Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Rekuperácia

Najmite si skúseného odborníka na rekuperáciu z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Rekuperácia

Potrebujete službu z oblasti rekuperácia? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh vetrania s rekuperáciou a predbežnú cenovú kalkuláciu, ovládanie a riadenie vetracej jednotky, ventilačné rozvody. Cena riadeného vetrania vzduchu v priestoroch sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: poplatky za inštaláciu, náklady na dopravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich 17378 vzduchotechnikov v danej kategórií.
Pozrite tiežRekuperácia cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Rekuperácia – riadené vetranie s rekuperáciou tepla

Rekuperácia alebo riadené vetranie je spätné získavanie tepla pri vetraní. Vzduch privádzaný do obytného priestoru v rekuperačnej jednotke preberá teplo z teplého vzduchu odvádzaného z obytného priestoru, a tak minimalizuje tepelné straty. Aj pasívny vzduchotesný dom je vďaka rekuperácii stále dobre vetraný, pričom takmer vôbec nedochádza k úniku tepla. Podľa použitej technológie rekuperácia ušetrí 30-50 % nákladov na vykurovanie. Jednoducho povedané, rekuperácia šetrí nielen váš čas, ale aj energiu a životné prostredie. Vetranie rekuperáciou zaisťuje využitie tepla v budove až s 95 % účinnosťou. V letnom období naopak využívame rekuperačnú jednotku na zachovanie ideálnej teploty v obytných priestoroch, navyše, rekuperačná jednotka zabraňuje prehrievaniu budovy.

Rekuperácia tepla sa dá využívať vo všetkých typoch objektov, v ktorých je nevyhnutné tzv. hygienické vetranie, vzhľadom na stále rastúce ceny energií sa však rekuperačné jednotky stále častejšie montujú aj do rodinných domov či dokonca samostatných bytov.

Výhody rekuperácie a prevádzkové náklady

Rekuperačná jednotka poskytuje okrem úspory na vykurovaní hlavne stálu výmenu čerstvého vzduchu do interiéru. Moderné domy sú vzduchotesne uzavreté a bez výmeny vzduchu by boli neobývateľné. Nedostatočné je aj nárazové vetranie raz denne. Inštalácia riadeného vetrania s kompletnými rozvodmi vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 5000 až 8000 eur. Odhadované prevádzkové náklady riadeného vetrania – REKUPERÁCIE sú cca 150 €/1 rok (33 € elektrická energia + sada filtrov).

Obsluha rekuperačnej jednotky je jednoduchá – užívateľ mení iba filtre, ktoré sú dostupné a rýchlo vymeniteľné.

Odborne nainštalovaný systém bude pracovať spoľahlivo s údržbou len výmeny filtrov. Rekuperačná jednotka je zariadenie, ktoré umožňuje využiť teplotu vzduchu odsávaného z priestoru na ohrev chladného privádzaného vzduchu. Tieto dva „vzduchy“ sú od seba oddelené tak, že nemôže dôjsť k ich premiešaniu. Dotykové plochy sú vyrobené z materiálu, ktorý zaručuje maximálny prestup tepla.

Výhody rekuperácie

– privedenie čerstvého vzduchu do obytných miestností (spálne, obývačka, detské izby)
– odvedenie škodlivín a vlhkosti z (kuchyne, WC, kúpeľne)
– ochrana zdravia vyvarovaním sa alergiám (filtre)
–  účinnosť rekuperácie až 95 %
– energetická úspora na vykurovaní až 50 %

Aj keď riadené „vykurovanie i ochladzovanie“ priestorov prebieha pri zatvorených oknách, neznamená to však, že okná sa nemôžu otvárať. Je len na samotnom užívateľovi, či bude vetrať rekuperáciou /šetriť energiu/ alebo oknami. Rekuperačná jednotka vás vôbec neobmedzuje. Práve naopak, zaisťuje komfort a výrazne znižuje náklady spojené s vykurovaním a ochladzovaním vášho domova. Privádza čerstvý vzduch aj, keď nie ste doma (stále vetrané) a bez úniku tepla – neustále svieža domácnosť.

Ďalšia výhoda vetrania rekuperáciou je možnosť využitia filtrov pre vyčistenie privádzaného vzduchu od prachov alebo alergénov, ktoré mnohým z nás komplikujú život. Tým je budova vhodná na pobyt aj pre alergikov. Aby sa rekuperačná jednotka nezanášala prachom musí mať základnú filtráciu. Do rekuperácie je možné vložiť filtre s vysokou účinnosťou a filtrovať vzduch vhodný aj pre laboratóriá. Filtre rozdeľujeme podľa filtračnej schopnosti do filtračných tried. Filtračné triedy definujú veľkosť častíc, ktoré filter dokáže zachytiť.

Rekuperačná jednotka a jej delenie

•    Lokálna rekuperačná jednotka (decentrálna rekuperácia) – samostatná vetracia jednotka pre jednu miestnosť. Priama výmena vzduchu. Jednoduchá inštalácia, nízka spotreba a konštantná teplota - také sú hlavné výhody lokálnej, alebo ak chcete decentrálnej rekuperácie. Decentrálna rekuperácia umožní pravidelnú výmenu vzduchu, nahradí klasické vetranie a využije energiu odpadového vzduchu pre ohriatie vzduchu zvonku. 

S lokálnou rekuperáciou nepotrebujete zložité rozvody ani komplikované stavebné riešenie. Malé byty, garzónky a jednotlivé izby nemusia byť ochudobnené o výhody rekuperácie len preto, že nie je možné použiť centrálne riešenie. 

Zaobstaraním decentralizovanej rekuperačnej jednotky získate permanentný prístup k čerstvému vzduchu pri zachovaní energetickej úspornosti. Prvá jednotka vysaje z miestnosti odpadový vzduch a uchová jeho tepelnú energiu. Druhá jednotka zatiaľ do miestnosti privedie predhriaty čerstvý vzduch. Jednotky si vzájomne vymenia úlohy a spolupracujú na očiste ovzdušia vášho domova. Vzájomné prepojenie zvyšuje účinnosť riadeného vetrania aj rýchlosť výmeny vzduchu.

•    Centrálna rekuperačná jednotka – rekuperácia určená pre niekoľko samostatných priestorov. Výmena vzduchu potrubiami. Pozostáva z rekuperačnej jednotky, ktorá je zväčša umiestnená v technickej miestnosti, kotolni alebo inej neobytnej miestnosti podľa možností a dispozície domu. Z rekuperačnej jednotky vedú rozvody vzduchu do jednotlivých miestností v dome. 

Centrálne systémy vetrajú objekt ako celok, inštalácia vyžaduje projekt, na základe ktorého sa navrhne správne rozloženie systému. Lokálne systémy sú z hľadiska inštalácie časovo nenáročné, avšak zabezpečujú prísun vzduchu len v miestnostiach s priamym prepojením do exteriéru.

Vetracie jednotky zaručujú ľahkú obsluhu, vysoký komfort a vysokú účinnosť rekuperácie tepla až 95 %, čo predstavuje úsporu až 50 % energie na vykurovanie. Jednotky sú štandardne vybavené automatickým obtokom – bypass, ktorý zabezpečuje v lete chladenie /nočné vetranie chladného vzduchu/.

Entalpia – rekuperácia vlhkosti

Pomocou entalpického výmenníka, ktorý sa voliteľne dodáva napríklad pri vetracích jednotkách, sa v budove optimalizuje relatívna vlhkosť vzduchu, čo je ideálna ochrana proti príliš suchému vzduchu v zime. 

Entalpický výmenník pomáha optimalizovať vlhkosť vzduchu pasívne bez potreby elektrickej energie vďaka inovatívnej konštrukcii polymerových membrán dokáže do privádzaného čerstvého vzduchu odovzdávať nielen teplo, ale aj vlhkosť. Vzduch obsahuje optimálnu vlhkosť, nedochádza k vysušovaniu interiéru zvlášť v zimnom období, keď bežne klesá vlhkosť privádzaného vzduchu aj pod 20 %. Vďaka špeciálnej antibakteriálnej vrstve Microban sa zlepšuje komfort bývania, zabraňuje prestupu odvádzaných pachov, mikróbov a iných škodlivín. Efektívne pracuje až do vonkajšej teploty -12 C˚ bez nutnosti predohrevu a tým sa odstraňuje nebezpečenstvo zamŕzania výmenníka v zimnom období. Pri použití entalpického výmenníku nevzniká kondenzát a odpadá riešenie jeho odvodu. Výmenník má prakticky neobmedzenú životnosť, pokiaľ nedôjde k jeho mechanickému poškodeniu. Údržba spočíva v prepláchnutí prúdom vody.

Cena rekuperácie

Ako sme už vyššie spomínali, vďaka vetraniu s rekuperáciou šetríte nielen náklady na kúrenie, ale aj zdravie. Moderné systémy takéhoto vetrania sú veľmi efektívne, pretože využívajú až 90% energie z vypúšťaného vzduchu. Cena takéhoto vetracieho systému závisí od mnohých faktorov – dĺžky vetracieho potrubia, ventilátorov, rekuperátora (centrálny alebo lokálny) a tiež od toho, či vzduch chcete využívať aj na kúrenie aj chladenie alebo len na jedno z uvedeného. Orientačná cena vetrania s rekuperáciou sa pohybuje medzi 4000 až 6000 eur, v závislosti od systému a veľkosti objektu. Pre presnú cenovú ponuku zašlite dopyt overeným motérom alebo firmám rekuperácií Wilio, počkajte na ponuky, porovnávajte a vyberte si to najlepšie pre vás. 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS