Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Najmite si skúseného odborníka na rekonštrukciu či prerábku bytu z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Potrebujete službu z oblasti rekonštrukcia bytu, prerábka bytu? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na búracie a murárske práce, výmenu podlahy a maľovanie. Cena obnovy bytov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: konzultácie, dlažba a obklad, náklady na nábytok a farbu, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18457 stavbárov v danej kategórií

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Výber správneho špecialistu pre váš projekt rekonštrukcie bytu

Či už potrebujete viac priestoru, alebo sa jednoducho snažíte maximalizovať už existujúci priestor, stavebný projekt môže mať obrovský vplyv na dojem z vášho domova a tiež na jeho hodnotu. Ale či už rúcate steny, aby ste vytvorili spoločnú kuchyňu s jedálňou, alebo meníte garáž na ďalšiu spálňu, je nevyhnutné, aby ste našli správneho špecialistu na rekonštrukcie bytov, ktorý túto prácu vykoná. Hovorili sme s niektorými zo skúsených odborníkov odporúčaných na serveri Wilio, aby sme zistili kľúčové veci, ktoré by ste mali vedieť, aby ste sa mohli správne rozhodnúť: 

-        Zistite, či vybraní odborníci už pracovali na podobných rekonštrukciách ako je tá vaša. 
-        Uistite sa, že ste spokojní s potenciálnym dodávateľom. 
-        Dajte si pozor na skúsenosti, ako aj na akreditácie. 
-        Získajte cenové ponuky a uistite sa, že je v nich všetko zahrnuté. 
-        Vytvorte si platobný plán. 
-        Skontrolujte znalosť dodávateľa ohľadom stavebného povolenia a stavebných predpisov.
-        Zaistite, aby staviteľ skontroloval chyby pred dokončením projektu.

Myslenie na tieto body vám môže pomôcť zamerať sa na to, čo hľadať, keď sa stretávate s dodávateľmi služieb a dostávate ponuky. Pokračujte v čítaní, kde nájdete ďalšie informácie o tom, ako nájsť toho pravého odborníka pre váš projekt. 

Zistite, či vybraní odborníci už pracovali na podobných rekonštrukciách ako je tá vaša. Rekonštrukcie nie sú jednoduchým, bežným projektom. Každá bude vyžadovať inú prácu, či už pôjde o premenu nevyužitej miestnosti na vlastnú kúpeľňu, alebo premenu nemilovaného suterénneho priestoru na špičkovú miestnosť s domácim kinom. 

Pri hľadaní špecialistu pre vašu rekonštrukciu je rozumné hovoriť s tými, ktorí už realizovali podobné prestavby, ako plánujete vy - ak dúfate, že napríklad prerobíte svoju garáž, nájdite špecialistu, ktorý vykonával veľa podobných prác. Existuje niekoľko spôsobov ako zistiť, či sa ich zručnosti zhodujú s vašou požiadavkou. Okrem možnosti nájsť spätnú väzbu od predchádzajúcich klientov na stránkach ako Wilio, kde sa stretnete so svojimi potenciálnymi dodávateľmi tejto služby, môžete tiež požiadať o zobrazenie predchádzajúcich príkladov ich práce. Môžu vám buď ukázať fotografie svojich minulých pracovných projektov, alebo ešte lepšie, môžete si prostredníctvom staviteľa zariadiť návštevu ich predchádzajúcich projektov v okolí - mali by vás bez problémov skontaktovať s predchádzajúcimi klientmi, pre ktorých predtým pracovali.

Lukáš K. s viac ako 160 pozitívnymi ohlasmi na Wilio, uviedol: ,,Každý dobrý staviteľ, ktorý je hrdý na svoju prácu, by vás ochotne skontaktoval so starými klientmi. Keď som odviedol dobrú prácu a klient je s ňou spokojný, zistím, či môžem požiadať o láskavosť v podobe budúcich referencií. Nie je nič lepšie, ako skutočne vidieť nejaký projekt realizovaný v minulosti niekde v okolí."

Okrem toho, že vidíte hotový produkt, môže byť neoceniteľné tiež vidieť rozpracovanú výrobu, ako vysvetľuje Lukáš K.:,,Ďalšou dobrou vecou, ktorú musíte urobiť, je opýtať sa, či majú nejaké projekty momentálne rozpracované, a pokiaľ áno, či je možné ich vidieť. Takto nevidíte iba peknú a upratanú ,,prácu", ale môžete sa ubezpečiť, že sa všetko v zákulisí deje správne. Zistíte tiež, či ide o dobre organizovanú aktívnu spoločnosť - nie firmu, ktorá sa objavuje z ničoho nič a nemá históriu."
Uistite sa, že ste spokojní s potenciálnym dodávateľom

Okrem toho, že viete, či sú vami zvažovaní špecialisti a stavbári oboznámení s požadovaným druhom práce, by ste mali jednoducho zhodnotiť, ako dobre sa cítite 
s potenciálnymi dodávateľmi. Môžete si to overiť už pri prvom kontakte: Sú zdvorilí po telefóne? Prichádzajú na schôdzky v plánovanom čase? Kladú dostatočne veľa otázok o projekte?  Projekty prestavby môžu byť drahé a časovo náročné - niektoré projekty môžu trvať iba pár dní, ale iné môžu trvať niekoľko týždňov od začiatku do konca - a schopnosť udržiavať dobrú komunikáciu počas celého procesu je nevyhnutná. Nehľadáte odborníkov, aby ste sa stali najlepšími priateľmi, ale mali by ste mať profesionálny vzťah - musíte sa cítiť pohodlne a otvorene hovoriť o akýchkoľvek obavách, ktoré môžu vzniknúť. 

Pavol C, ktorý má viac ako 350 pozitívnych ohlasov na Wilio, uviedol: ,,Vychádzať so špecialistom na prerábky je pre majiteľov nehnuteľností skutočne dôležité. Ak budete v ich dome niekoľko týždňov, musíte s nimi vychádzať. Stačí malý problém v komunikácii, aby sa veci zhoršili, a celá práca môže byť problémom. Ak si môžete spolu sadnúť a poriadne sa porozprávať, potom pôjde všetko hladšie." 

Získajte bezplatnú cenovú ponuku Pomôžeme vám stretnúť profesionálnych odborníkov na prestavby vo vašom okolí a získate reálne ponuky už dnes. Ak sa budete cítiť rozhodnutí, môžete začať uvažovať o tom, ako kvalifikovaní sú vybraní špecialisti  pre váš projekt. 

Dajte si pozor na skúsenosti, ako aj na akreditácie. Okrem spätnej väzby, prehliadky ich predchádzajúcej práce a toho, ako s danými špecialistami vychádzate, by ste sa nikdy nemali báť klásť rôzne otázky - mali by ste sa ich pokojne pýtať na kvalifikáciu, ktorú majú, ich čas strávený v podnikaní a to, ako sa postavia k vášmu konkrétnemu projektu. Môžete tiež zistiť, či je staviteľ členom nejakého obchodného združenia alebo akreditačného systému. Stavitelia, ktorí pracujú na rekonštrukciách, môžu patriť do rôznych organizácií, s ktorými sa môžete stretnúť: Cech strechárov a podlahárov: Členovia tohto orgánu, ktorí sa stanú „dôveryhodným členom“, sú súčasťou profesijného združenia osôb a odborných firiem pôsobiacich v oblasti vykurovania, tepelnej techniky a inštalácií. Sú to nadšenci z odboru, ktorým záleží na tom, aby sa dosiahla spokojnosť v radoch odborníkov a špecialistov a zároveň bol spokojný zákazník, ktorý ocení dobrého odborníka a kvalitu. Od všetkých členov sa očakáva dodržiavanie štandardov a dodržiavanie kódexu správania.Členstvo v takomto orgáne je dobrým znakom toho, že staviteľ je spôsobilý a pracuje 
v súlade s určitými normami. Existuje však veľa skúsených staviteľov, ktorí do týchto orgánov nepatria - pre členstvo v týchto orgánoch neexistuje povinnosť registrácie. 

Použite svoj vlastný úsudok na vyhodnotenie skúseností staviteľa a akreditáciu vnímajte ako zdravé odporúčanie alebo extra pečiatku schválenia. 
Pavol povedal: ,,Existujú niektoré členské organizácie, ktoré vlastníkom nehnuteľností, ktorí si najímajú staviteľov, ponúkajú praktické výhody, napríklad ponúkajú záruku krytú poistením, takže niektorí majú radi pokoj, ktorý takéto poistenie prináša. Iné sú dobré pre stavebného odborníka, pokiaľ ide o reklamu pre ich podnikanie alebo hľadanie potenciálnych zákazníkov, takže sú pre majiteľov nehnuteľností menej dôležité. Keby som bol vlastníkom domu a hľadal stavbárov, začal by som hľadať v konkrétnych členstvách." 

Získajte cenové ponuky a uistite sa, že je v nich všetko zahrnuté. Je vhodné sa s potenciálnymi dodávateľmi stretnúť a získať ponuky aspoň od troch odborníkov na prestavby. Podrobnosti a rozsah ich cenovej ponuky vám môže povedať veľa o ich postupe. Je dôležité zabezpečiť, aby všetky ponuky obsahovali rovnaké prvky - zahŕňali materiál a prácu, ako aj všetky subdodávky, ktoré môže staviteľ objednať, a taktiež DPH. 

Jediným spôsobom, ako presne porovnať cenové ponuky, je porovnanie ponúk s  podobnými parametrami. Uistite sa, že pokrývajú aj celý rozsah práce - ak chcete, aby prestavba mala hotové všetko, vrátane vecí, ako sú soklové lišty a zárubne, potom by to malo byť v kalkulácií jasne stanovené - vy aj dodávateľ služby, potrebujete presnú predstavu o tom, ako bude vyzerať finálna práca. 

Jediným spôsobom, ako presne porovnať cenové ponuky, je porovnanie podobných ponúk navzájom. Obdržanie niekoľkých ponúk vám pomôže rozpoznať všetky, ktoré sa zdajú neprimerane nízke. Pavol povedal: ,,Získanie dobrej ponuky je skutočne dôležité. Uvádzam v ponuke všetko, všetko je oddelené a rozpísané podľa položiek - aké materiály používam, aké budú mzdové náklady. A keď bude všetko hotové, bude to konečná suma, ktorá vám bude účtovaná - nebude tu veľa nepresností. Videl som, ako ľudia dostávajú ponuky od iných dodávateľov, ktoré boli výrazne nižšie ako moje, a pýtali sa ma, či by som ich neznížil, ale takmer vždy hovorím „nie“. Viem, že iné ponuky sú nižšie, pretože nebudú používať správne materiály, alebo sa pokúsia pridať veci neskôr v priebehu prác." Ako zdôrazňuje Pavol, ak sa niečo zdá byť príliš dobré na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to také dobré nie je. 

Vytvorte si platobný plán. Po odsúhlasení ceny na základe presnej a písomnej cenovej ponuky sa uistite, že máte vytvorený plán platieb, ktorý vám vyhovuje. Renomovaný staviteľ vo všeobecnosti nebude vopred očakávať ani požadovať celkovú hodnotu drahého projektu. Avšak v závislosti od veľkosti a objemu práce nie je neobvyklý ani malý vklad. Zatiaľ čo mnoho staviteľov nakupuje materiál na účet od obchodných dodávateľov a nebude požadovať peniaze vopred na pokrytie týchto nákladov, ak ide o malú firmu pracujúcu na veľkej stavbe s vysokými nákladmi, môže to byť do plánu zapracované. 

Lukáš K.  povedal: ,,Vklad je normálny, ale odporúčam počkať až niekoľko dní, kým ho zaplatíte. Zistite, aké sú časové harmonogramy, či stavbári prídu včas a neodídu skôr,... Keď budete šťastní, že je všetko odštartované, môžete zložiť zálohu." Niektorí stavitelia môžu odložiť platbu až po dokončení stavby, ale najbežnejším spôsobom platby je splátkový plán, ktorý vás informuje o tom, že platíte určité percentá z celkového rozpočtu po dokončení rôznych etáp, potom, čo príslušné orgány skontrolujú prácu a uistia sa, že bola dokončená v štandardných normách. Niektorí dodávatelia môžu uprednostniť platby mesačne alebo týždenne, najmä 
v dlhšom časovom rámci, aby pokryli svoje materiálne náklady a zaplatili subdodávateľom a zamestnancom. Niektorí stavitelia tiež ponechajú zádržné - sumu peňazí (zvyčajne medzi 2% a 5% celkových nákladov na výstavbu), ktoré si ako majiteľ domu ponecháte až do konečného odhlásenia z projektu, aby ste sa uistili, že staviteľ dokončí prácu na štandardnej úrovni. 

Pavol je za to, aby si dodávateľ a majiteľ nehnuteľnosti spoločne sadli a uzavreli zmluvu podpísanú oboma stranami, ktorá podrobne popisuje spôsob fungovania platieb, aby sa zabezpečila spokojnosť oboch strán s týmto procesom. Povedal: ,,Musíte si spolu sadnúť a vymyslieť niečo, čo funguje pre vás oboch. Ak je to práca, ktorá trvá len týždeň, rád prijmem celú platbu po dokončení všetkých prác. Ak to bude trvať dlhšie, rád pracujem s pravidelnými platbami, ktoré sa uskutočnia po vykonaní každého kroku. Mať písomnú zmluvu je najlepší spôsob fungovania, to znamená, že nedôjde k nedorozumeniam." Pri väčších platbách je bežné, že dodávatelia prijímajú šeky a bankové prevody.

Skontrolujte znalosť dodávateľa ohľadom stavebného povolenia a stavebných predpisov. Väčšina projektov rekonštrukcii nebude vyžadovať stavebné povolenie. Výnimkou sú spravidla prípady, keď je súčasťou premeny zmena vonkajšej štruktúry budovy, alebo ak je váš dom chráneným objektom alebo v chránenej oblasti. Vždy stojí za to zavolať do plánovacej kancelárie miestneho úradu a skontrolovať, či váš projekt vyžaduje povolenie. 

Aj keď stavebné povolenie zvyčajne nebude potrebné, vaša prestavbe bude musieť byť v súlade so stavebnými predpismi. Stavebné povolenia sa zaoberajú vývojom budov a ich dopadom na širšiu komunitu, napríklad tým, ako rozšírenie a prestavba ovplyvňuje pouličné scény, alebo či je možné kancelársky blok prerobiť na byt. Na druhej strane stavebné predpisy stanovujú normy pre kvalitu návrhu a budovania každej rekonštrukcie, zaisťujú zdravie a bezpečnosť tých, ktorí budú budovu používať, ako aj poskytujú normy energetickej účinnosti a požiadavky, ako je napríklad bezbariérový prístup. 

Bez ohľadu na to, či potrebujete alebo nepotrebujete stavebné povolenie, budete potrebovať ohlásiť prebiehajúce práce, pričom inšpektori prídu zmonitorovať priebeh stavby a zabezpečia, aby sa uskutočňovala v súlade s právnymi predpismi. Pred začatím akýchkoľvek prác by ste mali byť informovaní o možnej kontrole budovy a mali by ste sa s dodávateľom dohodnúť, kto bude kontaktovať miestne orgány. Počas práce by mali stavitelia fotografovať svoj pokrok, ktorý môže slúžiť ako dôkaz, aby sa potvrdilo, že práca bola vykonaná štandardne. Tiež sa oplatí uvedomiť si, že ak plánujete demontáž nosných stien, budete potrebovať správu statika, ktorá stanoví, aké práce je potrebné vykonať. 

Skúsení stavitelia budú mať vedomosti o všetkých najnovších požiadavkách, o tom, ako sa uplatňujú na váš projekt, a ako s nimi budú nakladať plánovacie oddelenia miestnych orgánov - môžu dokonca poznať plánovacích úradníkov, ktorých požiadajú o radu. 

Dajte si pozor na každého špecialistu, ktorý si neuvedomuje potrebu stavebného povolenia - porušenie predpisov môže viesť k nákladným pokutám a môžete byť nútení zrušiť akúkoľvek prebiehajúcu prácu. Lukáš K.  povedal: ,,Som veľmi dobre oboznámený s miestnymi plánovacími kanceláriami. Keď prídu kontrolóri na miesto, pozdravia sa a podajú mi ruku, pretože vedia, že odvádzam dobrú prácu. Celý proces je o to jednoduchší. Jediným problémom je, ak dôjde k oneskoreniam. Keďže veľa ľudí sa rozhodlo, že sa nepresťahujú a namiesto toho obývajú nehnuteľnosť počas jej rekonštrukcie a prestavby - inšpektorov je možné rezervovať na týždeň - nechcete čakať celé dni, kým začne ďalšia etapa. V takýchto prípadoch môžu byť užitoční súkromní inšpektori."

Zaistite, aby staviteľ skontroloval chyby pred dokončením projektu. Pri projektoch ako rekonštrukcie a prestavby, najmä pri tých väčších, existuje šanca, že počas procesu dôjde ku komplikáciám. Tieto problémy sa často môžu prejaviť až po teoretickom ukončení práce a prechode staviteľa na iné pracovné projekty. Za týchto okolností je rozumné najať si odborníka, ktorý sa rád vráti na stavbu, aby nadviazal na svoju prácu a napravil všetko, čo sa mohlo od skončenia práce stať. 
Niektorí stavitelia zakotvia niečo v tomto zmysle vo svojich pôvodných zmluvách s majiteľmi nehnuteľností, zatiaľ čo iní ponúknu menej formálne riešenie. Lukáš K.  povedal: ,,Mojou politikou je ponechať 5% z celkových nákladov klientovi, kým nebudú vyriešené všetky problémy. Vždy niečo bude existovať - a výsadou majiteľa nehnuteľnosti je nájsť akékoľvek problémy a označiť ich - mali by nás brať na zodpovednosť. Aj tomu najlepšiemu staviteľovi na svete môže niečo chýbať. Nechám im teda trochu času na zostavenie zoznamu všetkých problémov - nedokončené lišty, problémy s farbou, čokoľvek. Spravidla sa vrátim po jednom mesiaci, aby som sa uistil, že je všetko tak, ako má byť.  Keď je všetko hotové, zoberiem poslednú platbu."

Zistite, či je odborník, o ktorom uvažujete pre svoj projekt, ochotný ponúknuť takúto možnosť. Ak je odborník ochotný nadviazať kontakt s predchádzajúcimi klientmi, aby ste videli jeho predchádzajúcu prácu, je dobré znamenie, že udržiava dobré vzťahy, je hrdý na svoju prácu a zabezpečil, aby sa nadviazalo na akékoľvek problémy, ktoré mohli vzniknúť. Niektorí stavbári môžu ponúknuť záruku na svoju prácu pokrývajúcu obdobie napríklad päť alebo desať rokov. Ak tak urobia, uistite sa, že je to súčasťou písomnej zmluvy. Záruka krytá poistením ponúkne väčšiu ochranu ako všeobecná záruka, ktorá je často iba  o niečo viac ako slovo dodávateľa - ale ak ide o spoločnosť s dlhoročnými skúsenosťami a so spokojnými zákazníkmi, môže byť pekné takúto záruku mať.

 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS