Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Prípravné práce k realizácii stavby

Hľadáte staviteľa na prípravné práce k realizácii stavby? V tejto kategórii máme 21 897 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 987 profesionálov na Slovensku

73 711 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Prípravné práce k realizácii stavby

Potrebujete službu z oblasti prípravné práce k realizácii stavby? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výkopové práce, zameriavanie a prípravu materiálu. Cena prípravy k zahájaniu stavených činností sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: prenájom strojov, náradie a ochranné pomôcky, ktoré vám poskytne niektorý z našich 21 897 stavbárov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 987 profesionálov na Slovensku

73 711 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Prípravné práce k realizácii stavby

Kroky pri príprave staveniska pre stavebné projekty

Ako urobíte z úseku pôdy životaschopné a bezpečné stavenisko?

Všetko to začína prípravou staveniska, ktorá zahŕňa niekoľko základných fáz: od vyhodnotenia staveniska po demoláciu, od stanovišťa po výkop ... 
Ak preukážete profesionalitu vo všetkých týchto krokoch, položíte pevný základ pre svoju budúcu budovu.

Poďme si vyhrnúť rukávy a zistiť, čo musíte dosiahnuť, kým prvá lopata zapadne do zeme.

Pozorovanie a zhodnotenie staveniska

Najprv musíte zistiť a vyhodnotiť všetky špecifiká pozemku, a to skôr, ako sa postaráte o ďalšie úlohy zo zoznamu úloh.

Prostredníctvom prieskumu a analýzy miesta zabezpečíte, že budova bude postavená na vhodnom mieste pre váš projekt.

Zvážte veľkosť, orientáciu a sklon pozemku. Všimnite si tiež podnebie a mikroklímu umiestnenia budúcej stavby. To vám pomôže určiť, či by slnečný svit alebo chladný vánok mal mať pre vašu stavbu prioritu, a tiež vám pomôže využiť sezónne teploty, úroveň vlhkosti, vietor atď.

V neposlednom rade sa informujte o prípadných stavebných obmedzeniach na miestnych úradoch. Mali by tiež poskytovať informácie o starých alebo existujúcich vodovodných, plynových a kanalizačných potrubiach, ktoré môžu prechádzať cez dané miesto.

Testovanie pôdy

Je potrebné vykonať geotechnický prieskum zameraný na preskúmanie zloženia, vlastností a stavu pôdy (do tejto fázy možno zahrnúť aj prieskum hornín a podzemných vôd). Tento krok je nevyhnutný pri zisťovaní toho, či pôda unesie váhu budovy a ako dobre pôda absorbuje vodu. 
Testovanie ukáže typ pôdy, ktorá pomôže vášmu geotechnickému inžinierovi určiť základový systém vhodný pre váš objekt. Ak je pôda na danom mieste označená ako nevhodná, neexistuje iná možnosť, ako hľadať nové miesto.

Demolácia

Budúce stavenisko môže obsahovať stavby a budovy, ktoré by mali byť zbúrané. V takom prípade budete potrebovať plán, ktorý jasne uvedie:

Čo treba zbúrať
Aké sú ďalšie budovy na pozemku, ktoré by mali zostať tam, kde sú.
Ak sa má budova zbúrať iba čiastočne, musíte sa ubezpečiť, že zostávajúca konštrukcia je v súlade so stavebnými predpismi.

Napríklad v prípade, že potrebujete zachovať fasádu, mali by sa búracie práce naplánovať s prihliadnutím na limity stanovené existujúcou fasádou. Pred začatím búracích prác bude možno treba fasádu dočasne podoprieť.

V tomto štádiu môže byť nevyhnutná prítomnosť a dohľad staviteľa alebo iného kompetentného odborníka na sledovanie každého pohybu alebo praskania.

Komplexné plánovanie nepochybne pomôže určiť metódy a postupy na identifikáciu nebezpečenstiev, zaistenie bezpečnej likvidácie materiálov a splnenie legislatívnych požiadaviek.

Po demolácii môžete potrebovať aj osvedčenie o odstránení azbestu. Licencovaný posudzovateľ azbestu musí pozemok skontrolovať a osvedčením potvrdí, že pozemok neobsahuje azbest.

Demoláciou by nemali byť narušené žiadne inžinierske siete. Potrebujete k tomu správne zmapovanie.

Mapovanie podzemnej utility

Zvážte tento krok, najmä ak sa chystáte stavať v mestských oblastiach, kde nájdete komplexnú sieť podpovrchových štruktúr a inžinierskych sietí. Musíte byť opatrní, aby ste nenarazili alebo nepoškodili káble alebo potrubia.

Keď bude čas na výkop, tieto informácie umožnia urobiť vašu prácu rýchlejšie a efektívnejšie. Najdôležitejšie je, že zaistí bezpečnú prácu pre všetkých na stavbe.

Odstraňovanie azbestu

Ak sa na pracovisku zistí azbest alebo ACM, musia sa pred začatím stavby odstrániť. Ak odstránenie nie je primerane možné, musia sa zaviesť ďalšie kontrolné opatrenia (napríklad zapuzdrenie alebo utesnenie), aby sa minimalizovala expozícia.

Okrem zákazu existuje aj obmedzenie toho, kto môže azbest odstraňovať. Vyžaduje sa kompetencia - tu nie sú žiadne výnimky. Kompetentnou osobou sa rozumie pracovník, ktorý vyškolením a kvalifikáciou získal vedomosti a zručnosti potrebné na splnenie tejto úlohy. Ak potrebujete viac informácií, prečítajte si nášho podrobného sprievodcu Čo je azbest a ako s ním bezpečne pracovať.

Geodetické práce 

Je čas určiť, kde by mala byť stavba postavená. Pomocou jasne identifikovaných kolíkov alebo fyzických značiek bude geodet lokalizovať hranice novej budovy.

Pozemkové prieskumy, ktoré určujú majetkové hranice a počítajú výmery pozemkov, sa ďalej dopĺňajú inžinierskymi a informačnými prieskumami. Inžiniersky prieskum zaisťuje, že konštrukcia je postavená na správnom mieste a podľa plánu, zatiaľ čo druhý pomáha získavať údaje týkajúce sa topografie, odvodnenia a umelých prvkov oblasti.

Pamätajte, že stavenisko sa v priebehu projektu mení. Je dôležité mať poruke územný plán, aby ste mali všetky dôležité údaje: kde sa bude nová budova nachádzať, prístupové cesty pre stavebné vozidlá, skladovacie priestory pre zásobovanie, miesta pre odvodňovacie systémy atď.

Taktiež je potrebné vedieť, ktorá oblasť musí byť vyčistená od vegetácie a hornín.

Čistenie pozemku

Ste iba jeden krok od prípravy vášho pozemku na výstavbu. Mali by ste odstrániť akékoľvek podzemné drevo, kríky, stromy a skaly do vzdialenosti približne troch metrov od zóny budovy. Užitočný tip: ak je horná pôda dobrej kvality, odstráňte ju buldozérom pre neskoršie použitie pri terénnych úpravách.

Výkopové práce a zemné práce

Existujú dva typy výkopu. Prvý sa nazýva hromadný výkop. Vyčistí vodorovnú plochu budovy.

Druhý typ výkopu sa nazýva podrobný alebo základový výkop. Upozorňujeme, že pokiaľ ide o výkopy na zemi, musí byť pôda zbavená blata, hliny a koreňov stromov.

Možno bude potrebné vytvoriť úrovňovú platformu, ak je pozemok naklonený. Medzi rôznymi metódami existujú prístupy „vystrihnúť a vyplniť“ a „rozdeliť úroveň“.

V prípade „vystrihnutia a výplne“ vyrežete vyššiu plochu pozemku a odstránenou hmotou vyplníte spodnú časť pozemku.

Výkopové práce a zemné práce: metóda „výkopu a výplne“

Ak bol materiál lokality klasifikovaný ako nevhodný na použitie ako výplň, budete musieť zvážiť ďalšie možnosti.

Ďalšia široko používaná metóda sa nazýva medzistupeň, ktorá sa považuje za rozumnejšiu pre sklon svahu a udržuje ekologickú rovnováhu pôdy.

Výkopové práce a zemné práce: metóda rozdelenej úrovne

Ak je svah strmý, možno budete potrebovať buldozér na vyrovnanie oblasti budovy alebo zvoliť prístup, ktorý bude vyhovovať jedinečným potrebám vášho projektu. Na svahovitých miestach sa odporúča inštalovať povrchové odtoky na vylúčenie vody.

Pred výkopovými prácami je dôležité zabezpečiť, aby sa posádka a ťažké vybavenie mohli ľahko dostať dovnútra a von z oblasti. Je zrejmé, že na vzdialených miestach môže byť výkop lokalít jednoduchý, v mestských a husto osídlených lokalitách sa však môže javiť ako zložitý a náročný.

Odstránenie rizika termitov

Držte ich mimo alebo buďte pripravení na najhoršie. Termity môžu jesť výrobky z dreva a akýkoľvek materiál obsahujúci celulózu – je to ich hlavná potrava. Môžu sa dostať do domu cez dutiny v stenách, praskliny v betóne a prázdne steny alebo podlahu.

Poraďte sa s miestnym úradom a zistite, či je na vašom pozemku potrebné zvládnuť riziko termitov (existujú oblasti, kde je známe, že by termiti predstavovali potenciálne riziko).