Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Šalovanie

Najmite si skúseného odborníka na šalovanie z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Šalovanie

Potrebujete službu z oblasti šalovanie? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na montáž a demontáž debnenia betónovej konštrukcie. Cena debnenia muriva sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na drevené dosky, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18225 stavbárov v danej kategórií
Pozrite tiež:Šalovanie cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Čo je šalovanie?

Šalovanie sa odborne nazýva debnenie. Šalovanie je názov, ktorý sa ale používa častejšie v stavbárskej terminológii. Pod pojmom debnenie sa rozumie dočasná alebo trvalá konštrukcia vyrobená z dreva alebo železobetónových panelov. Do tejto konštrukcie sa najčastejšie vylieva čerstvý betón (v prípade hlinených stavieb je to hlina). Drevená alebo železná konštrukcia musí byť dostatočne pevná, pretože musí odolávať poveternostným vplyvom a tak isto aj tlaku vylievaného a tvrdnúceho betónu. Správnou realizáciou konštrukcie sa minimalizuje aj prípadne riziko poranenia pracovníkov.

Kde nájdem odborníka na debnenie?

Debnením sa zaoberajú stavebné firmy alebo živnostníci, ktorí stavajú rodinné domy, paneláky, priemyselné haly alebo komerčné priestory. Odborníka na debnenie už ale nemusíte zháňať po známych alebo zdĺhavým vyhľadávaním na internete. Stačí, ak si na Wilio zadáte dopyt, kde uvediete, čo chcete stavať, kedy to chcete stavať a aké rozmery bude daný objekt mať. Na základe týchto informácii pre vás nájdeme toho správneho odborníka, ktorý bude stavbu realizovať. Vyhľadávanie odborníka na debnenie nebolo nikdy jednoduchšie.

Musí mať odborník vzdelanie?

Väčšina odborníkov na debnenie má minimálne vyštudovanú strednú odbornú školu so zameraním na stavbárske práce, ale sú aj takí, ktorí skúsenosti nabrali časom. Určite si dajte pozor na to, aby mal profesionál potrebné skúsenosti. Ak si nie ste istý, skúste sa ho opýtať na minulé projekty. Nech vám ukáže nejaké fotografie jeho bývalých prác. Ak si je svojou prácou istý, tak vám určite rád dá kontakt na bývalých zákazníkov. Tým potom môžete zavolať a opýtať sa na ich skúsenosti s daným stavbárom.

Je potrebné, aby si odborník prezrel miesto, kde bude prácu vykonávať?

Určite áno. Odborník príde k vám a zistí, kde bude váš dom, hala alebo komerčný priestor stáť. Preverí si rovnosť alebo nerovnosť pozemku. Či bude daný objekt stáť na rovnom pozemku alebo skôr v svahu a na základe toho vyhodnotí, koľko materiálu bude potrebovať. Určite je nutné, aby sa na pozemok dostalo auto, ktoré betón potrebný na realizáciu dováža. Aj to s vami odborník na debnenia a stavby preberie.

Bude odo mňa odborník potrebovať materiál alebo náradie?

Väčšina odborníkov si materiál zabezpečí na vlastnú päsť. Už majú vlastných dodávateľov na kvalitná betón a debnenia. Náradie budú tak isto používať svoje vlastné, veľa z toho, čo k svojej práci taký odborník na debnenie potrebuje, ani doma nemáte.

Aké typy debnenia existujú?

Po vybetónovaní základných pásov sa začína s debnením. Vtedy je len na vás či si pre debnenie vyberiete debniace tvárnice alebo obyčajné drevené debnenie. Debniace tvárnice sú jednoduchšou a rýchlejšie realizovateľnou formou. Debniace tvárnice sú vyrobené z betónu a vnútri majú dutiny, do ktorých sa leje čerstvý betón. Podľa projektu bude odborník vedieť či má použiť dve ale tri rady debniacich tvárnic. Do takto osadených tvárnic sa  vkladá betonárska výstuž – železné prúty na spevnenie debnenia. Ak sa chystáte stavať piliere alebo stĺpy, tak vám odborník na debnenie určite ponúkne možnosť využitia pilierových debniacich tvárnic. Ak chcete ušetriť peniaze, tak si urobte debnenie z drevených dosák a hranolov.

Ako dlho trvá realizácia základovej dosky vrátane debnenia?

Realizácie základovej stavebnej dosky alebo platne pre váš dom, halu alebo komerčný priestor trvá približne 10 pracovných dní. Všetko to ale záleží od počasie, ktoré vplýva na tvrdnutie betónu. Odporúča sa robiť základovú platňu aj s debnením v letných mesiacoch, kedy je počasie stále, teplé a nie veľmi vlhké. Vtedy betón tvrdne tak, ako má. V zime je to horšie, betón tvrdne kvôli nízkym teplotám a vyššej vlhkosti dlhšie a môže sa stať, že časom popuká čím sa naruší aj základová doska, na ktorej váš dom, hala alebo komerčný priestor stojí. Realizácia taktiež závisí od komplikovanosti stavebného objektu alebo prístupu na daný pozemok. Vo väčšine prípadov sa základová doska odovzdáva majiteľovi v stave, kedy je možné na ňu aplikovať penetračný náter a samostatnú hydroizoláciu. Po aplikovaní sa môžu na základovú dosku pokladať stavebné materiály, ako napríklad, tehla, ytong alebo ypor tvárnice.

Koľko ma bude debnenie stáť?

Cena za debnenie a obkladačské práce sa pohybuje v rozmedzí 30-50 € za meter štvorcový. V tejto cene sú aj náklady na debnenie (drevené dosky alebo železobetón) a cena za demoláciu daného debnenia. Táto cena je ale len orientačná. Záleží od množstva použitého betónu, množstva drevených dosiek alebo od ceny železobetónovej konštrukcie a tak isto záleží aj od času, ktorý pracovníci na stavbe strávia, keďže betón netvrdne stále rýchlo a podľa predstáv. Na správne tvrdnutie betónu vplýva viacero faktorov ako sú napríklad teplota a vlhkosť. Je zrejmé, že betón vytvrdne rýchlejšie v lete, keď neprší a počasie je stále. V zime betón tvrdne pomalšie a je možné, že vám po nesprávnej inštalácii začne časom pukať. V zime sa na tvrdnutie betónu používajú rôzne ohrievače. Aj ich použitie vám cenu navýši. Určite si s odborníkom dohodnite stretnutie a poraďte sa s ním, kedy bude najlepšie betón do debnenia liať.

Na čo si dať pozor pred začatím realizácie debnenia?

Skôr, ako sa pustíte do realizácie samotnej základovej dosky, tak si overte či sa váš pozemok nenachádza v oblasti, kde je nestabilné podložie alebo vysoká hladina spodnej vody. Ak bude váš dom stáť na mieste, kde predtým nejaký dom stál, tak sa ubezpečte, že sa tam nenachádzala pivnica alebo studňa, ktorá by mohla narušiť stabilitu základovej dosky, je pukanie alebo prepadnutie sa.

Aké druhy debnenia poznáme?

Debnenie na jednorazové použitie
Toto debnenie je tradičné drevené debnenie, ktoré sa zhotovuje z drevených dosák a hranolov. Po obvode a v strede je vystužené hrubšími doskami. Po vytvrdnutí betónu sa toto debnenie demontuje.

Debnenie na viacnásobné použitie
Sem patria systémové debnenia a špeciálne debnenia. Systémové debnenia sú vyrábané priemyselne a pre debnenie tvoria podporný systém. Takéto debnenie sa skladá z dielcov, ktoré sa dajú navzájom prepájať a tým umožňujú širokú škálu rôznych variácií.

Malé debniace systémy
Tieto použijeme napríklad pri malých monolitických konštrukciách zhotovených z betónu, ktorý stále potrebuje debnenie, minimálne kým nezatvrdne a nebude váhu domu držať samostatne.

Systém strateného debnenia
Takéto debnenie tvoria tenké oceľobetónové dosky, ktoré počas betónovania plnia funkciu debnenia a po zatvrdnutí betónu sa stávajú trvalou súčasťou betónovej konštrukcie.

Debnenie pohľadového betónu
Pri tomto type debnenia vieme už vopred určiť vzhľad zatvrdnutého betónu. Vieme ním vytvoriť betón rôznej štruktúry, drsnosti alebo hladkosti vďaka špeciálnym úpravám.

Kde všade sa s debnením pri stavbe stretnem?

Základy
S debnením sa stretneme hneď po vykopaní jamy na základy, kedy je potrebné do vyhĺbeného povrchu umiestniť debnenie podľa vlastné výberu a zastabilizovať ho, aby bolo pevné, kým betón nevytvrdne. Do takéhoto debnenia je potrebné vložiť železnú výstuž tak, aby medzi okrajom debnenia a výstužou bola vzdialenosť približne 3,5 cm.

Debnenie vencov
Vďaka vencu je vaša stavba pevná a múry sa nerozchádzajú. Toto debnenie sa používa pri ukončení prvého podlažia domu. Debnenie sa robí buď samostatne alebo v spojení so stropnou konštrukciou. Takýto veniec je zo železobetónu, ktorý sa vylieva do pripraveného debnenia. To môže byť drevené, systémové alebo stratené.

Debnenie schodiska
Debnenie je pri výstavbe schodiska najdôležitejšou časťou a chce to ozaj roky skúsenosti. Pred samotným vytvorením debnenia si musíte vyrátať dĺžku schodu, výšku schodu a celého schodiska a jeho uhol. Pre domáceho majstra bez skúsenosti je to ozaj náročné. Preto odporúčame objednať si služby odborníka cez Wilio.

Rady a tipy

1. Cenové ponuky rýchlo a efektívne
Nestrácajte už drahocenný čas, zháňaním odborníka na debnenie po známych a pýtaním si ponúk od rôznych firiem. Zadajte svoj dopyt a čoskoro môžete dostávať ponuky od šikovných stavbárov priamo z vášho okolia.

2. Neprekročte svoj rozpočet
Ceny za vytvorenie debnenia môžu byť naozaj rôzne. S Wilio si však môžete jednoducho porovnať viaceré ponuky a vybrať si takú, ktorá najviac vyhovuje vášmu rozpočtu a potrebám.

3. Nájdite tých najlepších odborníkov
Objednajte si toho najlepšie hodnoteného profesionála na debnenie z okolia, získate tak kvalitnú prácu, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Bonusom pre vás bude rozumná cenu.

 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS