Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Poter

Najmite si skúseného odborníka na poter z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Poter

Potrebujete službu z oblasti poter? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na poradenstvo, konzultácie, zameranie stavby, prípravu podkladu pre potery. Cena spodných podlahových náterov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: strojové brúsenie a ekostyrénbetóny, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18136 podlahárov v danej kategórií.
Pozrite tiežPoter cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Všetko, čo by ste mali vedieť o poteroch, ako dobrý majster

Podlahový poter je zvyčajne cementový materiál, ktorý sa vyrába z cementu, štrku, vody a prídavných materiálov. Nanáša sa buď na pevnú betónovú dosku, alebo na prefabrikovanú podlahovú jednotku. Cementový poter je možné použiť pod všetky podlahy a do rôznych priestorov - interiérov, aj garáží. Práve to je dôvod, prečo patrí medzi najpoužívanejšie druhy podlahových poterov. 

Definície rôznych druhov poterov.

Poznáme niekoľko druhov poterov, ktoré sa od seba odlišujú spôsobom pripojenia na podklad, alebo použitým materiálom:

Vyrovnávací poter - poter určený na dosiahnutie definovanej úrovne a získanie finálnej podlahy.
Nosný poter - poter, ktorý slúži ako podlaha. 
Lepený poter - poter, ktorý je položený na pripravený podklad.
Neviazaný (oddelený) poter - poter, ktorý je od podkladu oddelený separačnou vrstvou.
Plávajúci poter - poter, ktorý je položený na akustickej, alebo tepelnej izolácii. Patrí medzi oddelené potery.
Cementový pieskový poter - poter pozostávajúci z poterového materiálu obsahujúceho piesok do maximálnej veľkosti kameniva 4 mm. 
Jemný betónový poter - poter pozostávajúci z betónu, v ktorom je maximálna veľkosť kameniva 10 mm.
Anhydritový poter  - poter, v ktorom spojivo predstavuje síran vápenatý.
Magnezitový poter - spojivo je oxid horečnatý.
Asfaltový poter - ako spojivo sa používa asfalt.
Pumpovateľný samonivelačný poter - poter, ktorý je zmiešaný do tekutej konzistencie, a ktorý je možné pomocou čerpadla dopraviť na miesto, kde sa má položiť. 

Ako si vybrať vhodný podlahový poter?

Cementové pieskové potery sú vhodné pre všetky aplikácie (lepený poter, neviazaný poter) za predpokladu, že budú nanášané správne. Ich najväčšou nevýhodou je však doba sušenia. Čas schnutia sa odhaduje na deň pre každý milimeter hrúbky poteru. 

Potery na báze síranu vápenatého možno pokladať ako lepené, alebo neviazané (oddelené). Tieto potery sa môžu aplikovať na oveľa väčšie plochy ako cementové potery, nesmú sa však pri nich využívať výstuže (síran vápenatý reaguje vo vlhkom prostredí s oceľou). Tieto potery nie sú vhodné na použitie vo vlhkých podmienkach, alebo tam, kde by mohlo dôjsť k zvlhnutiu.

Vyrovnávací poter je možné zvoliť z rôznych dôvodov. Môžete ním zabezpečiť hladší a rovnejší povrch a je vhodný aj pri podlahovom kúrení. Na vyrovnávací poter môžu byť následne aplikované rôzne druhy podláh. 

Aplikácia podlahových poterov.

Pre všetky typy poterov (pieskové, cementové, s prídavkom síranu vápenatého) má veľký význam práve príprava podkladu, na ktorý sa bude poter lepiť/nanášať. Je dôležité, aby bol povrch podkladu vyčistený a boli odstránené všetky povrchové nečistoty. 

Podlahový poter môže byť priamo prilepený k podkladu, alebo položený na separačnej vrstve. Tá sa používa v prípade, kedy nie je možné zaistiť súdržnosť s podkladom. Ak je potrebné vystuženie, tak sa môže použiť jemné kovové pletivo, polypropylénové vlákna, alebo jemné sklenené pletivo. Hotové pieskové, alebo cementové potery, ktoré sa miešajú priamo vo výrobe, sú kvalitnejšie, ako potery, ktoré si namiešate sami - vyznačujú sa konzistentnejším materiálom. 

Niektorí výrobcovia majú vo svojej ponuke tekuté potery vhodné na čerpanie, s ktorými sa pracuje veľmi jednoducho. Väčšina týchto poterov sú anhydritové zlúčeniny, v ktorých sa ako spojivo využíva síran vápenatý. Anhydritový poter sa nanáša rýchlejšie ako tradičný poter z piesku a cementu. Možno ho použiť aj v spojení so systémom podlahového vykurovania.

Aká je správne hrúbka podlahového poteru? 

Hrúbku podlahového poteru je potrebné určiť hneď na začiatku rekonštrukcie. Ak bude jeho hrúbka nesprávna, mohlo by dôjsť k rôznym problémom, zvlňovaniu, zdvihnutiu poteru a podobne. 

Pri vyrovnávacích poteroch sa odporúča minimálna hrúbka 25 mm. Aby sa vyrovnali možné odchýlky v hotových úrovniach betónu, mal by sa naliať poter s hrúbkou 40 mm (s toleranciou ± 15 mm), čo zaistí minimálnu hrúbku poteru - už spomínaných 25 mm. Pri samonivelačných poteroch sa odporúča minimálna hrúbka poteru 25 mm a maximum predstavuje 80 mm. 

Hrúbka neviazaného cementového poteru by nemala byť menšia ako 50 mm. Ak však berieme do úvahy aj odchýlky, tak by sa hrúbka poteru mala pohybovať okolo 70 mm. Keďže ide o neviazaný poter, je potrebné rátať s rizikom zvlnenia poteru, preto sa odporúča nanášať takýto poter vo väčšej hrúbke. 

Pri hrúbke nosného poteru, ktorý slúži ako samotná podlaha, je potrebné si dať pozor. Ak pôjde o lepený nosný poter, tak s prihliadnutím na odchýlky, by mala byť jeho hrúbka 40 mm. Pri neviazanom nosnom potere sa odporúča hrúbka minimálne 100 mm, ale aby sa minimalizovalo riziko zvlnenia, malo by sa zvážiť zväčšenie hrúbky na 150 mm. 

 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS