Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Sadrová omietka

Najmite si skúseného odborníka na sadrovú omietku z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Sadrová omietka

Potrebujete službu z oblasti sadrová omietka? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na prípravu steny na omietanie, omietanie interiérových stien a stropov. Cena stierok zo sadry sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: hladidlo, špachtľa, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18109 murárov v danej kategórií

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Sadrová omietka: jej vlastnosti, výhody a nevýhody

Omietka je jednou z najbežnejších a najstarších techník dokončovania. Aplikuje sa na vytvorenie vizuálne príjemného hladkého povrchu, ktorý blokuje alebo chráni tehlové murivo steny. Omietka nielen zvyšuje krásu, ale slúži aj ako ochranný obal na tehly a kamene a chráni ich pred dažďom a vetrom. V závislosti od požadovaných povrchových úprav, prísad, obľúbenosti a požadovaného pomeru sa pri rôznych prácach používajú rôzne druhy omietok. Na trhu sú k dispozícii rôzne omietky: cementová omietka, vápenná omietka, hlinená omietka, bahenná omietka, sadrová omietka atď. V posledných desaťročiach si sadrová omietka získala popularitu a do veľkej miery nahradila vápenné a cementové omietky. Tu budeme diskutovať o vlastnostiach, spôsobe aplikácie, výhodách a nevýhodách sadrovej omietky.

Sadra je mäkký síranový minerál obsahujúci dihydrát síranu vápenatého (CaSO4: 2H20). Nachádza sa v prírode vo forme skaly s bielou farbou. Je široko používaný minerál v hnojivách, formách, plastikách a ako omietkový materiál.

História sadrovej omietky

Sadrová omietka nie je novým vynálezom, pre svoje vynikajúce vlastnosti sa v stavebníctve používa už celé storočia. Používali ju starí Egypťania na omietanie pyramídy v Cheops. Použitie sadrovej omietky ako vnútornej omietky v pyramíde v Gíze v Egypte, je dôkazom jej trvanlivosti a výkonu.

Počas posledných desaťročí sa použitie sadrovej omietky výrazne zvýšilo ako pri základnej, tak aj pri dokončovacej omietke, a to do veľkej miery nahradilo vápno a cement.

Čo je sadrová omietka?

V sadrovej omietke sa namiesto portlandského cementu používa ako spojovací materiál sadra. Sadrová omietka je biely cementujúci materiál vyrobený čiastočnou alebo úplnou dehydratáciou minerálnej sadry. Keď sa suchý sadrový prášok zmieša s vodou, vytvrdne. Tento materiál je možné nanášať na tvárnice, tehly alebo betónový povrch a vytvoriť tak hladký povrch. Je k dispozícii vo formáte pripravenom na použitie a nepotrebuje piesok, vyžaduje sa iba pridanie vody. Ponúka vynikajúce akustické a tepelné vlastnosti a zároveň poskytuje vyrovnané steny s najlepšou povrchovou úpravou.

Sadrová omietka poskytuje hladký povrch interiéru a je ideálnym základom pre kvalitné farby a povrchové úpravy tapiet. Môže sa nanášať na hladký aj drsný povrch steny. Sadrová omietka sa ľahko nanáša a vyžaduje menej kvalifikovanej pracovnej sily na rozdiel od tradičnej cementovej malty. Príprava povrchu a nanášanie sadrovej omietky by mali byť vhodné, aby sa zabránilo vzniku trhlín a odlupovaniu.

Skladovanie sadry

Povrchy vystavené vlhkosti znižujú čas tuhnutia a pevnosť sadrovej omietky. Sadrokartónové vrecia sa musia skladovať na vyvýšenej, ako aj na suchej plošine z dreva, tehál alebo betónu. Čas použiteľnosti sadrovej omietky je zvyčajne 3-4 mesiace od dátumu výroby. Pri správnom skladovaní pri vhodných teplotných a vlhkostných podmienkach je možné predĺžiť jeho trvanlivosť o ďalších 6 mesiacov.

Hrúbka sadrovej omietky

Môže sa nanášať v hrúbke 6-20 mm. Hrúbka podkladového náteru zo sadrovej omietky je zvyčajne 11 mm pre steny a 8 mm pre strop, zatiaľ čo povrchová úprava omietky je 2 mm. Odporúča sa nanášať sadrovú omietku s minimálnou hrúbkou 6 mm, aby nedošlo k prasknutiu. Ak sa na stene vyžaduje viac ako 20 mm hrubá omietka, potom sa nanáša počiatočná pomlčka z cementovo-pieskovej omietky na hrúbku 8 - 12 mm, a následne sa nanáša sadrová omietka na zvyšnú hrúbku nie menšiu ako 6 mm, aby sa dosiahol hladký povrch. 

Technická špecifikácia sadrovej omietky

Farba dokončeného povrchu: biela
Čas tuhnutia: 25-30 minút
Pokrytie (hrúbka 12 mm): 21 ft2 / vrece
Veľkosť balenia: 25 kg vrece
Pevnosť v tlaku: 60-70 kg / cm2 
Čas použiteľnosti: 4 mesiace 

Ako nanášať sadrovú omietku

Po príprave povrchu sa sadrová omietka nanáša nasledujúcim spôsobom.
Sadrová omietka sa zvyčajne dodáva v hotových miešacích vreciach. Extrahujte prášok v čistej suchej nádobe, pridajte vodu a zmes miešajte 2-3 minúty.
Uistite sa, že hrúbka potrebnej omietky nie je väčšia ako 13 mm. Sadrovú omietku naneste na povrch silným tlakom. Keď omietka stuhne, vykonajte ďalšie vyrovnanie. 
Keď je omietka dostatočne pevná, povrch očistite hubkou a vodou podľa požiadavky.
Postupne hlaďte povrch, aby ste dosiahli hladký povrch. Omietnutý povrch by mal byť chránený pred nepretržitým vystavením vlhkosti.
Maliarske práce by sa mali začať robiť až po úplnom vyschnutí povrchu.

Druhy sadrovej omietky

Existujú dva typy sadrových omietok, založené na množstve tepla použitého pri výrobe.

Anhydritová sadrová omietka - vyrába sa zahriatím sadry na 1700 ° C
Hemihydrátová sadrová omietka - vyrába sa zahriatím sadry na viac ako 1700 ° C.

Výhody sadrovej omietky

Dodávatelia a stavitelia začali uprednostňovať sadrovú omietku n kvôli jej vynikajúcej povrchovej úprave a vlastnostiam šetriacim čas. Niektoré z výhod sadrovej omietky sú:

Ľahká aplikácia (spracovateľnosť): Sadru je možné priamo nanášať na tehlové / blokové práce bez samostatnej povrchovej úpravy. Veľmi ľahko sa nanáša a vyrovnáva aj sadrová omietka.

Žiadne zmršťovacie trhliny: Sadrová reakcia produkuje menej tepla v porovnaní s cementovou reakciou s vodou. Takže v sadrovej omietke je menej trhlín zmršťovania v porovnaní s tradičnou cementovou omietkou.

Rýchle nastavenie času: Sadra tuhne rýchlo, t. j. do 25 až 30 minút. S maľovaním sa teda môže začať 72 hodín po nanesení sadrovej omietky. Pred lakovaním je potrebné omietku vysušiť.

Nie je potrebný žiadny čas na vytvrdenie: Na rozdiel od tradičnej cementovej omietky, sadrová omietka nepotrebuje žiadne vytvrdenie, ktoré šetrí vodu a čas počas výstavby.

Vysoký výkon: Vynikajúca vysoká pevnosť po vysušení, odolná a nízka hmotnosť (znižuje mŕtve zaťaženie konštrukcie).

Hladký povrch: Dokonale lemované, vyrovnané, hladké steny a dokonalé pravouhlé rohy.

Znížený dohľad: Pri cementovej omietke sa vyžaduje dôkladná kontrola kvality, pretože cement a piesok musia byť správne vyvážené. Naproti tomu sadrová omietka nevyžaduje rovnaké množstvo kvalitatívnych kontrol pri aplikácii, čím sa znižuje úsilie pri dohľade.

Ľahko dostupné suroviny: Sadra je hotový dostupný materiál. Prírodný piesok, ktorý je surovinou používanou v tradičnej cementovej omietke, je ťažké získať. 

Ohňovzdorná: Sadrová omietka je vysoko odolná proti ohňu. Sadra je nehorľavá a obsahuje vysoký obsah kryštalickej vody. V prípade požiaru pôsobí ako bariéra a chráni blokovanie betónu a ocele.

Nízka tepelná vodivosť: Sadra má nízku tepelnú vodivosť. Ušetria sa tak elektrické náklady na vykurovanie a chladenie miestností v budove. Je ľahká a preto jej použitie na omietanie nezvyšuje štrukturálne zaťaženie budovy.

Sadrová omietka zabraňuje hrdzaveniu kovových tvaroviek ako sú rúry a zvyšuje ich životnosť, plus poskytuje vysokú pevnosť v ťahu a ohybe.
Môže sa ľahko aplikovať a tvarovať do rôznych tvarov na dekoratívne účely, dá sa ovládať čas tuhnutia sadry.  Dajú sa získať rôzne povrchové textúry a tvrdosť povrchu.

Priestor vyzerá veľký a krásny, pretože sadrová omietka má čisto bielu farbu. Po správnom nastavení omietky a zaschnutí podkladu, je možné sadrovú omietku natrieť akýmkoľvek typom farby, okrem cementovej. 

Sadrová omietka nie je ovplyvnená hmyzom a nepodporuje rast plesní.

Nevýhody sadrovej omietky

Pri rovnakej hrúbke je sadrová omietka nákladnejšia ako cementová omietka - v oblastiach, kde je ťažké získať riečny piesok, by bola sadrová omietka ekonomická.
Sadrová omietka je nežiaduca na vonkajších stenách, pretože sú náchylné k vlhkosti a v miestach, ktoré sú neustále vlhké, ako je kúpeľňa, toaleta, umývadlo, kuchyňa atď.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS