Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Plechová fasáda

Najmite si skúseného odborníka na plechová fasádu z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Plechová fasáda

Potrebujete službu z oblasti plechová fasáda? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh a 3D vizualizáciu, cenovú ponuku, výrobu na mieru, montáž a servis. Cena falcových panelov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: prenájom vysokozdvižnej plošiny, ochranné pomôcky, náklady na prepravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich 17670 stavbárov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Plechové fasády

Objavte nekonečné možnosti dizajnu kovových obkladov.

Kovové obklady už desaťročia objímajú zvraty a zmeny architektúry. Od dierovaného plechu Louisa Sullivana po titánové obruče Franka Gehryho, dizajnéri prijali kovové obloženie pre svoju formálnu flexibilitu a povrchovú úpravu. Jeho popularita spočíva predovšetkým v neuveriteľnej všestrannosti, a to avantgardnej, i bežnej.

Vďaka sile tohto materiálu je však výzvou pre architektov, ktorí ho používajú pre obvodový plášť budovy - počet rôznych povrchových úprav, foriem a spôsobov pripevnenia sa môže javiť ako nekonečný. V tomto článku rozoberáme možnosti, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, ktorý produkt z kovového plášťa sa ideálne hodí pre váš ďalší projekt.

Systémy kovového opláštenia

Kov sa bežne používa pre nekonštrukčné obkladové systémy s dažďovou clonou, kde je prvoradé poskytnúť ochranu pred poveternostnými vplyvmi, ako aj nápadný vonkajší povrch. Vďaka svojej skladateľnej tvarovateľnej povahe je možné kovové panely spojiť a pripevniť k budove rôznymi spôsobmi. Každý systém ponúka rôzne výhody z hľadiska zložitosti stavby a estetického prevedenia. 
Medzi najpoužívanejšie systémy patria:

Stojatý šev: Jeden z najznámejších systémov, plášť stojatého švu sa vyznačuje robustnými prehnutými spojmi medzi každým panelom. Jeho skryté upevňovacie detaily umožňujú elegantné architektonické exteriéry, čo z neho robí obľúbenú voľbu v rámci typológií. Systémy stojatých švov je možné použiť s mnohými rôznymi druhmi kovov, vrátane hliníka, pozinkovanej alebo nehrdzavejúcej ocele, titánu, zinku a ocele odolnej proti poveternostným vplyvom (Cor-ten).

Snaplock: Jednoduchšia alternatíva k stojatému švu, snaplock zobrazuje podobný rebrovaný profil, ale na jeho inštaláciu nie je potrebné špeciálne uzatváracie zariadenie. Panely Snaplock sú navrhnuté tak, aby sa „zacvakli“ dokopy a ponúkajú nenáročnú inštaláciu.

Blokovanie: Blokovací systém ponúka hladší vzhľad s dramatickými expresnými spojmi. Vzájomne prepojené kovové obkladové panely sa môžu líšiť v šírke a môžu byť podrobné, aby prebiehali horizontálne, vertikálne alebo dokonca diagonálne.

Flatlock a šindeľ: Flatlock panely sa navzájom zafixujú a vytvoria tak rovnú, pružnú a tenkú fasádu. Systém je možné inštalovať aj opačne, čím sa vytvoria hlbšie expresné čiary; nazýva sa to „Obrátený Flatlock“. Pre výraznú variáciu plochého systému je možné vytvoriť šindľovú kovovú fasádu pomocou panelov poskladaných do vzájomne prepojených tvarov dlaždíc.

Kazeta: Ideálny pre veľké obkladové plochy, systém kaziet s otvorenými spojmi možno použiť s obrovskými panelmi do dĺžky 13 stôp. Kazety sú ohnuté a pripevnené neviditeľnými sponami, zvyčajne na hliníkovú kostru, a vytvárajú moderný plochý vzhľad.

Vlastné: Ak žiadna z vyššie uvedených možností nie je vhodná pre váš konkrétny projekt, môže ho vyvinúť špeciálny systém na mieru špecializovaným výrobcom, ktorý zmení existujúci systém alebo vytvorí niečo úplne nové. V takom prípade bude potrebné zohľadniť rozpočet projektu, pretože prispôsobenie podstatne zvýši náklady. 

Materiály

Kovové opláštenie zahŕňa nepreberné množstvo rôznych materiálov, z ktorých každý má svoje vlastné silné a slabé stránky. Na váš výber materiálu bude mať vplyv množstvo faktorov špecifických pre daný projekt, vrátane požadovaných estetických parametrov, klimatických podmienok, zvoleného konštrukčného systému, povahy susedných materiálov a rozpočtu stavby. 

Nasledujúce materiály patria medzi najbežnejšie možnosti materiálov pre kovové opláštenie:

Nerezová oceľ: Oceľ potiahnutá tenkou vrstvou oxidu chrómu sa bežne nazýva nehrdzavejúca oceľ. Chróm pomáha predchádzať oxidačnému procesu korózie, takže materiál je odolný proti hrdzaveniu. Nerezová oceľ je obľúbená aj pre svoju čistú a leštenú povrchovú úpravu.

Pozinkovaná oceľ: Pozinkovaná oceľ je potiahnutá tenkou vrstvou zinku a pomáha predchádzať hrdzaveniu podobným spôsobom ako chrómová vrstva z nehrdzavejúcej ocele. Viditeľné kryštáliky v povlaku dodávajú pozinkovanej oceli škvrnitý estetický znak známy ako „flitr“.

Zvetrávajúca oceľ: Zvyčajne sa označuje ako oceľ COR-TEN. Zvetrávajúca oceľ je navrhnutá tak, aby časom vytvorila ochrannú vrstvu, ktorá vykazuje konzistentný vzhľad podobný hrdzi. Táto vrstva slúži ako bariéra proti korózii a eliminuje potrebu maľovania. Jeho zemitá, priemyselná estetika je pozoruhodná, ale obklady COR-TEN musia byť správne podrobné, aby sa zabezpečilo, že si po čase zachová konzistentnú patinu.

Hliník: Hliník je prirodzene odolný proti hrdzaveniu alebo tvorbe pľuzgierov, čo z neho robí obľúbenú voľbu obkladov pre súčasné projekty. Má tiež vynikajúci pomer pevnosti a hmotnosti, čo znamená, že hliníkové fasádne pripevňovacie systémy môžu byť menej objemné ako systémy na oceľové panely. To znamená, že materiál je náchylný na vrypy a škrabance a za určitých podmienok prostredia môže bez náležitej starostlivosti korodovať. 

Titán: Titán uprednostňujú architekti pre svoju nízku hmotnosť, vysokú pevnosť a lesklý reflexný vzhľad. Na povrchu materiálu sa časom vytvorí ochranný oxidový film, ktorý zvyšuje jeho odolnosť proti korózii. To znamená, že údržba je pre titánový plášť kľúčová.

Zinok: Chválený pre svoje poveternostné vlastnosti, odolné voči korózii. Zinok je imúnny voči škodlivým účinkom UV lúčov a dokonca má samoliečebné vlastnosti, čo znamená, že pri poškriabaní sa materiál môže časom sám zotaviť.

Meď: Ďalšou možnosťou ľahkého opláštenia je meď a v porovnaní s inými materiálmi je veľmi odolná a na konci životnosti budovy je tiež 100% recyklovateľná. Jej jemne reflexný vzhľad sa v priebehu času vyvíja v dôsledku oxidácie a mení kov na výrazne zelenú farbu.

Mosadz: Dosiahnutím rovnováhy medzi chladným odtieňom zinku a teplom medi je mosadz. Je to veľmi tvárny obkladový materiál, vďaka čomu sa dobre hodí na práce s dekoratívnym plechom. Po čase oxidácia povrchu získava zlatohnedú patinu.

Výkon

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je kov populárnym obkladovým materiálom, je jeho odolnosť. Ak sa správny materiál skombinuje s premyslenými detailami, kovová obálka budovy môže pomôcť konštrukcii vydržať roky alebo dokonca desaťročia dlhšie, ako by to bolo inak. Existuje však niekoľko faktorov výkonnosti, ktoré je potrebné vziať do úvahy, aby ste v projekte mohli využiť silné stránky kovu:

Odolnosť: Zatiaľ čo kov je všeobecne vysoko odolný, niektoré kovy sú mäkšie ako iné a môžu byť poškriabané alebo prepichnuté inými predmetmi. Geografická poloha a plánovaná životnosť budovy by sa preto mali brať do úvahy s ohľadom na odolnosť materiálu. Nezabudnite informovať výrobcov o požiadavkách na životnosť obvodového plášťa budovy, aby vám mohli pomôcť pri hľadaní správneho materiálu pre váš projekt.

Požiarna odolnosť: Kov je všeobecne veľmi odolný proti požiarom, stále je však vhodné konzultovať s výrobcami požiadavky na požiarnu odolnosť vášho plášťa. Je tiež dôležité zvážiť, ako súvisí kovový plášť s inými materiálmi v obvodovom plášti budovy, aby sa zabránilo nepredvídaným následkom. Nedávna katastrofa v Grenfell Tower bola tragickou pripomienkou dôležitosti špecifikácie bezpečných stavebných výrobkov pre výškové stavby a potreby otvorenej komunikácie všetkých strán - architektov, výrobcov, dodávateľov a regulačných orgánov - v tejto veci.

Tepelná izolácia: Systémy kovového opláštenia často len veľmi málo prispievajú k celkovým izolačným hodnotám steny, takže je pravdepodobne potrebné pripevniť plášťovú dosku na vonkajšiu stranu stien výplne kvôli počasiu a tepelnému odporu. Ak má vaša budova minimálnu hodnotu U a potrebujete plášť, aby ste sa k nemu dostali, nájdite ideálny systém so špecializovaným výrobcom kovových plášťov. Hodnota U definuje tepelný prestup obvodového plášťa budovy, čo je energia vo wattoch (W) prechádzajúca štvorcovým metrom konštrukcie na rozdiel teplôt stupňa zvnútra smerom von.

Akustická izolácia: Kovové plášte spravidla poskytujú obmedzenú zvukovú izoláciu medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Dodávatelia často počítajú hodnotenie celej steny s prihliadnutím na hodnotenie Rw (vážený index redukcie zvuku) alebo STC (trieda prenosu zvuku) izolačných výplňových výrobkov.

Faktory životného prostredia: Najmä pri rozsiahlych projektoch je dôležité brať do úvahy vplyv stavebného materiálu na životné prostredie počas celého jeho životného cyklu vrátane výrobného procesu, procesu inštalácie a požiadaviek na dlhodobú údržbu. Hodnotenie životného cyklu poskytuje dôslednú metódu na meranie každého z týchto faktorov pri rozhodovaní, ktorý obkladový systém je najvhodnejší pre potreby vášho klienta.

Akcia proti vetru: Na udržanie vetra a jeho prenos do hlavnej konštrukcie budovy sú potrebné systémy opláštenia. Na stanovenie účinkov prirodzeného vetra, ktoré sa majú brať do úvahy pri navrhovaní opláštenia, je možné použiť usmernenie uvedené v kapitole 30 príručky ASCE 7-10: Minimálne návrhové zaťaženie budov.

Rozpínanie a kontrakcia: Niektoré kovy sa sťahujú a rozpínajú so zmenami teploty, vlhkosti a tlaku. Ak je zadaný nesprávny materiál, môže to viesť k trvalému poškodeniu budovy. Poraďte sa s výrobcom, ktorý výrobok z kovového plášťa je najvhodnejší pre klímu, v ktorej sa má váš projekt nachádzať.

Povrchy

Dokončenie, ktoré je rovnako dôležité ako výber samotného kovu, môže mať významný vplyv na estetiku aj výkonnosť systémov kovového opláštenia. Existuje prakticky neobmedzený rozsah povrchových úprav kovových fasádnych panelov - vyhľadajte ten pravý pre váš projekt. Medzi najbežnejšie patria:

Pieskovanie: Pieskovanie prepožičiava kovu hladký, matný povrch, takmer bez textúry. Pieskovaná oceľ môže byť náchylná na hrdzu a mala by byť chránená špeciálnym alebo iným náterom.

Kartáčovaný: Kartáčovaný alebo matne leštený kov vykazuje jednosmerný saténový povrch s jemným zrnom, ktoré sa líši v intenzite v závislosti od úrovne abrazívneho účinku počas výroby.

Zrkadlové: Najlesklejšie zo všetkých povrchových úprav, vysoko leštené povrchové úpravy ponúkajú pozoruhodnú estetiku, ale vyžadujú vysokú úroveň údržby, aby sa zabezpečila ich lesklosť.

Vytočený motor: Povrchová úprava vytočeného motora má jemný geometrický vzor vpísaný do kovu, ktorý ponúka vírivý vzhľad s rôznymi reflexnými vlastnosťami. 

Práškové lakovanie: Práškové lakovanie dodáva kovu ochrannú vrstvu a jednotnú matnú estetiku. Povrchové úpravy s práškovým nástrekom sú k dispozícii v neobmedzenom výbere farieb. 

Vzorované: Sú možné zložité vzory a zložité farebné kombinácie. Opýtajte sa výrobcov na možnosti ešte jedinečnejšej povrchovej úpravy. 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS