Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Projekty domov

Hľadáte projektanta na projekty domov? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 152 profesionálov na Slovensku
88 919 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Projekty domov

Potrebujete službu z oblasti projekty domov? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na štúdie, projekt pre stavebné povolenie, osadenie na pozemok, statika a výkaz výmer. Cena návrhov domov a stavieb sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: konzultácie a zapracovanie zmien, ktoré vám poskytne niektorý z našich projektantov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 152 profesionálov na Slovensku
88 919 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
banner
ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Juraj T.

Firma
Nýrovce
5,0
Murárske práce

Som mladý ale velmi skúsený skoro vo všetkom. Môže to byť z dreva, železa, plast, sklo, betón, murárske práce ovládam perfektne, a všetko okolo domu, záhrada.,vyrábame aj záhradné domčeky a altánky na mieru. Veľmi rád poskytnem moje služby a skúsenosti.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jana D.

Živnostník
Žarnovica
5,0
Interiérový dizajn

Artist and architect. Professional interior design practice since 2016. I offer full package of services, including architectural and interior modelling, visualisations, drawings, projects for building permission, as well as creating artistic decorations, painting, lighting, wall hangings etc. I enjoy all kind of unsual and challeging solutions for architecture!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ján P.

Živnostník
Bratislava
5,0
Interiérový dizajn

Vyštudovaný architekt a scénograf s viac ako 10 ročnou praxou v navrhovaní a realizovaní množstva objektov a inštalácií. Vo voľnom čase rád pomôžem s roznymi typmi úloh a manuálnych prác.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Gerhard L.

Firma
Bratislava
4,9
Interiérový dizajn

Projekty rodinných domov | inžinierska a manažérska činnosť | Rakúsko & Slovensko Architektonické štúdie ✓ Projekt na stavebné povolenie ✓ Realizačné projekty a detaily ✓ Vizualizácie interiérov a exteriérov ✓ Zabezpečenie projekt. dokument. profesii ✓ Komunikácia s príslušnými úradmi ✓

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter M.

Firma
Senec
4,7
Upratovacie služby

Vykonávam pravidelné alebo jednorazové údržby na objektoch v Bratislave a blízkom okolí. Ponúkam nasledovné práce: ◦ kompletné upratovacie služby,◦ kompletné záhradnícke služby, ◦ starostlivosť o interiérové rastliny, ◦ projektovanie a realizáciu okrasných záhrad, ◦ realizáciu a servis automatických závlah, ◦ orezávanie stromov, strihanie stromov a živých plotov, ◦ čistenie zanedbaných pozemkov, ◦ zemné práce, dovoz zeminy, štrkov, pieskov, okrasného kameniva, ◦ rôzne iné práce v interiéroch a exteriéroch nehnuteľností. Prácam sa venujem od roku 2016 v minulosti som pôsobil na objekte administratívnej budovy BBC, momentálne so svojim tímom zabezpečujem údržbu pre bytový dom Na Križovatkách, bytové domy Jégeho Alej, bytový dom Dubravia a rôzne iné nehnuteľnosti v Bratislave. V spolupráci s pražiarňou kávy GORIFEE zabezpečíme pre vašu oslavu, event, svadbu, firemnú akciu či inú akciu zaujímavý kávový catering. Teším sa na spoluprácu s Vami.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

T S.

Firma
Trnava
4,2
Rekonštrukcia bytu

Kompletné extrierové a interiérové práce, obklady, dlažby, ploty, zateplenie fasády, malé stavby, malovky, prerábky bytov, vizualizácie, elektrika a pod.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Projekty domov

Victor Hugo napísal: „Tam, kde nie je stanovený žiadny plán, kde je čas odovzdaný iba kvôli náhode, čoskoro zavládne chaos.“ Hugo mal určite pravdu, čo sa týka domáceho dizajnu na mieru. Fáza plánovania často určuje, či váš dom na mieru bude nakoniec plniť vaše sny. Nasleduje šesť tipov, ktoré vášmu architektovi pomôžu vytvoriť dokonalý plán domu pre vašu rodinu. 

1. Začnite jednoducho. Na začatie rozhodovania o vlastnom bývaní nepotrebujete luxusný softvér. Naozaj vám stačí iba ceruzka a kúsok papiera. Načrtnite svoje nápady. Vytvorte si zoznam. Zamyslite sa nad tým, aké miestnosti chcete mať v dome a aké funkcie majú plniť, čo v nich chcete mať a ako sa v nich chcete cítiť. Stačí dostať svoje nápady z hlavy na papier. Aj hrubé náčrty môžu zatiaľ vášmu domácemu dizajnérskemu tímu pomôcť pochopiť, po čom túžite.

2. Myslite na budúcnosť. Máte alebo plánujete mať v nasledujúcich rokoch deti? Máte starnúcich rodičov? Ak je to tak, budete musieť premýšľať o ubytovaní blízkych členov rodiny v mnohých rôznych scenároch, napríklad pri návrate vašich detí z internátu, ubytovaní vnukov a starých rodičov, starostlivosti o starých rodičov. Do úvahy budete možno musieť vziať dokonca aj ubytovanie širšej rodiny, keď k vám prídu príbuzní na prázdniny.

Myslíte si, že budete chcieť niekedy v budúcnosti skončiť s vašou prácou a vymeniť kanceláriu za vlastné podnikanie? V tom prípade skúste navrhnúť minimálne jednu miestnosť tak, aby sa prípadne dala prerobiť na kanceláriu alebo pracovňu. Pri premýšľaní o vybavení vášho domu sa snažte myslieť zoširoka a uvažujte nad viacerými alternatívami. Zahrňte do funkcionality všetky prípadné možnosti, ktoré vaše budúce ja bude považovať za užitočné.

3. Tí, ktorí hľadajú vlastné bývanie a pripravujú si plány domu, už často vlastnia pozemok, na ktorom sa bude dom nachádzať. Ak patríte medzi nich, nezabudnite vziať do úvahy topografiu, veľkosť a všetky vlastnosti pozemku. Ak sa napríklad váš pozemok nachádza blízko prírodnej scenérie, môžete sa rozhodnúť situovať obývaciu izbu tak, aby z nej mali členovia vašej rodiny dokonalý výhľad. Ak cez váš pozemok preteká potok, môžete si umiestniť spálňu smerom k nemu, aby ste si mohli počas spánku vychutnávať žblnkot tečúcej vody. Okrem premýšľania o tom, ktoré okná by mali smerovať k najlepším výhľadom, by ste mali zvážiť aj to, či je pozemok svahovitý. Projekt domu na mieru na strmý svah bude vyzerať veľmi odlišne od projektu domu, ktorý bude stáť na rovinatom pozemku.

4. Stanovte si priority funkcií domu. Keď budú vaše nápady zaznamenané v hrubej podobe, začnite uprednostňovať funkcie, ktoré využijete podľa vás úplne najviac. Vlastný domáci projekt môže ľahko prekročiť rozpočet, ak popustíte uzdu fantázii. Keďže máte na výber z veľkého množstva luxusných možností, je dôležité uprednostniť najdôležitejšie aspekty vášho projektu. Ak ste napríklad vždy snívali o okne v kuchyni, kde by ste mohli pestovať bylinky, môžete sa zamerať na to.

5. Keď sa vy a váš architekt začnete pohrávať s dispozičným riešením, zvážte, ako bude prebiehať váš život v dome. Napríklad na zníženie hluku v priestoroch na spanie je rozumné umiestniť spálne ďalej od spoločných priestorov domu. Ak ste rodina, ktorá považuje za srdce domova kuchyňu, bude vám dobre vyhovovať otvorený pôdorys s ľahkým prechodom medzi obývacou izbou, kuchyňou a jedálenským kútom. Tento druh dizajnu tiež umožňuje vynikajúci pohyb medzi miestnosťami.

6. Zachytávajte svetlo. Svetlo a slnečné žiarenie majú silný pozitívny vplyv na človeka. V oblastiach, v ktorých je v zimných mesiacoch málo prirodzeného svetla, nie je sezónna afektívna porucha (SAD) neobvyklá. Táto porucha prináša pocity depresie spolu s prírastkom hmotnosti, dennou ospalosťou, sociálnym ústupom a letargiou. Ak ste v minulosti trpeli ochorením SAD alebo sa sťahujete na miesto s dlhou tmavou zimou, je vhodné pridať do vášho plánu domu strešné okná, aby ste maximalizovali vstup prirodzeného svetla do obydlia. Aj keď ste nikdy psychicky netrpeli počas tmavých chladných dní, svetlíky sú inteligentné, pretože znižujú potrebu umelého svetla a poskytujú až o tridsať percent viac svetla ako klasické okná.

V projekte by ste mali rátať aj so vstupom svetla do príbytku. Ak si napríklad chcete v jedálenskom kúte vychutnať prirodzené ranné svetlo, bolo by rozumné otočiť kuchyňu na východ. Tak zachytíte ranné slnko. Tiež je rozumné dobre si premyslieť, ako vám v domácnosti vytvoria pohodlie elektrické svetlá. Napríklad projektant by mal navrhnúť jasné osvetlenie pre kuchynské linky na uľahčenie prípravy jedla. Osvetlenie môže tiež navodiť príjemnú náladu. Napríklad stmievanie nástenných lampičiek v spálni môže vytvárať pocit romantiky alebo pokoja. Premýšľanie nad vyššie uvedeným vám môže pomôcť vytvoriť domov vašich snov. Na prácu s projektantom si nájdite čas. Pamätajte, že je oveľa jednoduchšie vopred sa oboznámiť s tým, čo robíte a čo sa vám nepáči, ako neskoršie prerábanie domu.
 
Je možné navrhnúť si dom aj samostatne, ale oveľa lepšie je obrátiť sa na architekta, prípadne architektonické štúdio. Architekti majú vysokú úroveň odborných znalostí v oblasti dizajnu, materiálov a stavebných systémov. Rovnako ako architekti, aj bytoví dizajnéri študovali, aby nadobudli skúsenosti a vedomosti. Mnoho stavebných firiem ponúka tiež služby bytového dizajnu a niektoré majú v ponuke služby špecializovaného dizajnéra. V dizajnérskych firmách nájdete architektonické a stavebné služby pod jednou strechou. Ak nepotrebujete veľmi vymýšľať, existuje množstvo katalógov od rôznych firiem, kde sú už hotové návrhy. Nájdete ich stovky, až budete mať problém vybrať si. Takáto balíková služba je omnoho lacnejšia ako kompletný návrh domu na mieru, ale určite existujú ľudia, ktorí sa s tým neuspokoja a chcú si všetko vyriešiť podľa svojich preferencií. 
 
Architekti vám môžu pomôcť i s návrhmi na prerobenie starých domov. To, čo si však veľa ľudí, najmä majiteľov starých domov plánujúcich „len pár vylepšení“, neuvedomuje, je to, aké ťažké môže byť prispôsobiť existujúci dom novým očakávaniam. Architekti sú vyškolení na to, aby videli možnosti v každej štruktúre, a sú odborníci na preklopenie týchto možností do podrobných plánov, ktoré môže váš staviteľ vykonať s presnosťou a pedantnosťou. 

Kedy si zavolať architekta

Máte problém so svojím domom a netušíte, ako ho vyriešiť. Možno dvere na práčovni na chodbe na poschodí vytvárajú pri každom otvorení prekážku a nedajú sa obísť. Alebo potrebujete ďalšiu kúpeľňu, ale každý štvorcový centimeter vášho domu je zaprataný. V takýchto prípadoch vám môže dobrý architekt pomôcť prebrať možnosti a prísť s kreatívnymi vylepšeniami, ktoré vyhovujú vám, vášmu rozpočtu a životnému štýlu.

Cítite sa nekomfortne, potrebovali by ste väčší priestor, ale nechcete pristavovať. Dobrý architekt zabezpečí, aby ste čo najlepšie využili všetok existujúci priestor. Aj tie najmenšie domy majú často nedostatočne využité oblasti, ktoré je možné prekonfigurovať a znova premeniť na rozumnejšie používanie. Niekedy to, čo sa javí ako nedostatok štvorcových metrov, je skutočne iba jednoduchý problém, ktorý sa dá vyriešiť niekoľkými zmenami.

Je problém navrhnúť alebo prerobiť si budovu samostatne. Stavba či prestavba je intenzívny a nákladný proces, ktorý vyžaduje, aby ste prijímali veľa rozhodnutí o veciach, o ktorých môžete mať len malé vedomosti. Dobrý architekt slúži ako sprostredkovateľ a poradca, ktorý vám môže pomôcť usmerniť váš projekt k najlepším výsledkom.

Architekta budete potrebovať aj vtedy, ak prerábate jedinečný alebo historický dom, meníte štýly alebo staviate na komplikovanom mieste. Možno by ste chceli zmeniť koloniálny staviteľský štýl zo sedemdesiatych rokov na iný. Alebo si možno prajete pridať prístavbu k domu posadenému na okraji útesu. Ak máte takýto naozaj komplikovaný problém, najmite si architekta. Môže sa to zdať ako hlúpy nápad, pretože najatie si architekta znamená ešte jedného profesionála, ktorého budete musieť zaplatiť, no dobrý architekt vám môže ušetriť peniaze. Pomôže vám navrhnúť spôsob, ako získať požadovanú úpravu za nižšiu cenu. Tiež môže navrhnúť podobný, ale ekonomickejší stavebný materiál, aby sa dosiahol rovnaký efekt. Môže vám pomôcť vyhnúť sa robeniu chýb, či už v materiáli, alebo dizajne, ktoré môžete neskôr ľutovať a nakoniec vás budú stáť ďalšie peniaze.

Ako nájsť správneho architekta

Keď sa rozhodnete prijať architekta, musíte nájsť toho pravého. Chcete takého, ktorý nie je zručný iba v navrhovaní domov, ale tiež architekta, s ktorým sa dobre komunikuje a ktorého finančné nároky dokážete zvládnuť. Zaistite, aby sa náklady na architekta premietli do vášho celkového rozpočtu na prestavbu domu. Mnoho ľudí využíva a uvažuje o osobných pôžičkách s pevnou úrokovou sadzbou na pokrytie všetkých alebo len časti nákladov na projekt vrátane architekta. 

Ak chcete nájsť toho pravého architekta, musíte vynaložiť na to čas. Časopisy o domácom dizajne a ich webové stránky vám umožnia prezrieť si prácu architektov a často poskytujú náhľad na všeobecný prístup architektov k projektom aj ich kontaktné informácie. Na vyhľadanie architektov použite vyhľadávač a proaktívne si samostatne vyhľadajte ich osobné stránky, na ktorých sa vám predstavia a ponúknu svoje služby. Samozrejmosťou na ich stránkach by mali byť aj referencie, prípadne realizované projekty. Prezrite si ich portfóliá a prečítajte si viac o ich postupoch a filozofii dizajnu. 

Najlepšia referencia je odporučenie od svojho známeho či kamaráta, ale pozor, architekt, ktorý vyhovoval vášmu priateľovi, nemusí byť nutne ten pravý pre vás. Ak to chcete zistiť, budete si musieť dohodnúť osobné stretnutie. 

Ako na to

Úvodný telefonát umožní vám aj architektovi zistiť, či existuje vhodné riešenie vášho problému a či by ste si mali dohodnúť osobné stretnutie. Architekti si za tento čas zvyčajne nepýtajú poplatky. Je to úvodné stretnutie, ktoré slúži na predstavenie projektu s následným vyjadrením architekta, či je schopný zvládnuť ho a zrealizovať, prípadne aj v akom časovom horizonte. Na prvom stretnutí môžete očakávať, že sa budete rozprávať o nápadoch, ktoré máte k projektu, o vašom rozpočte a časovom harmonograme. Zo stretnutia musíte odísť s dobrým pocitom a istotou, že s touto osobou dokážete spolupracovať. Toto je dôležité, pretože pri realizácii projektu budete tráviť spolu veľa času. Architekt bude hľadať to isté. Takéto stretnutie si treba naplánovať s viacerými architektmi.

Čo priniesť na pohovor

Prineste všetky inšpiratívne fotografie alebo plány, ktoré k svojmu projektu máte, rovnako ako všetky plány alebo fotografie, ktoré máte k svojmu existujúcemu domovu. Je nepravdepodobné, že v tomto okamihu pôjdete hlboko do detailov, ale vizuál pomôže architektovi určiť, či sa chce chopiť úlohy a či je váš rozpočet reálny, aby premenil vašu víziu na skutočnosť. 

Čo sa opýtať architekta

Na pohovor príďte pripravení a s otázkami, ktoré vám pomôžu pochopiť, čo môžete od tohto partnerstva očakávať. Môžete sa napríklad spýtať, aká je jeho filozofia dizajnu. Toto by ste už však mali po svojom prieskume vedieť a len si porovnať jeho slová s tvrdeniami uvedenými na jeho webových stránkach. Spýtajte sa na víziu, ktorú architekt prinesie do vášho projektu. Zistite, či sa zameriava na udržateľnosť. Pýtajte sa ho na čokoľvek. Čo je dôležité pre vás, malo by byť dôležité i pre vášho architekta.

Opýtajte sa ho na to, ako pracuje – či sám, alebo má nejakých pomocníkov a partnerov.

Dajte mu možnosť, aby vám predstavil projekty, na ktorých pracoval a ktoré sa podobajú na tie vaše. Mal by mať skúsenosti, a preto by vám mal vedieť povedať, či treba predpokladať nejaké technické problémy s týmto projektom. Ak viete o nejakých problémoch, ak tušíte komplikácie, upozornite ho na ne a zistite, ako na to zareaguje a či je ochotný popasovať sa s tým.

Nech vám vysvetlí, koľko času bude trvať proces návrhu a samotná výstavba. Uistite sa, že architekt má čas venovať sa projektu a môže ho včas dokončiť. Pamätajte, že architekt môže zodpovedať za svoj čas, ale nie za oneskorenia spôsobené vašou nerozhodnosťou alebo konfliktmi v harmonograme dodávateľa. 

Vypočujte si jeho predbežné návrhy a zistite, či je vám tento architekt schopný ušetriť nejaké peniaze a či vidí v projekte dajaké skryté nástrahy. Budete si môcť svoj projekt pozrieť na obrazovke počítača v 3D formáte alebo sa spolieha väčšinou na papier? Zistite, za čo bude zodpovedný on a za čo vy. Navrhovanie veľkej prestavby je partnerstvo. Uistite sa, že obaja rozumiete tomu, čo sa od druhého očakáva. Neukončite stretnutie bez toho, aby ste pevne pochopili, aké sú honoráre architekta, na čom sú založené a ako a kedy vám budú účtované poplatky. Budete napríklad platiť všetky služby na konci projektu? Alebo platiť za polovicu vo vopred stanovenom čase? Alebo bude požadovať dokonca zálohu?

Poplatky môžu byť oveľa vyššie v závislosti od veľkosti a zložitosti práce. Najlepším riešením je hovoriť s niekoľkými architektmi vo vašej oblasti o nákladoch na návrh vášho konkrétneho projektu. Rovnako ako pri iných profesionálnych službách, aj najlacnejšia ponuka nemusí byť nevyhnutne najlepšia. Niektorí architekti účtujú pevnú sadzbu za hodinu, iní za vykonanú prácu. Veľké architektonické štúdio s veľkým množstvom zamestnancov bude automaticky drahšie ako živnostník vykonávajúci prax vo svojej pracovni v rodinnom dome.

Podpis zmluvy

Ak sa rozhodnete prijať architekta, budete musieť podpísať zmluvu, ktorá bude zvyčajne obsahovať rozsah prác, aké služby architekt poskytne, harmonogram projektu, koľko bude architektovi zaplatené a kedy. Prieskumy miest, trojrozmerné modelovanie a ďalšie služby môžu spôsobiť vyššie náklady. Uistite sa tiež, že rozumiete tomu, ako revízie návrhu ovplyvnia honorár architekta alebo či je zahrnutý určitý počet revízií. Zmluva tiež určuje, kto vlastní plány – zvyčajne je to architekt. To nebude problém, ak sa však s architektom nerozlúčite pred dokončením projektu. V opačnom prípade by vás malo zaujímať, či máte právo upraviť existujúce plány a dokončiť dom svojpomocne, alebo s iným architektom. 

Podpísal som s architektom zmluvu. Čo by som mal očakávať?

Väčšina bytových architektov sa pri navrhovaní alebo prerábaní domov vydáva podobnou cestou. Typické sú nasledujúce kroky:
•    predbežná fáza návrhu. Zvyčajne sa to začína úvodnou konzultáciou s cieľom zistiť potreby klienta spolu s návštevou pracoviska. Z toho architekt môže zostaviť písomný program (ciele projektu) a vytvoriť hrubé náčrty, ktoré potvrdia všeobecnú veľkosť a usporiadanie,
•    dizajnový vývoj. So súhlasom klienta potom architekt pridá detaily k dizajnu a bude s klientom pokračovať v konzultáciách o materiáloch a ďalších podrobnostiach. Počítačové modelovanie môže pomôcť architektovi aj klientovi pri vedení projektu pri jeho vývoji. Architekt môže pomôcť so získaním povolení a podľa potreby prizvať konzultantov a statikov,
•    dokumentácia. Kancelária architekta vypracuje podrobné plány, ktoré môžu byť predložené stavebným úradníkom a dodávateľom.

Zaistenie dodávateľa

Architekt vyzbrojený kompletnými plánmi vám môže pomôcť získať dodávateľa prostredníctvom stretnutí so staviteľmi, ktorí sa zaujímajú o prácu, a zodpovedania otázok o projekte. Môže tiež odporučiť staviteľov, s ktorými spolupracoval, ale výber bude nakoniec na vás. 

V priebehu projektu by mal byť váš architekt poruke, aby odpovedal na otázky, riešil problémy s dizajnom, podľa potreby poskytoval ďalšie výkresy a schvaľoval platby dodávateľovi. Jeho úlohou je v tomto štádiu zabezpečiť, aby všetko prebehlo doslovne podľa plánu. I vy buďte nápomocní jemu a skúste aj v priebehu realizácie projektu ušetriť ďalšie peniaze. 

Kontrolujte výkresy a použité materiály i počas stavby. Buďte rozhodní. Ak máte ťažkosti s rozhodnutím, pri problémoch, ktoré sa priebežne vyskytnú, to oznámte architektovi a vyriešte to spolu.

Na konci projektu si ešte všetko spoločne preberte a skontrolujte, či je všetko tak, ako bolo naplánované. A potom si už len užívajte so svojou rodinou nové bývanie, presné také, aké ste si kedysi, keď ste začali hľadať architekta, vysnívali.