Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Razený betón

Hľadáte obkladača na razený betón? V tejto kategórii máme 19 669 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 709 profesionálov na Slovensku

72 107 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Razený betón

Potrebujete službu z oblasti razený betón? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výrobu a pokládku chodníka, príjadzovej cesty, podlahy, terasy alebo plochy okolo bazéna z monolitového liateho betónu. Cena dekoratívneho liateho betónu sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: vysokotlakový čistič, výkopové práce, špachtľa, ktoré vám poskytne niektorý z našich 19 669 odborníkov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 709 profesionálov na Slovensku

72 107 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Razený betón

Ak chcete vybudovať chodník, príjazdovú cestu alebo iný podobný spevnený povrch, môžete zvážiť razený betón. Moderné spôsoby vyhotovenia dokážu napodobniť takmer dokonale všetky materiály a povrchy a stále si zachovať vysokú odolnosť.

Čo je razený betón?

Lisovaný betón je betón, do ktorého bola pridaná farba, vzor alebo textúra, aby sa podobal na iný materiál, napríklad tehly, kameň alebo dlaždice. V niektorých prípadoch je razený betón cenovo dostupnejší ako materiály, ktoré napodobňuje, takže je výhodnejší, aj pokiaľ ide o čas strávený pri práci, aj o financie.

Štýly 

Pri procese pečiatkovania sa na potlač vzorky do mokrého cementu využívajú gumové pečiatky alebo textúrovacie rohože. Sú aj spôsoby, ako ho použiť na hotový, existujúci betón, ten však musí byť v dobrom stave. Tieto pečiatky sú často vyrobené z predlôh skutočného materiálu, aby získali vhodnú textúru. Výsledný betónový povrch sa tak môže podobať na tehly, dlažbové kocky, bridlicu, drevené dosky a ďalšie. Do betónovej dosky môžete dokonca vyraziť vlastné formy a odtlačky. Pečiatky je možné navyše nanášať zvisle aj vodorovne, čo znamená, že ich nemusíte používať iba na obyčajné podlahy. Môžete ich napríklad využiť na vonkajší betónový kozub s úpravou z prírodného kameňa alebo môžete vytvoriť betónový oporný múr, ktorý vyzerá ako z tehly. Razený betón môžete navyše použiť aj vnútri domu. V skutočnosti to môže byť praktická aj atraktívna povrchová úprava. Zaujímavou možnosťou je pečiatka do betónovej podlahy suterénu, aby vyzerala ako imitácia dreva. Lisovaný betón, ktorý pripomína dlaždice, je tiež odolnou možnosťou do kuchyne. Na nohy vám však vtedy môže byť zima a nepohodlne, preto sa na takýto betónový povrch odporúčajú koberce.

Ako vytvoriť razený betón

Proces vytvárania tlačeného betónu je jednoduchý. Nalejte cement s hrúbkou najmenej 10 centimetrov. Pridajte primárnu farbu. Farba sa pridáva buď primiešavaním, alebo po uložení cementu. Prvá metóda sa nazýva „integrálne sfarbenie“ a druhá metóda „plošné zafarbenie“. Plošné zafarbenie spočíva v rovnomernom rozložení farby po povrchu vlhkého cementu. Farba dodáva lisovanému betónu rozmer a má nelepivý efekt, ktorý umožňuje odtrhnutie textúrovacích rohoží bez toho, aby sa vytiahol cement. Položte textúrovacie rohože. Pretože rohoží často nie je na pokrytie celej plochy naraz dosť, musia sa naniesť a potom presunúť, aby sa pokryl celý povrch, kým je cement ešte mokrý. Ak má vzor súvislé čiary, je dôležité rohože pri ich premiestňovaní starostlivo zarovnať. Šablóna alebo matrica musia zostať na betóne, kým nie sú úplne suché. Po odstránení pečiatky musí byť povrch dôkladne impregnovaný špeciálnou impregnáciou, ktorá pôsobí ako dodatočná ochrana. Cement necháme 24 hodín zaschnúť. Betón by mal byť dostatočne suchý a vyzretý, aby sa po ňom dalo chodiť do 48 hodín a jazdiť približne za týždeň. Úplné vytvrdnutie trvá asi mesiac. Proces kladenia tlačeného betónu je umenie. Navyše sú potrebné špeciálne nástroje a skúsení majstri, preto je lepšie ušetriť si námahu a nájsť si dobrého dodávateľa, ktorý má skúsenosti s kladením tlačeného betónu.

Výhody a nevýhody razeného betónu

Pokiaľ ide o podlahové materiály, existuje veľa možností. Je teda razený betón vhodný pre váš projekt? Jeho hlavnou výhodou je odolnosť a dlhá životnosť a existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako si ho prispôsobiť. A ak je ošetrený textúrou alebo inou protišmykovou prísadou, môže to byť bezpečný, protišmykový povrch. Lisovaný betón je tiež dizajnovým prvkom, ktorý zvýši hodnotu vášho domova, a napriek tomu je vo všeobecnosti cenovo dostupnejší ako tehla alebo kameň. Nevýhodou tlačeného betónu je, že si projekt obvykle nemôžete urobiť sami, pretože to vyžaduje určitú úroveň odborných znalostí. Odporúča sa tiež betón opätovne upraviť každé dva až päť rokov, aby vyzeral čo najlepšie. Môže sa stať, že betón niekedy praskne – vtedy môže byť ťažké opraviť ho a pravdepodobne sa vám nepodarí dorobiť vyrazený vzor k zvyšku. 

Razený betón verzus iné materiály

Rovnako ako razený betón, aj iné známe materiály, ako sú napríklad tehly a kamene, vyzerajú skvele a zvyšujú hodnotu vášho domova. Tehly a kamene, prípadne iné materiály, sú vhodné na nerovný povrch, ak sa vám ho nechce zarovnávať a pripravovať na liatie betónu. V priestoroch medzi dlaždicami sa však často vyskytuje burina a tráva, zatiaľ čo pri betónovom povrchu vám starosti o údržbu odpadajú. Všetko je to však na vašom estetickom cítení. Razený betón nebude nikdy vyzerať úplne presne ako materiál, ktorý sa snaží imitovať, či už ide o tehly, kameň, dlaždice, alebo drevo. Pre niektorých ľudí je to dôvod, prečo s ním nerátať. Ak však chcete materiál s menšou údržbou a vyššou životnosťou, lisovaný betón by mohol byť voľbou, ktorú hľadáte. 

Ako jedna z prvých vecí, ktoré si ľudia často všimnú na nehnuteľnosti, môže byť dobre udržiavaná betónová príjazdová cesta, ktorá dokáže pridať vášmu domu na príťažlivosti a hodnote. Prieskum odhalil, že takáto cesta môže zvýšiť hodnotu majetku až o desať percent. Ak chcete využívať výhody úplne novej príjazdovej cesty, nemusíte hneď premýšľať o sťahovaní. Nová alebo opravená príjazdová cesta zabezpečí vášmu domovu pozoruhodný prvý dojem u okoloidúcich aj u vašich susedov a návštev. A nielen to – rozbitá cesta plná výmoľov vám zničí auto, a tým vytiahne z vašej peňaženky ďalšie financie, ktoré by ste mohli použiť na zmysluplnejšie veci, ako je jeho oprava.

Nastal čas zamyslieť sa nad úpravou tej vašej
Betónová príjazdová cesta vám môže pri obnove často poskytnúť za vaše peniaze najlepšiu hodnotu. Nielenže je v porovnaní s inými materiálmi, ako je napríklad asfalt, trvácnejšia, betón je pevný a ľahko sa udržuje. Keď sa rozhodnete, že betón je vhodný pre vašu novú príjazdovú cestu, budete mať na výber z betónovej blokovej dlažby (CBP) alebo betónu so vzorovou potlačou (PIC). 

Čo je betónová dlažba?

Betónová bloková dlažba – tehlová alebo zámková – sa prvýkrát stala populárnou koncom 70. a začiatkom 80. rokov. Bolo to obdobie, keď bol výber, pokiaľ išlo o štýly a farby, obmedzený – niekoľko jednoduchých vzorov a málo farieb. Trh so zámkovou dlažbou medzičasom významne vzrástol, výrobný priemysel sa tiež posunul. Vďaka tomu máte teraz k dispozícii viac možností – či už chcete tradičný, alebo moderný dizajn, rôzne textúry, škálu farieb, a dokonca aj materiálové možnosti. Zámková dlažba sa kladie medzi obrubníky a je položená na podkladovú a pieskovú vrstvu. Tieto bloky sa navzájom dotýkajú a vytvárajú spojenie, ktoré poskytuje pevnosť, ktorú vaša príjazdová cesta potrebuje.

Čo je betón so vzorom?

Príjazdové cesty s vtlačeným vzorom alebo lisovaným betónom sú na scéne relatívnym nováčikom. Namiesto použitia jednotlivých blokov na vytvorenie povrchu sa na vhodný podklad vyleje vrstva betónu a potom sa nanesie farba a stabilizátor na farbu. Na vytvorenie požadovaného hotového efektu sa na mokrý betón nanesie vzor. Budete mať na výber z rôznych možností – od kameňa cez murivo až po štruktúrovaný kameň. Hlavnou myšlienkou je imitácia iného materiálu, ktorý dáva betónu a vašej ceste príťažlivejšiu povrchovú úpravu a formu.

Aby sme vám pomohli rozhodnúť sa, či je zámková dlažba alebo razený betón tou správnou voľbou pre vašu príjazdovú cestu, preskúmali sme ich výhody a nevýhody. Takto sa budete môcť rozhodnúť s tým, že budete poznať a mať všetky relevantné informácie.

Aké sú výhody príjazdových ciest zo zámkovej dlažby?

- atraktivita. Vďaka širokej škále štýlov, farieb a textúr, ktoré poskytuje zámková dlažba, existujú atraktívne, vizuálne príťažlivé možnosti, ktoré vyhovujú vám a každej príjazdovej ceste.
- trvácnosť. Sú mimoriadne odolné, pri správnej údržbe môžu vydržať mnoho rokov. Pri dobrom osadení vám môžu vydržať naveky.
- prispôsobiteľnosť/manipulácia. Ak potrebujete zámkovú dlažbu rozobrať napríklad kvôli opravám inžinierskych sietí, ktoré sú pod ňou, žiadny problém. Ľahko sa odstraňuje a opäť zostavuje s minimálnymi škodami. 
- priepustnosť. Niektoré dlažby umožňujú bezpečný odtok povrchovej vody, čo je v súlade s platnými pravidlami plánovania predzáhradiek.

Aké sú nevýhody?

- sadanie/pohyb. Zlá inštalácia alebo použitie nevhodného podkladu pri kladení dlažby by mohli spôsobiť, že sa jej časti začnú prepadať alebo posúvať nabok – najmä pod hmotnosťou automobilu. Zvyčajne nie je tento pohyb spôsobený výrobkom, ale nesprávne vyhotoveným podkladom. Tomu sa dá vyhnúť pomocou kvalifikovaného odborníka alebo firmy.
- náklady. Všetko závisí od produktu, ktorý si vyberiete (od hrúbky a farebnosti).
- degradácia. Ak je dlažba urobená správne a na dobrom povrchu, nie je to problém. Ten by mohla spôsobiť erózia a pohyb pôdy, keď sa môže dlažba začať posúvať a uvoľňovať.

 Aké sú výhody príjazdových ciest so vzorom z razeného betónu?

- účinnosť. Vyhotovenie príjazdových ciest so vzorovaným betónom môže byť oveľa efektívnejšie. Tento proces umožňuje rýchlejšie pokryť väčšie plochy.
- bezúdržbovosť. Na rozdiel od dlažby ponúkajú príjazdové cesty menej príležitostí, aby sa na nich uchytila tráva alebo mach. Aj keď sa táto nežiaduca zeleň môže časom začať objavovať v prípadných trhlinách, nevyžaduje si to toľko starostlivosti.
- odolnosť/kompaktnosť. Masívny železobetónový podklad z pevných sieťovín, ktorý je položený na vhodnom povrchu, znamená, že príjazdová cesta bude pravdepodobne mimoriadne odolná a neprejavia sa na nej žiadne nežiaduce pohyby. 

Aké sú nevýhody?

- menšia atraktivita. Všetko však závisí od individuálnych preferencií. Ak použijete vzorované rohože, atraktivitu príjazdovej cesty môžete významne zvýšiť.
- praskanie. Nie je nezvyčajné, že sa na betóne začnú objavovať praskliny. Problémom môže byť, ak sa tieto praskliny zväčšia a sú nevzhľadné. Aj keď je oprava možná, môže to vyžadovať opätovné povrchové úpravy celých oblastí. Neexistuje ani záruka, že sa oprava bude zhodovať s pôvodným vyhotovením a vzorom.
- drenáž. Razený betón nie je priepustný, čo znamená, že nedovolí povrchovej vode odtekať. Bez vhodného odtokového riešenia nie je takýto povrch v súlade s pravidlami plánovania predzáhradiek.
- prístup k inžinierskym sieťam. Ak sa k nim budete potrebovať v budúcnosti dostať, príjazdovú cestu bude treba rozobrať a opraviť, čo by mohlo predstavovať potenciálny problém pri zosúlaďovaní existujúcich a vymenených povrchových úprav.
- zaistenie stálosti povrchu. Na ochranu farby vašej príjazdovej cesty sa musí každé dva až štyri roky znova nanášať betónová pečať s potlačou, najmä ak je veľmi opotrebovaná.
- bezpečnosť. Impregnácia použitá na príjazdových cestách môže byť veľmi klzká, najmä v zime, keď je námraza, čo môže predstavovať nebezpečenstvo pre ľudí, ktorí po nej chodia. 

Koľko stojí príjazdová cesta?

Je dôležité mať na pamäti, že vaše konečné náklady na novú príjazdovú cestu budú závisieť od veľkosti plochy, s ktorou pracujete. Ďalšie financie budú závisieť od produktov, ktoré si vyberiete. Cena sa môže líšiť podľa hrúbky betónových dlažieb a jej farebnosti, prípadne podľa zložitosti vzorov a foriem. Veľa záleží aj na tom, či si viete túto dlažbu položiť samostatne, alebo si na vyhotovenie cesty zavoláte odborníka, či dokonca špecializovanú firmu.
 
Oba typy povrchov používané a vhodné na príjazdovú cestu majú svoje výhody i nevýhody. Zatiaľ sa však ukazuje, že cesty vytvorené pomocou zámkovej dlažby sú obľúbenejšie a výhodnejšie. Nie je to však len o príjazdových cestách, ale aj o terasách alebo chodníkoch okolo budov a cez záhrady. Zámková dlažba sa vďaka svojim tvarovým a farebným variáciám hodí takmer do každého prostredia. Každý si pri nej dokáže vybrať tú svoju obľúbenú a preferovanú. A prefabrikovaná priepustná betónová dlažba môže pomôcť v boji proti povodniam a znečisteniu, pretože nezachytáva dažďovú vodu, ale vracia ju späť do prírody.