Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Pasívny dom

Najmite si skúseného odborníka na pasívne domy z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Pasívny dom

Potrebujete službu z oblasti pasívny dom? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh a vizualizáciu, cenovú ponuku, výrobu jednotlivých dielcov, montáž a servis. Cena energeticky úsporných domov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: stavebné povolenie, energetická certifikácia, zapojenie do siete, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18569 stavbárov v danej kategórií.
Pozrite tiež:Pasívny dom cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Čo je pasívny dom?

Začnime od základov. Pasívny dom je budova zodpovedajúca štandardu pasívneho domu. Jedná sa v podstate o súbor ambicióznych energetických cieľov určených na podporu priemyslu pri vytváraní budov, ktorých prevádzka si vyžaduje len veľmi málo energie, a teda na dekarbonizáciu nášho fondu budov. Ide o domy s neuveriteľne nízkymi energetickými nárokmi na prevádzku, ktorá je zabezpečená vďaka použitej koncepcii, konštrukcii i materiálom. Každá budova, ktorá dosiahne tieto ciele, môže požiadať o získanie certifikátu a stať sa pasívnym domom.

Čím sa líši výstavba pasívneho domu od bežnej stavby?

V mnohých ohľadoch môžu budovy pasívneho domu vyzerať podobne ako bežné budovy, v interiéri sa odlišujú niekoľkými kľúčovými vlastnosťami.

Na vytvorenie veľmi tepelne odolných vonkajších obvodových stien používajú účinnejšiu izoláciu.
Spoje v obvodových konštrukciách sú starostlivo navrhnuté tak, aby sa zabránilo tepelným mostom, úniku tepla a prievanu.
Majú najmodernejšie okná, zvyčajne vysoko kvalitné tepelne upravené okná, ktoré majú zvyčajne trojité zasklenie naplnené plynom, aby sa zabránilo tepelným stratám. 
Vetranie sa vykonáva pomocou jednotky rekuperácie tepla. Zariadenie odvádza teplo z odpadového vzduchu a používa ho na ohrev prichádzajúceho vzduchu na udržanie stabilnej vnútornej teploty. Rekuperácia sa stáva štandardným prvkom moderného bývania.

Aké sú výhody pasívneho domu.

Tieto budovy majú tendenciu poskytovať vynikajúce, stabilnejšie a pohodlnejšie vnútorné prostredie ako tradičné konštrukcie. V zime zostávajú teplé a v lete zabezpečujú letnú tepelnú pohodu, a robia to úžasne bez potreby použitia veľkých ohrievačov alebo klimatizačných jednotiek. To nás privádza k výhode číslo dva - nielenže sú neustále komfortné, ale budovy pasívneho domu spotrebujú až o 90% menej energie ako tradičné budovy, čo znamená vyšší komfort s oveľa nižšími účtami za energiu a menšie poškodenie životného prostredia. Ako uvádza Medzinárodné združenie pasívnych domov, pasívne domy sú udržateľné, cenovo dostupné, pohodlné a všestranné.

Sú pasívne domy nákladnejšie na výstavbu?

Áno, ale naozaj iba okrajovo! Aj keď existuje niekoľko príkladov pasívnych domov, ktoré sa stavajú za rovnaké náklady ako (a občas dokonca menej) tradičné stavby, za kvalitnejšiu stavbu obvykle zaplatíte o 10 % viac. Náklady sa však postupne znižujú, keď sa norma na celom svete stáva štandardnejšou, a ako už bolo spomenuté, náklady sú zvyčajne vyvážené masívnym znižovaním účtov za energiu a elimináciou ťažkých mechanických vykurovacích a chladiacich jednotiek.

Ak žijete v pasívnom dome, je pravda, že musíte mať zatvorené okná?

Toto je jedno z najbizarnejších tvrdení, ale dokonca sme ho už počuli opakovať aj od iných architektov. Samozrejme, že nie! V pasívnom dome sa o čerstvý vzduch stará systém núteného vetrania, okná sa nemusia otvárať, ale môžu. Ak chcete cítiť vonkajší vánok alebo počuť spev vtákov, otvorte okno dokorán. Je však pravda, že tieto budovy sú navrhnuté tak, aby zabezpečili pohodlie členov domácnosti, nikdy nebudete musieť otvárať svoje okná, aby ste ochladili vzduch v interiéri, alebo aby ste vyvetrali dom.

Môžu mať pasívne domy krásny dizajn? Tie, ktoré som videl pôsobia ako „škatule“? 

Pasívne domy nemusia byť hranaté! Rovnako ako každá architektúra, aj pasívne domy majú všetky možné tvary, veľkosti a farby. Po celom svete sú navrhnuté niektoré architektonicky krásne budovy. 

Pasívne domy mi pripomínajú maličké domčeky. Môžu sa veľkosťou líšiť?

Pojem pasívny dom môže byť pre mnohých ľudí zavádzajúci. Neexistujú žiadne fyzické obmedzenia týkajúce sa veľkosti alebo typu budovy, ktoré je možné postaviť podľa štandardu pasívneho domu. Čím väčšia je budova, tým väčšie sú úspory energie.

Kedy boli vynájdené pasívne domy?

Túto myšlienku vytvorili vedci v juhozápadnom Nemecku - kde je v súlade s miestnym jazykom známy ako Passivhaus!

Všetko to začalo skorými prototypmi v 90. rokoch, ktoré viedli akademici Bo Adamson a Wolfgang Feist. V roku 1996 Feist založil Passivhaus Institute, výskumný ústav zameraný na rozvoj Pasívneho domu a povzbudzujúci krajiny po celom svete k prijatiu jeho štandardov a technológií.

A nejde len o domy. Boli tu školy, škôlky a supermarket, všetky postavené podľa štandardov  Pasívneho domu. Pasívny dom nepotrebuje žiadne konektory pre energiu alebo vodu. Namiesto toho získava energiu na horúcu vodu zo solárnych kolektorov  a spracováva vodu prostredníctvom zabudovaného systému na úpravu vody. Má tiež vetrací systém s rekuperáciou tepla, izoláciu EPS.

Ako funguje pasívny dom?

Aj keď ich nájdete vo všetkých tvaroch a veľkostiach, existuje 5 princípov, ktoré informujú o dizajne pasívneho domu:

1. Vysoko kvalitná izolácia

Prístup prijatý v pasívnych domoch sa niekedy nazýva „superizolácia“. Cieľom je mať „izolačný plášť“, ktorý - pokiaľ je to možné - nie je prerušený žiadnymi spojmi, takže budova môže udržiavať čo najviac tepla. To znamená, že izolácia zvyčajne pokryje celý exteriér budovy, ideálne bez toho, aby došlo k prerušeniu materiálov v štruktúre budovy.

2. Žiadne tepelné premostenie

Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť „superizoláciu“, je vyhnúť sa takzvanému „tepelnému premosteniu“ - použitiu materiálu, ktorý má menej kvalitné izolačné vlastnosti ako zvyšok exteriéru domu. Môže to byť napríklad rám okna, ktorý vedie teplo viac ako iné materiály okolo neho. Tým sa preruší „izolačný plášť“ obklopujúci celú budovu.

3. Vynikajúce okná

Okná môžu byť často slabým článkom v budove. Z tohto dôvodu je použitie vysoko kvalitných okien nevyhnutnou súčasťou štandardov pasívneho domu. To znamená používať čo najkvalitnejšie okná, aby ste zamedzili vážnym stratám tepla, ktoré nimi môže unikať.

4. Vzduchotesná konštrukcia

Ďalším dôležitým aspektom obvodovej konštrukcie je prúdenie vzduchu - pretože to je ďalší spôsob, ako je možné narušiť ochrannú funkciu izolácie. To znamená, že musíte venovať veľkú pozornosť prúdeniu vzduchu vo fáze návrhu, ako aj použitiu vysokokvalitnej konštrukcie.

5. Mechanické vetranie

Nerobte si starosti - Pasívne domy neznamenajú, že budete odkázaní na dýchanie nie čerstvého vzduchu! Pasívne domy namiesto toho udržiavajú čerstvý vzduch prostredníctvom systému známeho ako „mechanická ventilácia“, kde ventilátor s rekuperáciou tepla (HRV) nepretržite odstraňuje starý alebo vlhký vzduch a dodáva čerstvý vzduch. Navyše, aby bola čo najviac energeticky efektívna, systém extrahuje teplo zo vzduchu smerujúceho von, aby ohrial prichádzajúci vzduch. To znamená, že vzduch zostáva čerstvý, ale nestrácate všetko teplo zo vzduchu, ktorý je už v dome.

Čo je to superizolácia?

Čo teda vlastne myslíme pod pojmom „superizolácia“? Superizolácia je jednoducho spôsob stavby, ktorý vytvára oveľa vyššiu úroveň izolácie a vzduchotesnosti ako obvykle. Je to perfektná tepelná izolácia stien, strechy a podláh.

Neexistujú prísne pravidlá, čo to superizolácia je, ale čakali by ste, že superizolovaný dom bude:

Izolovaný na hodnotu U 0,15 wattu na meter štvorcový Kelvin v stenách a 0,1 v streche. Hodnota U je rýchlosť, ktorou teplo prechádza izoláciou, je súčiniteľ prechodu tepla vo W(m2K).  Nemalo by to byť viac ako 0,30 wattu na meter štvorcový Kelvin - čím nižšia hodnota, tým lepšia!

Postavené tak, aby izolácia bez prerušenia (netesných miest v konštrukcii) pokračovala všade, kde sa steny stretávajú so strechou, základom alebo inými stenami. Vzduchotesnosť obalovej konštrukcie budovy zabraňuje v zime úniku tepla, v lete prehrievaniu domu.  

Úplne vzduchotesné, najmä okolo okien a dverí.

Významným zdrojom úspor pasívneho domu je vzduchotechnika so systémom rekuperácie na zabezpečenie čerstvého vzduchu. 

Vykurovaný  menším systémom ako obvykle, napríklad jedným záložným ohrievačom / kozubom. Dokurovanie iným zdrojom je nutné len počas najchladnejších dní.

Vykurované je hlavne „integrálnymi“ zdrojmi, ako je odpadové teplo produkované osvetlením a elektrickými prístrojmi alebo telesné teplo obyvateľov, domácich miláčikov a návštevníkov.

Majú pasívne domy špeciálne okná?

Okná sú jednou z najdôležitejších častí domu, pokiaľ ide o udržanie ich vysokého štandardu izolácie - pretože práve cez okná sa ľahko z domu stráca. Z tohto dôvodu bude mať väčšina okien pasívneho domu nasledujúce vlastnosti:

Mimoriadne efektívne zasklenie (známe ako „trojsklo“).

Medzery medzi sklenenými tabuľami budú utesnené a vyplnené argónom alebo kryptónom, aby boli čo najviac vzduchotesné.

Plus ďalšie doplnky, ako napríklad povrchová úprava „s nízkou emisivitou“, rozpery skla s teplou hranou (teplé rámiky) a špeciálne upravené rámy okien.

Potrebujú špeciálny nábytok a vybavenie?

Nepotrebujete špeciálny nábytok, ale aby ste splnili všetky požiadavky na status pasívneho domu, musíte skontrolovať svoj nábytok a dokonca aj farby, ktoré používate na zdobenie svojho domu. Týka sa to znečistenia vnútorného ovzdušia, pretože v domácnosti existujú limity prchavých organických zlúčenín, ktoré ovplyvňujú kvalitu ovzdušia.

Ak sa nemôžete vyhnúť všetkým prchavým organickým zlúčeninám, musíte do svojho interiéru pridať veci, ktoré by mohli vyvážiť ich účinok - napríklad rastliny alebo dokonca vodný prvok!

Vyzerajú všetky pasívne domy rovnako?

Ako je demonštrované v našich najlepších dizajnoch pasívneho domu vyššie - určite nie! Prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach a môžu byť vyrobené pre vidiecke aj mestské prostredie.

Je pravda, že nemôžete otvoriť okná v pasívnom dome?

S potešením môžeme povedať, že nie, nie je to pravda. Počas leta musia byť v pasívnom dome okná, ktoré sa dajú otvárať a uvoľňovať tak teplo, ktoré sa počas dňa nahromadí. Pre vetranie nie je potrebné otvárať okná. Prívod čerstvého vzduchu a odsávanie vydýchaného vzduchu zabezpečuje vetracia jednotka, ktorá má schopnosť filtrovať privádzaný vzduch. 

Ak by ste chceli mať okná otvorené celú noc a každú noc, mohlo by to ovplyvniť vnútornú teplotu a zvýšiť spotrebu energie - ale ani potom by to nemalo spôsobovať problémy.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS