Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Revízia komína

Hľadáte kominára na revíziu komína? V tejto kategórii máme 18246 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

40249 profesionálov na Slovensku

72093 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Revízia komína

Potrebujete službu z oblasti revízia komína? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na kontrolu a čistenie komínov a dymovodov. Cena kontroly a inšpekcie komína sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: vložkovanie, frézovanie a komínové striešky, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18246 revíznych technikov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

40249 profesionálov na Slovensku

72093 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Revízia komína

Všetko, čo potrebujete vedieť o revíziách komínov a prečo je dobré nechať si ich pravidelne urobiť.

Komín dokáže viac ako len vyviesť dym do ovzdušia. Chráni váš domov pred agresívnymi chemikáliami, toxickými plynmi a vysokými teplotami produkovanými v krbe. Poškodenie vášho komína môže spôsobiť vážne ohrozenie vášho domu.

Aj keď sú komíny vyrobené z materiálov odolných voči ohňu, stále sú ovplyvnené opotrebovaním. Kovové vložky a tlmiče dymovodu sa môžu zdeformovať alebo korodovať. Vložky do dymovodu môžu prasknúť a rozpadnúť sa. Tehly a malta, ktoré udržujú váš komín pohromade sa môžu zhoršiť. Všetky tieto problémy môžu mať vážne následky, napríklad zvýšené riziko otravy oxidom uhoľnatým, väčšie riziko ničivého požiaru domu alebo nákladné poškodenie konštrukcie. Ak váš komín nebudete pravidelne prehliadať, môžete tým ohroziť nielen seba, ale aj svoj domov.

Existujú tri typy inšpekcií krbov a komínov:

Inšpekcia úrovne 1
Kontrola komína úrovne 1 je typ inšpekcie, ktorú by ste mali naplánovať raz ročne. Účelom tejto kontroly je skontrolovať, či váš komín neobsahuje prekážky a skontrolovať, či nevykazuje známky opotrebovania alebo poškodenia. Spravidla sa kombinuje s čistením komína. Počas inšpekcie úrovne 1 komínový technik:

- Vizuálne skontrolujte vonkajšiu a vnútornú časť komína, či v nej nie sú problémy s prúdením vzduchu, prekážky, netesnosti alebo poškodenia.

- Odstráni sadze, nahromadenie kreozotu (horľavý vedľajší produkt spaľovania) a akékoľvek ďalšie prekážky ako sú mŕtve zvieratá, hniezda zvierat, listy alebo iné zvyšky trávnika.

Inšpekcia úrovne 2
Kontrola komína úrovne 2 sa pomocou video zariadenia podrobnejšie zameriava na váš komín. Ak si komínový technik počas kontroly úrovne 1 všimne známky opotrebenia alebo poškodenia, zvyčajne sa odporučí kontrola úrovne 2, aby sa určila príčina problému a zistil rozsah poškodenia.

Je chytré naplánovať kontrolu úrovne 2 po požiari komína alebo dramatickej poveternostnej udalosti, napríklad po silnej búrke, hurikáne alebo zemetrasení, aby ste zistili, či nedošlo k poškodeniu komínového systému. Odporúča sa tiež, ak kupujete alebo predávate dom alebo meníte vykurovací systém (napríklad: inštalácia krbovej vložky do krbu).

Počas kontroly úrovne 2 bude komínový technik:

- Chodiť do lezúceho priestoru, podkrovia alebo do akejkoľvek inej oblasti, kde si môže bližšie prezrieť skryté časti komína.

- Vkladať farebnú videokameru do komína, aby preskúmal obloženie dymovodu alebo vnútorné steny komína, či nevykazujú stopy po vniknutí vody, korózii, znehodnotení alebo iných druhoch poškodenia. (Dôveryhodný komínový technik vám dá kópiu videa, aby ste videli, čo našiel).

Inšpekcia úrovne 3
Kontrola komína úrovne 3 sa odporúča iba v prípade, že existujú náznaky závažných skrytých problémov, ktoré nie je možné úplne odhaliť prostredníctvom kontroly úrovne 2. Odporúča sa to len v prípade, že existujú vážne obavy, pretože tento proces je rušivý.

Počas kontroly úrovne 3 bude musieť komínový technik odstrániť časti komína alebo materiály vo vašej domácnosti, napríklad sadrokartón, aby získal úplný prístup do oblastí, ktoré je potrebné skontrolovať. Tento typ kontroly je najdrahší, pretože vyžaduje odstránenie a obnovu častí vášho domu.

Najlepším spôsobom, ako chrániť svoj domov, je naplánovanie kontroly komína úrovne 1 raz ročne a kontroly úrovne 2 vždy, keď máte podozrenie, že by sa mohol poškodiť. Investícia do pravidelných kontrol vám môže v budúcnosti ušetriť tisíce eur tým, že sa problém podarí zachytiť skoro, keď je riešenie jednoduché - ako je napríklad úprava hydroizolácie alebo inštalácia nového komínového uzáveru. Mohlo by vám to dokonca zachrániť život odhalením bezpečnostných rizík, ktoré je potrebné vyriešiť skôr, ako zapálite ďalší oheň. Naši komínoví technici sú tu, aby vám pomohli. 

1. Ak sa pri inšpekcii komína nezistí ako prvé, nahromadenie kreozotu môže spôsobiť požiar.

Ako sa hovorí: „Čisté komíny sa nezapália.“ Naopak komín naplnený nánosom je katastrofa, ktorá čaká na to, kým prepukne. Pri použití krbu alebo kachlí na drevo sa vedľajšie produkty ako dym, para a nespálené drevo presunú z horúceho krbu alebo kachlí na drevo do chladnejšieho komína, kde kondenzujú a vytvárajú tmavohnedý až čierny povlak tzv. kreozot. Pretože kreozot je vysoko horľavý, teplota v dymovode dostatočne vysoká a vrstva kreozotu na stenách komína dostatočne silná, môže sa krezsot vznietiť. Tento požiar môže poškodiť komín, okolité murivo a podkladovú konštrukciu domu alebo vstup do interiéru domu.

Ak si poškriabete necht na stenách komína a odhalíte tmavé nahromadenia, je pravdepodobne čas na kontrolu komína. V rámci kontroly komína sa bude zisťovať, či nedochádza k nadmernému hromadeniu kreozotu, ktorý vyžaduje odstránenie, a ak je to potrebné, odstrániť kreozot aj sadze, aby sa minimalizovalo riziko požiaru. Technik môže tiež opraviť alebo vymeniť komponenty, ktoré napomáhajú zvýšenému hromadeniu kreozotu, napríklad pokrivený alebo zhnitý tlmič (kovová platňa v dymovode, ktorá reguluje ťah), ktoré môžu brániť úplnému uzavretiu tlmiča a zabrániť tak dostatočnému vetraniu, čo vedie k zvýšenému množstvu kreozotu.

Zistite, či počas inšpekcie komína potrebujete nový komínový uzáver

2. Prekážky  lákajú škodlivé pary do interiéru.

Každodenné búrky môžu do komína priniesť vetvičky, lístie a iné nečistoty. Podobne môžu tvorovia ako vtáky, veveričky a medvedíky čistotné stavať hniezda v komínoch. Akákoľvek z týchto prekážok môže zablokovať dymovod a zabrániť normálnemu úniku vedľajších produktov požiaru z krbu alebo kachlí na drevo do exteriéru. Záložný dym a pary v komíne potom môžu vstúpiť do domu a potenciálne vás vystaviť pôsobeniu oxidu uhoľnatého - ktorý je neviditeľný, bez zápachu a smrteľný. Prekážky môžu pôsobiť aj podpaľovače, ktoré môžu v prípade kontaktu s voľnými uhlíkmi spôsobiť požiar.

Ak umiestnite baterku do komínového prieduchu a pozorujete hniezda alebo nečistoty, poprípade počujete zvuky zvierat z komína a máte podozrenie, že sa tam nachádza hniezdo, nechajte si skontrolovať komín, aby ste zistili, či vo vašom komíne nie sú prekážky a prípadne ich odstráňte. Niektorí technici môžu tiež nainštalovať komínový uzáver - kryt nainštalovaný okolo vonkajšieho otvoru dymovodu, aby zabránili vniknutiu úlomkov a zvierat.

3. Časti, ktoré nevidíte voľným okom, sa môžu poškodiť.

Včasná oprava alebo výmena poškodených komponentov komína môže minimalizovať riziko požiaru, vystavenia oxidu uhoľnatému a poškodenia vodou. Bohužiaľ, veľa dôležitých častí komína je skrytých alebo príliš vysokých na to, aby ich bolo možné vidieť pri kontrole vlastníkmi domu. Kominár má nástroje a školenie na posudzovanie poškodenia nasledujúcich kritických komponentov komína:

Koruna: Koruna je smerom nadol sklonený betónový, kamenný alebo kovový previs v hornej časti komína, ktorý odvádza vodu z vonkajšej strany komína, aby sa zabránilo erózii. Ak dôjde k prasknutiu, zvyčajne v dôsledku poveternostných podmienok alebo použitia slabých stavebných materiálov, môže dažďová voda stekať po stranách komína a erodovať ho, čo časom zhoršuje jeho štrukturálnu integritu. Dažďová voda môže tiež vkĺznuť do dymovodu a znehodnotiť vložku dymovodu (pozri nižšie). Inšpektor môže opraviť alebo vymeniť prasknutú korunu, aby zabránil poškodeniu komína a dymovodu vodou.

Dymová vložka: Dymová vložka - hlinená, keramická alebo kovová rúra umiestnená medzi dymovodom a stenami komína - chráni steny komína pred teplom a koróziou, keď sú spaliny vedené von. Chráni tiež dym a škodlivé pary, ako je oxid uhoľnatý, pred prechodom cez potenciálne trhliny v komínovom murive a do vášho domova. Ak sa v dymovode tvoria trhliny z dôvodu nadmerného tepla, poškodenia vodou alebo opotrebovania, môže vysoká teplota alebo žeravé uhlíky poškodiť steny komína alebo sa dotknúť okolitých horľavých materiálov v domácnosti a spôsobiť požiar komína. Dym a výpary môžu tiež prechádzať trhlinami v murive a vstupovať do domu a potenciálne vás vystavovať oxidu uhoľnatému. Inšpektor dokáže rýchlo odhaliť praskliny vo vložke dymovodu a opraviť ich.

Murivo: Ak máte murovaný (napr. tehlový) komín, pórovitý materiál sa môže ľahko rozpínať alebo sťahovať teplom alebo chladom a nakoniec vytvárať malé praskliny. Tieto praskliny sa môžu zväčšiť a ohroziť štruktúru komína alebo nechať dym a pary v dymovode skĺznuť dovnútra, najmä ak sú spojené s prasklinami v komínovej vložke. Profesionál môže skontrolovať neporušenosť tehly a malty na komíne a odporučiť potrebné opravy muriva. 

4. Nepravidelná starostlivosť o komín sa nevypláca

Všeobecne by sa pred predajom domu alebo iným prechodom do nového vlastníctva mala vykonať kontrola komína úrovne 2. Ale ak ste si nedávno kúpili dom a neviete, kedy - ak vôbec - bol komín naposledy skontrolovaný, mohol by byť upchatý kreozotom, naplnený troskami alebo byť skrytý. Predtým, ako riskujete požiar komína alebo uvoľnenie škodlivých pár, vykonajte pred prvým použitím kontrolu krbu alebo kachlí na drevo. Inšpektor dokáže identifikovať existujúce zraniteľné miesta komína a riešiť ich skôr, ako poškodia vás a váš domov.

5. Poistenie vlastníkov domu nemusí v budúcnosti kryť budúce škody.

Mnoho poistení majiteľov domov vyžaduje pravidelné kontroly komínov, aby vám nahradili škody na komíne spôsobené používaním krbu alebo kachlí na drevo. To znamená, že vynechanie kontrol môže znamenať platenie účtu v prípade budúceho poškodenia vášho komína. Ak pri čítaní zásad pre majiteľov domov zistíte, že na kontrolu poškodenia komína sú potrebné kontroly komínov, je prioritou nechať ich skontrolovať v odporúčaných intervaloch, aby ste predišli rozdielom v poistnom krytí.