Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Rekuperácia

Hľadáte profesionála na rekuperáciu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 296 profesionálov na Slovensku
89 950 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Rekuperácia

Potrebujete službu z oblasti rekuperácia? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh vetrania s rekuperáciou a predbežnú cenovú kalkuláciu, ovládanie a riadenie vetracej jednotky, ventilačné rozvody. Cena riadeného vetrania vzduchu v priestoroch sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: poplatky za inštaláciu, náklady na dopravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich vzduchotechnikov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 296 profesionálov na Slovensku
89 950 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jozef O.

Firma
Senec
5,0
Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9
Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Marek Z.

Firma
Záhradné
4,9
Vodár

Ponúkam montáž klimatizácii ,vody podlahového kúrenia,odpadu montáž záchodov,zariadzovacích predmetov,kompletáže kúpelní výmeny batérii,rádiatorov,rozvody na centrálny vysávač a podobne

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Michal P.

Živnostník
Trnava
4,9
Stavebné práce

Hodinovy manzel Po viacerych rokoch som sa vypracoval a nabral skusenosti v stavebnictve. V poslednych rokoch som zacal fungovat viac ako hodinovy manzel. Praca ma bavi a naplna. Som detailista a mam rad, ked vidim za sebou kvalitnu robotu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8
Vodár

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmy.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Tamara H.

Firma
Bratislava
4,8
Maliar, Maliarske práce

Sme rodinná firma s dlhoročnými skúsenosťami, sme tím ktorý si svoju prácu robí kvalitne a spoľahlivo. Na prvom mieste je kvalitná práca, aby naši zákazníci dostali službu čo najskôr a za prijateľnú cenu. Našim cieľom je spokojný zákazník !!! Vaša spokojnosť je na našom prvom mieste !!! Tešíme sa na spoluprácu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter A.

Firma
Košice
4,7
Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Mário B.

Živnostník
Košice
4,7
Inštalácia / oprava klimatizácie

Realizácie elektroinštalácií nových ako aj rekonštrukcií. Montáž svietidiel, zásuviek, vypínačov, klimatizácii. Práce sú realizované kvalitne a spoľahlivo.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Často kladené otázky
Na čo slúži rekuperácia?
Rekuperácia predstavuje systém slúžiaci na získavanie spätného tepla. Ide o riadené vetranie, ktoré privádza čerstvý vzduch do budovy. Zároveň však šetrí energiu na vykurovanie, nakoľko teplý vzduch neodvádza von, ale mieša s čerstvým. V súčasnosti je rekuperácia takmer nutnosťou, nakoľko všetky novostavby musia byť zaradené v energetickej triede A0 - a teda je nutné, aby mali takmer nulovú potrebu energie. Vďaka rekuperácii ušetríte približne 40% tepla, ktoré inak strácate vetraním. V lete nám naopak slúži rekuperácia na zachovanie príjemnej teploty v budove.
Aký má pre nás rekuperácia význam?
V súčasnosti sa stále viac hovorí o nízkonákladovom bývaní, šetrení energie a možnostiach pasívneho bývania. Rekuperácia je systém, vďaka ktorému dokážeme ušetriť množstvo energie inak potrebnej na vykurovanie. Okrem šetrenia prírodných zdrojov, vďaka šetreniu energie zároveň domácnosť ušetrí množstvo finančných prostriedkov na vykurovanie. Náklady na rekuperačný systém sa teda relatívne rýchlo vrátia. Hlavným významom rekuperácie je neustále vetranie bez nutnosti otvárať okná. Zároveň reguluje vlhkosť vzduchu a reaguje na zvýšenie koncentrácie oxidu uhličitého v budove.
Má zmysel riešiť rekuperáciu do domácnosti?
Rekuperácia zabezpečuje pre domácnosť čerstvý a zároveň čistý vzduch. Jej hlavnou úlohou je vetranie. V zime dokáže príjemne vyvetrať budovu, avšak bez tepelných strát. V lete naopak zabráni vniku teplého vzduchu do interiéru budovy, čomu sa pri klasickom vetraní otvorením okna určite nevyhnete. Ďalšiu výhodu rekuperácie predstavuje skutočnosť, že vytvára prostredie vhodné pre alergikov či astmatikov. Rekuperáciu môžeme zaradiť medzi smart systémy, ktoré môžeme ovládať pomocou smartfónov a iných zariadení.
Aké typy rekuperácie poznáme?
Poznáme dva typy rekuperačných jednotiek: Aktívna rekuperácia - ide o rekuperačnú jednotku, ktorá má v sebe zabudované tepelné čerpadlo na základe ktorého dochádza k ochladzovaniu vzduchu. Aktívna rekuperácia nefunguje ako klimatizácia, preto nemôžete očakávať, že ňou vychladíte celú obytnú jednotku v rovnakej miere. Pasívna rekuperácia - pasívne rekuperuje vzduch a nemá v sebe zabudované aktívne členy. Ak si vyberiete lokálnu pasívnu rekuperáciu, na to, aby ste dokázali vyvetrať celú domácnosť, potrebujete mať týchto rekuperačných jednotiek zabudovaných v stenách viac. Výmena filtrov potom prebieha jendotlivo v každej jednotke, čo je nepraktické. Najúčinnejšie je zriadiť v domácnosti pasívnu centrálnu rekuperačnú jednotku. Dom vetrá ako celok a zároveň je tichšia.
Ako si vybrať správny typ rekuperácie?
Pri výbere správneho typu rekuperácie si musíte v prvom rade zodpovedať niekoľko otázok. Prvý atribút sa týka nehnuteľnosti, do ktorej chcete rekuperáciu inštalovať. V novostavbe bude ideálna centrála rekuperácia, naopak starší dom s nízkymi stropmi si môže vyžadovať lokálnu rekuperáciu. Ďalej musíte vyriešiť otázku výkonu rekuperácie. Podľa veľkosti nehnuteľnosti a počtu osôb treba zvážiť, ako výkonná rekuperácia dokáže technicky zvládnuť svoju funkciu v domácnosti. Pri výbere výkonu rekuperácie musíte tiež zvážiť vlhkosť vzduchu.
Ako prebieha montáž rekuperácie?
Montáž rekuperácie prebieha v dvoch krokoch: 1) Montáž rozvodov 2) Osadenie rekuperačnej jednotky V zásade sa najprv vedú potrubia, rozdeľovače, stropné a stenové krabice. Ideálne je riešiť prvý krok montáže rekuperácie ešte počas hrubej stavby. Samozrejme je možné zriadiť bez problémov rekuperáciu v už hotovej stavbe. V druhom kroku sa osadzuje rekuperačná jednotka, ovládače a koncové elementy. Montáž trvá približne dva dni.
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Rekuperácia – riadené vetranie s rekuperáciou tepla

Rekuperácia alebo riadené vetranie je spätné získavanie tepla pri vetraní. Vzduch privádzaný do obytného priestoru v rekuperačnej jednotke preberá teplo z teplého vzduchu odvádzaného z obytného priestoru, a tak minimalizuje tepelné straty. Aj pasívny vzduchotesný dom je vďaka rekuperácii stále dobre vetraný, pričom takmer vôbec nedochádza k úniku tepla. Podľa použitej technológie rekuperácia ušetrí 30-50 % nákladov na vykurovanie. Jednoducho povedané, rekuperácia šetrí nielen váš čas, ale aj energiu a životné prostredie. Vetranie rekuperáciou zaisťuje využitie tepla v budove až s 95 % účinnosťou. V letnom období naopak využívame rekuperačnú jednotku na zachovanie ideálnej teploty v obytných priestoroch, navyše, rekuperačná jednotka zabraňuje prehrievaniu budovy.

Rekuperácia tepla sa dá využívať vo všetkých typoch objektov, v ktorých je nevyhnutné tzv. hygienické vetranie, vzhľadom na stále rastúce ceny energií sa však rekuperačné jednotky stále častejšie montujú aj do rodinných domov či dokonca samostatných bytov.

Výhody rekuperácie a prevádzkové náklady

Rekuperačná jednotka poskytuje okrem úspory na vykurovaní hlavne stálu výmenu čerstvého vzduchu do interiéru. Moderné domy sú vzduchotesne uzavreté a bez výmeny vzduchu by boli neobývateľné. Nedostatočné je aj nárazové vetranie raz denne. Inštalácia riadeného vetrania s kompletnými rozvodmi vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 5000 až 8000 eur. Odhadované prevádzkové náklady riadeného vetrania – REKUPERÁCIE sú cca 150 €/1 rok (33 € elektrická energia + sada filtrov).

Obsluha rekuperačnej jednotky je jednoduchá – užívateľ mení iba filtre, ktoré sú dostupné a rýchlo vymeniteľné.

Odborne nainštalovaný systém bude pracovať spoľahlivo s údržbou len výmeny filtrov. Rekuperačná jednotka je zariadenie, ktoré umožňuje využiť teplotu vzduchu odsávaného z priestoru na ohrev chladného privádzaného vzduchu. Tieto dva „vzduchy“ sú od seba oddelené tak, že nemôže dôjsť k ich premiešaniu. Dotykové plochy sú vyrobené z materiálu, ktorý zaručuje maximálny prestup tepla.

Výhody rekuperácie

– privedenie čerstvého vzduchu do obytných miestností (spálne, obývačka, detské izby)
– odvedenie škodlivín a vlhkosti z (kuchyne, WC, kúpeľne)
– ochrana zdravia vyvarovaním sa alergiám (filtre)
–  účinnosť rekuperácie až 95 %
– energetická úspora na vykurovaní až 50 %

Aj keď riadené „vykurovanie i ochladzovanie“ priestorov prebieha pri zatvorených oknách, neznamená to však, že okná sa nemôžu otvárať. Je len na samotnom užívateľovi, či bude vetrať rekuperáciou /šetriť energiu/ alebo oknami. Rekuperačná jednotka vás vôbec neobmedzuje. Práve naopak, zaisťuje komfort a výrazne znižuje náklady spojené s vykurovaním a ochladzovaním vášho domova. Privádza čerstvý vzduch aj, keď nie ste doma (stále vetrané) a bez úniku tepla – neustále svieža domácnosť.

Ďalšia výhoda vetrania rekuperáciou je možnosť využitia filtrov pre vyčistenie privádzaného vzduchu od prachov alebo alergénov, ktoré mnohým z nás komplikujú život. Tým je budova vhodná na pobyt aj pre alergikov. Aby sa rekuperačná jednotka nezanášala prachom musí mať základnú filtráciu. Do rekuperácie je možné vložiť filtre s vysokou účinnosťou a filtrovať vzduch vhodný aj pre laboratóriá. Filtre rozdeľujeme podľa filtračnej schopnosti do filtračných tried. Filtračné triedy definujú veľkosť častíc, ktoré filter dokáže zachytiť.

Rekuperačná jednotka a jej delenie

•    Lokálna rekuperačná jednotka (decentrálna rekuperácia) – samostatná vetracia jednotka pre jednu miestnosť. Priama výmena vzduchu. Jednoduchá inštalácia, nízka spotreba a konštantná teplota - také sú hlavné výhody lokálnej, alebo ak chcete decentrálnej rekuperácie. Decentrálna rekuperácia umožní pravidelnú výmenu vzduchu, nahradí klasické vetranie a využije energiu odpadového vzduchu pre ohriatie vzduchu zvonku. 

S lokálnou rekuperáciou nepotrebujete zložité rozvody ani komplikované stavebné riešenie. Malé byty, garzónky a jednotlivé izby nemusia byť ochudobnené o výhody rekuperácie len preto, že nie je možné použiť centrálne riešenie. 

Zaobstaraním decentralizovanej rekuperačnej jednotky získate permanentný prístup k čerstvému vzduchu pri zachovaní energetickej úspornosti. Prvá jednotka vysaje z miestnosti odpadový vzduch a uchová jeho tepelnú energiu. Druhá jednotka zatiaľ do miestnosti privedie predhriaty čerstvý vzduch. Jednotky si vzájomne vymenia úlohy a spolupracujú na očiste ovzdušia vášho domova. Vzájomné prepojenie zvyšuje účinnosť riadeného vetrania aj rýchlosť výmeny vzduchu.

•    Centrálna rekuperačná jednotka – rekuperácia určená pre niekoľko samostatných priestorov. Výmena vzduchu potrubiami. Pozostáva z rekuperačnej jednotky, ktorá je zväčša umiestnená v technickej miestnosti, kotolni alebo inej neobytnej miestnosti podľa možností a dispozície domu. Z rekuperačnej jednotky vedú rozvody vzduchu do jednotlivých miestností v dome. 

Centrálne systémy vetrajú objekt ako celok, inštalácia vyžaduje projekt, na základe ktorého sa navrhne správne rozloženie systému. Lokálne systémy sú z hľadiska inštalácie časovo nenáročné, avšak zabezpečujú prísun vzduchu len v miestnostiach s priamym prepojením do exteriéru.

Vetracie jednotky zaručujú ľahkú obsluhu, vysoký komfort a vysokú účinnosť rekuperácie tepla až 95 %, čo predstavuje úsporu až 50 % energie na vykurovanie. Jednotky sú štandardne vybavené automatickým obtokom – bypass, ktorý zabezpečuje v lete chladenie /nočné vetranie chladného vzduchu/.

Entalpia – rekuperácia vlhkosti

Pomocou entalpického výmenníka, ktorý sa voliteľne dodáva napríklad pri vetracích jednotkách, sa v budove optimalizuje relatívna vlhkosť vzduchu, čo je ideálna ochrana proti príliš suchému vzduchu v zime. 

Entalpický výmenník pomáha optimalizovať vlhkosť vzduchu pasívne bez potreby elektrickej energie vďaka inovatívnej konštrukcii polymerových membrán dokáže do privádzaného čerstvého vzduchu odovzdávať nielen teplo, ale aj vlhkosť. Vzduch obsahuje optimálnu vlhkosť, nedochádza k vysušovaniu interiéru zvlášť v zimnom období, keď bežne klesá vlhkosť privádzaného vzduchu aj pod 20 %. Vďaka špeciálnej antibakteriálnej vrstve Microban sa zlepšuje komfort bývania, zabraňuje prestupu odvádzaných pachov, mikróbov a iných škodlivín. Efektívne pracuje až do vonkajšej teploty -12 C˚ bez nutnosti predohrevu a tým sa odstraňuje nebezpečenstvo zamŕzania výmenníka v zimnom období. Pri použití entalpického výmenníku nevzniká kondenzát a odpadá riešenie jeho odvodu. Výmenník má prakticky neobmedzenú životnosť, pokiaľ nedôjde k jeho mechanickému poškodeniu. Údržba spočíva v prepláchnutí prúdom vody.

Cena rekuperácie

Ako sme už vyššie spomínali, vďaka vetraniu s rekuperáciou šetríte nielen náklady na kúrenie, ale aj zdravie. Moderné systémy takéhoto vetrania sú veľmi efektívne, pretože využívajú až 90% energie z vypúšťaného vzduchu. Cena takéhoto vetracieho systému závisí od mnohých faktorov – dĺžky vetracieho potrubia, ventilátorov, rekuperátora (centrálny alebo lokálny) a tiež od toho, či vzduch chcete využívať aj na kúrenie aj chladenie alebo len na jedno z uvedeného. Orientačná cena vetrania s rekuperáciou sa pohybuje medzi 4000 až 6000 eur, v závislosti od systému a veľkosti objektu. Pre presnú cenovú ponuku zašlite dopyt overeným motérom alebo firmám rekuperácií Wilio, počkajte na ponuky, porovnávajte a vyberte si to najlepšie pre vás.