Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Rekuperácia

Hľadáte poskytovateľa na rekuperáciu? V tejto kategórii máme 20 419 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

30 215 profesionálov na Slovensku

76 676 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Rekuperácia

Potrebujete službu z oblasti rekuperácia? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh vetrania s rekuperáciou a predbežnú cenovú kalkuláciu, ovládanie a riadenie vetracej jednotky, ventilačné rozvody. Cena riadeného vetrania vzduchu v priestoroch sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: poplatky za inštaláciu, náklady na dopravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich 20 419 vzduchotechnikov v danej kategórií.

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

30 215 profesionálov na Slovensku

76 676 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Poskytovatelia

20 419 poskytovateľov vo vašom okolí

Marian B.

Živnostník
Prešov
5,0

Inštalácia / oprava klimatizácie

Firma má dlhoročné skúsenosti v oblasti vzduchotechniky,rekuperácii a klimatizácii. Realizovali sme malé projekty ako sú rodinne domy,reštaurácie a bary ale...Zobraziť viac

Firma má dlhoročné skúsenosti v oblasti vzduchotechniky,rekuperácii a klimatizácii. Realizovali sme malé projekty ako sú rodinne domy,reštaurácie a bary ale aj väčšie ako napríklad kultúrne domy atď.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9

Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od...Zobraziť viac

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8

Vodár, inštalatér

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov...Zobraziť viac

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmi, ktoru chcem odovzdať synovi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tamara H.

Firma
Bratislava
4,8

Maliarske práce, maliar

Sme rodinná firma s dlhoročnými skúsenosťami, sme tím ktorý si svoju prácu robí kvalitne a spoľahlivo. Na prvom mieste je...Zobraziť viac

Sme rodinná firma s dlhoročnými skúsenosťami, sme tím ktorý si svoju prácu robí kvalitne a spoľahlivo. Na prvom mieste je kvalitná práca, aby naši zákazníci dostali službu čo najskôr a za prijateľnú cenu. Našim cieľom je spokojný zákazník !!! Vaša spokojnosť je na našom prvom mieste !!! Tešíme sa na spoluprácu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Semerovo
4,8

Inštalácia / oprava klimatizácie

Dobrý deň. Venujem sa montáži klimatizácií servis a údržba. Vykonávam aj elektrikárske práce a opravy. Mám vyhlášku § 22....Zobraziť viac

Dobrý deň. Venujem sa montáži klimatizácií servis a údržba. Vykonávam aj elektrikárske práce a opravy. Mám vyhlášku § 22. Som živnostník

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter A.

Firma
Košice
4,7

Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem...Zobraziť viac

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš L.

Živnostník
Mikušovce
4,4

Maliarske práce, maliar

Volám sa Tomáš mám 32 rokov a stavebnej činnosti sa venujem viac ako 12 rokov. Viem poradiť s rôznou problematikou....Zobraziť viac

Volám sa Tomáš mám 32 rokov a stavebnej činnosti sa venujem viac ako 12 rokov. Viem poradiť s rôznou problematikou. Mám výškový kurz plošinársky kurz a papiere skoro na všetky stroje a zariadenia. Rád poradím a navrhnem riešenie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Julian G.

Živnostník
Radošina
4,3

Inštalácia / oprava klimatizácie

Revizny technik tlakovych a plynovych zariadeni, specialista na vykurovacie sustavy, servisny technik, montaz voda, kanal, plyn, kurenie, aj podlahove, dodavky...Zobraziť viac

Revizny technik tlakovych a plynovych zariadeni, specialista na vykurovacie sustavy, servisny technik, montaz voda, kanal, plyn, kurenie, aj podlahove, dodavky zariadeni na kluc

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Rekuperácia – riadené vetranie s rekuperáciou tepla

Rekuperácia alebo riadené vetranie je spätné získavanie tepla pri vetraní. Vzduch privádzaný do obytného priestoru v rekuperačnej jednotke preberá teplo z teplého vzduchu odvádzaného z obytného priestoru, a tak minimalizuje tepelné straty. Aj pasívny vzduchotesný dom je vďaka rekuperácii stále dobre vetraný, pričom takmer vôbec nedochádza k úniku tepla. Podľa použitej technológie rekuperácia ušetrí 30-50 % nákladov na vykurovanie. Jednoducho povedané, rekuperácia šetrí nielen váš čas, ale aj energiu a životné prostredie. Vetranie rekuperáciou zaisťuje využitie tepla v budove až s 95 % účinnosťou. V letnom období naopak využívame rekuperačnú jednotku na zachovanie ideálnej teploty v obytných priestoroch, navyše, rekuperačná jednotka zabraňuje prehrievaniu budovy.

Rekuperácia tepla sa dá využívať vo všetkých typoch objektov, v ktorých je nevyhnutné tzv. hygienické vetranie, vzhľadom na stále rastúce ceny energií sa však rekuperačné jednotky stále častejšie montujú aj do rodinných domov či dokonca samostatných bytov.

Výhody rekuperácie a prevádzkové náklady

Rekuperačná jednotka poskytuje okrem úspory na vykurovaní hlavne stálu výmenu čerstvého vzduchu do interiéru. Moderné domy sú vzduchotesne uzavreté a bez výmeny vzduchu by boli neobývateľné. Nedostatočné je aj nárazové vetranie raz denne. Inštalácia riadeného vetrania s kompletnými rozvodmi vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 5000 až 8000 eur. Odhadované prevádzkové náklady riadeného vetrania – REKUPERÁCIE sú cca 150 €/1 rok (33 € elektrická energia + sada filtrov).

Obsluha rekuperačnej jednotky je jednoduchá – užívateľ mení iba filtre, ktoré sú dostupné a rýchlo vymeniteľné.

Odborne nainštalovaný systém bude pracovať spoľahlivo s údržbou len výmeny filtrov. Rekuperačná jednotka je zariadenie, ktoré umožňuje využiť teplotu vzduchu odsávaného z priestoru na ohrev chladného privádzaného vzduchu. Tieto dva „vzduchy“ sú od seba oddelené tak, že nemôže dôjsť k ich premiešaniu. Dotykové plochy sú vyrobené z materiálu, ktorý zaručuje maximálny prestup tepla.

Výhody rekuperácie

– privedenie čerstvého vzduchu do obytných miestností (spálne, obývačka, detské izby)
– odvedenie škodlivín a vlhkosti z (kuchyne, WC, kúpeľne)
– ochrana zdravia vyvarovaním sa alergiám (filtre)
–  účinnosť rekuperácie až 95 %
– energetická úspora na vykurovaní až 50 %

Aj keď riadené „vykurovanie i ochladzovanie“ priestorov prebieha pri zatvorených oknách, neznamená to však, že okná sa nemôžu otvárať. Je len na samotnom užívateľovi, či bude vetrať rekuperáciou /šetriť energiu/ alebo oknami. Rekuperačná jednotka vás vôbec neobmedzuje. Práve naopak, zaisťuje komfort a výrazne znižuje náklady spojené s vykurovaním a ochladzovaním vášho domova. Privádza čerstvý vzduch aj, keď nie ste doma (stále vetrané) a bez úniku tepla – neustále svieža domácnosť.

Ďalšia výhoda vetrania rekuperáciou je možnosť využitia filtrov pre vyčistenie privádzaného vzduchu od prachov alebo alergénov, ktoré mnohým z nás komplikujú život. Tým je budova vhodná na pobyt aj pre alergikov. Aby sa rekuperačná jednotka nezanášala prachom musí mať základnú filtráciu. Do rekuperácie je možné vložiť filtre s vysokou účinnosťou a filtrovať vzduch vhodný aj pre laboratóriá. Filtre rozdeľujeme podľa filtračnej schopnosti do filtračných tried. Filtračné triedy definujú veľkosť častíc, ktoré filter dokáže zachytiť.

Rekuperačná jednotka a jej delenie

•    Lokálna rekuperačná jednotka (decentrálna rekuperácia) – samostatná vetracia jednotka pre jednu miestnosť. Priama výmena vzduchu. Jednoduchá inštalácia, nízka spotreba a konštantná teplota - také sú hlavné výhody lokálnej, alebo ak chcete decentrálnej rekuperácie. Decentrálna rekuperácia umožní pravidelnú výmenu vzduchu, nahradí klasické vetranie a využije energiu odpadového vzduchu pre ohriatie vzduchu zvonku. 

S lokálnou rekuperáciou nepotrebujete zložité rozvody ani komplikované stavebné riešenie. Malé byty, garzónky a jednotlivé izby nemusia byť ochudobnené o výhody rekuperácie len preto, že nie je možné použiť centrálne riešenie. 

Zaobstaraním decentralizovanej rekuperačnej jednotky získate permanentný prístup k čerstvému vzduchu pri zachovaní energetickej úspornosti. Prvá jednotka vysaje z miestnosti odpadový vzduch a uchová jeho tepelnú energiu. Druhá jednotka zatiaľ do miestnosti privedie predhriaty čerstvý vzduch. Jednotky si vzájomne vymenia úlohy a spolupracujú na očiste ovzdušia vášho domova. Vzájomné prepojenie zvyšuje účinnosť riadeného vetrania aj rýchlosť výmeny vzduchu.

•    Centrálna rekuperačná jednotka – rekuperácia určená pre niekoľko samostatných priestorov. Výmena vzduchu potrubiami. Pozostáva z rekuperačnej jednotky, ktorá je zväčša umiestnená v technickej miestnosti, kotolni alebo inej neobytnej miestnosti podľa možností a dispozície domu. Z rekuperačnej jednotky vedú rozvody vzduchu do jednotlivých miestností v dome. 

Centrálne systémy vetrajú objekt ako celok, inštalácia vyžaduje projekt, na základe ktorého sa navrhne správne rozloženie systému. Lokálne systémy sú z hľadiska inštalácie časovo nenáročné, avšak zabezpečujú prísun vzduchu len v miestnostiach s priamym prepojením do exteriéru.

Vetracie jednotky zaručujú ľahkú obsluhu, vysoký komfort a vysokú účinnosť rekuperácie tepla až 95 %, čo predstavuje úsporu až 50 % energie na vykurovanie. Jednotky sú štandardne vybavené automatickým obtokom – bypass, ktorý zabezpečuje v lete chladenie /nočné vetranie chladného vzduchu/.

Entalpia – rekuperácia vlhkosti

Pomocou entalpického výmenníka, ktorý sa voliteľne dodáva napríklad pri vetracích jednotkách, sa v budove optimalizuje relatívna vlhkosť vzduchu, čo je ideálna ochrana proti príliš suchému vzduchu v zime. 

Entalpický výmenník pomáha optimalizovať vlhkosť vzduchu pasívne bez potreby elektrickej energie vďaka inovatívnej konštrukcii polymerových membrán dokáže do privádzaného čerstvého vzduchu odovzdávať nielen teplo, ale aj vlhkosť. Vzduch obsahuje optimálnu vlhkosť, nedochádza k vysušovaniu interiéru zvlášť v zimnom období, keď bežne klesá vlhkosť privádzaného vzduchu aj pod 20 %. Vďaka špeciálnej antibakteriálnej vrstve Microban sa zlepšuje komfort bývania, zabraňuje prestupu odvádzaných pachov, mikróbov a iných škodlivín. Efektívne pracuje až do vonkajšej teploty -12 C˚ bez nutnosti predohrevu a tým sa odstraňuje nebezpečenstvo zamŕzania výmenníka v zimnom období. Pri použití entalpického výmenníku nevzniká kondenzát a odpadá riešenie jeho odvodu. Výmenník má prakticky neobmedzenú životnosť, pokiaľ nedôjde k jeho mechanickému poškodeniu. Údržba spočíva v prepláchnutí prúdom vody.

Cena rekuperácie

Ako sme už vyššie spomínali, vďaka vetraniu s rekuperáciou šetríte nielen náklady na kúrenie, ale aj zdravie. Moderné systémy takéhoto vetrania sú veľmi efektívne, pretože využívajú až 90% energie z vypúšťaného vzduchu. Cena takéhoto vetracieho systému závisí od mnohých faktorov – dĺžky vetracieho potrubia, ventilátorov, rekuperátora (centrálny alebo lokálny) a tiež od toho, či vzduch chcete využívať aj na kúrenie aj chladenie alebo len na jedno z uvedeného. Orientačná cena vetrania s rekuperáciou sa pohybuje medzi 4000 až 6000 eur, v závislosti od systému a veľkosti objektu. Pre presnú cenovú ponuku zašlite dopyt overeným motérom alebo firmám rekuperácií Wilio, počkajte na ponuky, porovnávajte a vyberte si to najlepšie pre vás.