Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Projektovanie a plánovanie

Hľadáte projektanta na projektovanie stavieb? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 294 profesionálov na Slovensku
89 936 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Projektovanie a plánovanie

Potrebujete službu z oblasti projektanti, projektovanie stavieb? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na architektonické štúdie, projekt inžinierskych sietí a rozpočet stavby. Cena stavebných inžinierov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: konzultácie a zapracovanie požiadavok, ktoré vám poskytne niektorý z našich projektantov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 294 profesionálov na Slovensku
89 936 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Často kladené otázky

Prečo hľadať projektanta na Wilio?

Na začiatku každej stavby je myšlienka, ktorá sa realizuje za pomoci projektanta. Predstavy budúceho majiteľa domu, chaty, priemyselnej haly alebo garáže sa začínajú tvoriť a vylepšovať v  procese projektovania. Projektovanie stavieb vám umožní získať základnú predstavu o náročnosti stavby, potrebných materiáloch, úkonoch aj o cene. Projekt spolu s ostatnou dokumentáciou potrebuje stavebník aj pre získanie stavebného povolenia a ďalších certifikátov. Nájdite odborníkov vo svojom okolí už dnes a zadajte dopyt na stránke Wilio. Zakrátko dostanete cenové ponuky od viacerých projektantov. Vyberte si toho, ktorý vám bude vyhovovať najviac a získajte kvalitný projekt s mnohými vylepšeniami, ktoré vám skúsený projektant navrhne.

Aké práce si vyžaduje projektovanie stavieb?

Odborné projektovanie si vyžaduje viacero úkonov. Na začiatku je to osobná konzultácia, kde projektant získava všetky dôležité informácie od stavebníka. Počet konzultácií nie je obmedzený a v zásade platí – čím viac, tým lepšie. Projektant sa snaží pochopiť zámer stavebníka, navrhnúť riešenia a opraviť niektoré omyly, ktorých sa najmä neskúsení stavebníci v úvodných fázach často dopúšťajú. Po zhromaždení všetkých potrebných informácií projektant vypracuje sadu dokumentov, podľa ktorých sa bude stavba alebo rekonštrukcia realizovať. Vy tak nebudete musieť stavbárom vysvetľovať čo a ako majú na vašej stavbe vykonať – všetko bude riadne zaznačené v projekte.

Prečo hľadať projektanta na Wilio?

Tvorba projektu si vyžaduje vzdelanie, znalosti a skúsenosti profesionála. V žiadnom prípade si projekt domu nemožno zhotoviť amatérsky. Celý rad noriem, predpisov a technologických postupov spôsobuje, že vyhľadanie projektanta je nutnosťou. Skúsený odborník vám navyše pomôže s drobnými zmenami a vylepšeniami. Zadajte svoj dopyt cez Wilio už dnes a nestrácajte čas. Konzultácie s projektantom sa vám vyplatia a vy budete prekvapení, koľko nových možností sa vám pri stavbe alebo rekonštrukcii otvorí.

Ako dlho trvá projektovanie stavby?

Tvorba projektovej dokumentácie zvyčajne trvá niekoľko dní až týždňov. Na úvod je potrebné rátať s osobnými konzultáciami, ktoré sa neskôr prenesú do výkresov, tabuliek a výpočtov. Množstvo potrebného času bude závisieť aj od komplikovanosti stavby a jej rozlohy. Na záver môže celý proces trvať ešte o niečo dlhšie aj vďaka zásahom stavebníka na poslednú chvíľu. Odporúčame preto s projektantom prekonzultovať každú drobnosť, návrh na zmenu alebo nejasnosť včas. Projektová dokumentácia pozostáva z viacerých častí a každá zmena potom vyžaduje opravy na viacerých miestach. Ďalší čas zaberie vytvorenie architektonickej štúdie, simulácie alebo makety. 

Ako nájdem kvalitného projektanta?

Kvalitného projektanta nájdete jednoducho na stránke Wilio. Zadáte dopyt a lokalitu, následne získate cenové ponuky od viacerých projektantov. Porovnávajte cenové ponuky od viacerých profesionálov. Prečítajte si referencie, ktoré na stránke Wilio zanechali predchádzajúci klienti a vyberte si odborníka, ktorý  vám bude vyhovovať najviac. 

Čo je súčasťou projektovej dokumentácie?

Projektová dokumentácia sa skladá z viacerých častí. Pri rodinných domoch a iných menších stavbách sa vypracuje tzv. jednostupňový projekt. Ten zlučuje viacero samostatných častí do jedného celku. Ten bude obsahovať sprievodnú správu, situáciu stavby, statický posudok, projekt vykurovania, projekt elektroinštalácie, vzduchotechnický projekt, protipožiarny projekt, plynoinštalačný projekt, energetické posúdenie stavby, projekty ostatných inžinierskych sietí, projekt exteriéru. Veľká časť spomenutých častí sú povinné, niektoré sú voliteľné. 

Koľko stojí projektovanie stavby?

Výsledná cena za projektovú dokumentáciu bude záležať od veľkosti stavby (jednopodlažná, viacpodlažná), množstva prvkov stavby (dom, garáže, hospodárske a iné pomocné budovy, sklady), množstva času pri konzultáciách a doplnkových službách v podobe vizualizácií, urbanistických štúdií a pod. Pri stavbe rodinného domu sa ceny za projekt pohybujú v rozmedzí 1 000 € - 3 500 €. Do ceny tiež vstupujú lokálne rozdiely a vo väčších mestách budú ceny za projekt vyššie.

Typické práce

Projektová dokumentácia, autorský dozor, konzultácie, znalecký posudok, inžinierske siete

Postup práce

Vypracovanie projektu sa začína osobnou konzultáciou. Projektantovi odovzdáte svoje predstavy a návrhy, oboznámite ho so situáciou na  pozemku a ďalšími podrobnosťami. Dohodnete si formu spolupráce a samozrejme približnú cenu za prácu projektanta. 

Odborník môže vykonať osobnú prehliadku miesta, kde sa bude v budúcnosti stavať. Môže vám tiež odporučiť zmeny, ktoré sa neskôr zapracujú do projektovej dokumentácie. 

Projektant vám následne vyhotoví prvú verziu projektu a vizualizáciu. V tejto chvíli sa ostatné dokumenty ešte nevyrábajú. Klient spolu s projektantom konzultujú prvotný návrh, uskutočňujú sa zmeny. Tu je priestor pre stavebníka, aby čo najviac upresnil svoje predstavy a tiež predniesol nové návrhy a pripomienky. Meniť možno úplne všetko. Posúvajú sa priečky, zmenšujú a zväčšujú sa izby, terasy. Plánuje sa umiestnenie okien, dverí, vypínačov na stenách, osvetlenie interiéru aj exteriéru.  Táto fáza je pre klienta najnáročnejšia, ale zároveň aj najkreatívnejšia. Nebojte sa osloviť projektanta s požiadavkami na zmenu alebo radu. Skúsený odborník vám rád poradí tak, aby ste stavali efektívnejšie a lacnejšie. 

Po odsúhlasení všetkých konštrukčných riešení a zapracovaní nových nápadov a vylepšení začína projektant pracovať na celom rade dokumentov spolu s výpočtami, ktoré budú v projekte uvedené v rôznych častiach. Vypracuje sa projekt pre vykurovanie, statický posudok, projekt elektroinštalácie atď. Niektoré časti dokumentácie je možné zveriť aj inému odborníkovi – najčastejšie sa stretneme s externe vypracovaným projektom statiky.

Na záver celého procesu projektant odovzdá celú prácu klientovi a jednotlivé časti vysvetlí. Veľké projektantské firmy dokážu pre klienta vybaviť aj stavebné povolenia a certifikáty. Tiež vedia aj celú stavbu realizovať na kľúč. Možností je teda mnoho. Závisí od požiadaviek klienta a vzájomnej dohody.

Rady a tipy:

1.    Nerobte zmeny svojvoľne
Ideálne je, keď sa všetky nápady a zmeny konzultujú ešte vo fáze prípravy projektu. Niekedy sa ale stane, že si drobné úpravy stavebník vykoná po odovzdaní projektu alebo počas výstavby. Vyhýbajte sa svojvoľnému zasahovaniu do projektu a každú modifikáciu konzultujte s projektantom. Môžu vzniknúť škody na statike a stavba sa zmení na nebezpečnú. Tiež nie je dobré, ak na poslednú chvíľu vykonáme zmeny na elektroinštalácii a nikde ich nezaznamenáme. Na takto zabudnutú úpravu potom zabudneme a pri opravách alebo rekonštrukcii si spôsobíme nemalé problémy.

2.    Hľadajte skúseného odborníka
Počas vyhľadávania vhodného projektanta sa zamerajte na získanie odborníka so skúsenosťami. Tie sú pridanou hodnotou, ktorá vám zabezpečí, že stavba bude kvalitná a bezpečná. Skúsený projektant vám poradí malé, ale aj väčšie zmeny, ktoré váš projekt posunú vpred.

3.    Neponáhľajte sa
Pri realizácii projektu a konzultovaní s projektantom sa neponáhľajte. Je pochopiteľné, že vidina nového bývania tlačí stavebníka do rýchlych rozhodnutí, ale v praxi sa takýto postup nevypláca. Celú stavbu s pomocou odborníka plánujte poctivo a trpezlivo. Unáhlená príprava projektu znamená riešenie zmien a úprav až v procese stavby a to znemená katastrofu. Neprehľadná a chaotická výstavba je nočnou morou pre všetkých  zúčastnených.

4.    Komunikácia s úradmi
Kvalitne spracovaný projekt vám poslúži pri stavbe samotnej a tiež pri komunikácii s úradmi. Pamätajte na fakt, že projekt so všetkými jeho časťami bude od vás vyžadovať stavebný úrad pre potreby vydania stavebného povolenia. Ďalšie časti projektu budú potrebné pri realizácii inžinierskych sietí. Na záver tu sú banky, ktorý vám pomôžu s financovaním budúcej stavby na základe posúdenia projektu - stavba totiž ešte neexistuje. Rátajte s nutnosťou vyhotovenia viacerých kópií projektu.