Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Požičovňa stavebných strojov

Hľadáte poskytovateľa na požičanie stavebných strojov? V tejto kategórii máme 16366 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

40358 profesionálov na Slovensku

72477 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Požičovňa stavebných strojov

Potrebujete službu z oblasti požičovňa stavebných strojov? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na požičanie nakladača, teleskopického manipulátora, pásového rýpadla. Cena prenájmu stavebných mechanizmov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: pohonné hmoty, poistenie, ochranné pomôcky, ktoré vám poskytne niektorý z našich 16366 odborníkov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

40358 profesionálov na Slovensku

72477 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Požičovňa stavebných strojov

Ak pracujete v projektovom podnikaní, ako je stavebný priemysel, naučíte sa pozorne sledovať svoje hospodárske výsledky. Sú chvíle, keď rozhodovanie o prenájme stavebného zariadenia, má väčší zmysel ako viazanie hotovosti pri kúpe tej istej položky. Potrebné vybavenie môžete získať bez dlhodobého záväzku. 

Tento sprievodca požičovňou stavebných strojov sa zameriava na súčasné trendy v oblasti prenájmu stavieb a uvádza zoznam populárnych typov zariadení dostupných na prenájom. Pozrieme sa tiež na výhody prenájmu stavebných strojov pre podnikateľov. Na záver zvážime, kedy má zmysel prenajať alebo kúpiť veľké stavebné zariadenie. 

Globálna recesia si v roku 2008 vyžiadala daň v mnohých priemyselných odvetviach, vrátane bytovej a komerčnej výstavby. Projekty, ktoré sa mali zahájiť, boli virtuálne zastavené. Pretože sa svetová ekonomika neustále zlepšovala, stavebné projekty sa vrátili do starých koľají. V dôsledku toho sa zvýšil dopyt po ťažkých stavebných zariadeniach. 

Prenájom vybavenia sa stáva čoraz populárnejším

Podľa údajov získaných z prieskumu sa prenájom vybavenia stal atraktívnejšou voľbou pre majiteľov firiem a jednotlivcov, ktorí chcú dokončiť projekty. Prieskum ukázal, že spotrebitelia využívali na financovanie ťažkej techniky, ktoré potrebovali, viac možností. Často sa snažili nájsť riešenie, ktoré by zodpovedalo ich situácii, napríklad prenájom predtým, ako sa rozhodnú o kúpe alebo nájme.

Prečo si prenajať stavebné stroje a zariadenia

Prenájom stavebného zariadenia ponúka pre vaše podnikanie množstvo výhod, vrátane nasledujúcich: 

Vybavenie je spoľahlivé a dobre udržiavané
Jednotky, ktoré sú k dispozícii na prenájom, sú pravidelne kontrolované a sleduje sa čas ich používania. Všetky zariadenia, ktoré zaznamenali vysoký počet hodín, sa vyradia z obehu a vymenia sa, vďaka tomu sú všetky stavebné zariadenia, v dobrom stave a pripravené na prácu. 

Prenájom vybavenia obsahuje najnovšie technológie
Aby si požičovňa udržala konkurencieschopnosť, ponúka novšie modely s najmodernejšou technológiou. Ak sa rozhodnete prenajať si potrebné vybavenie, získate vy a vaša posádka príležitosť pracovať s vybavením s najnovšími vlastnosťami a výhodami. Vďaka tomu budete môcť pri dokončovaní projektu ušetriť čas a peniaze. 

Prenájom znamená, že môžete pracovať so správnym vybavením
Nebudete sa zdržiavať pri pokusoch vystačiť si s existujúcim vybavením na stavenisku. Prenájom vám poskytuje prístup k úplnému inventáru, ktorý máte k dispozícii.

Vyberte si presne to vybavenie, ktoré potrebujete a urobte prácu správne. 

Nie sú potrebné žiadne kapitálové investície
Keď sa rozhodnete prenajať si stavebné stroje, vzniknú vám náklady iba vtedy, ak ich budete potrebovať na prácu. Nezväzujete sa na pravidelne hotovostné toky a neplatíte náklady na financovanie. 

Náklady na servis a údržbu sú eliminované
Za tieto náklady zodpovedá požičovňa. Ak sa pri používaní požičaného vybavenia niečo pokazí, môžete jednoducho zariadiť jeho vrátenie a výmenu. Požičovňa je zodpovedná za všetky opravy, ako aj za celkovú údržbu všetkého jej vybavenia. Vo svojom rozpočte si na tento stroj nemusíte účtovať výdavky na údržbu. 

Nie sú potrebné žiadne poplatky za dlhodobé uskladnenie
Pretože si stavebné stroje prenajímate iba vtedy, keď ich potrebujete použiť na konkrétnu prácu, nezodpovedáte za náklady na ich dlhodobé skladovanie. 

Príležitosť vyskúšať nové modely pred rozhodnutím o kúpe
Čítanie o vlastnostiach a výhodách jednotlivých zariadení nie vždy poskytuje skutočný obraz o tom, aké by to bolo, keby ste ich používali na stavenisku. Ak hľadáte nové vybavenie, môžete vyskúšať nové modely a získať praktické skúsenosti predtým, ako sa rozhodnete, ktoré z nich sú pre vaše podnikanie tie pravé. 

Nie je potrebné účtovať si ich v odpisoch
Celé náklady na prenájom stavebného zariadenia je možné odpočítať v roku, v ktorom vzniknú, na rozdiel od toho, že ak sa rozhodnete pre priamy nákup, musíte si niekoľko rokov odpočítať odpisy. V závislosti od celkovej výšky tohto odpočtu vám to môže byť v daňovom čase výhodou.

Aké stavebné zariadenia máme na prenájom 

Tu je niekoľko príkladov stavebných strojov dostupných na prenájom: 

Rýpadlo-nakladače
Tieto ťažké, zemné stroje sú tvrdé a silné. S hmotnosťou od 22 000 kg sa môžu presúvať rýchlosťou až 25 km/h, aby sa rýchlo dostali na vaše pracovisko. Traktorbagre môžu byť vybavené priehradovou metlou, uhlovou metlou alebo vidlami, v závislosti od typu práce, ktorú potrebujete vykonať. 

Buldozéry
K dispozícii je niekoľko modelov vo veľkostiach od približne 17 000 do 21 000 kg a od 73 do 96 netto hp. U nás, poľahky nájdete ten pravý buldozér a zvládnete akúkoľvek ťažkú úlohu, ktorej čelíte. Ľahko čitateľný panel displeja zobrazuje operátorovi dôležité informácie. Tlačidlá umiestnené pod panelom displeja umožňujú operátorovi nastaviť podmienky pre reakciu riadenia, reakciu radlice a rýchlosť dopredu/dozadu. 

Rýpadlá
Ak potrebujete zem a ďalšie materiály premiestňovať rýchlo a efektívne, počítajte s tým, že prácu za vás urobí bager. Hydraulický systém poskytuje rýchle a silné otáčky pomocou jednoduchého joysticku. Dostupné veľkosti sa pohybujú od 33 400 do 77 800 kg. Pre malé práce sú k dispozícii aj mini rýpadlá s hmotnosťou od 3 640 do 17 290 kg. 

Prenájom bagrov

Motorový zrovnávač
Motorový zrovnávač série Noram 65E obsahuje množstvo funkcií, ktoré sa bežne nachádzajú vo väčších modeloch, do 21 ‘7” balíka. Vďaka šiestim rýchlostiam vpred, elektronickému ovládaniu radenia a kružnici poháňanej ozubeným kolesom s priemerom 53 “s rámom„ A “pre rotáciu čepele o 360 stupňov budete môcť na svojom pracovnom liste zvládnuť akúkoľvek prácu. 

Viac terénne nakladače
Gumový podvozok tohto typu nakladača poskytuje vynikajúcu trakciu a stabilitu pri minimalizácii tlaku na zem. Kabína vodiča je vybavená veľkými odnímateľnými oknami pre maximálny výhľad. Multi-Terrain Loader je k dispozícii v modeloch od 57 do 84 net hp. 

Šmykom riadené nakladače
Tieto zariadenia sú dostatočne kompaktné na to, aby ich mohli malé podniky a jednotlivci používať na rôzne zemné práce. Sú vysoko žiadané u zákazníkov, ako napr. malé stavebné firmy, krajinárske spoločnosti a farmy.

Šmykom riadené vozidlo Cat
Je k dispozícii v rozmedzí od 57 do 78 hp a ponúka pôsobivú trakciu a stabilitu pri akejkoľvek práci, ktorú máte práve naplánovanú. Stanovište obsluhy je predovšetkým o pohodlí, od nastaviteľného tvarovaného sedadla až po ľahko ovládateľný joystick. Univerzálne rozhranie jeho pracovného nástroja znamená, že môžete rýchlo a efektívne vyriešiť úlohu, na ktorej pracujete. Menej prestojov znamená, že sa môžete sústrediť na dokončenie svojej práce. Pásové nakladače
Vyberte si z otvoreného prístrešku alebo pásového nakladača s kabínou. Ovládanie nakladača sa vykonáva iba jednou rukou, pretože na ovládanie rýchlosti, smeru a riadenia sa používa jediný joystick. K dispozícii sú univerzálne a viacúčelové lyžice, takže môžete zvoliť správnu konfiguráciu pre danú prácu. 

Kolesové rýpadlá
Kolesové rýpadlá poháňané motorom Cat poskytujú vysoký výkon, vynikajúcu spotrebu paliva a nízku hladinu zvuku. Vďaka nastaviteľnej hydraulickej citlivosti je výmena prídavných zariadení pre vašu aplikáciu veľmi ľahká. Možnosti príslušenstva sú drapáky, lopaty, rýchloupínacie zariadenia a kladivá. 

Kolesové nakladače
Prepojenie nakladača Cat VersaLink má silu a všestrannosť na rýchle dokončenie úloh. Môže byť nakonfigurovaný pomocou nástrčných pracovných nástrojov - napríklad lyžice, rýchlospojky alebo VersaLink s vysokým zdvihom, pre potreby väčšieho dosahu a výšky zdvihu. Poskytne vám ďalší voľný priestor 20 palcov a je ideálnou voľbou pre práce, kde potrebujete väčšiu výšku zdvihu pre ľahšie zaťaženie. Kolesové nakladače sú k dispozícii v modeloch s objemom lopaty od 1,7 štvorcových metrov do 6,5 štvorcových metrov. 

V závislosti od typu podnikania, ktorý prevádzkujete, nemusíte mať neustále k dispozícii celú škálu terénnych úprav alebo ju nemusíte mať vôbec. Niekedy je lepšie, prenajímať si stroje, ktoré potrebujete, na základe jednotlivých pracovných ponúk alebo rozšíriť svoj existujúci svoj existujúci sklad zariadení, ak ide o veľké či už špeciálne práce. Počas rušnej sezóny prosím zavolajte vopred, aby ste sa uistili, že vybavenie, ktoré potrebujete, bude k dispozícii v deň, kedy ho plánujete používať: perlátory, štiepkovače, zhutňovacie zariadenie Edgers Hydroseedery, terénne traktory, miešačky na maltut, Sod Cutters, brúsky na pne, obrábače pôdy, Trenchers and Augers, vibračné pluhy.

K malému pásovému alebo kolesovému nakladaču môžete pripojiť niekoľko rôznych prídavných zariadení v závislosti od typu terénnej práce, na ktorej pracujete: perlátory, Trenchers and Augers, hrable, grejdery, drapáky, prírodné vidličky, krajinné hrable, rozprašovače, brúsky na pne, obrábače pôdy.
Zvážte spoločné zapožičanie šmykom riadeného zariadenia a jeho príslušenstva, aby ste vedeli, že obidve časti zariadenia budú kompatibilné a práca sa nespomalí z dôvodu nesprávneho nasadenia šmykom riadeného zariadenia. Vďaka tomuto kroku, vám z dlhodobého hľadiska, ušetríme čas i peniaze.

Vibračné zhutňovače
Zhutňovače mačacej pôdy sú vybavené bezpečnostnými pracovnými svetlami, smerujúcimi dopredu a dozadu a štandardnými spätnými zrkadlami. Prevádzkové ukazovatele a konzola riadenia sú nastaviteľné tak, aby ste si vy alebo váš člen posádky mohli počas pracovného dňa nájsť vhodné miesto pre pohodlie a celá konzola sa nakláňa, aby ste do nej mohli ľahko vstúpiť a vystúpiť. Zhutňovač sa ovláda jednou pákou. K dispozícii je polstrovaná opierka zápästia, aby ste sa počas pracovného dňa, vy alebo operačná ruka člena posádky, neprimerane nenamáhali. Kabína (buď otvorená, alebo sklenená) je vybavená gumovou podlahovou rohožou, ktorá znižuje vibrácie cez deň a tiež eliminuje únavu obsluhy počas prevádzky. 

Zhutňovače nožičiek
Ak pracujete s kohéznymi alebo polokoheznými materiálmi, pravdepodobne budete hľadať zhutňovač nožných chodidiel. Poháňaný motorom Cat s výkonom 100 hp si môžete prenajať zhutňovač, ktorý umožňuje vykonanie krátkej práce na vašom projekte. K zhutňovaču je možné pripevniť voliteľný nôž, ktorý vám dáva flexibilitu pri zrážaní materiálov a zvládnutí zasypávania bez toho, aby ste museli na to isté zariadenie, pripájať malý buldozér.

Dvojité bubnové asfaltové valce
Tieto valce sú dokonalou voľbou pre prácu na malých projektoch alebo ľahkým spôsobom prístupu k stiesneným oblastiam na väčších terénoch. Zvážte ich pri práci na jazdných pruhoch, ramenách a iných podobných oblastiach. Šírky bubnov sú k dispozícii v šírkach 27,5 “- 47“ a sú vhodné pre dodávateľov, ktorí pridávajú alebo udržiavajú chodníky v parkoch, rekreačných oblastiach, uličkách, cestách a príjazdových cestách. 

Rozhodnutie o prenájme vs vlastníctve stavebného zariadenia je rozhodnutie, ktoré by ste nemali urobiť bez náležitého zváženia. Obidva spôsoby konania majú určité výhody a nevýhody. Počiatočné náklady sú iba jedným z faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pred rozhodnutím. Spolu s týmito výdavkami sa budete musieť pozrieť aj na súčasnú finančnú situáciu vašej spoločnosti a jej vyhliadky do budúcnosti. Vyplatí sa vyhodnotiť, ktorá metóda implementácie vybavenia do vášho podnikania, vám prinesie najväčší úžitok. 

Tu je niekoľko faktorov, ktoré by ste mali starostlivo zvážiť, pred výberom či už prenájmu stavebného zariadenia alebo jeho priamym nákupom. 

Finančná stabilita
Pozrite sa na svoju hotovosť a tiež kapacitu požičať si na financovanie nákupu vybavenia. Prenájom nezaväzuje váš kapitál rovnako ako nákup zariadenia. Ak si však nakoniec prenajmete daný stroj niekoľkokrát za relatívne krátky čas, náklady sa môžu veľmi rýchlo zvýšiť. Môžete nakoniec minúť toľko, alebo dokonca viac peňazí za poplatky za prenájom, ako keby ste si kúpili zariadenie priamo, takže je dôležité starostlivo porovnať náklady každej možnosti. 

Prenájom vybavenia nie je majetkom spoločnosti
Aj keď vám prenájom stavebného zariadenia poskytuje výhodu, že nemusíte rátať s nákladmi na údržbu a skladovanie, nejde o majetok spoločnosti. Ak by ste sa rozhodli ho kúpiť, mali by ste možnosť ho predať a získať návratnosť investícií - aj keď sa toto zariadenie časom znehodnotí. 

Ako často sa bude zariadenie používať
Pozrite sa na počet podpísaných zmlúv o dielo, ktoré máte v rukách a na záväzky, ktoré budú pravdepodobne podpísané a budú si vyžadovať príslušné vybavenie. Zvážte svoj časový plán z krátkodobého aj z dlhodobejšieho hľadiska. Ak si myslíte, že si zariadenie budete musieť prenajať iba na krátky čas alebo iba na špeciálny projekt, nemá zmysel si ho kupovať. 

Požadovaná doba dodania
Ak disponujete vlastným vybavením, máte k nemu neustále prístup. Ste pripravení ho podľa potreby použiť na prácu. V situácii, keď sa spoliehate na to, že si budete môcť prenajať vybavenie, ktoré potrebujete, sa môže stať, že keď budú prichádzať projekty, budete čeliť prestojom, spôsobeným čakaním na zariadenie, bez ktorého sa ďalej nepohnete. Vlastníctvo vybavenia znamená, že máte flexibilitu vysporiadať sa so zmenami v plánovaní z dôvodu počasia, doplnkov zákazníkov alebo akýchkoľvek iných okolností, ktoré môžu nastať. Potenciálny zákazník môže považovať skutočnosť, že máte svoje vlastné stroje, za výhodu pri výbere, či s vami bude obchodovať, pretože vie, že ste plne pripravení na dokončenie každej práce. 

Čas, ktorý budete potrebovať
V situácii, keď viete, že budete konkrétne zariadenie potrebovať iba krátkodobo (pár mesiacov alebo menej), má zmysel si ho prenajať. Môžete ho použiť relatívne krátko a do fakturácie zákazníkovi zahrnúť náklady na prenájom, ako aj palivo a poplatky za skladovanie. Ak však zistíte, že zariadenie potrebujete dlhšie ako niekoľko mesiacov, alebo ak vykonávate špecializované práce, ktoré často vyžadujú konkrétne stavebné zariadenie, má väčší zmysel kúpiť ho ako pravidelne platiť poplatky za prenájom. 

Na čo používate rýpadlo a koľko stojí prenájom?

Bagre alebo lopaty sú jedným z najbežnejších ťažkých stavebných zariadení. Sotva existuje nejaký väčší stavebný projekt, ktorý si nevyžaduje ich použitie. Bagre sa používajú na všetko, od kopania zákopov až po odstraňovanie veľkých predmetov, čo ich robí nevyhnutnými pre prakticky každý stavebný projekt. 

Čo je to rýpadlo?

Bagre sú kusy ťažkého stavebného zariadenia, ktoré pozostávajú z výložníka, ponornej lopaty, vedra a kabíny, ktoré sú namontované na rotujúcej plošine zvanej dom. Dom je namontovaný na podvozku s pásmi alebo kolesami. Tieto stroje sa niekedy dajú označiť aj ako parné alebo energetické lopaty, sú však v skutočnosti oveľa pokročilejšou verziou parných lopatiek, ktoré boli kedysi na stavbách bežné. Hlavný rozdiel medzi rýpadlom a energetickou lopatou je v tom, že rýpadlá sa pri svojom pohybe spoliehajú na hydrauliku, zatiaľ čo lopaty sa spoliehajú na laná, navijaky a oceľové laná. Bager sa dá využiť nielen na kopanie, ale na oveľa viac vecí. Aj keď je bežné, že sa tento typ zariadenia používa na vytváranie zákopov a triedenie staveniska, dá sa využiť aj na odvoz a odstraňovanie materiálu, demolácie, ťažbu a odpratávanie snehu. 

Čo treba hľadať na bagri?

Ak si chcete prenajať rýpadlo, je obzvlášť dôležité venovať pozornosť ich špecifikáciám. Na trhu s požičiavaním sú k dispozícii desiatky rýpadiel, ale každý z nich má odlišné požiadavky na výkon, hmotnosť a veľkosti lopaty. Tieto tri faktory môžu určiť množstvo materiálu, ktoré je možné premiestniť naraz, a tiež to, ako dlho bude trvať dokončenie konkrétnej práce. Minirýpadlá sú zvyčajne najlacnejšou možnosťou, ale nedokážu prepravovať rovnaké množstvo materiálu ako väčšie rýpadlá. Menšie rýpadlá však môžu byť ideálnou voľbou pre menšie práce, najmä v oblastiach s veľmi obmedzeným priestorom. Je tiež dôležité, uvedomiť si nadstavce ponúkané pre každé zariadenie. Napríklad v závislosti od značky a modelu rýpadla je možné získať predĺžené rameno výložníka alebo rameno s viacerými otočnými bodmi. Spravidla sú najbežnejšie v minibagroch. Je tiež možné nájsť početné prídavné zariadenia na lopaty vrátane prídavných zariadení, ktoré pomáhajú pri drvení, zdvíhaní a rezaní.

