Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Bezplatne

Vyhľadaj šikovných profesionálov

Pergoly
Zadať projekt
Spokojný zakazníkSkvelá komunikácia, všetko prebehlo podľa dohody, na miesto projektu došiel presne načas ako sme sa dohodli. Práca spravená super, ako človek veľmi fajn, takže odporúčam :)
profile image
Peter Š.Zákazník
Prečo Wilio
33 513 profesionálov na Slovensku
92 170 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Pergoly

Potrebujete službu z oblasti pergoly? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh pergoly, vymeranie umiestnenia pergoly, výrobu pergoly. Cena tieniacich prístreškov a posedení sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: drevené hranoly, prestrešenie, oplotenie, ktoré vám poskytne niektorý z našich tesárov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Patrik P.

Živnostník
Šaľa
4,9
Oprava strechy

Ponukame vyrobu drevostavieb na mieru.Výroba drevostavieb, altanky,pergoly na terasu krovy,prístrešky na auto,prístrešky pre viac aut atd. Pouzivame certifikovane produkty

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8
Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Milos B.

Firma
Trnava
4,7
Montáž, skladanie nábytku

Som profesional a vyuceny stolar a zaroven je to aj moj konicek Celozivotna prax v stolarskych pracach. Specializujem sa na montaz kuchynskych liniek a kompletneho zariadenia interierov. Mam licencie na zapajanie elektriny do 400V zapajanie vody a odpadu v ramci montaze nabytku.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7
Obklady, dlažby

Viac ako 25 ročné skúseností s rekonštrukciami a úpravou bytov a domov . Terasy, pergoly,sedenia,detské ihriská,domčeky na stromoch Kúpelne ,toalety, obklady a dlažby Podlahy,sdk,omietky,stierky,malovky Poradenstvo Kreatívny prístup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Martin D.

Firma
Trnava
4,7
Hodinový manžel

Som vyučený stolár s maturitou ale viem pracovať aj s vodou ,odpadmi , elektrinou .Som taktiež zvárač obaľovanou elektródou ,CO2,aj Tigom Ale prakticky mi nerobia problém žiadne práce čo sa týka interiéru ako je zariaďovanie alebo opravy.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jakub J.

Živnostník
Bratislava
4,6
Sťahovanie

Ponúkam prácu. Veci čo sa týkajú stavby,prepravy, výroba nábytku na mieru,prístrešky,sadrokartón pokládka zámkovej dlažby výroba hliníkových okien. Betónovanie atď.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ivan P.

Firma
Banská Bystrica
4,5
Maliar, Maliarske práce

Mladý šikovný stavbár mám skúsenosti z viac odborov. Ale hlavne Maľovanie, tapetovanie, ( školenia HELA) zateplenia fasád, striech, práca s sadrokartónom ( certifikát od isoveru a rigips) drobné úpravy elektriny (paragraf 21) kompletné prerábky jadier bytov a domov. Obkladanie keramické obklady, laminátový obklad, pokládka zámkovej dlažby. A mnoho iného, žiadna stavebná práca nie je pre nás problém. Máme za sebou viac ako 60 projektov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Všetko, čo potrebujete vedieť o stavbe pergoly 

Mnohí majitelia rodinných domov, objavili čaro záhrad pre výhody relaxácie a zábavy, ktoré prinášajú. Keďže v záhrade trávia veľa voľného času, často zvažujú ako ďalej skrášliť či zdokonaliť vonkajší priestor svojho domu. Z majiteľov domov sa neraz stávajú nadšení záhradkári, ktorí túžia po neustálom vylepšovaní tohto priestoru. Radi a často svojim záhradám dodávajú krásu a vizuálnu príťažlivosť kvetmi, ovocnými stromami, záhradným nábytkom či inými vychytávkami. Tieto vylepšenia nerobia radosť a dobrú náladu len ich majiteľom, ale tvoria osobnosť domova, dodávajú pocit tepla či vyžarujú pohostinnosť rodiny. Ak uvažujete o novom prírastku do svojej záhrady, zvážte kúpu a inštaláciu pergoly. Dôvodov na kúpu pergoly je hneď niekoľko. 

Pergola je viacúčelová záhradná konštrukcia, ktorú je možné buď spojiť s domom, alebo samostatne postaviť. Je to otvorená štruktúra a dá sa použiť pri viacerých príležitostiach ako napríklad miesto na grilovanie, ohnisko či posedenie pre vašu rodinu a priateľov na záhrade. Ak uvažujete o pridaní pergoly do svojej záhrady, na jej vybudovanie potrebujete vedieť niekoľko základných informácií.  

Účel pergoly 

Prvá vec, ktorú musíte pri stavbe pergoly zvážiť, je to, na čo ju chcete používať. To vám pomôže rozhodnúť sa v otázke dizajnu a umiestnenia pergoly. Väčšinu pergol nie je vhodné umiestniť do tieňa, pretože majú polootvorené steny, niekedy so sieťkami alebo mriežkami tvorenými úzkymi drevenými doskami poprekladanými cez seba. Preto sú skvelé, ako prekrytie či posedenie pri grile a ponúkajú tak trochu prístrešia a do určitej miery poskytujú ochranu pred dažďom. Ďalším obľúbeným použitím pergoly je prístrešok na sedenie, ktorý chráni pred slnkom pričom príjemná teplota a pohodlie sú zachované. Vonkajšie stolovanie sa často vykonáva pod pergolou a poskytuje trochu súkromia a možnosť využívať vašu záhradu takmer po celý rok. 

Plánovanie pergoly 

Vo väčšine prípadov nepotrebujete stavebné povolenie na pridanie pergoly do svojej záhrady. Z tohto pravidla existujú výnimky, ak sa napríklad nachádzate v chránenej oblasti. Vždy sa preto oplatí overiť si na miestnom úrade, že na váš dom sa nevzťahujú žiadne ďalšie predpisy. V opačnom prípade bude stavba pergoly spadať pod rôzne povolenia, ktoré si budú vyžadovať nemalé časové zdržania. V tomto okamihu tiež budete musieť rozhodnúť o veľkosti a umiestnení pergoly. Niektorí ľudia ich pridávajú do zadnej časti domu ako zimnú záhradu, aby vytvorili chránený priestor hneď za zadnými alebo terasovými dverami. Inokedy sú umiestnené samostatne v strede alebo v spodnej časti záhrady. Uistite sa, že v okolí miesta, kde plánujete postaviť pergolu máte dostatok priestoru na prácu a pohodlný a prirodzený pohyb po pozemku. 

Materiály 

Existuje veľa možností materiálov z akých sa pergoly vyrábajú, ale drevo zostáva najčastejšou voľbou. Mäkké drevo je najlacnejšou možnosťou, no môžete sa rozhodnúť aj pre drevo ošetrené tlakom. Ak chcete niečo, čo vyzerá trochu pôsobivejšie, neokukane a má veľmi dlhú životnosť, vynikajúcou voľbou je dubová pergola. 

Možnosti dizajnu pergol sú nespočetné 

Keď sa do vašej záhrady rozhodnete zaobstarať si pergolu, prvým a zásadným rozhodnutím bude, či investujete do pergoly na mieru, ktorá bude presne podľa vašich predstáv alebo budete hľadať hotovú pegolu, vhodnú do priestoru, ktorý vaša záhrada ponúka. Miestny šikovný tesár vám navrhne pergolu od nuly a môže ju vyrobiť priamo na vašom pozemku alebo si môžete kúpiť celú hotovú súpravu pergoly od jedného z mnohých známych dostupných výrobcov. Už hotová pergola vám neponúka takú flexibilitu čo sa dizajnu týka, no dnes sú na trhu stovky návrhov, z ktorých si zaručene budete vedieť vybrať. Hotové pergolové súpravy sú obvykle obmedzené na obdĺžniky a pevné rozmery. Všetky diely vám však predajca dodá domov pripravené k montáži a inštalácii. 

Keď už máte vybraté všetky materiály, ste pripravení vytvoriť základ pre vašu budúcu pergolu. Betón je najlepšou možnosťou, ako oporné stĺpy pergoly ukotviť do zeme a zabezpečiť tak, aby ste dosiahli stopercentnú stabilitu a bezpečnosť priestoru. Pokiaľ nestaváte pergolu už na vybetónovanej ploche alebo na mieste s pevným základom, stĺpy pergoly musíte ukotviť kovovými platňami, ktoré uchytíte pevnými skrutkami. 

Materiály

Ďalším dôležitým rozhodnutím budú materiály. Je potrebné brať do úvahy rôzne materiály a ich výhody a nevýhody. 

Drevo upravené tlakom: Pergola z dreva upraveného tlakom je často najlacnejšia voľba. Čo sa však môže odraziť na ich trvácnosti, lebo drevo upravené tlakom sa môže časom zdeformovať, prasknúť a znehodnotiť. Tento typ pergoly všeobecne vyzerá najlepšie ak je nalakovaný alebo morený. 

Cédrové drevo: Céder (zvyčajne západný červený céder) je obľúbenou voľbou pre pergoly. Je prirodzene odolný proti hmyzu a vyzerá nádherne priamo z píly. Môžete ho nechať neošetrený, aby sa prirodzene zafarbil do jemne striebornej sivej farby, alebo ho zafarbiť a naniesť ochranný lak, aby udržal svoju farbu. Cédrová pergola je nákladnejšia ako pergola ošetrená tlakom, ale céder vám zvyčajne poskytne dlhšiu životnosť. 

Vinyl: Ak hľadáte pergolu, ktorá vyžaduje len veľmi malú údržbu, vinyl určite stojí za zváženie. Povrch vinylu však nemôžete ľahko namaľovať, takže výber farieb je obmedzený. 

Sklolaminát: Pergoly zo sklenených vlákien sú všeobecne najdrahšou možnosťou z dostupných materiálov, majú však značné výhody. Sklolaminátové vlákna sú veľmi silné, preto vzdialenosti stĺpov upevnených do zeme môžu byť väčšie. Takto postavené pergoly vyzerajú byť vzdušnejšie a elegantnejšie a poskytujú čistejší vzhľad. Sklolaminát je možné natrieť akoukoľvek farbou, ktorú chcete a farba bude držať lepšie ako na dreve. Tento typ materiálu sa pre svoju odolnosť a pevnosť častokrát používa na stavbu terasy či rozšírenie už existujúcej. Pergoly zo sklenených vlákien kvôli svojej nízkej hmotnosti nevyžadujú také hlboké ukotvenie, ako to vyžadujú iné materiály. 

Rozšírte svoj životný priestor 

Ak ste si už zadovážili terasu, pravdepodobne ste sa tak rozhodli preto, aby ste rozšírili svoj obytný priestor aj za steny vášho domu. Ak ste si svoj vonkajší obytný priestor zamilovali natoľko, že tam trávite veľa času určite ste zistili, že v letné popoludnia tomu niečo chýba.  Počas letných poobedí slnko zvyčajne dosť páli a posedenie na terase v tom čase nie je úplne pohodlné a príjemné. Pergola vás pred priamym slnečným žiarením spoľahlivo ochráni a budete tak na záhrade môcť tráviť všetko svoj voľný čas, či už na pravé poludnie alebo keď sa spustí letná búrka. Pergola značne rozšíri váš životný priestor, ktorý trávite doma a zvýši čas, ktorý môžete stráviť vonku na vzduchu. Pergola, navrhnutá a správne orientovaná na vašom pozemku, dokáže vrhať dostatok svetlého odtieňa, aby bolo príjemné aj popoludňajšie posedenie. Ak by ste potrebovali ďalšiu ochranu, môžete nainštalovať výsuvné tienidlo príp. markízu, ktorá zaistí ešte väčší tieň. Niektoré markízy vás ochránia pred slabým dažďom, keď vás prekvapí náhla letná prehánka.

Pergola – miesto, kde budete radi tráviť čas 

Skutočné kúzlo pergoly nastane, keď sú všetky nástroje zbalené a začnú poskytovať formu a funkciu vášmu vonkajšiemu obytnému priestoru. Pergoly poskytujú priestor na akékoľvek moderné elektronické inštalácie, ktoré pergolu posunú o level vyššie. Od možnosti montáže rôznych lustrov a stropných ventilátorov až po malé reproduktory či iné dizajnové vylepšenia. Možnosti sú nekonečné jediné čo je obmedzujúce je vaša predstavivosť a nevedomosť možností, ktoré sú na trhu dostupné. Pergoly rozšíria váš vonkajší priestor, ponúkajú rôzne dizajnové možnosti a dajú sa prispôsobiť tak, aby vyhovovali aj skromnému rozpočtu. Ak hľadáte spôsob, ako vytvoriť vonkajšiu oázu, ktorá ponúka energiu alebo pokoj prípadne oboje, pergola môže byť dokonalým doplnkom vašej terasy a pozemku samotného.