Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Samonosné schody

Hľadáte staviteľa na samonosné schody? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 305 profesionálov na Slovensku
90 031 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Samonosné schody

Potrebujete službu z oblasti samonosné schody? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na návrh a vizualizáciu schodov, zameranie, výrobu a montáž schodiska. Cena schodov s vlastnou nosnou konštrukciou sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: osvetlenie, morenie, či madlá, ktoré vám poskytne niektorý z našich špecialistov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 305 profesionálov na Slovensku
90 031 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Tomáš P.

Firma
Dubová
4,8
Záhrada a vonkajšie práce

Venujeme sa službám okolo zahradnych prác a vsetkeho príslušenstva, stavebcnictvo , montáže , a technicke služby

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7
Obklady, dlažby

Viac ako 25 ročné skúseností s rekonštrukciami a úpravou bytov a domov . Terasy, pergoly,sedenia,detské ihriská,domčeky na stromoch Kúpelne ,toalety, obklady a dlažby Podlahy,sdk,omietky,stierky,malovky Poradenstvo Kreatívny prístup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Karol V.

Firma
Malacky
4,7
Rekonštrukcia bytu

Ponúkam stavebné práce bytovych aj nebytových priestorov a kompletné prerábky bytov a domou.Venujem sa tomu viac ako 5 rokou na živnosť.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš C.

Firma
Holice
4,5
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Samonosné schody - O plávajúcich schodoch

Čo sú to plávajúce schody?

Plávajúce schody sú navrhnuté tak, aby vyzerali, akoby plávali vo vzduchu bez akejkoľvek štrukturálnej podpory. Líšia sa od tradičných schodísk tým, že je navrhnutý špeciálny montážny kus na podporu schodiska. Držiak sa potom buď pripevní na stenu, alebo sa skryje pod schody. Konečným produktom je elegantné moderné schodisko s veľkým otvoreným priestorom. Plávajúce schodisko je často synonymom otvoreného stúpacieho schodiska, pretože obidve vytvárajú ilúziu plávajúceho schodiska, ale nie všetky plávajúce schodiská majú otvorené stúpačky.

Mnoho plávajúcich schodísk je držaných oceľovým mono schodníkom, zatiaľ čo iné využívajú dvojité nosníky, bočné nosníky, kovové rámy alebo vrecká na stenu. Niektoré nosníky sú vyrobené zo skla - a niektoré dokonca podopierajú strop.

Plávajúce schody sa v dnešnom dizajnovom svete stávajú čoraz obľúbenejšou voľbou. Je bežné vidieť ich spárované s rôznymi typmi moderných možností zábradlia, ako napríklad: sklenené zábradlie, káblové zábradlie alebo tyčové zábradlie.

Plávajúce schodiská sú tiež mimoriadne univerzálne. Podľa typu schodiska môžu byť inštalované v interiéri alebo exteriéri. Aj malé priestory, ako napríklad štúdiové apartmány, môžu využívať plávajúce schody - ich otvorený koncept profilu predstavuje vynikajúci spôsob, ako zväčšiť malú miestnosť. Navyše ich možno prispôsobiť pre každý typ dizajnu, od firiem, cez domy, až po prestavby. 

Existuje mnoho rôznych typov schodov, vrátane:

Kovové schodiskové schodisko: Populárna minimalistická voľba pre moderného majiteľa domu.
Konzolové schodisko: Módna možnosť, ktorá využíva vrecká na stenu alebo skryté kovové rámy.
Točité schodisko: Kompaktná voľba pre malé priestory.
Zakrivené schodisko: Podobné ako točité schodisko, ale o niečo priestrannejšie.

Inštalácia plávajúcich schodov

Pokiaľ ide o projekty pre domácich majstrov, bude lepšie, keď si nainštalujete plávajúce schodisko s kovovým schodníkom. Je dobrý nápad, aby súčasťou procesu inštalácie boli najmenej štyria ľudia - nezabudnite, že samotný nosník bude vážiť okolo 136kg.

Ak inštalujete plávajúce schodisko bez schodnice, proces bude o niečo komplikovanejší. Buďte zvlášť opatrní, aby ste sa uistili, že vaše schodisko je v súlade s kódmi. Pri inštalácii bez spojovacej lišty sú plávajúce schody zvyčajne pripevnené alebo zafixované priamo do steny pomocou výstužného kovového rámu alebo prefabrikovaných kotviacich vreciek.

Ako merať 

Či už ide o meranie plávajúcich schodov pre prerábku alebo novú stavbu, meranie je vždy jedinečný proces. So správnymi nástrojmi si to ľahko urobíte sami! Neskôr v procese budete musieť získať konkrétnejšie konštrukčné merania, ale aby ste boli pripravení na inštaláciu plávajúceho schodiska, potrebujete iba pár počiatočných rozmerov.

Tu sú dva nástroje, ktoré budete potrebovať:

Štandardné zvinovacie metre. Uistite sa, že sa pozeráte na palcové označenia, nie na metrické značky.

Laserový merací nástroj. Toto zariadenie môže merať zozadu alebo spredu. Nezabudnite skontrolovať, či máte zariadenie nastavené na meranie v palcoch.

Prvé meranie je najdôležitejšie. Váš laserový merací nástroj použijete na meranie od jedného poschodia k druhému. Ďalej pomocou zadnej časti lasera zmerajte od hlavičky k susednej stene.

Opäť použite zadnú časť lasera na meranie priestorových obmedzení: napríklad výšky stropu a schodov. Aby ste dosiahli správne meranie stropu, uistite sa, že váš laser naráža na trám: jeden z malých podporných lúčov vo vašom strope. Na zistenie výšky hlavičky použite štandardný meter a nezabudnite zahrnúť aj výšku podkladu.

Podklad je zvyčajne vyrobený z preglejky. Je to konštrukčná vrstva, ktorá je položená cez vaše trámy ako základ pre vašu hotovú podlahu.

Záhlavie je rámovací diel na druhom poschodí, kde je zaistená horná stúpačka schodiska. Hľadajte kus dreva, ktorý prechádza cez otvor v stene.

Priestorové obmedzenie sa týka ktoréhokoľvek z obmedzení alebo prekážok okolo vášho schodiska. Príklady zahŕňajú strop, ďalšiu stenu, dvere, okná a akékoľvek otvory v podlahe pod schodmi - napríklad podestu alebo iné schodisko vedúce dole.

Priebeh schodov vyjadruje, ako ďaleko vaše schody vychádzajú do miestnosti. Toto meranie sa začne v záhlaví.

Nosník sa obvykle vyrába z dreva alebo ocele. Tieto podporné nosníky uvidíte v hrubej verzii stropu alebo podlahy.

Prepnite späť na svoj laser a zmerajte podlahový otvor pod schodmi - a uistite sa, že meriate od záhlavia k ďalšiemu trámu podlahy, nielen zachytenie dĺžky otvoru v podklade. Nakoniec použite zadnú časť lasera na zmeranie dĺžky a šírky otvoru.

Podlahovým otvorom sa rozumie otvor v podlahe pod schodiskom.

Sú plávajúce schody bezpečné?

Áno, plávajúce schody sú rovnako bezpečné, ak nie bezpečnejšie ako tradičné schodisko. Musia dodržiavať určité požiadavky na kód (informácie o požiadavkách vášho štátu získate od miestneho úradníka pre kód) - ale pokiaľ budete inštalovať podľa kódu, bude vaše plávajúce schodisko bezpečné.

Niektorí ľudia sa obávajú, že by nemali inštalovať plávajúce schody, ak majú deti. Existuje však niekoľko spôsobov, ako dosiahnuť, aby bolo plávajúce schodisko bezpečnejšie pre deti. Ak máte malé deti, zvážte jednu z nasledujúcich možností:

Vyberte širší dezén
Vyberte si inštaláciu skleneného zábradlia
Uistite, aby vaše schodisko zodpovedalo kódu

Ako fungujú plávajúce schody?

Poznáme aj variáciu plávajúceho schodiska, ktoré neobsahuje žiadne stúpačky. Toto schodisko je vybavené akýmsi schodníkom alebo trámom, ktorý ho podopiera. Konzolové, mono schodnice a točité schodiská sa najčastejšie klasifikujú ako otvorené stúpacie schody. Tieto systémy sú známe svojim prepracovaným dizajnom a zvyčajne sa vyznačujú špeciálnymi schodišťovými stupňami s otvoreným stúpacím mostíkom, ktoré sa spárujú s priečnikovým nosníkom alebo nosným systémom.

Konzolové schody

Konzolové schody fungujú výborne, pretože k stene je pripevnený iba jeden koniec každého schodiska. Druhý koniec buď voľne pláva, alebo je pripevnený k sklenenej lište alebo stĺpikom, aby držal zábradlie. Konzolové schodiskové stupne je možné pripevniť k stene rôznymi spôsobmi - pomocou kovového rámu, vreciek v stene alebo dokonca, v zriedkavých prípadoch, pomocou jedného spojovacieho prvku, ktorý je pripevnený k stene.

Kovové nadväzce

Fungujú tak, že poskytujú chrbticu celej konfigurácii plávajúceho schodiska. Tradičné schodiská zvyčajne používajú dva drevené nosníky, jedno na každej strane schodiska. Plávajúce schodiská naproti tomu využívajú kovové schodolejové schodisko, ktoré schodisko podporuje zospodu. Podľa vzoru môže plávajúce schodisko využívať dvojité alebo jednoduché schodolezy.

Vodopádové schody

Vodopádové schody fungujú tak, že koberec je spustený úplne dole po schodisku. Líši sa od hollywoodskej metódy, pretože koberec nie je obtočený okolo hrany každého dezénu. Namiesto toho je to jednoducho pripevnené na svoje miesto. Táto metóda funguje dobre pre schodiská, ktoré vyžadujú hrubší koberec, ktorý by sa ťažko zastrčil okolo hrany nášľapnej plochy.

Kovové schodisko

Funguje tak, že sa na jeden oceľový mono schodník pripevnia hrubé schody. Krokvy sú priskrutkované k mono výpletu a je možné ich doplniť rôznymi systémami zábradlí - od kábla, cez tyč, až po sklo. Prefabrikované priame schodisko je čoraz populárnejšou konfiguráciou v moderných minimalistických domoch. 

Pod nášľapmi a zábradlím je umiestnené plávajúce schodisko. Šnúrka je pripevnená k podlahe a doske so záhlavím. Pôsobí ako chrbtová kosť celého schodiskového systému. Každý kovový stĺpik je doplnený špeciálnymi držiakmi behúňa, ktoré sú pripevnené k stĺpiku na podporu schodiska. Schody z dreveného schodiska sa potom priskrutkujú na schodnicu.

Schodisko (buď mono schodisko, alebo dvojité schodisko) je skonštruované tak, aby unieslo váhu celého systému plávajúcich schodísk. S hmotnosťou 136kg z čistého kovu drží schodnica krokvy a zábradlie, čo vyvoláva ilúziu, že schodisko jednoducho spočíva vo vzduchu.

Testovanie kovových strún

Stavebné predpisy požadujú, aby každý schodík pripevnený k výstuhe schodov musel uniesť najmenej 136kg koncentrovanej hmotnosti. Treba viac ako 1360kg, aby sa výrazne poškodilo naše schodisko - čo ukazuje, že majú až 10-násobok požadovanej hmotnosti, aby vyhovovali predpisom.