Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Pletivo

Hľadáte špecialistu na pletivo? V tejto kategórii máme 19 755 podlahárov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 551 profesionálov na Slovensku

71 233 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Pletivo

Potrebujete službu z oblasti pletivo? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, výrobu, montáž a servis pletivových systémov. Cena pletivových oplotení sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: výkopové práce, náklady na dopravu, lakovanie a farbenie a iné povrchové úpravy, ktoré vám poskytne niektorý z našich 19 755 stavbárov v danej kategórii.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 551 profesionálov na Slovensku

71 233 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Aj keď v súčasnosti existujú rôzne moderné zabezpečovacie systémy, ktoré zamedzia vstupu cudzej osoby na váš pozemok, mnohí sa aj tak cítia bezpečnejšie, ak majú svoj pozemok riadne oplotený. Keď sa pozrieme hlbšie do minulosti, už v dobe kamennej si ľudia zvykli stavať okolo svojich obydlí oplotenia, ktoré slúžili ako ochrana pred neželanou návštevou v podobe ľudí či divokých zvierat. Inak nie je tomu ani dnes.

Pletivo nás chráni pred zlodejmi, túlavými či divými zvieratami, ak bývate v blízkosti lesa. Ak máte v domácnosti zvieracieho miláčika, vďaka dostatočnému oploteniu bude mať svoj výbeh a nebude utekať. Na druhej strane, pletivo používajú aj rôzne firmy na oplotenie budov, strojov, pozemkov, skladov, pletivo sa tiež stalo obľúbenou súčasťou verejných športovísk, jednak tiež ako spôsob ochrany pred neželanými návštevami, ale tiež ako zamedzenie, aby lopta vybehla ďaleko, mimo hraciu plochu. 

Pletivo je výhodné oplotenie – je cenovo dostupné, trvácne a jeho osádzanie je pomerne nenáročné. Jeho ďalšia výhoda je, že ak sa na niektoré miesto v budúcnosti rozhodnete osadiť napríklad bránku, dá sa s pletivom ľahko manipulovať. Cez pletivo tiež preniká slnko na váš pozemok a ak sa rozhodnete mať trošku súkromia, stačí na pletivo nainštalovať tieniacu sieť/tkaninu, o ktorú sa rovnako, ako aj o pletivo, netreba ďalej starať. Tieniaca tkanina je vzdušná, zároveň neprepustí slnko a vietor a vás a vašej záhrade poskytne dokonalý tieň a súkromie. 

Druhy pletív 

Klasické záhradné pletivo

Klasické záhradné štvorhranné pletivo nájdete určite aj vo svojom okolí, pri záhradách a domoch. Predáva sa v kompaktných rolkách a je vyrobené z kvalitného zinkového drôtu, z ktorého sa buď splieta zinkové pletivo alebo sa drôt poplastuje a splieta sa ako poplastované pletivo.

Ani jeden z týchto povrchov nepotrebuje po inštalácii žiadnu povrchovú úpravu – nehrdzavie. Klasické záhradné pletivo môžete využiť ako oplotenie pre záhrady, bazény, sady, výbehy pre domáce zvieratá, tiež ako oplotenie pre rekreačné a komerčné objekty (kde nie je potrebné dbať na špeciálne zabezpečenie) alebo ako pletivo okolo stavenísk či športových areálov. 

Zvárané siete

Sú o niečo pevnejšie než klasické záhradné pletivá a často sa používajú tam, kde sa kladie väčší dôraz na pevnosť plotu, napríklad kvôli väčším plemenám psov. Zvárané pletivá sú v každom mieste kríženia drôtov odporovo zvárané a následne poplastované vnorením do roztaveného plastu.

Možno ich použiť ako oplotenie pre záhrady a domy s vyššími nárokmi na pevnosť oplotenia, okolo elektrární a priemyselných objektov s vyšším stupňom zabezpečenia, okolo parkov, súkromných pozemkov a verejných priestorov. 

Priemyselné oplotenie

Medzi takéto oplotenie radíme 2D alebo 3D panely, dostupné v pozinkovanej alebo poplastovanej úprave. Panely sa montujú na štvorcové alebo obdĺžnikové stĺpiky a pretože je šírka panelu pevne daná (250 cm), je potrebné pri betónovaní dbať na ich presné rozostupy. Takéto pevné oplotenie sa využíva najčastejšie okolo priemyselných objektov, tovární, skladísk, ale tiež napríklad okolo väčších záhrad a dvorov s autami, poľnohospodárskymi strojmi či k areálom firiem. 

Mobilné oplotenie

Je potrebné všade tam, kde plot nemá plniť dlhodobý účel ochrany pozemku, ale je tam potrebné dočasne zamedziť vstup nepovolaných ľudí, napríklad na stavenisko, pri opravách diaľnic a chodníkov alebo do areálov provizórne vytvorených pre kultúrne a športové akcie.

Je vyrábané z vystužených oceľových drôtov, ktoré sa k sebe pripevňujú pomocou prenosných betónových podstavcov, spojovacích prvkov a bezpečnostných spojovacích prvkov na kľúč. Pre vytvorenie provizórnej brány slúži mobilné koliesko a otočný záves. 

Montáž a zabezpečenie pletiva

Samotným pletivom ochrana vášho pozemku nekončí. Pletivo je možné zabezpečiť, a to hneď viacerými spôsobmi – zospodu, vďaka podhrabovým doskám a zvrchu – ostnatým drôtom alebo žiletkovou páskou. Napriek tomu, že na prvý pohľad nie je inštalácia plotov z drôteného pletiva zložitá, je najlepšie zveriť ho odborníkom špecializujúcim sa na tento druh činnosti.

Pre samotnú montáž pletiva budete vy alebo váš majster, ktorého nájdete prostredníctvom Wilio, potrebovať:

 • pletivo požadovanej výšky,
 • kruhové stĺpiky,
 • šikmé vzpery,
 • napínací drôt,
 • viazací drôt,
 • svorky
 • a betónovú zmes. 

Keďže počas osádzania pletiva budú potrebné aj výkopové práce, vy alebo váš majster by po ruke mal mať toto náradie: ručný alebo motorový zemný vrták,

 • stavebný fúrik,
 • krompáč,
 • lopatu,
 • palicu,
 • vodováhu,
 • pásmo,
 • zavinovací meter,
 • povrázok,
 • oceľové klince pre stabilizáciu vytýčených bodov,
 • kliešte na svorky,
 • štípacie a klasické kliešte
 • a vŕtačku s vrtákom do kovu.

Keďže náklady na drôtové pletivo sú pomerne nízke, takýmto oplotením získate i mnoho výhod: pletivo má nízku hmotnosť a tak pri jeho inštalácii netreba masívny rám alebo nalievanie základov, pletivo je vysoko odolné voči vonkajším vplyvom a UV žiareniu, nevytvára prekážky slnečnému žiareniu, je nenáročné na starostlivosť a opravy, odoláva rozbitiu a čo je najlepšie – takýto plot možno nainštalovať počas krátkej doby. 

Otázky a odpovede

Prečo si na osadenie pletiva nájsť dodávateľov na Wilio? 

Nájsť dodávateľov oplotenia a brán, ako aj osádzania pletiva cez Wilio je jednoduché. Stačí, ak zadáte dopyt, popíšete, o akú službu máte záujem, odpoviete na pár základných otázok, ktoré sa týkajú miesta osadenia či vašej predstave o zhotovení a čase dodania. Ponuky od dodávateľov dostanete do pár minút a vyberiete si podľa cenovej ponuky či recenzií tých dodávateľov, ktorí vás oslovili. 

Koľko stojí osádzanie pletiva? 

Optimálna cena za osadenie obyčajného pletivového plotu sa pohybuje od 300 eur vyššie (plus materiál) a závisí od mnohých faktorov – od veľkosti oploteného pozemku a teda od potreby pletiva v metroch, od meraní, vyvŕtaní dier do zeme (závisí od typu zeme, či je kamenistá alebo ide o svah a pod.), osadenie stĺpikov, cez betónovanie a natiahnutie pletiva a samotnú dopravu materiálu. Každý dobrý majster vám rád vypracuje cenovú ponuku na mieru. 

Je nutné stavebné povolenie na stavbu plota? 

Pokiaľ plot renovujete alebo meníte starý plot za nový a teda vykonávate bežné udržiavacie práce, nie je potrebné stavebné povolenie ani ohlásenie – platí to však iba v prípade, pokiaľ nezmeníte trasu oplotenia. Vždy sa však radšej informujte na stavebnom úrade alebo v obci vášho bydliska.

V prípade, že staviate úplne nový plot, ktorý doplní hlavnú stavbu (rodinný dom), je nutné túto drobnú stavbu vopred ohlásiť stavebnému úradu (obci). Stavebné povolenie budete potrebovať ak chcete stavať oplotenie na samostatnom pozemku, napríklad na záhrade, kde sa nenachádza žiadna ďalšia stavba alebo pri betónovom plote.

Na bežné udržiavacie práce – renovácia, maľovanie, lakovanie, úprava vypadnutej omietky povolenie nepotrebujete. Ak staviate plot na hranici vášho pozemku, súhlas od suseda nepotrebujete. Ak staviate na presnej hranici, teda v strede hranice pozemkov so susedom, je lepšie si tento súhlas od suseda vypýtať. 

Aká výška pletiva je najžiadanejšia? 

Maximálna povolená výška oplotenia medzi susedmi je 200 cm. Niektorí pri výbere oplotenia robia kompromis a vyberajú si výšku 150 , 160 či 180 cm. Vpredu sú kvôli lepšiemu pohľadu na dom bežnejšie okrasné ploty vo výškach 80, 90 alebo 100 cm.

Pri nákupe lesníckeho pletiva odporúčame okrem výšky (čím väčšie zviera, tým vyšší plot) dať pozor aj na hustotu pletiva (čím menšie zviera, tým menšia vzdialenosť medzi okami pletiva). Keď chováte hospodárske zvieratá a plánujete svoj statok oplotiť, králikom postačí 50-100 cm vysoké pletivo, pre ovečky je obľúbená výška 120 cm. Ak plánujete ohradiť väčšie zvieratá ako kravy či kone, zvoľte, samozrejme, väčšiu výšku.