Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Rekuperácia Banská Bystrica

Hľadáte poskytovateľa na rekuperáciu v lokalite Banská Bystrica? V tejto kategórii máme 18 850 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 551 profesionálov na Slovensku

71 234 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Rekuperácia Banská Bystrica

Hľadáte rekuperácia Banská Bystrica? Jednoducho vám pomôžeme nájsť kvalitných odborníkov aj v Radvani, Majeri. Služby môžete využiť aj v širšom okolí ako Hronsek, Poniky, Selce. Odborníci v tejto kategórii tiež robia:montáž vetracej jednotky, inštalácia vzduchotechniky. Zabezpečia pre vás návrh vetrania s rekuperáciou a predbežnú cenovú kalkuláciu, ovládanie a riadenie vetracej jednotky ventilačné rozvody a použijú pri tom skrutkovače, vŕtačku, skrutky. Vyberte si najlepšiu ponuku pre rekuperácia Banská Bystrica z našich vzduchotechnikov.

29 551 profesionálov na Slovensku

71 234 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Rekuperácia, obľúbená možnosť vyhrievania domu.

Rekuperácia je jedným zo spôsobov vetrania domu. V posledných rokoch sa teší čoraz väčšej obľube a popularite. Prečo je tomu tak, aké má prednosti a všetko, čo by vás o rekuperácii mohlo zaujímať, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo to tá rekuperácia vzduchu je?

Pri hľadaní vhodnej voľby vetrania domu sa čoraz častejšie používajú systémy mechanického vetrania na zabezpečenie riadeného vetrania. Mechanická ventilácia so spätným získavaním tepla, známa najmä pod názvom vetranie s rekuperáciou tepla, je jedinou formou, ktorá odstraňuje takmer všetky tepelné straty z vetrania. Tie tvoria až 30% potreby tepla domácnosti.

V čom tkvie jej čaro?

Žiadna iná metóda vetrania nie je taká spoľahlivá pri poskytovaní požadovaného množstva čerstvého vzduchu do každej miestnosti. Rovnako tak, ani pri extrakcii starého a znečisteného vzduchu. V porovnaní s klimatizačnými systémami spotrebuje výrazne menej energie. Na rozdiel od iných obnoviteľných technológií má potenciálne najväčší vplyv na využitie primárnej energie.

Účinná rekuperácia vzduchu dokáže znížiť spotrebu tepla z 35kWh na 15kWh pri rovnakej rýchlosti vetrania v porovnaní s prirodzeným vetraním. Je teda zrejmé, že proces spätného získavania tepla z použitého vzduchu a jeho premenu na čerstvý, ale studený vzduch má zásadný vplyv na úsporu energií a emisií.
Rekuperácia vzduchu je tiež skvelým spôsobom toho, ako sa zbaviť kondenzácie a pachov v domácnosti, pretože neustále vymieňa vzduch v miestnosti, a zároveň udržiava teplo.

Ako funguje rekuperácia?

Systém rekuperácie je založený na prívode, prenose a odvode vzduchu v dome (budove). Výmenník tepla je srdcom systému, zatiaľ čo ventilátory zabezpečujú pohyb vzduchu. Predtým, ako sa odsávaný vzduch odčerpá z domu, tak sa teplo vo vzduchu prenáša pomocou výmenníka tepla na čerstvý vzduch, ktorý je privádzaný do domu. Vďaka tomu odpadá potreba úplného ohrevu čerstvého vzduchu pri prúdení do vnútra domu.

Rekuperácia ohrieva studený vonkajší vzduch z 0°C na 18°C prostredníctvom prenosu tepla, keď je odvádzaný vzduch teploty 20°C. Žiadny odsávaný vzduch sa opätovne neprivádza ani nerecykluje, takže je zabránené šíreniu extrahovaným choroboplodným zárodkom a patogénom.

Kedy bude skutočne fungovať?

Zabudovanie jednotky mechanického vetrania a rekuperácie tepla vo vašom dome, často označovanej ako domáci výmenník tepla, môže byť tou správnou voľbou, ako znížiť náklady na vykurovanie. Rekuperácia však bude účinná iba v prípade, že váš dom je dobre vzduchotesne izolovaný. Čím menej netesností sa nachádza v dome, tým lepšie a účinnejšie funguje rekuperácia.

Z čoho pozostáva?

Rekuperácia pozostáva z riadiacej jednotky, v ktorej sú umiestnené ventilátory a systému rekuperácie tepla (vzduchotechnika). Riadiaca jednotka je častokrát umiestnená v podkroví, ale čoraz viac sa už umiestňuje do technickej miestnosti. Systém rekuperácie je rozdelený na dva okruhy, pričom jedna strana výmenníka tepla pre domácnosť posiela teplý čerstvý vzduch do suchých miestností (obývačka, spálňa, detská izba). Druhá strana výmenníka odvádza potrubím druhého okruhu starý teplý vzduch z mokrých miestností (kuchyňa, kúpelňa).

Nie je vhodná do všetkých nehnuteľností

Pri starších domoch je možnosť nekontrolovaného vetrania (prievanu) násobne vyššia ako pri novších domoch. Keďže nekontrolované vetranie prepúšťa do vnútra studený čerstvý vzduch, namontovaním rekuperácie do takéhoto domu by ste si veľmi nepomohli. Takýto studený čerstvý vzduch zvonka by príliš ochladzoval vzduch, ktorý sa už v dome nachádza. Používanie rekuperácie by tak bolo finančne nerentabilné.

Kedy je vhodný čas na inštaláciu rekuperácie?

Očarili vás výhody a samotný princíp rekuperácie natoľko, že by ste ju chceli mať aj vy? Tak vedzte, že jej inštalácia je jednoduchá, ak sa ešte len chystáte stavať. V čase prípravy projektu nie je žiaden problém ju zakomponovať do plánov. No, ak už vaša nehnuteľnosť stojí, tak dodatočne namontovať rekuperáciu je riadnou výzvou. Nie je to nemožné, no vyžaduje si to veľa búracích prác a financií.