Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Skleníky

Hľadáte sklenára na skleníky? V tejto kategórii máme 16982 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

40272 profesionálov na Slovensku

72208 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Skleníky

Potrebujete službu z oblasti skleníky? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výrobu a montáž hliníkových a sklenených skleníkov a fóliovníkov. Cena fóliovníkov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: lamelové nástenné okno, regál a ventilačné okno, ktoré vám poskytne niektorý z našich 16982 špecialistov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

40272 profesionálov na Slovensku

72208 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Skleníkové zostavy vs. zostavte si svoj vlastný skleník

Snívate o predĺžení vegetačného obdobia a vybudovaní vlastného celoročného skleníka? Je to jednoduchšie, cenovo dostupnejšie a poskytne vám a vašej rodine viac jedla, ako by ste si mysleli. Skôr ako začnete, pri stavbe vlastného skleníka je treba brať do úvahy veľa faktorov.
Chcete si kúpiť niektorú zo skleníkových zostáv, alebo si radšej chcete postaviť vlastný skleník? Tu je niekoľko plusov a mínusov oboch možností.

Náklady na skleník

Mnoho ľudí si bude myslieť, že si môžu postaviť vlastný skleník za nižšie náklady ako pri kúpe súpravy. Nie je to tak nevyhnutne. Ak kupujete súpravu štandardnej veľkosti bez akýchkoľvek úprav, môže sa vám stať, že ju nájdete za nižšiu cenu, ako by vás stála montáž všetkých potrebných materiálov.
Pri prispôsobení súpravy by náklady boli pravdepodobne vyššie ako pri stavbe vlastného skleníka. Ďalším dôvodom, prečo si môžete vytvoriť svoj vlastný skleník za nižšie náklady, je skutočnosť, že môžete používať recyklované materiály. To výrazne pomôže s nákladmi. Rada: Ak používate recyklované okná, uistite sa, že sú z bezpečnostných dôvodov temperované a vo väčšine oblastí vyhovujú predpisom. Tvrdené sklo sa bude dať pokrčiť a nebude vás rezať, ak sa rozbije. Na identifikáciu tvrdeného skla sa pozrite v rohoch sklenenej tabule. 

Flexibilita dizajnu

Existuje veľa skleníkových súprav, ktoré neponúkajú žiadne zmeny ani prispôsobenie. Spravidla ide o skleníky, ktoré nájdete v krabici pripravenej na odoslanie. Skleníky, ktoré sú postavené pre vás, zvyčajne trvajú 4 týždne a viac. Pretože sa tieto súbory vytvárajú pre vás, je možné vykonať určité zmeny. Sklon strechy je taktiež možné meniť. Štandardné veľkosti je možné zmeniť na vlastné veľkosti a môžete zmeniť miesto, kde sú dvere umiestnené, atď. Ale aj keď sú niektoré z týchto zmien k dispozícii, nemusia vyhovovať vašim potrebám.

Napríklad väčšina polykarbonátových skleníkov môže klesnúť na nižší sklon strechy 2,5 na 12. Ale pre polykarbonátové dosky potrebujete iba strechu 1 na 12. To znamená, že na každej nohe kde ide strecha preč od vrcholu, musí klesnúť najmenej o palec. To môže byť dôležitejšie pri chudom a pripevnenom modeli ako pri samostatne stojacej skleníkovej súprave. Pred niekoľkými rokmi sme mali zákazníka, ktorý mal v podstate priestor v tvare trojuholníka. Postavil si vlastný skleník pomocou polykarbonátových dosiek a dreveného rámu, aby presne zapadli na dané miesto. To by bola veľmi nákladná možnosť pre skleníkovú súpravu. 

Pečiatkované inžinierstvo

V závislosti od miestnych predpisov môžete byť požiadaní, aby ste dostali stavebnú známku s pečiatkou. Toto je ťažké nájsť a je to nákladné pri stavbe vlastného skleníka. Aj keď niekedy s polykarbonátovým skleníkom môžete na účely povolenia použiť grafy zaťaženia vetrom a snehom. To bude úplne závisieť od vašich miestnych predpisov a povolenia úradu. Ak by sme išli touto cestou, určite by sme sa pred začatím projektu mali informovať u miestnej kancelárie. Výrobcovia skleníkov, ktorí pre vás stavajú skleník, vám zvyčajne môžu na tento účel dodať pečiatkované inžinierstvo (od inžiniera s licenciou vo vašom štáte). Je ťažšie zohnať pečiatku inžinierstva so skleníkmi, ktoré sú v krabici a pripravené na odoslanie. V skutočnosti je to takmer nemožné.

Materiály

Možno budete mať prístup k materiálom, ktoré chcete použiť, a potom opäť nebudete. Najlepšie možnosti rámov sú hliník, oceľ a drevo. Každý z nás môže vyraziť na drevársky dvor a nájsť drevo na rám. Ak však chcete použiť hliník alebo oceľ, budete ho vedieť nájsť? Možno budete môcť nájsť miestnu krytú terasu alebo spoločnosť na výrobu slnečných lúčov, ktorá vám predá hliníkové výlisky. Možno budete môcť použiť rúrku pre reťazový článok pre oceľový rám. Všetko sa to samozrejme bude líšiť podľa vašej polohy.

Skoro všetky krycie materiály sú k dispozícii online a ľahko sa doručujú. Nájdete aj skleníkový polyfilm a polykarbonát, výnimkou by bolo tvrdené sklo. Možno nájdete miestnu sklársku spoločnosť, ktorá vám to dodá. Väčšina sklárskych spoločností si to musí objednať, pretože nemajú vybavenie na temperovanie skla na mieste. Ako už bolo spomenuté, v záujme bezpečnosti a predpisov by ste mali používať tvrdené sklo.

Záruka

Všetky vyrobené skleníky majú určitý typ záruky - niektoré lepšie ako iné. Ak si sami vyrábate niektoré z materiálov, napríklad polykarbonát, bude mať vlastnú záruku, ale nebudete môcť v záruke zakryť skleník, ktorý ste si sami postavili. To môže byť pre vás dôležité, ale taktiež aj nemusí.

Čas

Čas môže znamenať čas potrebný na získanie materiálov alebo to môže byť čas potrebný na skutočnú výstavbu skleníka. Ak si staviate vlastný skleník, pravdepodobne vám to bude trvať dlhšie. Veľkým dôvodom je skutočnosť, že budete musieť rozrezať všetky materiály na požadovanú veľkosť. V skleníkových sadách je všetko vopred narezané na veľkosť už pre vás.

Ale ak hovoríte o čase, ktorý potrebujete na získanie svojich materiálov, je to iná vec. Ak kupujete skleník, ktorý je už zabalený v krabici a je pripravený na odoslanie, mali by ste ho získať pomerne rýchlo. Ak si kupujete skleníkovú zostavu, ktorá je vyrobená pre vás, jej získanie bude trvať zvyčajne 4 týždne alebo dlhšie.
Pri nákupe zasklievacích materiálov, ako je polyfilm alebo polykarbonát, môžete čakať dovtedy, kým sa dostanete na miesto, a to v závislosti od aktuálneho zaťaženia skladu v čase objednávky, a to od 1 do 3 týždňov.

Samostatne stojaci alebo pripojený

Samostatne stojaci skleník môže byť skvelou príležitosťou na vytvorenie úplne nového priestoru s niekoľkými obmedzeniami. 

Náklady spojené s výstavbou silne izolovanej severnej steny však môžu byť značné a preto nemá veľký zmysel stavať malý samostatne stojaci skleník; bývajú prebudované a neefektívne, pokiaľ nemajú primeranú veľkosť. Odporúčame minimálne rozmery 12 × 30 stôp. Bez pripojenej konštrukcie je tiež pravdepodobnejšie, že budete potrebovať záložné teplo, v závislosti od kroku klimatického pásma, ktorý chcete dosiahnuť.

Pripojené skleníky ponúkajú oázu priamo u vás doma, cez zimu ďalší životný priestor, spoločné kúrenie a znížené náklady na výstavbu z dôvodu existujúcej severnej steny. Môžu mať akúkoľvek veľkosť a nevyžadujú ďalšie cesty a infraštruktúru, ktoré by vyžadovala samostatná konštrukcia. Súčasne pripojený skleník takmer určite znemožní výhľad von a bez clonových dverí môže do vášho domova zaviesť hmyz. Bez posuvných sklenených dverí a správneho vetrania nesú určité riziko nežiaducej vlhkosti. Váš návrh bude tiež ohraničený predchádzajúcimi podmienkami domu, ktorý chcete vybaviť skleníkom.

Orientácia

Optimálna orientácia skleníka je zvyčajne priamo na juh alebo juhovýchod, pretože v chladnom podnebí je dôležité zachytávať skoré ranné slnko. Orientácia na východ môže tiež fungovať, najmä ak je tu zasklenie s južnou expozíciou. Vo väčšine situácií by ste sa nemali vyhýbať západnej orientácii alebo expozícii kvôli možnému prehriatiu.

Tieto odporúčania by sa mali chápať ako usmernenia, nie ako striktné pravidlá; je dôležité starostlivo preskúmať svoju situáciu. V regiónoch, kde je väčšinu zimy zamračené, je orientácia menej dôležitá, pretože oblačnosť rozptyľuje slnečné svetlo na celú oblohu. Taktiež sa vo vyšších zemepisných šírkach pohybuje letné slnko oveľa ďalej na sever.

Proporcie dĺžky a šírky

Skleník, ktorý je kratší ako široký, nemá také dlhé okno pre solárny zisk počas dňa. Slnko má počas dňa oveľa viac času na zahriatie priestoru s dlhou osou východ - západ. Je to obzvlášť dôležitá úvaha, ak staviate samostatne stojaci skleník.

Dobrým pravidlom je pomer veľkosti 3: 1.

Je ľahké prestavať skleníkové základy, pretože zadržiavajú iba zasklenie a občasné zaťaženie snehom, ale v závislosti od technických predpisov vo vašej oblasti a vášho prístupu k povoleniu môžu byť vaše možnosti obmedzené. Zodpovednosť môže byť tiež faktorom v školskom alebo obchodnom prostredí.

Ideálne je naplánovať svah 6/12, v ktorom sa bude zhodovať veľké snehové zaťaženie, v závislosti od podnebia regiónu. Pretože je skleník teplejší ako vonkajší vzduch, medzi polykarbonátovým zasklením a snehom sa často vytvára vrstva topenia snehu, čo pomáha streche odhodiť akýkoľvek sneh značnej hmotnosti. Sneh má tendenciu držať sa viac na dvakrát nafúknutom poly. 

So sklonom strechy súvisí voľný bok, priestor medzi najnižším bodom strechy a zemou. V oblastiach so silným snehom je dobré mať aspoň 3 alebo 4 stopy, aby sa sneh nehromadil späť na strechu skleníka alebo nebránil prieduchom.

Rámovacie a zasklievacie materiály

Dva najbežnejšie rámovacie materiály sú drevo a kov. Drevo je vynikajúce pre menšie skleníky a jeho výhodou je, že je lacnejším a známym materiálom, ktorý sa ľahšie spracováva, či už so špecializovaným náradím alebo bez neho. Záchranné a hrubo rezané rezivo je ľahko dostupné. Drevo vyžaduje väčšiu údržbu, aj keď v závislosti od druhu reziva môže pri správnom nátere a údržbe ľahko vydržať päťdesiat rokov v suchom podnebí.

Takmer všetky komerčné skleníky sú dnes vyrobené z pozinkovanej ocele, ktorá je často navrhnutá na spájanie do dlhých sérií. Skleníky sú najčastejšie vyrobené z ocele a priložené upevňovacie prvky a pokyny môžu montáž celkom uľahčiť. Pozinkovaná oceľ má oveľa dlhšiu životnosť ako drevo a nevyžaduje zafarbenie, utesnenie, ani veľkú údržbu. 

Sklo môže byť vhodné pre východné alebo južné steny, ale pre svoju značnú váhu by sa malo používať iba na zvislé zasklenie. Môžu nastať problémy s montážou z dôvodu rozťažnosti a kontrakcie a sklo v prípade rozbitia predstavuje oveľa väčší problém ako polykarbonát alebo plast. Je zvyčajne nákladnejšie a menej izolačné ako polykarbonát a bude mať tiež tendenciu zosilňovať priame slnečné svetlo, ktoré v niektorých prípadoch môže dokonca rastliny spáliť.

Izolácia sklenníka

Izolácia je nevyhnutná na severnej a západnej stene, nezabudnite izolovať všetky steny, na ktorých nemáte zasklenie. Penová izolácia alebo štruktúrne izolované panely fungujú dobre, ale musia byť utesnené a udržiavané v suchu - nie sú dobre prispôsobené na vlhkosť v skleníku. Tu je veľa priestoru na implementáciu vašej vlastnej preferovanej metódy. Balíky slamy sú populárnou prírodnou stavebnou metódou, ale pravdepodobne nie sú dobrým nápadom na použitie v skleníku kvôli možnému vzniku plesní v prostredí s vysokou vlhkosťou.

Postele a cesty

Ľudia často chcú inštalovať veľké cesty, aby sa do nich zmestili vozíky a fúriky, ale dobre si premyslite, ako budete svoj skleník používať.

Po počiatočnej výstavbe a príprave postele nie je potrebné veľa dovážať a vykladať veľké množstvo materiálu. Máme tendenciu budovať menšie cesty, aby sme maximalizovali rastúci priestor, a udržiavame veľkú oddychovú plochu blízko dverí, aby sme preniesli mulčovanie a materiály s pätnásť galónovými škôlkami.

Mikroklímy

Každý skleník vo svojom vnútri vytvára novú makroklímu, ale v jej rámci môže byť rozmanitá mikroklíma. Môže sa časom meniť pridaním tepelnej hmoty vodnými nádržami, väčším počtom biomasy rastlín alebo novou infraštruktúrou.

Aj keď bude skleníkové podnebie väčšinou homogénne, je dôležité identifikovať existujúce mikroklímy, ktoré pomôžu pri vytváraní prosperujúcich rastlinných spoločenstiev.

Napríklad studené vzduchové drezy, takže ak má váš skleník dve úrovne alebo svahy, najnižšou cestou bude studený drez a vonkajšie okraje priestoru budú v zime chladnejšie. Inštaláciou cirkulačných ventilátorov môžete pomôcť tento problém zmierniť. Juhozápadný roh bude zvyčajne najslnečnejším a najteplejším kvadrantom skleníka, pretože je najviac vystavený slnku. Severovýchod bude chladnejší a je dobrým miestom pre množiteľský stôl alebo umývaciu stanicu. Uvedomte si, ako rast rastlín časom vytvorí tienisté zóny a naplánujte si svoje najvyššie trvalky na severozápade, ktoré sú často najvyšším bodom skleníka.

Na záver

Obe varianty majú svoje plusy aj mínusy. Musíte si len stanoviť priority a zistiť, ktorá otázka je pre vás a váš projekt najdôležitejšia. Možno ste na konci leta alebo skorej jesene a musíte si rýchlo vybaviť skleník. Alebo môže byť vaším hlavným problémom rozpočet. Nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob, neodkladajte to. Váš skleník vám poskytne roky radosti.