Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Posuvné okná

Najmite si skúseného odborníka na posuvné okná z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Posuvné okná

Potrebujete službu z oblasti posuvné okná? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, návrh, výrobu a montáž posúvnych okien. Cena okien s posuvným systémom sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: sieťky na okná proti hmyzu a kľučky, ktoré vám poskytne niektorý z našich 15340 stavbárov v danej kategórií.
Pozrite tiežPosuvné okná cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Posuvné okná

Pri výmene okien je prvým krokom úplné pochopenie všetkých dostupných možností. Zmena štýlu môže znamenať dramaticky odlišný vzhľad ktorejkoľvek z vašich obľúbených miestností, a pokiaľ ide o prevádzku, môže vám pomôcť zefektívniť každodenné domáce zážitky.

Existujú dva bežné štýly fungovania okien – okná, ktoré sa posúvajú, a okná, ktoré sa otvárajú kľukou (tiež sa označujú ako krídlo). Posuvné okná sa ovládajú pohybom krídla vertikálne alebo horizontálne pozdĺž dráhy. Pri posúvaní môže jeden alebo viac panelov „kĺzať“ po stope alebo jeden panel môže zostať nehybný, zatiaľ čo druhý panel sa posúva pozdĺž neho a otvára sa. 

Aj keď ste so svojím súčasným štýlom a funkčnosťou spokojní, je dôležité pred konečným rozhodnutím pochopiť rozdiel medzi kľučkovým a posuvným otváraním. Zoznámte sa so všetkými hlavnými rozdielmi medzi týmito dvoma štýlmi.

Posuvné krídlové okná

Posuvné krídlové okná sú okná, ktoré sa otvárajú vertikálne alebo horizontálne posúvaním krídla (panel, ktorý sa pohybuje) po vloženej stope. Možnosti vertikálneho posuvného okna sú populárne a zahŕňajú okná s jednoduchým alebo dvojitým zavesením. Rozdiel medzi nimi je v ovládateľných paneloch. Okno s dvojitým zavesením sa dá otvoriť zhora alebo zdola, zatiaľ čo pri okne s jedným zavesením sa dá otvoriť iba jedno krídlo. Horizontálne posuvné okná sa bežne označujú jednoducho ako posuvné okná. Tento štýl tradične zahŕňa panely v okne, ktoré sa posúvajú zo strany na stranu.

Oba štýly majú množstvo výhod vrátane kompaktných funkcií a jednoduchej obsluhy. Posuvné krídlové okná sú populárne v priestoroch s obmedzeným miestom, vonkajšími chodníkmi alebo obytnými priestormi blízko okna. Sú klasickou možnosťou a zostali populárne vďaka svojej univerzálnosti, trvanlivosti a schopnosti škálovania.

Posuvné okná verzus dvojité zavesenie

Posuvné okná sú zvyčajne širšie ako vyššie a môžu sa lepšie hodiť do širokých otvorov. Veľké posuvné okno ponúka viac nerušeného výhľadu do exteriéru a vy si môžete užiť širší výhľad na krajinu. Vďaka svojej veľkosti umožňuje prirodzenejšie vetranie ako tradičné okná s dvojitým zavesením. Posuvné okná majú čistý a ničím nerušený vzhľad. Je však potrebné vziať do úvahy to, že veľa štandardných dvojito zavesených okien ponúka možnosť sklopného otvárania, vďaka čomu je čistenie vonkajšieho skla pohodlnejšie, takže posuvné okná sú zvonku ťažko prístupnejšie a môžu byť náročnejšie na čistenie.

Posuvné okná verzus okno s jedným zavesením

Okná s jedným zavesením sú vynikajúce, ak si chcete zjednodušiť ovládanie. Takéto okná majú iba jeden pohyblivý panel a sú klasickou inštaláciou, ktorú dnes nájdeme v mnohých domácnostiach. Posuvné okná sa, naopak, otvárajú z oboch strán, čo vám dáva väčšiu flexibilitu a spravidla väčší otvor. Okná s jedným zavesením budú zvyčajne cenovo dostupnejšie ako okná posuvné na oboch stranách. Ďalší aspekt pri porovnávaní týchto dvoch štýlov je estetický – niektorí majitelia domov uprednostňujú pre niektoré štýly domu vzhľad akoby klasického okna s jedným pohyblivým krídlom.

Kĺbové okná s kľučkou

Sklopné okná ponúkajú iný spôsob otvárania a zatvárania – pomocou otáčania kľučky. Vynikajú jednoduchým ovládaním, umožňujú úplné vetranie, pretože sa otvára celý panel a nezasúva sa iba o druhé krídlo. Existujú dva hlavné typy sklopných okien s výklopnými krídlami. Jeden typ má krídla sklopné vertikálne a druhý horizontálne. Tu si však treba uvedomiť, či vám pri ich sklápaní nebude niečo zavadzať buď vnútri, alebo vonku.

Krídlo verzus dvojité zavesenie

Hlavnou výhodou okenných krídel oproti dvojitému zaveseniu je, že krídlo sa dokáže úplne otvoriť, zatiaľ čo rozsah pohybu dvojstenných okien je o niečo obmedzenejší. Krídlové okná sú vynikajúce pre majiteľov domov, ktorí uprednostňujú jasný výhľad. 

Niektorí majitelia domov však nemajú radi krídlové okná, pretože ich čistenie nemusí byť také pohodlné ako čistenie sklopných okien s dvojitým zavesením. Iní oceňujú aj jedinečné odvetrávacie vlastnosti dvojito zavesených okien, ktoré môžu pomôcť pri výstupe teplého vzduchu cez otvorené horné krídlo a zároveň umožňujú vstup chladného vzduchu cez otvorené spodné krídlo.

Krídlové verzus posuvné okná

Preferujete menšie okenné otvory a klasický štýl, alebo si vyberiete posuvné okná kvôli dizajnu, väčším otvorom a voľnejšiemu výhľadu? Ďalším aspektom, ktorý musíte zvážiť, môže byť materiál, ktorý uprednostňujete. Posuvné okná môžu byť z plastu a sklenených vlákien alebo hliníka, nie však z dreva. Ak dávate prednosť drevu, cestou môže byť krídlové okno. Ďalšou vecou, ktorú je potrebné vziať do úvahy, môže byť čistenie alebo údržba vyžadovaná medzi týmito dvoma štýlmi. Okná ovládané kľučkou vyžadujú pravidelnú údržbu, aby mechanizmy hladko fungovali. Na druhej strane, niektorí majitelia domov tvrdia, že na posuvných oknách, koľajničkách a na celom posuvnom zariadení sa zhromažďuje oveľa viac prachu ako na iných vyhotoveniach okien.

Aké okná by ste si teda mali zvoliť?

Okná ovládané kľučkou verzus posuvné krídlové okná?

Zváženie ovládania okna je jednoduché. Stačí sa zamyslieť, aké ovládanie je pre vás osobne najvhodnejšie, či preferujete klasický štýl krídlových okien, alebo vám vyhovuje väčší otvorený výhľad, ktorý poskytujú posuvné okná. Mnohí majitelia domov si nakoniec zvolia kombinované riešenie. Ak sa len neviete rozhodnúť alebo chcete diskutovať o možnostiach, obráťte sa na odborníkov a špecialistov v odbore.

Horizontálne verzus vertikálne okná

Horizontálne okná sú okná, ktoré sú širšie ako vyššie. Medzi typy vodorovných okien môžu patriť posuvné okná a markízy. Zaujímavejší vzhľad vodorovného okna môžete dosiahnuť umiestnením dvoch okien vedľa seba.

Vertikálne okná sú vyššie ako širšie. Na vyber máte vertikálne posuvné okná s dvojitým alebo jedným závesom. Ak vám vyhovuje otváranie kľučkou, krídlové okná sú vynikajúcou voľbou.

V rámci domácnosti sa nemusíte obmedzovať iba na jeden štýl. Kombinácie okien môžu predstavovať jedinečnú a zaujímavú drobnosť. Zvážte kombináciu niekoľkých typov, aby ste vytvorili štýlové bývanie. 

Záverečné porovnanie dvoch najpopulárnejších vyhotovení okien

Argument za pre krídlové okná

Tradičné krídlové okná majú jednoduché vyhotovenie. Tvorí ho sklenená výplň, ktorá sa dodáva s rámom, a otvárajú sa podobne ako dvere. Môžete ich otvoriť alebo zavrieť, samotný rám je pripevnený na pánte. Niektoré modely sa otvárajú dovnútra aj von, ale väčšina sa otvára dovnútra. Tiež majú bezpečnostné háky alebo trecie pánty, ktoré im umožňujú zostať na mieste zaaretované – šikovná funkcia počas veterných dní.

Kvôli jednoduchosti jeho dizajnu je krídlové okno všestranné a dá sa vyrobiť tak, aby vyhovovalo takmer každému štýlu bytového dizajnu. Pokiaľ ide o účinnosť, je vynikajúce pri prevencii tepelných únikov. Bezpečnosť môže byť trochu nedostatočná, najmä v prípadoch, keď sa dá otvoriť zvonku, ale to sa dá ľahko napraviť bezpečnostnými mriežkami.

Argument pre posuvné okno

Ak sa obávate o bezpečnosť, môžete sa vzdať krídlových okien a zvoliť posuvné okná. Často šetria miesto, pretože je možné prispôsobiť ich na mieru stenám a dajú sa osadiť takmer do akokoľvek veľkého stavebného otvoru. Ich dizajn je ideálny pre domy v modernom štýle, vďaka čomu sú o niečo menej univerzálnejšie ako ich krídlové náprotivky.

Posuvné okná sú zvyčajne lacnejšie ako krídlové a ich prevádzka je oveľa jednoduchšia. Môžete si tiež zvoliť, ako naširoko ich chcete nechať otvorené, čo vám poskytne určitú kontrolu nad prúdením vzduchu v domácnosti a vetraním. Celkovo možno povedať, že posuvné okná sú lacnejšie z hľadiska nákupu a inštalácie, ale údržba môže byť nákladnejšia.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS