje oživenie. Gel na obnovu dreva je skvelý pri obnove pôvodnej textúry dreva, a to vďaka biologicky odbúrateľnému zloženiu bez zápachu. A na to, aby ste dosiahli vynikajúce výsledky, treba len niekoľko jednoduchých krokov. Nezabudnite vždy najskôr na poškodené drevo naniesť obnovovač a potom použiť buď vami vybranú farbu alebo lak.
Štrukturálne lepidlo – pre veľké vonkajšie stolárske práce
Stolárske výrobky môžu byť veľmi náchylné na oslabenie vonkajšími prvkami, takže mať v inventári dobré štrukturálne lepidlo je neoceniteľné. Lepidlo na drevo špeciálne vyvinuté tak, aby pri pôsobení vonkajších prvkov poskytovalo pevnejšie spojenie – chráni vaše drevené okná, dvere a brány pred poškodením vodou.
Konzervácia a ošetrenie dreva
Konzervácia nového dreva je nákladovo oveľa efektívnejšia a ľahšia ako následné ošetrenie dreva , ktorému hrozí rozpad.
Útokom suchej hniloby, mokrej hniloby alebo červotoča možno zabrániť použitím účinných ochranných prostriedkov na nové drevo.
Drevené trámy sú na kazenie obzvlášť náchylné a jediný spoľahlivý spôsob ich ochrany je použiť ochranný náter pri ich inštalácii.
Farba povrch chráni pred poveternostnými vplyvmi, nie však pred napadnutím hubami.
Drevené trámy sú obzvlášť náchylné na kazenie a pri inštalácii je často potrebné zakonzervovať ich.
Všetky drevené povrchy by mali byť ošetrené.
Zaobchádzanie s novými drevami
Je nevyhnutné, aby boli všetky povrchy ošetrené. Čím hlbšie konzervačná látka preniká do dreva, tým je účinnejšia. To môže závisieť od spôsobu aplikácie a zloženia konzervačného prostriedku.
Nosičom väčšiny konzervačných látok je organické rozpúšťadlo, ktoré im umožňuje ľahký prienik do dreva.
Vďaka vysokej miere účinnosti ich možno nanášať metódami, akými sú natieranie štetcami, striekanie alebo namáčanie, a sú vhodné na použitie na stavbách, farmách, statkoch, i v priemyselných oblastiach.
Farba povrch chráni pred poveternostnými vplyvmi, nie však pred napadnutím hubami.
Aké drevo ošetrovať
Ak sa drevo používa tam, kde je často vlhko, je nevyhnutná jeho ochrana, aby sa zabránilo hnilobe. Ide napríklad o stĺpiky plotov, okenné rámy, parapety, trámy dotýkajúce sa muriva bez účinnej izolačnej vrstvy, drevo v poľnohospodárskych budovách v bezprostrednom kontakte s hnojom a silážou a drevo použité na mostné práce, v lodnom staviteľstve alebo na vodné stavby.
Existujú ďalšie situácie, kedy je riziko hniloby či napadnutia hmyzom menej pravdepodobné, ale stále značné a konzervačnú úpravu možno považovať za užitočné poistenie proti nákladom na následné opravy. Niekoľkými príkladmi sú klasické strešné trámy, dosky, obkladové tabule, stenové dosky, nekryté trámy plochých striech, trámy na prízemí atď.
Všeobecné pokyny na ochranu dreva
Všetko drevo by malo byť suché a zbavené kôry, farieb, lakov a iných povrchových náterov. Všetky povrchy musia byť ošetrené.
Nosičom väčšiny konzervačných látok je organické rozpúšťadlo, ktoré im umožňuje ľahký prienik do dreva.
Prienik do vlákna je dôležitý.
Ošetrenie štetcom.
Je dobré naniesť dve alebo viac vrstiev, tie neskoršie sa majú aplikovať pred zaschnutím predchádzajúcich. Mal by byť použitý veľký štetec a kvapalina by sa mala na drevo nanášať ako tekutý náter, nie ako farba.
Prienik do vláknovej štruktúry dreva je najdôležitejší a najlepšie je drevo ošetrovať ponorením do vedra alebo nádrže obsahujúcej ochrannú tekutinu.
Postrek.
Každou vrstvou by mal byť nastriekaný celý povrch a tak ako pri nanášaní štetcom by mali byť nanesené dve alebo viac vrstiev. Na celkové ošetrenie dreva je na dosiahnutie uspokojivých výsledkov potrebné veľmi starostlivé nastavenie striekacieho zariadenia. Je nutné použiť nízky tlak a vhodnú dýzu, aby sa zabránilo tvorbe aerosólu alebo odrážaniu tekutín z povrchu dreva.
Všetko drevo by malo byť suché a zbavené kôry, farieb, lakov a iných povrchových náterov.
Ponorenie.
Toto je v každom ohľade najúčinnejšia z jednoduchých metód ošetrenia a mala by sa používať vždy, keď je to možné. Na stavbu trámov v nových domoch postačí ponorenie na tri až desať minút.
Ak sa má drevo použiť na výmenu v prípade suchej hniloby, treba mu dožičiť dlhšie ponorenie (do desiatich minút). Tam, kde sa má drevo použiť pri kontakte so zemou, sa odporúča napríklad stĺpiky plota namáčať najmenej jednu hodinu.
Ak nie je možné napustiť drevo konzervačnou látkou po celej dĺžke, mala by sa tejto predĺženej úprave podrobiť tá časť, ktorá sa dostane do zeme (plus asi 15 – 30 cm) a zvyšok treba dôkladne ošetriť štetcom. Ak je drevo, ktoré bolo máčané alebo namočené, neskôr rezané alebo orezávané, je nevyhnutné, aby boli odkryté časti znovu natreté štetcom alebo opätovne namočené.
Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS