Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Práškové lakovanie

Hľadáte lakovača na práškové lakovanie? V tejto kategórii máme 17640 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

40164 profesionálov na Slovensku

71884 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Práškové lakovanie

Potrebujete službu z oblasti práškové lakovanie? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na odmastňovanie a odstraňovanie nečistôt, predúpravu kovu pomocou fosfátov a chromátov. Cena povrchovej úpravy kovov práškovými vypaľovacími farbami sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na dopravu, použitie špeciálnych technológií práškovania, ktoré vám poskytne niektorý z našich 17640 lakýrnikov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

40164 profesionálov na Slovensku

71884 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Práškové lakovanie

Práškové lakovanie je dokončovací proces, pri ktorom sa na povrch nanáša suchý, sypký termoplastický alebo termosetový práškový materiál, ktorý sa roztaví a vytvrdí na rovnomerný náter. Tento proces dokončovania je vhodný na rôzne materiály, vrátane kovov, plastov, skla a drevovláknitých dosiek so strednou hustotou (MDF), a môže poskytnúť funkčné aj dekoratívne povrchové úpravy v širokej škále farieb, povrchových úprav a textúr, ktoré nie sú ľahko dosiahnuteľné konvenčnými spôsobmi nanášania tekutého náteru.

Existujú dva hlavné spôsoby práškového nanášania:
•    elektrostatické nanášanie striekaním (ESD)  
•    nanášanie na fluidnom lôžku.

Ktorýmkoľvek z týchto postupov je možné dosiahnuť rovnomerný a tvrdý povrch, ktorý je vo všeobecnosti odolnejší, lacnejší a ekologickejší ako porovnateľný tekutý náter. Avšak zatiaľ čo práškové laky demonštrujú niektoré výhody oproti tekutým lakom, najmä pri nanášaní silných alebo vysoko zaťažených povrchových vrstiev, nie sú vhodné na všetky výrobné aplikácie, ako napríklad pri tenkých vrstvách alebo pri nanášaní veľkých častí. Požiadavky a špecifikácie vyžadované konkrétnou aplikáciou práškového náteru – ako sú prostredie aplikácie, materiály substrátu, dimenzovanie, náklady, doba spracovania – pomáhajú určiť typ procesu poťahovania, ktorý je na použitie najvhodnejší.

Aj keď každý proces nanášania má svoje výhody a nevýhody, tento článok sa zameriava na práškové nanášanie, v ktorom sú načrtnuté základy procesy práškového nanášania a potrebné súčasti a mechanika systému práškového nanášania. Tento článok ďalej skúma výhody a obmedzenia procesu práškového lakovania a poskytuje niektoré z úvah, ktoré musia mať výrobcovia na pamäti pri výbere poskytovateľa služieb v oblasti lakovania.

Proces práškového lakovania

Práškové lakovanie je viacstupňový proces povrchovej úpravy vhodný na kovové a nekovové podklady. Táto metóda zahŕňa fázu prípravy, aplikácie a vytvrdzovania a využíva prinajmenšom striekaciu pištoľ, striekaciu kabínu a vytvrdzovaciu pec. Aby proces povrchovej úpravy prebehol hladko a pri optimálnej kapacite, mali by výrobcovia a poskytovatelia dokončovacích služieb zvážiť niekoľko faktorov, ako je napríklad povrchový materiál, ktorý sa má natrieť, a jeho vlastnosti, ako aj typ použitého práškového materiálu na povrchovú úpravu.

Prehľad procesov a zariadení

Na rozdiel od procesu tekutého poťahovania, pri ktorom sa používa kvapalná poťahová suspenzia, je práškové poťahovanie procesom suchého dokončovania, pri ktorom sa používa práškový poťahovací materiál. Počas procesu práškového nanášania sa prášok nanáša na vopred upravený povrch substrátu, roztaví sa a potom sa vysuší a vytvrdí na ochranný / dekoratívny povlak. Tento proces má tri stupne: príprava povrchu, nanášanie náteru a tepelné vytvrdzovanie. Každá fáza využíva sadu materiálov a zariadení svedčiacich o jej osobitostiach (napr. fáza vytvrdzovania využíva vytvrdzovaciu pec), a keď je správne dokončená, prispieva k výrobe trvanlivej a rovnomernej povrchovej úpravy.

Prípravná fáza: Pred nanesením akéhokoľvek práškového náterového materiálu musí byť povrch podkladu očistený a ošetrený tak, aby bol diel bez prachu a nečistôt. Ak nie je povrch dostatočne pripravený, akékoľvek zvyšky a usadeniny by mohli ovplyvniť priľnavosť prášku a kvalitu konečnej úpravy. Kompletné ošetrenie prípravkom závisí hlavne od potiahnutého materiálu. Niektoré z krokov, ktoré sa bežne používajú počas tejto fázy, však zahŕňajú čistenie, oplachovanie, leptanie, tryskanie a sušenie a medzi najpoužívanejšie zariadenia patria umývacie stanice a sušiarne.

Olej, mastnotu, rozpúšťadlo a zvyšky je možné odstrániť z povrchu slabými alkalickými a neutrálnymi čistiacimi prostriedkami v ponorných nádržiach alebo v umývacích staniciach. Umývacie stanice sú schopné nastriekať diely horúcou vodou, parou, čistiacim prostriedkom a inými roztokmi na predbežnú úpravu, aby sa povrch pred lakovaním očistil, chemicky pripravil a opláchol.

Časti, ktoré majú povrchové nečistoty – napr. hrdza, vodný kameň, existujúci náter alebo povrchová úprava – budú vo všeobecnosti vyžadovať použitie tryskovej miestnosti. Trysková miestnosť je komora, ktorá využíva stlačenú tekutinu – zvyčajne stlačený vzduch – na pohon abrazívneho materiálu, ako je piesok, štrk alebo strela, proti povrchu. Poháňaný brúsny materiál odstraňuje povrchové nečistoty a vytvára čistejšiu, hladšiu textúru a povrch, na ktorý sa nanáša poťahový materiál.

Niektoré aplikácie práškového lakovania tiež využívajú suchú pec. Podobne ako v peci použitej vo fáze vytvrdzovania, aj v suchej sušiarni sa odparuje zvyšná voda alebo roztoky z umytých alebo opláchnutých častí a súčasti sa ohrievajú na optimálnu teplotu pre stupeň nanášania vrstvy.

Ak si konštrukcia komponentu vyžaduje, aby určité časti zostali nepotiahnuté, pred fázou nanášania sa na podklad nanášajú maskovacie výrobky (napr. maskovacie bodky). Tieto vyššie uvedené produkty sú k dispozícii v rôznych štandardných a prispôsobiteľných tvaroch a formách. Všeobecne sú však vyrobené z papiera alebo plastovej fólie potiahnutej na tlak citlivým lepidlom, ktoré im umožňuje priľnúť k podkladu a chrániť pokrytú oblasť pred kontaktom s práškovým materiálom počas práškového nanášania.

Fáza aplikácie: Ako je uvedené v nasledujúcej časti, je možné nanášať dva typy práškových náterových materiálov. Typ  materiálu, ktorý sa použije pri nanášaní povlaku, čiastočne určuje spôsob nanášania. Výrobcovia a poskytovatelia dokončovacích služieb používajú dve hlavné metódy práškového nanášania – elektrostatické nanášanie (ESD) a práškové nanášanie vo fluidnom lôžku.

Elektrostatické nanášanie (ESD): Na väčšinu kovových častí s práškovým nástrekom sa nanáša náterový materiál elektrostatickým striekaním. Táto aplikačná metóda využíva striekaciu kabínu, dávkovač prášku, elektrostatickú striekaciu pištoľ a v závislosti od typu použitej pištole aj pohonnú jednotku.

Striekacia kabína slúži ako pracovná oblasť na nanášanie práškového materiálu a môže pôsobiť aj ako vzduchový filter a systém zadržiavania a regenerácie prášku. Fluidný práškový materiál sa distribuuje z dávkovacej jednotky do striekacej pištole, ktorá sa používa na dodanie práškového elektrického náboja a jeho aplikáciu na podklad. Existujú tri typy elektrostatických zbraní, ktoré sa bežne používajú – Corona, Tribo a Bell. Pri použití striekacej pištole Corona na nanášanie práškových povlakov, keď práškový materiál prechádza cez prednú časť pištole, dodáva nabíjacia elektróda napájaná z výkonovej jednotky poľným časticiam prášku. V prípade pištolí Tribo je náboj generovaný práškom prechádzajúcim cez odlišný materiál, ako je napríklad hlaveň pištole, a v prípade pištolí Bell je práškový materiál nabíjaný tak vedením, ako aj korónovým výbojom, keď sa odlieva zo zvonu pištole. V každom prípade môžu elektricky nabité častice potom priľnúť k elektricky uzemnenému povrchu súčasti a zostanú priľnuté, pokiaľ si udržia časť svojho náboja. Akýkoľvek prestriekaný materiál je možné zhromaždiť v systémoch obnovy a vyhľadávania a znovu použiť v budúcich aplikáciách povrchovej úpravy.

Práškové poťahovanie s fluidným lôžkom: Na rozdiel od ESD, kde sa práškový poťahovací materiál elektrostaticky nastrieka a nalepí na povrch, sa pri práškovom poťahovaní s fluidným lôžkom predhrievané časti namáčajú do práškového materiálu vo fluidnom lôžku. Existuje tiež alternatívna možnosť zvaná elektrostatické práškové nanášanie vo fluidnom lôžku, ktorá vytvára oblak elektricky nabitých častíc prášku nad fluidným lôžkom, cez ktoré prechádza časť, ktorá sa má nanášať.

Stupeň vytvrdzovania: Zvláštnosti a vlastnosti fázy vytvrdzovania práškovým nástrekom sú určené hlavne metódou, ktorou sa práškové nanášanie nanáša, ako aj typom použitého práškového materiálu.

Vytvrdzovanie častí pokrytých ESD: Časti, ktoré sú práškovo pokryté pomocou ESD, musia byť vytvrdené v sušiarni vytvrdzovanej práškom. Zatiaľ čo plán vytvrdzovania – teplota a čas, ktoré musí práškový povlak vydržať vo vytvrdzovacej peci, aby sa dosiahlo úplné vytvrdenie – pre časť s práškovým nástrekom závisí väčšinou od jeho veľkosti, tvaru a hrúbky, zvyčajne vytvrdzovacia pec pracuje od 162 do 232 stupňov Celzia bude mať za následok časy vytvrdenia v rozmedzí od desiatich minút do viac ako hodiny. Preto menšie časti opatrené práškovým nástrekom vyžadujú na úplné vytvrdenie kratší čas vytvrdenia a menšie objemy ohriateho vzduchu a väčšie časti potrebujú väčšie množstvo. Keď časť potiahnutá ESD dosiahne optimálnu teplotu vytvrdzovania v peci, častice prášku sa topia a prúdia spolu, aby vytvorili súvislý film po povrchu časti.

Vytvrdzovanie častí potiahnutých fluidným lôžkom: U častí, ktoré sú vo fluidnom lôžku potiahnuté práškom, sa diely pred fázou nanášania vrstvy zahrejú v peciach podobných tým, ktoré sa používajú na vytvrdenie častí potiahnutých ESD. Keď sa predhriata časť ponorí do poťahovacieho materiálu, častice prášku sa pri kontakte s vyhrievaným povrchom časti roztavia a stekajú spolu. Časti, ktoré sú potiahnuté elektrostatickým fluidným lôžkom a práškovým povlakom, je možné pred prehriatím cez oblak práškového povlaku buď predhriať – v takom prípade by vytvorený práškový povlak bol na tie, ktoré sú vyrobené bežným spôsobom s fluidným lôžkom – alebo je možné diel zahriať a vytvrdiť vo vytvrdzovacej peci po jej potiahnutí, ako je tomu u náterov vyrobených metódou ESD poťahovania.

V každom prípade, hneď ako je práškom potiahnutá časť dostatočne chladná na manipuláciu, je možné ju v prípade potreby zostaviť, zabaliť a odoslať. 

Pri prvom nanesení na podklad má termosetový práškový poťahovací materiál krátke molekuly polyméru. Počas procesu tvrdnutia však prášok prechádza ireverzibilnou chemickou sieťovacou reakciou, ktorá spája dlhé reťazce molekúl polyméru. Táto reakcia mení fyzikálne vlastnosti a chémiu materiálu a umožňuje mu vytvrdnúť na tenký, rovnomerný a tvrdý povrch, ak sa bude dodržiavať správny harmonogram vytvrdzovania.

Termoplastické práškové laky nevyžadujú cyklus vytvrdzovania. Namiesto toho vyžaduje termoplastický materiál iba čas a teplotu potrebnú na roztavenie, vytekanie a vytvorenie filmového povlaku. Na rozdiel od termosetového materiálu, ktorý počas vytvrdzovania podlieha chemickej reakcii, termoplastické materiály pri pôsobení tepla nemenia svoje fyzikálne ani chemické vlastnosti. Preto je možné ich pretaviť, reformovať a recyklovať pre budúce aplikácie náterov.

Pri výbere medzi termosetovým a termoplastickým poťahovacím materiálom je treba mať na pamäti niekoľko ohľadov: spôsob nanášania a zamýšľaná aplikácia povlaku. 

Termosetové prášky sa spravidla nanášajú iba metódou ESD. Toto obmedzenie existuje, pretože ponorenie predhriatych častí do termosetového prášku môže spôsobiť zosieťovanie nadbytočného prášku v dôsledku nahromadeného a zvyškového tepla vo fluidnom lôžku. Pretože zosieťovacia reakcia spôsobuje trvalé zmeny práškového materiálu, takéto udalosti by viedli k nadmernému odpadu poťahovacieho materiálu. Proces vytvrdzovania umožňuje termosetom získať tvrdšie povlaky ako termoplasty, čo im umožňuje odolávať vyšším teplotám a vykazovať vyššiu odolnosť proti poškriabaniu a poškodeniu. Avšak tvrdšia povrchová úprava môže tiež obmedziť odolnosť voči nárazu termosetových povlakov a nadmerné tvrdenie môže spôsobiť, že sa povlak stane krehkým, najmä v prípade hrubších povlakov. 

Termoplastický prášok je možné nanášať metódou ESD aj metódou nanášania vo fluidnom lôžku a všeobecne môže vytvárať silnejšie, pružnejšie a nárazuvzdornejšie povlaky ako prášok z termosetu. Aj keď schopnosť pretavenia ponúka určitú výhodu, pokiaľ ide o náklady na materiál, tiež spôsobuje, že termoplastické práškové povlaky sú menej vhodné pre aplikácie s vysokým a intenzívnym teplom, pretože povlakový materiál môže mäknúť alebo sa topiť.

 O materiáli podkladu

Práškové farby sa primárne nanášajú na kovové podklady, ako je oceľ, nehrdzavejúca oceľ a hliník. Môžu sa však tiež aplikovať na nekovové podklady, ako je sklo, drevo alebo drevovláknitá doska so strednou hustotou. Rozsah vhodných materiálov na proces práškového nanášania je obmedzený na materiály, ktoré odolávajú teplotám potrebným na roztavenie a vytvrdenie práškového povlakového materiálu bez toho, aby sa roztavili, zdeformovali alebo samy spálili.

Zvolený materiál tiež pomáha určiť použitú metódu nanášania. Keďže kovy môžu byť elektricky uzemnené, nanáša sa poťahový materiál na kovové substráty všeobecne metódou elektrostatického nanášania rozprašovaním, ale je možné ich nanášať aj metódou fluidného lôžka. Na druhej strane, pretože nekovy nemôžu byť dostatočne uzemnené, vyžadujú, aby sa práškové povlaky nanášali metódou práškového nanášania s fluidným lôžkom. 

Povrchové úpravy a vlastnosti práškového laku

Práškové laky je možné nanášať v širokej škále farieb, povrchových úprav, textúr a hrúbok, ktoré nie sú ľahko dosiahnuteľné bežnými spôsobmi nanášania tekutých povlakov. Materiály na práškové lakovanie, ktoré je možné vyrobiť v podstate v akejkoľvek farbe, je možné formulovať na ochranné aj dekoratívne účely. Výsledná povrchová úprava dosiahnutá práškovým materiálom je v rozsahu od matného po lesklý a od jasného po trblietavý alebo kovový. Rôzne textúry sú dostupné aj na dekoratívne účely alebo na skrytie nedokonalostí povrchu.

Proces práškového nanášania umožňuje širšie spektrum hrúbok povlaku. V porovnaní s procesom nanášania kvapaliny môže práškové nanášanie ľahšie vytvoriť silnejšie a rovnomernejšie povlaky, najmä pri použití spôsobu nanášania vo fluidnom lôžku. Pomocou metódy ESD je tiež možné dosiahnuť tenké, rovnomerné povlaky; aj keď nie také tenké ako poťahy dosiahnuté pomocou procesu tekutého poťahovania.

Výhody práškového lakovania

Proces práškového lakovania ponúka oproti bežným metódam tekutého nanášania niekoľko výhod, medzi ktoré patrí zvýšená odolnosť, možnosti špecializovanejších povrchových úprav, menší vplyv na životné prostredie, rýchlejšia doba spracovania a nižšie náklady na materiál.

Okrem toho, že sú práškové farby k dispozícii v širokej škále povrchových úprav, sú všeobecne trvanlivejšie a trvácnejšie ako tekuté. Vykazujú vyššiu odolnosť proti nárazu, vlhkosti, chemikáliám a opotrebovaniu a poskytujú väčšiu ochranu pred poškriabaním, oderom, koróziou, vyblednutím a všeobecným opotrebením. Vďaka týmto vlastnostiam sú veľmi vhodné na aplikácie s vysokým nasadením a vysokou premávkou.

Ďalšou výhodou procesu práškového nanášania je nedostatok emisií rozpúšťadiel a oxidu uhličitého, nebezpečný odpadový materiál, ktorý vyžaduje likvidáciu, a všeobecne požiadavky na povrchový primer. Tieto vylúčenia obmedzujú množstvo toxických a karcinogénnych látok uvoľňovaných do životného prostredia počas celého procesu a prispievajú k uznaniu práškového náteru ako ekologickejšej alternatívy k tekutým náterom.

Proces práškového nanášania môže mať oveľa nižšie dlhodobé náklady v porovnaní s procesom nanášania kvapaliny, pretože má všeobecne rýchlejší obrat a väčšie využitie povlakového materiálu. Pretože fáza vytvrdzovania práškovým lakovaním umožňuje, aby sa práškovo lakované diely montovali, balili a dodávali ihneď po vychladnutí, strávia diely kratší čas na sklade, čo výrobcom a poskytovateľom dokončovacích služieb umožňuje rýchlejšie spracovanie a menšie nároky na skladovací priestor. Proces práškového nanášania tiež umožňuje, aby sa nadbytočný materiál zhromažďoval a recykloval namiesto odpadu, čo znižuje množstvo odpadového produktu vyžadujúceho likvidáciu, zvyšuje mieru využitia povlakového materiálu a časom znižuje náklady na materiál. 

Obmedzenia práškového lakovania

Aj keď proces práškového nanášania ponúka oproti tekutému nanášaniu niekoľko dôležitých výhod, existujú aj jeho obmedzenia. Obmedzenia práškového lakovania zahŕňajú obmedzený rozsah vhodných podkladových materiálov, ťažkosti s rovnomernou výrobou, tenké povlaky, dlhšie doby prípravy farebných povlakov, dlhšie časy sušenia a vytvrdzovania pre veľké diely a vyššie náklady na spustenie.

Ako už bolo uvedené, podkladové materiály musia byť schopné odolávať teplotným požiadavkám stupňa vytvrdzovania, aby boli vhodné na nanášanie práškovým lakom. Aj keď materiál odolá teplu, dosiahnutie rovnomerného náteru sa stále môže javiť ako problematické, najmä pre tenké alebo viacfarebné nátery. Tenké povlaky sa ťažko vyrábajú, pretože je náročné kontrolovať množstvo práškového materiálu, ktoré sa nanáša na podklad počas aplikačnej fázy, a pritom stále zabezpečiť rovnomerný povlak. Viacfarebné nátery sa ťažko vyrábajú rýchlo, pretože medzi zmenami farieb sa musí prípadný prestriekanie dôkladne zhromaždiť a vyčistiť z oblasti postreku; inak by to mohlo spôsobiť krížovú kontamináciu v recyklovaných alebo opätovne použitých materiáloch.

Aj keď proces práškového nanášania môže mať v priebehu času nižšie náklady, na konkrétne aplikácie nanášania môže byť efektívnejšie použiť tekuté povlaky. Napríklad, zatiaľ čo časti s práškovým nástrekom majú zvyčajne rýchlejší obrat, veľké, hrubé alebo ťažké časti majú tendenciu vyžadovať vyššie teploty a dlhšiu dobu vytvrdzovania a sušenia; nielenže by tieto predĺžené plány vytvrdzovania oneskorili výrobný proces, ale viedlo by to aj k vyšším nákladom na energiu. Pre začínajúcich výrobcov a poskytovateľov dokončovacích služieb je počiatočná investícia do zariadení na nanášanie práškových farieb tiež vyššia ako v prípade tekutého nanášania, pretože tento proces vyžaduje striekaciu pištoľ, špeciálnu striekaciu kabínu a vytvrdzovaciu pec. Posledné dve zariadenia podstatne zvyšujú počiatočné náklady na spustenie a môžu spôsobiť, že práškové lakovanie bude nevhodné pre nízkorozpočtovú prevádzku.

Výber poskytovateľa dokončovacích služieb

Proces práškového nanášania je možné použiť v širokej škále výrobných aplikácií. Špecifické výrobné požiadavky aplikácie – napr. či ide o prototyp, jednorazovú výrobu, dlhodobú výrobu atď. –  pomáhajú určiť poskytovateľa dokončovacích služieb, ktorý je najvhodnejší.

Pre výrobcov, ktorí nemôžu vykonávať vnútropodnikové práškové lakovanie, môže ich prototypové, krátke a dlhé výrobné úlohy zvládnuť dielňa alebo poskytovateľ dokončovacích služieb, ktorý ponúka práškové lakovanie. Dielne existujú vo všetkých veľkostiach (od prevádzok s jednou osobou po podniky so stovkami vyškolených zamestnancov) a so širokou škálou možností nanášania povlakov. Pre aplikácie s veľkým objemom povrchovej úpravy sa ako realizovateľná alternatíva môžu ukázať aj dodávatelia dokončovacích služieb. Títo dodávatelia môžu navrhnúť a vytvoriť vlastné systémy na poťahovanie konkrétnych dielov, čo zabezpečí, že diely budú natreté konzistentne a podľa požadovaných špecifikácií. Aj keď je táto možnosť drahá, meraná počiatočnou investíciou, v priebehu niekoľkých rokov môže druhá možnosť preukázať oveľa nižšie náklady.

Niektorí výrobcovia sa môžu rozhodnúť dokončiť dokončovacie operácie interne. V takom prípade by museli investovať do nákupu zariadenia na práškové lakovanie. Počiatočné investície do vybavenia sú vysoké a pracovníci musia byť vyškolení v obsluhe a údržbe strojov, ale z dlhodobého hľadiska sa táto možnosť môže ukázať ako nákladovo efektívnejšia alternatíva, najmä ak sa operácie práškového nanášania vykonávajú rutinne. 

Predajcovia zariadení na výrobu dokončovacích zariadení môžu ponúknuť štandardné zariadenie na práškové lakovanie a služby v oblasti navrhovania a výroby pre zákazkové systémy na práškové lakovanie, ako aj poskytovať potrebné školiace a údržbárske služby pre systémy. Či už sa výrobca snaží investovať do nákupu štandardného vybavenia alebo do vybudovania systému na mieru, vyškolení konzultanti v oblasti práškového lakovania môžu poskytnúť istý prehľad a pomoc, pretože môžu poskytnúť nezainteresované znalosti a kontakty s predajcami.

Pri rozhodovaní medzi dokončením interných operácií práškového lakovania alebo outsourcingom dielne, alebo kontraktora je dôležité, aby výrobca pochopil náklady a prínosy oboch možností, aby si vybral tú, ktorá sa najlepšie hodí na aplikáciu práškového laku danej spoločnosti.