Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Pokládka parkiet

Najmite si skúseného odborníka na pokládku parkiet z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Pokládka parkiet

Potrebujete službu z oblasti pokládka parkiet? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, odstránenie pôvodnej podlahy, vyrovnávanie povrchu, pokládku novej podlahy. Cena inštalácie parketovej podlahy sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: nivelizácia, tmel, tesnenie a lišty, ktoré vám poskytne niektorý z našich 20517 podlahárov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Krátky sprievodca montážou parkiet

Parkety sú klasikou, ktorá vnáša do každého interiéru štýl a luxus. Ich pokládka však nie je taká jednoduchá ako to je pri iných druhoch podlahových krytín. Preto by ste to mali radšej prenechať odborníkom. No ak si na to trúfate a chcete položiť parkety sami, prinášame zopár rád a trikov, ktoré by vám mohli pomôcť.

Vypočítajte si koľko parkiet budete potrebovať

Prvé, čo by ste mali vedieť ešte pred samotnou pokládkou parkiet je to, koľko ich budete potrebovať. Vyrátate to úplne jednoducho. Stačí vynásobiť dĺžku šírkou miestnosti a k tomu pripočítať 10 až 20% odpadu v závislosti od veľkosti miestnosti (väčšie miestnosti vyžadujú menej odpadu), počtu potrebných rezov a vzor, ktorý sa má použiť.

Najprv ukončite všetky hrubé práce

Drevené podlahy akéhokoľvek druhu by sa mali pokladať až po ukončení všetkých hrubých prác (betón, sadrokartón, obkladačky, stierky, maľovanie stien atď.). Zároveň musíte dohliadnuť na to, aby vás neprekvapilo nič, čo by mohlo spôsobiť vlhkosť v miestnosti pred samotnou pokládkou.

Parkety sa musia aklimatizovať

Existuje jeden kľúčový faktor, ktorý rozhoduje o tom, či sa parkety hodia do miestnosti alebo nie. Tým faktorom je množstvo vlhkosti. Dva týždne pred inštaláciou parkiet musí byť vlhkosť v danej izbe v rozmedzí 40-6 % a teplota najmenej 18-23 °C. Vlhkosť odmeriate jednoducho pomocou vlhkomeru.
Drevo je hygroskopický materiál. Vo vlhkých podmienkach sa roztiahne a po vysušení sa znova zmenší, preto sezónny „pohyb“ podlahy je prirodzený a nemožno mu zabrániť. Používa sa aj pojem „tolerancia dreva“ na opis zmien vo veľkosti a hrúbke dreva, ktoré sa môže vyskytnúť v dôsledku zmeny vlhkosti a teploty. Normálna tolerancia je 3mm na jeden meter.

Aby sa predišlo tomu, že parkety budú náchylné na pohyb a deformáciu, treba parkety aklimatizovať. A to takým spôsobom, že minimálne dva týždne pred plánovanou pokládkou ich nanosíte do miestnosti, v ktorej ich chcete klásť. Tam parkety necháte, aby sa prispôsobili izbovej klíme.

Dôkladne si pripravte podklad

Príprava podkladu je najdôležitejšou časťou úspešnej pokládky parkiet. Parkety majú jednu veľkú prednosť. Dajú sa totiž položiť takmer na všetko – betón, suchý poter, samonivelačná hmota, podlahová preglejka či drevotrieska. Nikdy sa však nesmú klásť priamo na podlahové dosky.

Všetky podklady musia byť štrukturálne zdravé, rovné a suché, pričom vlhkosť podkladu nesmie byť vyššia ako 12%. Musia byť stabilné, pevné, čisté, bez poškodenia vodou alebo škvŕn, a nesmú obsahovať žiadne zvyšky starých lepidiel.

Ako postupovať pri pokládke?

Existuje niekoľko populárnych parketových vzorov – tehlová väzba, diagonálny kôš a jednoznačne najobľúbenejší je rybia kosť. Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek vzor, postup pokládky je pre všetky podobný. Zvyčajne sa začína nakreslením stredovej čiary uprostred miestnosti. Od tejto čiary začnite klásť parkety po celej jej dĺžke. Od čiary postupne a opatrne rozširujte vzor, až kým nedosiahnete kraje izby, pričom necháte medzeru 12 až 15 mm. Táto medzera sa necháva preto, aby ostalo voľné miesto pre prípadné sa „rozťahovanie“ parkiet spôsobené spomínanou sezónnou vlhkosťou. Medzeru potom zakryjete soklovou lištou, takže nie je vôbec viditeľná.

Ako postupovať pri pokládke parkiet, ktoré už boli použité?

Postup je rovnaký ako pri nových parketách. Jediný rozdiel je v tom, že predtým použité parkety musíte očistiť. Ak sú na spodnej strane použitých parkiet stopy bitúmenu, tak sa musia dôkladne oškrabať a vyčistiť. Čo sa týka lepidla, tak to nemusíte odstraňovať úplne do čista, no čím viac sa ho odstráni, tým lepšie. Dbajte však na to, aby nová vrstva lepidla bola dostatočne hrubá, aby sa parkety dali položiť pekne vodorovne. Dôraz však musíte klásť na jazyky a drážky parkiet. Tie musia byť zbavené nečistôt, inak budete mať problém zasunúť ich do seba. Nečistoty a škrabance na povrchu parkiet vás trápiť nemusia, pretože tie sa dajú neskôr prebrúsiť.

Ako brúsiť parkety?

Brúsenie sa musí vykonávať opatrne a metodicky, aby sa zabránilo nevzhľadným ryhám. Najlepšie je použiť orbitálnu dokončovaciu brúsku na hlavnú časť podlahy a kraje brúsiť s brúskou určenou na hrany. Brúsiť začíname najprv s väčšou zrnitosťou a postupne brúsime stále s jemnejšou. Pri brúsení treba dávať pozor na to, aby ste neprešli po hoblinách z brúsenia, pretože môžu vzniknúť rôzne škvrny či ryhy. Tie môžete v prípade potreby vyplniť dreveným tmelom.

Moriť či nemoriť?

Morenie sa neodporúča, ak sú parkety vyrobené z rôznych druhov dreva, nakoľko každá drevina reaguje na moridlo rôzne podľa svojich jedinečných vlastností. V súčasnosti najobľúbenejšou a najodolnejšou voľbou pre povrchovú úpravu podláh sú laky na vodnej báze.

Ako ochrániť parkety?

Laky poskytujú najlepšiu ochranu povrchu parketových podláh. Ak sa však pre nich rozhodnete, buďte pri ich aplikácii opatrní. Myslite aj na to, že naolejované podlahy môžu postupom času zmeniť farbu a zažltnúť. Ak tomu chcete predísť na čo najdlhší čas, tak parkety nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. Ochrániť ich pred ním môžete umiestnením kobercov. 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS