Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Plastové okná

Najmite si skúseného odborníka na plastové okná z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Plastové okná

Potrebujete službu z oblasti plastové okná? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, návrh, výrobu a osadenie plastových okien. Cena okien z plastu sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: pozáručný servis, odvoz starých okien, montáž žalúzií, ktoré vám poskytne niektorý z našich 15351 odborníkov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Plastové okná 

Vinylové okná 

Pre mnohých majiteľov domov ponúkajú vinylové okná cenovo dostupnú alternatívu k drahším možnostiam. Pri ich kúpe je dôležité zabezpečiť, aby na ne výrobca poskytoval záruku tak dlho, aby bola odôvodnená ich cena. Ak máte nehnuteľnosť s oknami, ktoré majú značnú dĺžku života, zvýši sa tým hodnota vášho majetku a zabráni sa budúcim výmenám, ktoré vás môžu stáť pekný balík peňazí. Tento článok pomôže majiteľom pochopiť, ako dlho vydržia a čo môžu očakávať od nových a existujúcich vinylových okien. 

Ako dlho vydržia vinylové okná? 

Priemerná dĺžka života vinylových okien 

Väčšina vinylových okien vydrží v priemere 20 až 40 rokov. Životnosť okien, na ktoré ale často a intenzívne svietia slnečné lúče, však nevydržia tak dlho. Teplo môže tiež hrať úlohu pri zhoršovaní kvality okien, takže horúce podnebie môže vyžadovať ich častejšiu výmenu. Na miestach s vlhkým vzduchom, najmä bez intenzívneho slnečného žiarenia, môžu byť okná postupne poškodené vodou a škodlivými mikroorganizmami. Na druhej strane môžu okná inštalované v priestoroch, kde tieto podmienky neexistujú, vydržať oveľa dlhšie ako je priemer. Majitelia, ktorí nedbajú na údržbu, môžu očakávať väčšiu investíciu. 

Záruka

Dôležitým faktorom pri rozhodovaní o kúpe tých správnych okien je doba, na ktorú je výrobcom poskytnutá záruka. Aj keď majiteľ neplánuje využiť záruku, čas, ktorý poskytuje výrobca na záruky, môže naznačovať predpokladanú dĺžku životnosti okna. Na väčšinu vinylových okien sa vzťahuje záruka výrobcu, ktorá presahuje 15 rokov, na niektoré sa poskytuje záruka až 25 rokov. Tieto záruky však zvyčajne obsahujú podmienky, ktoré od majiteľa očakávajú primeranú úroveň starostlivosti, aby mohla byť záruka uplatnená. Na okná, ktoré nie sú dobre udržiavané, bývajú vystavené drsnému podnebiu alebo rozbité v dôsledku úmyselného poškodenia, sa záruka obvykle nevzťahuje. 

Predĺženie životnosti 

Našťastie majitelia môžu očakávať predĺženie životnosti svojich okien jednoduchou bežnou údržbou. Okná, ktoré sú často vystavované nepriaznivým podmienkam, by mali byť natierané ochrannými tmelmi, aby sa zabránilo ich znehodnoteniu. Naopak, okná vystavené silným UV lúčom by mali byť zatienené, aby sa zabránilo prasknutiu. Čistenie a dodržiavanie pokynov výrobcu sú zvyčajne dostatočné na to, aby vinylové okná dlho vydržali. 

Vinylové a drevené okná? 

Drevené okná nie sú nevyhnutne lepšie ako tie vinylové. Skôr záleží na tom, čo hľadáte. Napríklad ak je pre vás dôležitá životnosť, uprednostníte vinylové okná, ktoré dlhšie vydržia. Drevené majú síce životnosť len asi 15 až 20 rokov, no mnohí ľudia si ich vyzerajú práve kvôli vzhľadu. 

Vinylové a kovové okná 

Mnohí ľudia si vyberajú aj okná z hliníka, pretože má dlhú životnosť. Vydržia približne 20 až 25 rokov. Problémom hliníka je, že je náchylný na poškodenie. Ak sa nachádzate v oblasti, kde sa často a intenzívne mení počasie, budete zrejme musieť meniť okná častejšie. Ďalším nedostatkom hliníka je hrdzavenie, ktoré v prípade vinylových okien nehrozí. 

Sklolaminát vs vinylové okná 

Sklolaminát je ďalšou dlhotrvajúcou možnosťou, no opäť má svoje pre a proti. Okná zo sklenených vlákien môžu vydržať až 50 rokov, čo je skvelé, ale niečo vás to bude, samozrejme, stáť. Počiatočná investícia je značne vyššia. Okná zo sklenených vlákien tiež nie sú tak ľahko dostupné ako vinylové a ich inštalácia môže byť skôr výzvou. To so sebou prináša aj náklady na osadenie. Avšak okná zo sklolaminátu sú napriek vyššej cene skvelou voľbou. 

Životnosť 

Výhody a nevýhody

Vinylové okná 
20 až 40 rokov 
Energeticky efektívne
Nenákladná údržba 
Ľahká inštalácia 
Veľké záruky 
Nie je to prírodný produkt 
Niektorí ľudia uprednostňujú iný vzhľad 
Veľký výber kvality

Drevené okná 
15 až 20 rokov 
Skvelý klasický štýl 
Prírodné materiály 
Relatívne krátka životnosť 
Zraniteľné voči termitom a inému hmyzu 
Náchylný k hnilobe 

Hliníkové (kovové) okná 
20 až 25 rokov 
Ľahké 
Ekonomické 
Silné 
Náchylné na škvrny a škvrny
Hrozí hrdzavenie

Okná zo sklenených vlákien 
Až 50 rokov 
Lepšia izolácia
Veľká kontrola hluku 
Zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti viac ako iné typy okien 
Najdlhšia životnosť 
Drahé, pomerne zriedkavé 
Náročná / nákladná inštalácia 

Vinylové okná majú relatívne dlhú životnosť. V porovnaní s tými zo sklolaminátu sú cenovo dostupné a vydržia až desiatky rokov.

Údržba vinylových a drevených okien

Drevené okná vyžadujú viac údržby ako tie z vinylu. Drevo by malo byť každé 3 až 4 roky znova natreté alebo namorené, aby sa chránilo pred poveternostnými vplyvmi. Naopak vinylové okná sú nenáročné na údržbu, netreba ich lakovať ani moriť. Stačí ich jednoducho umývať, raz ročne nechať skontrolovať, aby ste mali istotu, že je všetko v poriadku. 

Špeciálne prevedenie vinylových okien

Mnohí si pri kúpe myslia, že dostanú len biele obyčajné okná. Tak to ale vôbec nemusí byť. Vinylové okná môžu mať rôzne farebné prevedenia a povrchové úpravy, ktoré budú ladiť s vašou nehnuteľnosťou. Ak mate radi drevo, môžete si nechať vyrobiť vinylové okná s laminátom z dreva, takže ich ľahko zladíte  vašim interiérom. Realisticky vyzerajúce drevené lamináty sú k dispozícii v rôznych druhoch dreva, ako je dub, čerešňa a javor. 

Požiadavky na údržbu drevených a vinylových okien 

Oplatia sa viac drevené alebo vinylové okná? 

Podľa správy o nákladoch z roku 2016 sú vinylové okná lepšou kúpou. Vinylové okná vás vyjdú o tisícky eur lacnejšie ako tie drevené, a navyše vydržia dlhšie. Drevené okná vrátia zhruba 72,1% ich nákladov, zatiaľ čo vinylové okná ušetria až 73,3% ich nákladov. 
Čo sú okná z vinylového dreva? 

Okno z vinylového dreva je zložené z vinylu aj dreva. Podstavec okenného rámu je vyrobený z dreva a okolie vonkajšej strany je obalené vinylom. Vďaka tomu sú vinylom pokryté drevené okná atraktívnejšou voľbou ako drevené okná, pretože vonkajšia strana vyžaduje menej údržby. V porovnaní s vinylovými oknami však stále vyžadujú značné množstvo údržby. 

Ako vymeniť drevené okná za vinylové? Mali by ste opraviť staré drevené okná alebo ich vymeniť za vinylové? 

Ak máte staré staré drevené okná, je dobré ich po rokoch konečne vymenť. Nové vinylové okná budú energeticky efektívnejšie, ušetria vám peniaze a budú lacnejšie ako nové drevené okná. 

Sú vinylové naozaj lepšie ako tie drevené? 

Odpoveď závisí od vašich potrieb. Ak hľadáte alternatívu s nízkymi nárokmi na údržbu a náklady, vinylové okná sú najlepšie. Ak chcete často meniť farbu svojich okien, lepšou voľbou sú drevené okná. 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS