Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Statika stavebných konštrukcií

Hľadáte statika? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 148 profesionálov na Slovensku
88 899 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Statika stavebných konštrukcií

Potrebujete službu z oblasti statik? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na statický posudok a výpočet a pokrytie seizmickej odozvy. Cena projektovej dokumentácie pre posúdenie statiky budov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: obhliadka objektu a autorský dozor, ktoré vám poskytne niektorý z našich statikov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 148 profesionálov na Slovensku
88 899 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
banner
ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Radko C.

Živnostník
Nitra
5,0
Obklady, dlažby

20 ročná prax. Monoliticke stavby, hrubé stavby rodinných domov, strechy,zateplovanie, podbytie,omietky,obklady dlažby, nakomplet kúpeľne aj zo sanitou, sadrokartóny, zámkové dlažby a mnoho iného.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Gerhard L.

Firma
Bratislava
4,9
Interiérový dizajn

Projekty rodinných domov | inžinierska a manažérska činnosť | Rakúsko & Slovensko Architektonické štúdie ✓ Projekt na stavebné povolenie ✓ Realizačné projekty a detaily ✓ Vizualizácie interiérov a exteriérov ✓ Zabezpečenie projekt. dokument. profesii ✓ Komunikácia s príslušnými úradmi ✓

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8
Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8
Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7
Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Často kladené otázky: Statik 

Prečo hľadať statika na Wilio?

Pri výstavbe rodinného domu, prístrešku alebo obnove starších objektov a historických budov budete potrebovať služby statika. Aby sa nám stavba nerozpadla, neohrozila svojich majiteľov alebo návštevníkov, musí byť odborne preskúmaná. Získate statický posudok (pre už existujúce stavby) alebo projekt statiky (pre budúce realizácie). Či sa jedná o priemyselnú halu, sklad alebo o prístrešok pre autá či novostavbu, pre skompletizovanie dokumentácie na získanie stavebného povolenia je posudok statika nevyhnutný. Nájdite odborníkov vo svojom okolí už dnes a zadajte dopyt na stránke Wilio. Zakrátko dostanete cenové ponuky na vypracovanie posudku od viacerých statikov. Vyberte si toho, ktorý vám bude vyhovovať najviac a majte istotu, že vaše auto nebude zničené nestabilnou konštrukciou prístrešku alebo garáže.

Aké práce realizuje statik?

Odborník na statiku vám vie ponúknuť celý rad úkonov. Projektová dokumentácia, odborné posudky a odhady, vyhotovenie znaleckého posudku, diagnostika nosných konštrukcií, posudky požiarnej odolnosti. Toto sú najbežnejšie úkony, ktoré vám statik zabezpečí a vy tak môžete pokojne realizovať svoju stavbu alebo rekonštrukciu. 

Prečo hľadať statika na Wilio?

Najmä pri rekonštrukciách starších objektov a historických budov je posúdenie statikom úplne prvou vecou, ktorú realizujeme pred akýmikoľvek prácami. Už na začiatku sa môžeme dozvedieť, či má zamýšľaná obnova vôbec zmysel a tiež nám pomôže pri kalkulácii nákladov na rekonštrukciu. Pri novostavbách je potrebné pre získanie stavebného povolenia k projektovej dokumentácii priložiť aj vyjadrenie statika. Ak vás čaká rekonštrukcia alebo výstavba nového objektu, veľkého či menšieho, nájdite si na stránke Wilio statikov a získajte cenové ponuky zo svojho okolia. Z  ponúk si na základe referencií vyberiete tú, ktorá bude pre vás najvýhodnejšia.

Ako dlho trvá práca statika?

Práca statika zvyčajne trvá jeden deň až niekoľko týždňov – záleží od náročnosti posudzovanej stavby alebo projektu. V zásade platí, že posudzovanie projektov budúcich stavieb je o málo menej časovo náročné. Statický posudok k výstavbe nového rodinného domu získate v horizonte niekoľkých dní, posúdenie statiky priemyselnej haly si bude vyžadovať mnoho výpočtov, konzultácií a aj simulácií. Tu sa vypracovanie kvalitného posudku statiky natiahne na niekoľko týždňov až mesiacov.  Najmä pri veľkých projektoch sa neoplatí tlačiť na rýchle dodanie posudku a výpočtov. S kvalitným statickým posudkom získavate aj pocit istoty, že vaša práca nikoho neohrozí a zároveň chránite aj svoje investície.

Ako nájdem kvalitného statika?

Najlepší spôsob, ako nájsť kvalitného statika, je zadať dopyt na Wilio. Váš dopyt sa dostane k firmám, ktoré s nami dlhodobo spolupracujú. Zadáte svoje požiadavky, určíte miesto výkonu a typ stavby. Následne sa vám ozvú firmy z vášho okolia s cenovými ponukami a vy si vyberiete tú, ktorá najviac vyhovuje vašim požiadavkám a rozpočtu. Pred konečným rozhodnutím si prezrite hodnotenia, ktoré nájdete na stránke Wilio.

Koľko stojí práca statika?

Cena bude závisieť najmä od zložitosti a veľkosti projektu alebo objektu. Najlacnejšie sú konzultácie so statikom, ktorými viete vyriešiť drobné konštrukčné problémy alebo prípravu budúcich, komplexnejších úkonov. Za jednorazové konzultácie alebo obhliadky zaplatíte od 50 – 100 €.  Projekt statiky pre územné rozhodnutie, ako súčasť stavebného povolenia, stojí od 100 – 150 € -  pri jednopodlažnom dome. Obrovské plochy s množstvom konštrukčných a nosných  prvkov sa rátajú na tisíce eur. Vzhľadom k celkovej sume za celú stavu, nemožno povedať, že projektovanie statiky nie je drahá záležitosť – zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí 0,2 - 0,5 % z celkového rozpočtu.

Z čoho pozostáva typický statický posudok?

Každý statický posudok musí obsahovať názov projektu a  identifikačné údaje stavby. Nasleduje zoznam noriem, smerníc a predpisov, ktorými sa statik pri zhotovení posudku riadil. Statik potom vypočítava a charakterizuje všetky možné zaťaženia, ktoré pôsobia na konštrukciu spolu s návrhom materiálov a ich kvalitou, ktoré je nutné použiť. Posudok musí obsahovať geologické a hydrogeologické pomery staveniska a tiež, zvyčajne na konci, sa nachádza výpočtová a grafická časť. Posudok končí záverom a zhodnotením stavebného objektu.  

Typické práce

Projektová dokumentácia, autorský dozor, konzultácie, znalecký posudok, 

Postup práce

Ak máme vybratého vhodného odborníka na statiku, ako prvé sa vždy realizuje úvodná konzultácia. V rámci nej sa odborník zoznámi s vašimi požiadavkami, predstavami a po dohodnutí podmienok si od vás prevezme všetky potrebné doklady.

Statik môže navštíviť miesto stavby alebo rekonštrukcie. V prípade veľmi starých, zničených alebo historických budov sa vykonajú aj statické skúšky a za pomoci meracích prístrojov sa zisťuje ozajstný stav objektu.

V nasledujúcom kroku vás statik oboznámi s priebežným návrhom, vypočuje si vaše pripomienky a dokonca vám môže predstaviť 3D model alebo simuláciu. Po odsúhlasení zo strany investora sa statik pustí do vyhotovenia finálnej podoby statického posudku alebo návrhu.

Ak sa statik vyjadruje k novostavbe, proces práce je značne urýchlený a budúca stavba sa posudzuje na základe podkladov a výpočtov, ktoré sa nachádzajú v projekte. Výsledkom je projekt statiky, ktorý je spoločne s inými dokladmi nutnou súčasťou pre získanie stavebného povolenia. 

Rady a tipy:

1.    Hľadajte skúseného statika
Počas vyhľadávania vhodného statika sa zamerajte na získanie odborníka so skúsenosťami. Tie sú pridanou hodnotou, ktorá vám zabezpečí, že stavba bude kvalitná a bezpečná. Skúsený statik vám poradí malé, ale aj väčšie zmeny, ktoré váš projekt posunú vpred.

2.    Najdrahší neznamená najlepší
Získajte ponuky od viacerých statikov a porovnajte si, čo za svoje peniaze dostanete. Najdrahšia ponuka za vyhotovenie statického posudku nemusí automaticky znamenať aj najvyššiu kvalitu. Oslovte statikov a získajte referencie od bývalých klientov alebo aj od konkurencie – neriaďte sa za každú cenu len sumou za projekt.

3.    Dôverujte odborníkom
Pri rôznych rekonštrukčných prácach určite nepodceňujte názory  odborníkov. Nevynechávajte ich z procesu a určite sa riaďte výsledkami ich práce – posudkami. Práca statika sa riadi množstvom noriem, predpisov a zákonných ustanovení nielen štátnej, ale aj európskej úrovne. 

4.    Pozor na drobné úpravy
Aj menšie úpravy na priečkach v rodinných domoch alebo panelových domoch je potrebné dopredu konzultovať so statikom. Váš zásah môže vážne narušiť celkovú statiku príbytku a čo je horšie, zasiahne nielen vás ale aj vašich susedov. Aj zdanlivo nepodstatná zmena v rozložení síl sa môže prejaviť deštrukčne. Preto sa pred zásahmi do nosných konštrukcií obráťte na statika v dostatočnom predstihu, najlepšie vo fáze plánovania.

5.    Pri kúpe nehnuteľnosti
V prípade, že zvažujete kúpiť nehnuteľnosť a plánujete rekonštruovať, bez statika a jeho posúdenia sa určite nikam neponáhľajte. Nechajte si vyhotoviť statický posudok a zistite, čo presne spolu s nehnuteľnosťou kupujete. Ak ste si dali námahu a prácne skontrolovali inžinierske siete, stav strechy, rozvodov, tak bude múdre dotiahnuť analýzu dokonca a privolať si aj statika.

6.    Projektant aj statik 
Obidve profesie sú si veľmi podobné a jedná sa o profesionálov s tým istým vzdelaním, len odlišnou špecializáciou. Niektoré firmy alebo jednotlivci vám vedia vyhotoviť spolu s projektom novostavby alebo rekonštrukcie aj statický posudok – venujú sa obidvom činnostiam. Overte si dopredu, či vám jedna osoba nevie vypracovať celú dokumentáciu komplexne. Ušetríte čas a vždy je lepšie, keď na stavbe pracuje jeden odborník a pozná ju dokonale.

Otázky a odpovedeVšetko čo potrebujete vedieť o statike
Aký je rozdiel medzi architektom a statikom?

Statik sa zaoberá bezpečnosťou budov a iných stavieb, zatiaľ čo architekt sa zameriava predovšetkým na budovy a premýšľa, ako ich urobiť atraktívnymi a zároveň bezpečnými.

Aké zručnosti potrebujú stavební inžinieri?

Stavebný inžinier musí mať analytické a matematické myslenie, ako aj odborné zručnosti pri riešení problémov. Nevyhnutné sú aj skúsenosti s vedením, manažmentom a silná medziľudská komunikácia. Mnohé projekty vyžadujú silné pochopenie fyziky a trojrozmerné koncepčné zručnosti.

Kreslia statici plány?

Po obhliadke statika je ďalším krokom vytvorenie statického plánu alebo výkresu. Konštrukčný výkres vám poskytne predstavu o rozložení, rozmeroch a akýchkoľvek ďalších poznámkach k projektu. Navyše, váš statik zohľadní váš rozpočet pri výbere materiálov.

Aký je rozdiel medzi statikom a stavebným inžinierstvom?

Stavební inžinieri navrhujú a udržiavajú stavby ako verejné a súkromné budovy, vodné systémy, letiská a cesty. Stavební inžinieri analyzujú, navrhujú, stavajú a udržiavajú konštrukcie a materiály, ktoré pôsobia proti zaťaženiu alebo ho posilňujú.

Ako dlho trvá práca statikom?

Vo všeobecnosti pri typickom menšom domácom rozširovaní alebo rekonštrukčných prácach bude stavebný inžinier vyžadovať jeden týždeň od návštevy miesta, aby vytvoril výpočty a základné výkresy. To sa samozrejme môže líšiť v závislosti od rozsahu projektu.

Koľko by mal stáť statik?

Koľko stojí stavebný inžinier? Poplatky pre stavebného inžiniera budú stáť od 300 do 500 EUR + DPH za jednoduchý projekt, akým je napríklad zbúranie vnútornej steny, až po približne 5 000 EUR za zložitejší rezidenčný projekt. Štrukturálna kontrola bude stáť v priemere okolo 250 EUR.

Je  dopyt po stavebnom inžinierovi?

V posledných rokoch sa  zvýšil dopyt po stavebných inžinieroch a zatiaľ čo väčšina firiem uprednostňuje skúsených vysokokvalitných kandidátov, kariérnych príležitostí je veľa.

Potrebujem na odstránenie steny statika?

Pred odstránením akejkoľvek steny je vždy najlepšie poradiť sa so staviteľom alebo statikom. Budú vám vedieť povedať, či stena je alebo nie je nosná, pričom unesie váhu niektorého z nasledujúcich prvkov: Strecha: V starších domoch sa strešná konštrukcia často spolieha na podporu z vnútornej steny.

Čo robia statici na dennej báze?

Na každodennej báze môže statik pomáhať hlavnému architektovi s počiatočným rozložením a návrhom stavby, vrátane plánov údržby alebo celkovej prestavby. Počítajú zaťaženie, ako sú sily vetra, snehu a zemetrasenia, aby určili, ktorý konštrukčný systém je najbezpečnejší.

Môžem byť inžinier aj architekt?

Človek sa môže stať architektom, ak už je inžinierom, ak má riadne technické vzdelanie.

Je potrebný statik?

Projekty, ktoré potrebujú statika

Najmite si statika na akúkoľvek novú stavbu, či už ide o stavbu celého domu alebo prístavbu, alebo dokonca pridanie verandy alebo balkóna. Ďalším istým znakom, že je potrebný stavebný inžinier, je akýkoľvek druh poklesu, praskania alebo naklonenia.

Potrebujem statika na oceľové nosníky?

Oceľové nosníky poskytujú podporu potrebnú pre novostavby, prístavby a odstraňovanie nosných stien. Nosníky majú rôzne názvy a štýly – preklady, I/H/T nosníky, kanálové nosníky a ďalšie! Budete potrebovať stavebného inžiniera, kvalifikovaného staviteľa a zabezpečiť schválenie stavebného poriadku.

Má pozemné staviteľstvo budúcnosť?

Niektoré zo zmien, ktoré nás ovplyvnia, zahŕňajú rýchly pokrok v technológii, ktorý by mohol nakoniec nahradiť niektoré z našich zručností na pracovisku; zvýšenie zložitosti stavebných predpisov a noriem; rastúca potreba a dopyt po ďalšom vzdelávaní; zmeny v globálnom prístupe k technológiám stavebného inžinierstva 

Prečo je stavebné inžinierstvo najlepšie?

Stavební inžinieri zachraňujú životy navrhovaním budov, ktoré odolajú zemetraseniam, vetru, snehu a rôznym iným záťažovým podmienkam. Predstavte si, koľko ďalších životov by sa dalo zachrániť (najmä v dôsledku zemetrasení), ak by sme dokázali lepšie dostať naše technológie do menej rozvinutých krajín.

Je stavebné inžinierstvo žiadané?

Stavební inžinieri využívajú svoje znalosti o napätí a tlakoch pri navrhovaní veľkých konštrukcií, ako sú budovy a mosty. Je to jedna z najstarších profesií a bude vždy žiadaná, pokiaľ budeme aj naďalej bývať v domoch a chodiť po mostoch.

Koľko stojí získanie správy stavebného inžiniera z Veľkej Británie?

Priemerné náklady stavebného inžiniera na inšpekciu a správy sú 350 až 650 EUR+ DPH. Tá sa bude líšiť v závislosti od veľkosti nehnuteľnosti, veku a stavu. Špecifická štrukturálna inšpekcia sa zaoberá jedným izolovaným problémom, zatiaľ čo všeobecná správa pokrýva celý majetok.

Aké sú 4 typy stavebných inžinierov?

Tieto typy stavebného inžinierstva  zahŕňajú:

  • Štrukturálne inžinierstvo
  • Enviromentálne inžinierstvo
  • Geotechnické inžinierstvo
  • Dopravné inžinierstvo
  • Inžinierstvo vodných zdrojov
  • Geodetické práce
  • Stavebné inžinierstvo
  • Mestské inžinierstvo
Aké kvalifikácie potrebujem, aby som bol stavebným inžinierom vo Veľkej Británii?

Aby ste sa stali stavebným inžinierom, budete vo všeobecnosti potrebovať inžiniersky alebo magisterský titul v inžinierstve. Mnohí zamestnávatelia však budú akceptovať ekvivalentnú kvalifikáciu, ak sa skombinujú s relevantnými pracovnými skúsenosťami.

Ako sa môžem stať stavebným inžinierom?

Aby sa človek mohol stať stavebným inžinierom, potrebuje bakalársky titul v odbore stavebné inžinierstvo. Po ukončení bakalárskeho štúdia je možné získať špecializáciu v odbore pozemné stavby. To pomôže študentom zlepšiť ich zručnosti a kariérne príležitosti.

Môžete byť architekt aj statik?

Áno. Za predpokladu, že titul je akreditovaný ABET aj NAAB, môžete získať obe licencie. Môj otec mal oboje z OSU (kde som aj ja chodil, ale nezískal titul AE). V podstate by ste s týmto titulom mohli absolvovať stáž a obe skúšky a získať dvojité licencie a stať sa licencovaným architektom a statikom.