Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Podlahové kúrenie

Najmite si skúseného odborníka na podlahové kúrenie z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Podlahové kúrenie

Potrebujete službu z oblasti podlahové kúrenie? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na vyrovnanie povrchu, nivelizáciu, pokladanie systému podlahového kúrenia pomocou suchej techniky, zapojenie podlahového vykurovania. Cena elektrického vykurovania dlážky sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: tmel, tesnenie, nivelizačný materiál, náradie, ktoré vám poskytne niektorý z našich 17508 kurenárov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Objavte všetko, čo potrebujete vedieť o podlahovom kúrení

Keď sa počasie ochladí, luxus tepla pod nohami nič neprekoná – hlavne ráno. Podlahové kúrenie (UFH) je okrem iného energeticky efektívne, pohodlné, uvoľňuje priestor na stenách a môže pridať hodnotu vášmu domu. Pokiaľ ide o jeho inštaláciu, proces nie je taký rušivý, ako by ste si mohli myslieť.

Čítajte ďalej, aby ste získali viac informácií o tom, aké typy podlahového kúrenia sú k dispozícii či ako inštalovať podlahové kúrenie.

Ak sa opýtajte majiteľa domu, ktorý má podlahové kúrenie,  je veľmi pravdepodobné, že povie, že by bez neho už nikdy nechcel byť! Prečo? Jedným z dobrých dôvodov je, že s nainštalovaným podlahovým kúrením už nie sú potrebné radiátory. Okrem kazenia čistých línií miestnosti môžu radiátory zaberať cenný priestor na stene. Odstráňte ich a zrazu sa objaví medzera na ďalšiu kuchynskú skrinku, úložný priestor, pohovku alebo dokonca dvere.

Podlahové kúrenie je tiež mimoriadne nákladovo efektívny spôsob vykurovania miestnosti, takže vám pomôže znížiť účty za energie. Navyše, na rozdiel od radiátorov, sporákov alebo tradičných krbov na tuhé palivo, poskytuje najvyššiu úroveň komfortu rovnomerným a šetrným rozdeľovaním tepla. V dome nie sú žiadne studené miesta, a keďže sa väčšina tepla koncentruje v dolnej časti miestnosti, zbytočne sa tak teplo nemíňa.

Ak plánujete rekonštrukciu svojej kuchyne, existuje ešte viac dôvodov pre výber podlahového kúrenia. UFH pracuje na nezávislom termostate, takže ak váš sporák vytvára veľké množstvo tepla, je možné vypnúť kúrenie v kuchyni, ale nechať ho zapnuté vo zvyšku domu. Čo sa týka čistenia, podlahové kúrenie je sen. Eliminácia radiátorov znamená, že v kuchyni je o jeden povrch, ktorý by prilákal mastnotu a zhromažďoval prach, menej a výhodou podlahového kúrenia je tiež menší pohyb vzduchu. Menej pohybu vzduchu sa rovná menšiemu pohybu prachu, vďaka čomu je UFH hygienickejší a zvlášť ideálny pre alergikov.

Spoznajte typy podlahového kúrenia – mokrý a suchý systém

Existujú dva druhy podlahového kúrenia – elektrické alebo „suché“ systémy a systémy na báze vody alebo „mokré“ systémy.

Elektrické systémy sú cenovo prijateľnejšie a menej rušivé pri inštalácii, ale ich prevádzkové náklady sú vyššie, takže sú vhodnejšie do menších priestorov, ako sú napríklad kachľové kúpeľne alebo miesta, ktoré sú nepríjemne studené.

Teplovodné (alebo mokré) systémy

Mokré systémy pozostávajú z rúrok, ktoré sú zvyčajne pripojené k vášmu kotlu a používajú teplú vodu zo systému ústredného kúrenia. Kým kondenzačný kotol ponúkne najväčšiu možnú úsporu prevádzkových nákladov, s UFH však možno používať akýkoľvek kotol, pokiaľ má dostatočnú kapacitu.

Voda sa čerpá cez plastové potrubia, ktoré sa kladú na podlahu predtým, ako sa nainštaluje konečný povrch. Väčšina plastových vodovodných potrubí inštalovaných v dnešných systémoch je celistvých, takže nehrozí netesnosť či presakovanie, pretože potrubie nemá spoje – a systém sa všeobecne považuje za bezúdržbový.

Inštalácia je zo svojej podstaty nákladnejšia a rušivejšia (najmä ak je na prispôsobenie potrubia potrebná zmena na úrovni podlahy). Sú však nákladovo najefektívnejším riešením. Podlahové kúrenie tohto typu tiež znižuje náklady na ohrev vody, pretože využíva vodu s nižšou teplotou ako štandardné radiátory (asi 40 ° C až 65 ° C, aby sa dosiahla teplota podlahy medzi 23 ° C a 32 ° C).

Ak hľadáte kúrenie na veľké plochy, teplovodné podlahové kúrenie je najlepšia voľba. 

Elektrické rohože 

Suchý UFH je k dispozícii vo forme základných vykurovacích káblov, niekedy voľne tkaných do sieťových rohoží, plochých káblov alebo vykurovacích fólií. Rohože alebo rolky sú rozložené, navzájom prepojené a potom spojené s termostatom a sieťovým napájaním. Finálna podlaha je potom položená navrchu.

K dispozícii sú tri typy suchého UFH: 
Voľný drôt je vhodný na kamenné podlahy alebo dlaždice a ideálny do miestností nepravidelného tvaru, s nepravidelnými rohmi alebo prekážkami. Rohož je vhodná aj na kamenné alebo kachľové podlahy a do veľkých miestností alebo do miestností pravidelnejšieho tvaru. Systém fóliových rohoží je navrhnutý špeciálne na laminátové podlahy.

Inštalácia elektrických systémov je vo všeobecnosti lacnejšia a spôsobujú menšie narušenie existujúcej podlahovej konštrukcie. Umožňujú tiež miestnosti dosiahnuť požadovanú teplotu rýchlejšie ako mokré systémy, pretože sú priamymi zdrojmi tepla. Nevýhodou je, že ich prevádzka je nákladnejšia ako prevádzka mokrých systémov, ktoré sú nákladovo efektívnejšie.

Kde použiť podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie sa väčšinou používa v miestnostiach na prízemí, ale v skutočnosti existuje systém, ktorý vyhovuje každému typu podlahovej konštrukcie. Mokré systémy sa najľahšie inštalujú tam, kde je možné vymeniť podlahy alebo kde sa pokladajú nové podlahy, takže je pravdepodobné, že tieto systémy budú vyhovovať novým prístavbám, zimným záhradám a novým otvoreným priestorom pre kuchyňu a obytné priestory.

Elektrické podlahové kúrenie bude pravdepodobne vhodnejšie do existujúcich miestností, pretože elektrický sieťový systém je plochejší ako mokrý systém, takže nie je potrebné meniť výšky podlahy, aby sa do nej zmestili. K dispozícii sú dokonca aj systémy elektrických rohoží, ktoré je možné použiť pod koberčeky na existujúcich tvrdých podlahách. Z hľadiska rovnováhy je jednoduchšie pridať elektrické systémy do miestností na hornom poschodí.

Môžem kombinovať podlahové kúrenie s drevenou podlahou?

Podlahové kúrenie – drevené podlahy

Podlahy z masívneho dreva nie sú spravidla vhodné na použitie s podlahovým kúrením, pokiaľ výrobca neurčuje inak. Inžinierske dosky, ktoré sú zložené z najmenej troch vrstiev dreva položených so zrnom strednej vrstvy prebiehajúcim v pravom uhle k vonkajším vrstvám, sú menej náchylné na pohyb a väčšinou sa dajú použiť pri podlahovom vykurovaní.

Podlahové kúrenie a konštruované drevené podlahy môžu byť vynikajúcimi partnermi. Robustné a spoľahlivé skonštruované drevo môže byť oveľa lepšou voľbou ako prírodné drevo, pretože je nepravdepodobné, že by sa zmenilo, ak by bolo vystavené zmenám teploty a vlhkosti.

Každá drevená podlaha odporúčaná na použitie s UFH by mala mať najvyššie teplotné obmedzenie (zvyčajne 27 ° C) a okolo jej okrajov je potrebné ponechať dilatačnú medzeru (ktorá je ľahko zakrytá pomocou soklovej lišty alebo lemovania). Pred uskutočnením nákupu sa vždy obráťte na dodávateľa podláh a inštalatérov kúrenia. Mnoho dodávateľov odporučí konkrétnu značku elektrického UFH a je dobré počúvať ich rady. 

Čo iné typy podláh?

Podlahové kúrenie a koberec

Typ podlahy môže pomôcť prechodu tepla, alebo naopak, zmenšiť ho. Hrubý koberec zníži prechod tepla, na druhej strane dlaždice, laminát a masívne drevené podlahy sú dobré na odvod tepla (najskôr však skontrolujte, či má drevená podlaha odporúčanú maximálnu teplotu).

Koberec

UFH je možné použiť na takmer všetky typy podláh, dokonca aj na koberce.

Kameň, keramika, bridlica a terakota

Keďže tieto podlahové materiály sú čoraz populárnejšie, došlo aj k zvýšeniu počtu domov využívajúcich UFH v kombinácii s takýmito typmi podláh. 
Čas zahrievania závisí od hrúbky dlaždíc. Hrubým dlaždicovým kameňom bude trvať dlho, kým dosiahnu optimálnu teplotu, ale hneď ako ju dosiahnu, medzi hrubými a tenkými povrchmi podláh nie je rozdiel v kvalite tepla.

Vinyly a lamináty

UFH je tiež možné použiť s vysoko kvalitnými vinylmi a laminátmi. Nie všetky lamináty alebo vinyly sú však  kompatibilné s UFH, preto je dobré sa predtým, ako k dôjde ku kúpe podlahového kúrenia, poradiť s výrobcom podláh alebo s inštalatérom kúrenia. Mnoho dodávateľov vyvinulo svoje vlastné systémy UFH alebo majú jeden alebo dva, ktoré odporúčajú.

Podlahové kúrenie – správne načasovanie

Vykurovanie miestnosti pomocou UFH trvá dlhšie ako zapínanie radiátorov, ale po vypnutí systému zostane miestnosť oveľa dlhšie teplá. Pár hodín ráno je zvyčajne dosť na to, aby ste udržali miestnosť v teple väčšinu dňa, s následným posilnením tepla v podobe podvečerného kúrenia. Ak v iných miestnostiach máte stále radiátory, je najlepšie prevádzkovať UFH na samostatnej vykurovacej zóne s priamym ovládaním kotla.

Koľko stojí inštalácia a prevádzka podlahového kúrenia?

Náklady na podlahové kúrenie

Inštalácia mokrého systému UFH v celom objekte závisí od veľkosti miestnosti a výšky zdvihu podlahy. 

Či tak, alebo onak – mokrý systém je podstatne nákladnejší na montáž než suchý systém UFH. Dobrou správou však je, že po inštalácii môže byť mokrý UFH o 30 percent účinnejší ako tradičné radiátory a jeho použitie je oveľa ekonomickejšie. Je tiež podstatne lacnejší ako suchý UFH.

Elektrický systém má ekonomický zmysel, ak je namontovaný v jednej miestnosti. Ceny rolovacích rohoží UFH sa začínajú približne od 90€ za meter štvorcový, plus izolačná doska a náklady na elektriku. Aj keď je inštalácia elektrického UFH lacnejšia, jeho prevádzka môže byť tiež až o 40 percent nákladnejšia v porovnaní s mokrým systémom.

Na inštaláciu mokrého systému si objednajte špecializované spoločnosti, ktoré poskytujú komplexné služby. 

Ako inštalovať podlahové kúrenie

1. Skôr ako začnete, vyhľadajte rady profesionálov

Nepokračujte v kúpe podlahového kúrenia bez odbornej rady, ktorá vám pomôže vypočítať požadované teploty, výšku stropu, potenciálne tepelné straty a typ požadovanej podlahy. Koberec a prírodné drevo nie sú najlepšími izolantmi, zatiaľ čo ideálnymi podlahami v tomto smere sú upravené drevo, kameň, mramor a bridlica.

Začnite kontaktovaním najmenej dvoch renomovaných a skúsených dodávateľov. Diskutujte o všetkých možnostiach inštalácie a údržby s potenciálnymi dodávateľmi.

2. Plánujete renováciu alebo modernizáciu?

Najlepšie sa inštaluje mokré podlahové kúrenie ako súčasť rekonštrukcie alebo rozšírenia a v počiatočnom štádiu prác. Ak to tak nie je, buď budete musieť zničiť existujúcu podlahu a položiť novú, alebo pridať plávajúcu podlahu, ktorá sa prispôsobí potrubiu. To zvýši hladinu podlahy, čo následne ovplyvní aj výšku soklových líšt a znamená to tiež, že výška dverí bude musieť byť tiež upravená. Jedným z riešení je použitie veľmi plytkého potrubia s priemerom menším ako 20 mm.

Ak sa podlahové kúrenie montujete spätne – na povrchy podpovrchovej podlahy, je možné použiť nízkoprofilové, ľahké a super tenké systémy. Niektoré vzory sú hlboké iba 15 mm, čo vylučuje potrebu výmeny soklových líšt, zárubní a schodov.

Ak bude vaše podlahové kúrenie inštalované vo viacerých miestnostiach, uistite sa, že systém obsahuje podrobný dizajn, ktorý je šitý na mieru vašim požiadavkám a zohľadní štruktúru vášho majetku. Snažte sa zabezpečiť, aby vaše podlahové kúrenie efektívne vyhrialo každú miestnosť bez potreby ďalšieho vykurovania.

3. Berte do úvahy izoláciu

Aby bolo vaše podlahové kúrenie nákladovo a energeticky najefektívnejšie, musí byť váš pozemok primerane izolovaný. Aby sa zabránilo tepelným stratám a aby sa zabezpečilo smerovanie tepla nahor, musí byť pod systémom priestor na izoláciu. Majte na pamäti, že ak žijete v nehnuteľnosti s jedným zasklením, bude pravdepodobne potrebné kombinovať podlahové kúrenie s radiátormi, aby ste dosiahli dostatok tepla.

4. Myslite na to, kam budú smerovať ovládacie prvky

V prípade mokrých systémov sa uistite, že máte priestor na umiestnenie ovládacích prvkov (postačí na to skrinka). Rovnako ako radiátor, aj každá miestnosť vykurovaná UFH má svoj vlastný ventil. Všetky je ale možné umiestniť na jedno miesto spolu s ovládacími prvkami časovača. Zvážte tiež použitie systémov fungujúcich s aplikáciami. To vám umožní ovládať kúrenie pomocou vášho smartphonu.

5. Môžem si podlahové kúrenie urobiť sám?

DIY súpravy sú k dispozícii od mnohých výrobcov, ale inštalácia mokrého systému UFH je dosť náročná a zložitá. Preto sa odporúča, aby mokré UFH montoval iba odborník. Odborníci skontrolujú, či je kotol dostatočne silný na to, aby podporoval systém, a nastavia časovače a ovládače ventilov.

Elektrické suché systémy sú jednoduchšie. Za predpokladu, že budete postupovať podľa pokynov, suché systémy je jednoduché namontovať aj neodborníkom. Mali by ste však zabezpečiť, aby pripojenie káblov alebo rohoží k sieťovému napájaniu vykonal kvalifikovaný elektrikár. Akákoľvek inštalácia elektrického vykurovania do domácnosti musí byť podpísaná tiež elektrikárom podľa stavebných predpisov.

6. Rozhodnite sa pre inštalátora

Nakoniec sa zamyslite, kto za vás urobí inštaláciu. Máte miestneho inštalatéra, ktorý by vám systém zapojil? Ak nie, váš dodávateľ vykurovania by mal mať sieť inštalatérov, na ktorých vás môže odkázať.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS