Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Prestavba / oprava garáže

Najmite si skúseného odborníka na prestavbu či opravu garáže z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Prestavba / oprava garáže

Potrebujete službu z oblasti prestavba / oprava garáže? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na sanáciu, obnovu a zateplenie garáže. Cena rekonštrukcie garáže sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: injektáž muriva, izolácia, minerálna vata, omietka, farba a lak, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18253 opravárov v danej kategórií.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Prestavba garáže 

Rekonštrukcia garáže môže byť veľmi zábavná, keď si vopred dobre premyslíte svoje ciele. Garáž je jedným z dôležitých priestorov vo vašom dome a najlepšie na nej je, že ju môžete využiť nielen na odparkovanie svojho automobilu. Môžete ju premeniť na skutočne živý a dynamický priestor. Predstavuje totiž spôsob, ako rozšíriť svoj životný priestor bez toho, aby ste museli hľadať iný, väčší dom. Poskytuje dostatok priestoru a je len na vás, či ho využijete efektívne.

Pri prestavbe garáže spravidla miniete oveľa menej, ako keby ste od základu stavali nové obytné priestory. Ak máte dostatok miesta na zaparkovanie auta na inom mieste, nápad rozšírenia garáže môže stáť naozaj za všetko úsilie, ktoré doň vložíte. Susedia síce môžu, ale nemusia súhlasiť s vaším rozhodnutím, no to je už zase úplne iný príbeh.

Náklady

Ako sme už spomínali, garáž je priestor, ktorý už stojí, takže nemusíte pokladať žiadne nové základy, stavať steny a riešiť položenie novej strechy. Stačí sa pustiť do jarného upratovania a vypracovať plán, ako chcete svoju garáž využívať. Náklady s tým spojené zvyčajne dosahujú ledva polovicu toho, ako keby ste mali postaviť samostatnú prístavbu domu. A vaše úsilie bude tiež oveľa nižšie, pretože nemusíte od nuly budovať nový priestor.

Nové funkcie vašej garáže, ktoré jej chcete dať, tak budú tvoriť najväčšiu časť všetkých nákladov. Pritom, samozrejme, platí, že čím viac vybavenia do nej pridáte, tým vyššie budú náklady. Napríklad, ak budete chcieť prestavať garáž na kúpeľňu, utratíte niečo okolo 12 000 až 17 000 eur.

A čo treba pri rekonštrukcii garáže brať do úvahy?

Prestavba garáže nemusí byť vždy taká ľahká, ako sa zdá. Rekonštrukcia garáže do vysnívanej podoby si vyžaduje určitú dávku trpezlivosti i odhodlania. Kvalitná rekonštrukcia pritom môže trvať 4 až 8 týždňov, v závislosti od jej rozsahu.

Na pamäti by ste pritom mali mať aj niekoľko ďalších aspektov: nutná je totiž aj čo najlepšia možná izolácia stien a stropu či modernizácia a rekonštrukcia elektrického vedenia v garáži, aby priestor zniesol väčšie zaťaženie. Možno budete tiež chcieť mať namiesto existujúcej garážovej brány kompletne izolovanú pevnú stenu. Možno bude potrebné do garáže namontovať ďalšie okná a dvere, aby mohlo do priestoru garáže prúdiť viac prirodzeného svetla.

Vykurovanie a klimatizácia

Keďže sa chystáte premeniť garáž na rozšírenie obytného priestoru, ktorý budete aktívne využívať, možno ju budete potrebovať prepojiť s existujúcim systémom vykurovania, ventilácie a klimatizácie. Prípadne v nej môžete nainštalovať samostatný systém vykurovania a klimatizácie, ako je geotermálny výmenník tepla alebo systém Mini-split. Z dôvodu izolácie budete tiež možno musieť zvýšiť aj výšku podlahy. Prípadne sa možno budete chcieť zbaviť deliacej steny, ktorá oddeľuje garáž od zvyšku domu, aby ste získali veľkorysý otvorený obytný priestor.

Autentický vzhľad

Na niektorých prerobených garážach je hneď poznať, že ide len o zrekonštruovanú garáž. Ak sa chcete vyhnúť tomu, že bude na prvý pohľad jasné, že ste len do garáže presunuli nejaký nábytok a vyhlásili tak jej prerábku za hotovú, budete musieť do projektu vložiť trochu viac úsilia.

Ak chcete, aby garáž vyzerala ako autentická súčasť vášho domu, musíte odstrániť všetky náznaky jej starej minulosti. To znamená takpovediac sa zbaviť všetkých dôkazov, ktoré jej dodávajú starý, „garážový“ nádych. Namontujte nové okná zabezpečujúce lepšie vetranie a prísun svetla a dolaďte aj strešné prvky, aby vyzerali skôr ako súčasť domu.

Existuje veľa zdrojov, z ktorých môžete čerpať inšpiráciu a nové nápady, prípadne sa môžete obrátiť aj na profesionálneho architekta, ktorý vám pomôže s rozhodovaním. Architekt však ale znamená dodatočné náklady. Takýto odborník si zvyčajne účtuje hodinovú sadzbu, v dôsledku čoho náklady na váš projekt narastú.

Prečo je dôležitá izolácia

Existuje viacero skvelých nápadov, čo urobiť so starou garážou. Môžete priestor len čiastočne vylepšiť, aby sa doň okrem vášho auta zmestilo aj vaše náradie či iné vybavenie domácnosti. Z garáže tak urobíte dokonale organizovaný úložný priestor s mnohými praktickými výhodami.

Môžete ju takisto premeniť na skvele vybavenú dielňu, ktorá vám umožní pracovať na rozmanitých remeselných projektoch, pri ktorých si perfektne oddýchnete.

Alebo z nej môžete urobiť pánsky kútik vybavený televízorom s veľkou obrazovkou, systémom domáceho kina, minibarom, šípkami, biliardovým stolom a niekoľkými pohovkami.

Faktom je, že garáž v každom prípade poskytuje praktický a užitočný priestor, ktorý sa dá úžasne využiť. Ale keď príde zima, začne byť skutočne nehostinná a chladná, takže pobyt v nej sa môže stať, paradoxne, peklom. Preto je nevyhnutné siahnuť po kvalitnom zateplení vášho nového obytného priestoru.

Problematika izolácie pri rekonštrukcii garáže

Teplo uniká najmä cez garážovú bránu: čím je model garážovej brány starší, tým viac tepla bude cez ňu unikať, a to aj napriek izolácii ostatných stien garáže. Preto odporúčame zaobstarať si novú garážovú bránu, ktorá umožňuje lepšiu izoláciu, vďaka čomu opäť získate kontrolu nad svojimi účtami za energie. Teplo tak úspešne zachytíte vnútri a nová garážová brána bude navyše perfektným doplnkom izolácie stien a stropu.
Moderné garážové brány ponúkajú lepšiu izoláciu a ak si ich zaobstaráte od dôveryhodného výrobcu a dodávateľa, získate v podobe garážovej brány ďalšiu výhodu v podobe odolnosti a dlhej životnosti.

Ak sa chcete vyhnúť výkyvom teploty, izolujte spojovaciu stenu: ak neplánujete tráviť veľa času vo svojej garáži a ide vám len o lepšiu organizáciu úložného priestoru, je vhodné realizovať izoláciu len tam, kde je to nevyhnutne potrebné. V takomto prípade nemusí byť úplne izolovaná celá garáž.

Dom je však spojený s garážou konkrétnou stenou. Ak ste sa nerozhodli ju zbúrať, aby ste svoju garáž rozšírili, možno by stálo za to vložiť pár eur práve do izolácie tejto steny. Táto stena totiž môže v zime nadmerne chladiť a zvyšovať tak vaše účty za energiu pre celý dom. Vďaka izolácii nebude váš dom vystavený výkyvom teplôt, ktoré spôsobujú nadmernú aktivitu systému vykurovania a klimatizácie. Ak v dome dochádza ku kolísaniu teplôt, môže v ňom byť väčšia vlhkosť, a to sa vám v lete určite nebude páčiť. Vďaka izolácii bude v garáži príjemne po celý rok. Lepšia izolácia znamená lepšiu reguláciu vnútornej teploty. V lete nebudete mať vo svojom novom prerobenom priestore garáže problémy s pocitmi extrémneho tepla a vlhkosti, pretože chlad nebude unikať cez predné dvere.

V zime vám kvalitné dvere zase umožnia vychutnávať si v garáži príjemné teplo. Keď sa teda budete s rodinou alebo priateľmi venovať v prerobenej garáži novým koníčkom, nebudete musieť čeliť nepríjemnému pocitu zimy. Izolácia stien takisto zachytí teplo vo vnútri a vytvorí príjemné prostredie bez ohľadu na ročné obdobie.

Vytvorte zo svojej garáže miesto plné zelene

Ak ste sa rozhodli pre rekonštrukciu garáže, skvelý nápad je doplniť do nej množstvo izbových rastlín. Ak zabezpečíte dostatočný prísun slnečného svetla do garáže cez nové okná, zeleň bude mať ideálne podmienky na skrášlenie celého priestoru. Vďaka tomu garáž ožije a stane sa skvelým obytným priestorom pre vás, vašu rodinu i priateľov. Navyše sa tiež zlepší kvalita vzduchu v miestnosti. Väčšie množstvo kyslíka spôsobí, že vzduch bude čistejší a sviežejší.

Ak sa rozhodnete prestavať garáž napríklad na krytú telocvičňu s bežeckým pásom a niekoľkými činkami a závažiami, izbové rastliny vám poskytnú ideálne spojenie s prírodou.

Ďalším spôsobom, ako môžete urobiť svoju garáž zelenšou, je urobiť ju ekologickou. S garážou musíte zaobchádzať rovnako opatrne a dôstojne ako so zvyškom domu. Už sme spomínali, ako môžu izolácia a nová garážová brána znížiť vaše náklady na energiu, ale existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako môžete znížiť svoju uhlíkovú stopu v garáži. A to bez ohľadu na to, či ju používate ako úložný priestor pre auto, alebo z nej urobíte vítané rozšírenie vášho životného priestoru.

Už ste niekedy uvažovali o solárnych paneloch? Ak vám to dovoľuje rodinný rozpočet, určite ich montáž zrealizujte. Z dlhodobého hľadiska solárne panely skutočne stoja za to. Ak je váš dom správne umiestnený tak, že slnečné svetlo dopadá priamo na jeho strechu, solárne panely sú určite prvkom, ktorý by ste mali zvážiť. Výrazne znížia vaše účty za elektrinu, pretože nebudete musieť využívať energiu dodávanú cez sieť. A navyše budete vďaka nim využívať obnoviteľný zdroj energie a plniť tak dobrý skutok voči životnému prostrediu. 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS