Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Prevetrávané fasády

Hľadáte omietkára na prevetrávané fasády? V tejto kategórii máme 18563 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

40162 profesionálov na Slovensku

71873 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Prevetrávané fasády

Potrebujete službu z oblasti prevetrávané fasády? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh, vizualizáciu, výrobu, montáž a servis prevetrávanej fasády. Cena odvetrávaných fasádnych obkladov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: fasádny materiál, izolácia a hliníková konštrukcia, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18563 stavbárov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

40162 profesionálov na Slovensku

71873 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Ako fungujú prevetrávané fasády 

Odvetrané fasády sú riešením vonkajšieho plášťa budovy, ktoré možno použiť tak v novostavbách, ako aj na renovované budovy. Z mnohých dôvodov sú obzvlášť zaujímavé pre architektov – napríklad kvôli vylepšenej tepelnej izolácii. Takisto zlepšujú súvislý povrch fasád a bonusom je aj rýchlejšia inštalácia a čistenie. 

Odvetrané fasády umožňujú cirkuláciu vzduchu medzi nosnou stenou a obkladovým materiálom, napríklad mramorom, keramickými obkladmi, kovovými panelmi atď. Takto je nosná stena chránená pred chladom a teplom, čo vedie k úsporám energie. 

Odvetrané fasádne prvky 

Odvetrané fasády pozostávajú z týchto prvkov: 
Nosná stena – ide o akýkoľvek typ fasádneho plášťa, ktorý možno použiť ako podperu na pripevnenie odvetranej fasády. Môže to byť betónová alebo keramická tehlová stena. 

Tepelná izolácia – je to materiál, ktorý poskytuje tepelnú a zvukovú izoláciu. Táto úprava musí byť súvislá, aby sa zabránilo tepelnému premosteniu. Medzi najčastejšie používané možnosti patria projektovaná alebo lepiacou maltou spojená izolácia. 

Metóda pripevnenia – tieto typy fasád môžeme pripevniť ktoroukoľvek z nasledujúcich metód: 
Upevňovacie body s živicovou kotvou a závitovou tyčou. 
Profily – ide o sériu úchytov pripevnených k nosnej stene a kotviacich bodov, ktoré udržujú obloženie pripevnené k vopred nainštalovaným profilom. 

Odvetraná vzduchová komora – priestor medzi nosnou stenou a obkladovým materiálom. V lete chráni nosnú stenu tým, že umožňuje vetranie a bráni vodivosti tepla,  zatiaľ čo v zime zabraňuje prenosu vlhkosti na nosnú stenu. 

Obloženie z prírodného kameňa – inštalácia opláštenia je posledným krokom v procese realizácie odvetranej fasády. Jedným z najvhodnejších materiálov na odvetrané fasády sú 3 cm hrubé dosky z prírodného kameňa, ktoré umožňujú správne pripevnenie niektorou z vyššie opísaných metód. Pri tomto type fasád nie je potrebná žiadna špecifická veľkosť dosky. Na druhej strane je potrebné vyhnúť sa použitiu surových brúsených a leštených povrchov z prírodného kameňa. 
Nasleduje zoznam prírodných kameňov, ktoré sa prin tomto stavebnom systéme svojím výkonom osvedčili najlepšie: mramor Crema Marfil, vápenec Capri Marbella Niwala žltý. 

Ako fungujú odvetrané fasády 

Odvetrané fasády poskytujú v závislosti od vonkajšej teploty výkon, ktorý sa v jednotlivých ročných obdobiach veľmi líši. Počas leta fungujú vzduchové komory na princípe komína, to znamená, že slnečné svetlo dopadá na fasádu a ohrieva tak plášť, ako aj komoru. Tento horúci vzduch potom stúpa a vytvára tak priestor pre chladnejší vzduch na ochladenie komory a udržanie pohodlia v domácnosti. V zime slnečné žiarenie nie je také silné, aby mohlo dôjsť k tomuto komínovému efektu. Vzduch vnútri komory však zostáva teplejší ako ten vonkajší a komora účinkuje ako tepelný akumulátor, ktorý udržuje tepelnú stabilitu systému spolu s tepelnou izoláciou pripevnenou k nosnej stene.

Výhody odvetraných fasád 

Teraz, keď poznáte odvetraný fasádny systém a jeho prvky, predstavíme vám niektoré z výhod inštalácie fasádneho plášťa ULMA v akomkoľvek type budovy. 

Úspora energie – medzi najvýznamnejšie výhody odvetraných fasád patria zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy a veľké finančné úspory dosiahnuté vďaka odvetranej komore. 

Vylepšená tepelná a zvuková izolácia – tento systém zaisťuje nielen úspory energie, ale aj vylepšenú akustickú a tepelnú izoláciu, čo má za následok väčšie pohodlie vnútri budovy. Zdravšie prostredie – okrem zvýšenia užívateľského komfortu systém spĺňa základné požiadavky týkajúce sa hygieny, zdravia a ochrany životného prostredia. 

Technická odolnosť – tento systém zabraňuje vplyvu priameho žiarenia a nepriaznivého počasia na steny a konštrukciu podlahy a chráni ich pred neduhmi postihujúcimi budovy postavené pomocou tradičných systémov.

Typy odvetraných fasád 

Ak by sme mali klasifikovať typy fasád, mohli by sme ich rozlíšiť podľa druhu použitého materiálu, podľa rôznych plôch na tej istej fasáde, podľa textúr, systémov atď. Každá spoločnosť používa vlastné kategórie, hoci všeobecne a v rámci základného usmernenia by sa dalo hovoriť o nasledovných:

1. Typ povrchovej úpravy 
Keramické fasády: poznáme rôzne druhy – terakotové a porcelánové obklady, ktoré sú oveľa odolnejšie. 
Kamenné fasády: mramor, bridlica, žula… 
Kovové fasády: leštený hliník, zinok… 
Fasády z kompozitného materiálu: polyméry, plasty, drevo... 
Sklenené fasády 
Drevené fasády 

Ďalšia klasifikácia je na základe povrchovej úpravy 
Jednoliate alebo prírodné farby: celý kus je vyrobený v rovnakej farbe a povrch nemá ošetrený smaltovaným náterom. 
Smaltované farby: na každý kus sa pred vypálením nanesie smalt, ktorý môže byť matný, lesklý alebo so špeciálnymi efektmi. 
Vzorované: pomocou technológie digitálnej tlače sa na kus napodobňujúci kameň, drevo a podobne nanáša viac vzorov. 
Hladký povrch: Na jednotlivých kúskoch sú vytvorené reliéfy s textúrou a výstupkami pre väčšiu rozmanitosť návrhov budov.