Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Slamené strechy

Hľadáte strechára na slamené strechy? V tejto kategórii máme 18 510 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 597 profesionálov na Slovensku

71 451 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Slamené strechy

Potrebujete službu z oblasti slamené strechy? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameriavanie, výrobu a montáž slamenej strechy. Cena striech zo slamy sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na drôty a upevnenie, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18 510 odborníkov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 597 profesionálov na Slovensku

71 451 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Údržba a opravy slamenej strechy

Slamené strechy, ktoré sa datujú do doby bronzovej, sú podstatnou súčasťou takmer každej vidieckej krajiny. Tieto strechy existujú už celé storočia, ale nie vždy boli zbožňované.

Mnoho ľudí malo so slamenými strechami malo v priebehu rokov skutočný vzťah lásky a nenávisti. Slamené strechy boli popisované ako marmiti sveta nehnuteľností a v 80. a 90. rokoch sa stávali čoraz populárnejšími.

Potenciálni kupci dlho odmietali pri hľadaní nového domu brať do úvahy slamenú strechu. Aj keby bol dom v každom ohľade dokonalý, mnohí by videli slamenú strechu ako väčšie riziko požiaru s nákladnými účtami za údržbu a opravy.

Doba sa však posunula ďalej a veci, ktoré ľudia predtým spájali s vlastnosťami slamenej strechy, sa stali menším problémom.
Navyše so zvýšeným povedomím o trvalej udržateľnosti a znižovaním nákladov na energiu sa slamené strechy vracajú ako ekologický stavebný materiál. Vo výsledku vidíme viac nových vidieckych domov postavených so slamenými strechami.

Ak budete mať zavedené správne neštandardné poistenie domácnosti, môžete mať tiež pokoj na duši, že ak budete musieť z dôvodu poškodenia opraviť alebo vymeniť slamenú strechu, náklady by boli pokryté.

Kedy opraviť slamenú strechu?

Pokiaľ ide o slamené strechy, jedným z najväčších rozhodnutí, ktoré musíte urobiť je, či by sa strecha mala znova došiť alebo či by sa dala opraviť.
Ak strecha po určitú dobu presakovala alebo sa z nej vysýpala strešná krytina a pokrývač nedokázal tento problém vyriešiť, je pravdepodobne najlepšou voľbou jej nová podoba.

Keď však strecha vyzerá len trochu unavene (a pod pojmom „unavená“ máme na mysli, že slama vyzerá trochu tenko alebo nepravidelne, upevnenie sa začína prejavovať cez, alebo dôjde k náhlemu nárastu machu alebo rias), potom je oprava asi všetko, čo je potrebné.

Poškodenie slamenej strechy spôsobené vtákmi alebo búrkou sa dajú ľahko opraviť a nemusí to stáť príliš veľa - pokiaľ budete konať rýchlo.

Ako udržiavať slamenú strechu

Správna údržba strechy pomôže predĺžiť životnosť vašej strechy.

Ak vlastníte dom so slamenou strechou, je dobré ho raz ročne vyčistiť. Odstránenie lístia, ihličia, machu a rias znamená, že strecha je odolnejšia a schopná rýchlejšie vyschnúť (zabráni sa tak množeniu plesní, ktoré môžu začať rozkladať).

Tu je niekoľko dôležitých bodov, ktoré si musíte pamätať pri údržbárskych prácach na slamenej streche.

1 Strechu vyčistite ručne
Čistenie slamenej strechy sa musí robiť ručne.Na odstránenie lístia a machu je možné použiť rôzne druhy hrable a pri profesionálnej práci nespôsobí žiadne poškodenie strechy. Na rozdiel od názoru, hrabanie nerozšíri spóry húb v slamenej streche. Tieto výtrusy sú prítomné vo všetkých slamených strechách, problémy sa začnú, iba ak tieto výtrusy nájdu správne (alias vlhké) podmienky na život.

2 Udržujte stromy a kríky pod kontrolou
Čím je strecha suchšia, tým dlhšie vydrží, takže všetky stromy alebo kríky rastúce v blízkosti domu je potrebné držať na krátko. Ak má vaša strecha príliš veľa tieňa, tak slamená strecha nemôže na slnku a vetre tak rýchlo vyschnúť. A ak je príliš veľa previsu, strecha bude neustále kvapkať a zostane vlhká. Tieto vlhké podmienky sú ideálne podmienky pre rast húb.

3 Ovládajte rast rias
Vrstva rias cez vašu slamenú strechu zabráni „prirodzenému vysychaniu“ slnkom a vetrom a zníži životnosť vašej strechy. Strechy je možné postriekať algicídom, aby sa zničili všetky riasy alebo machy. Táto metóda je síce nákladná ale efektívna, pretože môže znamenať, že strecha vydrží ďalších 10 až 15 rokov. Má tiež ďalšiu výhodu v tom, že strecha vyzerá vizuálne príťažlivejšie.

4 Zabráňte zbytočnému poškodeniu
Zaistite, aby vám iné remeslá zbytočne nepoškodili strechu rebríkmi alebo chôdzou po doske. Akékoľvek rozdeľovače môžu urýchliť opotrebovanie doštičky a poškodenie hrebeňa môže byť zvlášť škodlivé pre životnosť strechy.

Ako často je potrebné vymeniť slamenú strechu?

Ak bola slama na strecha odborne uložená, mala by vydržať od 40 do 50 rokov (teda rovnako ako každá iná strecha). Hrebeň strechy však bude treba vymieňať zhruba každých osem až desať rokov.

Faktom je, že niektoré slamené strechy starnú lepšie ako iné. Môže to byť z niekoľkých dôvodov, napríklad:

· Zručnosti pôvodného pokladača slamenej strechy
· Kvalita použitých materiálov
· Sklon strechy (ochabnutá strecha sa rýchlejšie opotrebuje)
· Vzhľad strechy (ak budete väčšinu dňa v tieni, bude vlhká)

Svoju strechu a všetky jej zmeny pozorne sledujte - najmä pred a po zimných mesiacoch. Ak je vaším objektom pamiatkovo chránená budova, predtým, ako začnete s prehliadkou, sa musíte poradiť s ochranárom. 

Koľko stojí oprava slamenej strechy?

Rovnako ako u každej strechy, veľkosť a zložitosť strechy určuje, koľko budú opravy stáť. Napríklad náklady na výmenu hrebeňa sú okolo 25% nákladov na výmenu všetkej slamy.

Hrebeň umožňuje doškovníkom predviesť svoju kreatívnu stránku a dobre navrhnutý hrebeň môže výrazne zvýšiť príťažlivosť chaty, takže sa oplatí investovať.
Ďalšou dobrou investíciou je použitie retardéra horenia na vašej streche, aby sa spomalil šírenie ohňa. Mnohé poisťovne stanovujú aplikáciu strešných retardérov na novú strechu. Predtým, ako sa rozhodnete pre neštandardnú poistku domácnosti, uistite sa, že vami vybraná ochrana prd šírením požiaru je v súlade s poistnou zmluvou.

Ak chcete na strechu pridať sieťovinu, aby ste minimalizovali škody spôsobené vtákmi alebo inými divými zvieratami, vzniknú vám ďalšie náklady. Majte však na pamäti, že pokiaľ nie je príliš veľa tvorov, ktoré by si z vašej strechy spravili svoj domov, škody nebudú značné.

Poslednou otázkou, ktorú je potrebné zvážiť, je lešenie. To môže byť drahé a zvyšuje sa to účet za opravu. Nezabudnite to zohľadniť už od začiatku.

Ako dlho trvá vystavenie slamenej strechy a koľko stojí?

Ako budú archeológovia vedieť, doškové práce siahajú minimálne do doby bronzovej. Vďaka tomu je došková zručnosť, ktorá bola zdokonalená a odovzdaná generáciám po 10 000 rokov v Afrike, Európe, Ázii a mimo nej. Je to stavebná technika, ktorú len relatívne nedávno nahradili bridlice a dlaždice. Odhaduje sa, že vo Veľkej Británii stále existuje viac ako 20 000 slamených domov a firiem.

Ako dlho vydržia slamené strechy?

Životnosť slamenej strechy závisí vo veľkej miere od toho, ako dobre bola postavená, aká je strmá, ako často sa udržuje a aký materiál sa na jej konštrukciu používa. Faktorom je aj prevládajúce počasie (čím je suchšie, tým lepšie) a slamené strechy pod stromami sa môžu rýchlejšie zhoršovať a chradnúť, pretože z nich odtekajúce cukry môžu pomôcť množiť baktérie.

Všeobecne však možno povedať, že životnosť strechy z cukrovej trstinyje asi 30 rokov, česanej pšenice asi 30 rokov a slamy asi 20 rokov. Je však známe, že slamené strechy s pravidelnou údržbou vydržia až 60 rokov!

Koľko stojí inštalácia došky?

Ako každý stavebný projekt, aj slamené strechy majú dve náklady: materiál a prácu. Oba sú ovplyvnené veľkosťou a zložitosťou projektu. Takže malá chata s jednoduchou šikmou strechou bude stáť podstatne menej ako veľký rodinný dom s mnohými komínovými otvormi, strešnými oknami a nepravidelnými prvkami. Výmena existujúcej slamenej strechy bude stáť menej ako inštalácia úplne novej namiesto škridlovej alebo plechovej strechy.

Doškovacie práce sa zvyčajne účtujú od metra štvorcového, ktorý má rozlohu 10 stôp x 10 stôp alebo 3 m x 3 m 9 m. Ceny sa líšia, ale priemerná cena by bola asi 700 eur za meter štvorcový. Malá chata (napríklad 25 stôp × 25 stôp) so strechou 45 ° by mala strešnú plochu 900 ft². Inštalácia by stála asi 6 500 eur.Veľký rodinný dom s niekoľkými strešnými oknami a dvoma komínovými otvormi by sa pravdepodobne pohyboval v rozmedzí od 25 000 do 35 000 eur. Je samozrejmé, že sa jedná o hrubé odhady, a že staviteľ slamenej strechy by vám bol schopný poskytnúť presnú cenovú ponuku na základe jeho meraní a skúseností s podobnými prácami.

Aké sú náklady na údržbu?

Rovnako ako vaše auto alebo kotol, aj pravidelná údržba je kľúčom k dosiahnutiu dobrého pomeru ceny a životnosti vašej slamenej strechy. Každoročná návšteva odborníka je vždy dobrý nápad; mali by byť schopní skontrolovať vašu strechu a vykonať akékoľvek malé opravy, ktoré je potrebné vykonať. Pravdepodobne to bude menej ako 1 000 eur ročne. Môžete mať tiež mierne vyššie poistné za poistenie domácnosti z dôvodu rizika požiaru.

Z čoho sa vyrába doška?

Na výrobu doškovej strechy sa používajú tri hlavné materiály: vodný rákos, česaná pšeničná trstina a dlhá slama. Každý z nich má svoje kvality a dostupnosť a ich typy sú regionálne odlišné. Dlhá slama je dnes menej rozšírená, pretože poľnohospodári majú tendenciu pestovať kratšie odrody pšenice, pretože jej rast je rýchlejší a ľahšie sa zbiera. Strešná krytina bola predtým vedľajším produktom poľnohospodárstva, ale teraz sa pestuje špeciálne. Väčšina trstiny používanej v britských doškových strešných krytinách je dnes dovážaná, zvyčajne z Maďarska.

Originálna slamená strecha je pripevnená priamo k strešným trámom. Zväzky tŕstia sú pripevnené k trámom šikmým smerom dole asi o 20 °, potom sú naukladané na seba tak, aby konečný uhol okraja strechy bol medzi 45 ° a 50 °. Čím strmší bude vonkajší uhol, tým lepšie bude strecha nechať odtekať vodu, čo predĺži životnosť doštičky. Čím je však uhol strmší, tým vyššia musí byť strecha, a to znamená viac doplatku - takže uhol je kompromisom medzi odtokom vody a nákladmi.

Ak je slamená strecha dobre vyrobená, voda prenikne iba do asi 50 mm, čo je asi 20% celej hĺbky. Pretože suchá slama bude mať dlhšiu životnosť, je možné vrchnú vrstvu vymeniť každých zhruba desať rokov, ale spodné vrstvy nechať na mieste. To môže z dlhodobého hľadiska ušetriť veľa práce.

Aké sú jeho výhody?

Doškové strechy majú oproti bridlici a škridle niekoľko výhod:

Strecha je prirodzene priedušná, čo zabraňuje hnitiu
Pretože vo zväzkoch a v dutých tŕstiach sa nachádza veľa zachyteného vzduchu, majú vynikajúce izolačné vlastnosti, takže zvyčajne nie je potrebné izolovať podkrovie.
Doškové strechy sú v lete vďaka nízkej tepelnej vodivosti tiež chladné
Sú vyrobené z prírodných materiálov, takže nie je potrebné ich ťažiť zo zeme, takže sú ekologickejšie
Sú krásne a nápadné a dodávajú charakter každému majetku
Pretože nie sú potrebné žiadne odkvapové žľaby a odtokové rúry, je to úspora nákladov
Môžu zvýšiť hodnotu domu
Slama je ľahšia ako škridla, takže strešné trámy môžu byť menšie

Má to nejaké nevýhody?
Doškové strechy majú tiež aké také nevýhody, aj keď niektorým sa dá zabrániť.

Môžu predstavovať riziko požiaru, aj keď sú vďaka protipožiarnym opatreniam veľmi bezpečné.
Z dôvodu vnímaného rizika požiaru môže byť poistné vyššie.
Vtáky môžu pri hľadaní hmyzu vytiahnuť slamky - to bude po chvíli vyžadovať pozornosť.
Ak je uhol príliš mierny, nebude dážď a sneh účinne odpadávať, čo môže urýchliť hnilobu a v prípade snehu preťažiť konštrukciu.
Doškové strechy je potrebné upratovať každých pár rokov, pričom poškodené, prehnité alebo vypadnuté časti musia nahradiť nové rákosie.

Vlastnosti samotnej slamenej strechy sú neuveriteľné. Strecha je pekná a na dnešné pomery dosť neobvyklá. Vďaka kombinácii ich ekologických vlastností sú takéto strechy veľmi príťažlivé pre tých, ktorí majú radi budovy s väčším charakterom a osobnosťou. Keď je už všetko povedané a hotové, tak verte, že ak s ňou budete zachádzať s rešpektom a starostlivosťou, nie je dôvod, aby ste si so svojou slamenou strechou nemohli užiť ďalšie desaťročia.