Koľko stojí prenájom rýpadla? 

Náklady na prenájom rýpadla závisia od niekoľkých faktorov, vrátane polohy staveniska, značky, modelu a veľkosti rýpadla a dĺžky doby, za ktorú sa zariadenie prenajíma. Všeobecne povedané, rýpadlá môžu stáť kdekoľvek od 150 do 1 500 eur za deň. Tento široký sortiment sa však dá zúžiť, akonáhle zistíte, aký typ rýpadla si chcete prenajať. Minibagre sa obvykle prenajímajú od 200 do 500 eur za deň, zatiaľ čo ťažké rýpadlá určené na ťažobné práce si môžete prenajať až za 3000 eur za deň. Modely strednej triedy sa pohybujú od 400 do 1 200 eur za deň. Dodávatelia zistili, že môžu ušetriť peniaze na väčších projektoch (alebo ich kombinovaní) a prenájme rýpadla na týždeň alebo mesiac. Očakávajte, že ušetríte asi 20 - 30% z dennej ceny vybavenia pri prenájme za týždeň a až 60% ak ide o prenájom na mesiac. Spravidla je možné najať operátora súčasne, na mieste, kde si prenajímate rýpadlo. Za túto službu zaplatíte ďalších 20 až 50 eur za hodinu. Upozorňujeme, že niektoré spoločnosti však do ceny prenájmu zahrnú aj obsluhu. 

Rýpadlá zvyčajne dodáva na stavenisko požičovňa. Cena presunu zariadenia závisí od vzdialenosti, tá sa počíta zo skladu požičovne, na miesto stavby. Príslušenstvo pre rýpadlá sa zvyčajne považuje za samostatné prenájmy. Doplnky sa zvyčajne prenajímajú od 50 do 800 eur za deň. 

Pre väčšinu veľkých stavebných projektov je nevyhnutný prenájom rýpadla. Uistite sa, že myslíte na to, čo váš projekt vyžaduje a nájdite rýpadlo, ktoré spĺňa tieto podmienky. Potom vypočítajte náklady na potrebné vybavenie do svojho rozpočtu na výstavbu. Čítajte ďalej a zistite, či je prenájom stavebných strojov pre vašu firmu najlepšie riešenie. 

Existuje jedna jasná hnacia sila pre rast prenájmu stavebnej ťažkej techniky: „spodný riadok“. Keďže ide o odvetvie založené na projektoch, stavebné stroje sa príliš často nechávajú ako lapače prachu, kým nie sú potrebné pre nový projekt. Prirodzene to vedie iba k odpisovaniu zariadenia. Prenájom tak môže byť pre stavebné spoločnosti dvojitým prínosom; nájomné je často okamžite odpočítateľné ako náklady na podnikanie, na rozdiel od dlhodobého odpisovania. 

Z krátkodobého hľadiska teda majú stavebné podniky okamžitý úžitok. Surové náklady na prenájom sú zvládnuteľné aj v krátkodobom horizonte. Prenájom stavebného zariadenia namiesto jeho nákupu má celý rad ďalších výhod, vrátane možnosti „vylepšiť“ svoje zariadenie podľa vlastného uváženia, čím znížite náklady na údržbu a vyššie uvedený, nákladný, úložný priestor. 

Nakoniec je pre mnohé stavebné firmy prenájom, namiesto nákupu ťažkej techniky, čistým prínosom pre spoločnosť. Prenájom totiž dáva stavbyvedúcim príležitosť, vyskúšať si stavebné vybavenie pred nákupom, ak by uvažovali o tejto ceste. Prirodzene existuje veľa situácií, keď má zmysel kúpiť si namiesto prenájmu vlastné vybavenie. Ak zariadenie budete v blízkej budúcnosti využívať väčšinu pracovných dní a máte naň úložný priestor, bude vlastníctvo pravdepodobne z dlhodobého hľadiska lacnejšie ako prenájom.