Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Stavba a výroba schodov

Hľadáte staviteľa na stavbu a výrobu schodov? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 129 profesionálov na Slovensku
88 816 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Stavba a výroba schodov

Potrebujete službu z oblasti stavba a výroba schodov? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, výroba a montáž schodov. Cena zhotovenia a inštalácie schodiska sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: náklady na dopravu, montážne práce a pozáručný servis, ktoré vám poskytne niektorý z našich tesárov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 129 profesionálov na Slovensku
88 816 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
banner
ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Tomáš P.

Firma
Dubová
4,8
Záhrada a vonkajšie práce

Venujeme sa službám okolo zahradnych prác a vsetkeho príslušenstva, stavebcnictvo , montáže , a technicke služby

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7
Obklady, dlažby

Viac ako 25 ročné skúseností s rekonštrukciami a úpravou bytov a domov . Terasy, pergoly,sedenia,detské ihriská,domčeky na stromoch Kúpelne ,toalety, obklady a dlažby Podlahy,sdk,omietky,stierky,malovky Poradenstvo Kreatívny prístup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Karol V.

Firma
Malacky
4,7
Rekonštrukcia bytu

Ponúkam stavebné práce bytovych aj nebytových priestorov a kompletné prerábky bytov a domou.Venujem sa tomu viac ako 5 rokou na živnosť.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš C.

Firma
Holice
4,5
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť
Prečo hľadať majstra na stavbu schodiska na Wilio?

Vďaka širokej ponuke majstrov špecializujúcich sa na výrobu schodiska, si na Wilio môžete vybrať toho pravého odborníka práve pre vás. Či už je vašou prioritou nízka cena, rýchlosť výroby a dodania alebo použitie prémiových materiálov, s hľadaním toho ideálneho majstra môžete začať ihneď. 

Potrebujem zabezpečiť materiál na stavbu schodiska?

Nie. Štandardne si majster zabezpečí všetok potrebný materiál a náradie sám. V prípade stavby dreveného interiérového schodiska musia byť jednotlivé časti vyrobené stolárom. V prípade betónových, či kamenných schodov do exteriéru si taktiež zaobstará majster všetok materiál sám, či už ide o tvárnice, zámkovú dlažbu, či materiál na betónovanie. 

Aké sú typy schodísk podľa sklonu?

Sklon schodiska sa podľa schodiskových ramien delí do piatich základných skupín. Tie s najnižším sklonom od 10° do 20° sa nazývajú rampové. Strmšie schodiská sú postupne odstupňované. Ďalej sú to schodiská mierne, bežné, strmé či rebríkové, ktoré patria k tým najstrmším, čiže so sklonom 45° až 58° a s výškou stupňov 200 až 250 mm.

Stavba exteriérového schodiska (betón)

Príprava Terénu

Na samom začiatku je potrebné predpripraviť svah tak, aby bola hĺbka výkopu aspoň 15 cm a hrúbka schodiskového ramena minimálne 10 cm. Nasledujúcim krokom je vysypanie spevňujúceho posypu z lámaného kameňa, betónu alebo tehál. Na prvom schode sa vždy odporúča odkopať o 10 cm viac zeminy, aby tak bolo možné vybudovanie silnejšieho základu. 

Debnenie

Ako prvé je potrebné položenie pozdĺžnej dosky do vopred pripraveného svahu, minimálne však 10 cm kolmo na sklon ramena schodiska v najtenšom bode.

V prípade, že je doska príliš úzka, odporúča sa spojenie dvoch dosiek, ktoré budú pripevnené z vonkajšej strany schodiska. Následne by sa mala doska spevniť tak, že k nej priskrutkujeme kolíky aspoň na troch miestach – na začiatku, na konci a v strede. Rovnakým spôsobom sa osadí aj druhá postranná doska debnenia za dodržania rovnakej šírky schodu a sklonu ako v prípade prvej dosky. Nezabúdajte, že pre všetky tieto činnosti je vodováha nevyhnutná! 

V prípade, že boli vykonané všetky predchádzajúce kroky správne, nasleduje sťahovanie debnenia pomocou drôtov. Po stiahnutí debnenia nasleduje výsyp malej vrstvy kameniva a oceľovej výstuže. 

Zvislé debniace dosky musia byť presne tak vysoké, ako vysoké by mali byť jednotlivé schody. 

Vylievanie betónom

Ideálna zmes betónu na vylievanie schodov sa štandardne udáva v pomere 1 vedro cementu, 4 vedrá kameniva a pol vedra vody. V prípade, že nemáte miešačku, určite si ju zadovážte. Ak neviete kde a ako, môžete vyhľadať poskytovateľov stavebných zariadení priamo na Wilio a nasledujúci deň môžete začať betónovať. 

Samotné plnenie schodov sa odporúča začať vždy od spodného schodu. Za pomoci drevenej laty sa následne jednotlivé schody vyhladzujú tak, aby nevznikali vzduchové bubliny a rameno tak bolo kompaktné. Každý stupeň je potrebné vyhladiť do roviny, alebo do mierneho sklonu smerom von.  

Odformovanie

Aj v prípade, že betón dosiahne svoju deklarovanú pevnosť po pár dňoch, odporúča sa nechať debnenie stáť minimálne 1 týždeň. Predovšetkým v jesennom a jarnom období. Nič sa nestane, keď sa schodisko sporadicky pokropí vodou, pretože na rýchlo tuhnúcom betóne môžu vznikať praskliny. Po odformovaní ešte niekoľko dní treba zvýšiť opatrnosť v oblasti hrany schodov a nezaťažovať ich tak.

Stavba interiérového schodiska (drevo)

Zameranie a návrh

Prvým krokom pri výrobe dreveného interiérového schodiska je zameranie miesta, na ktorom bude schodisko osadené. Keďže je v každom objekte priestor inak limitovaný, musia sa zohľadniť všetky faktory, ktoré ovplyvňujú tvar a veľkosť. Preto je potrebné dobre si vyhodnotiť, či je v danom mieste ideálnym riešením viacramenné, mlynárske či točité schodisko. Po zameraní nasleduje vytvorenie návrhu, vďaka čomu je neskôr možné vyrobiť jednotlivé diely v požadovanom tvare a veľkosti. Na Wilio môžete nájsť viacero majstrov, ktorí vyrábajú drevené schodiská na mieru a zároveň poskytujú doplnkové služby, akými sú zameranie, servis či 3D vizualizácie. 

Výroba jednotlivých drevených dielov

Na základe zamerania a návrhu sa následne vyhodnocuje z akých dielov bude schodisko vyrobené. Štandardne sa ako prvé vyrábajú drevené bočnice, ktoré sa uchopia o steny. Nasleduje výroba jednotlivých drevených stupov. V neposlednom rade sa vyrába zábradlie, ktoré je zložené z madla a priečnych dosiek či tyčí buď z dreva, kovových odliatkov alebo iných materiálov.

Montáž

Pri montáži sa vždy začína drevenými bočnicami. Bočnice sa priamo uchytávajú do steny na to určenými skrutkami tak, aby boli odolné voči veľkej záťaži. Následne sa montujú schodové stupienky od spodu smerom nahor tak, že sa zachytávajú priamo o namontované bočnice. V momente kedy je schodisko namontované, sa môže začať s montážou zábradlia. Ako prvé sa uchytávajú piliere zábradlia, minimálne v dvoch miestach – v spodnej časti a na vrchu. Vo väčšine prípadov sa používajú tri a viac pilierov. O takto predpripravené piliere sa uchytáva madlo zábradlia, pod ktoré sa neskôr vkladajú priečne dosky, tyče alebo sklené výplne. 

Moderné a rozumné riešenia

Vykonzolované schody 

V prípade, že máte záujem o moderný dizajn a nebojíte sa odlíšiť, dobrou voľbou môžu byť vykonzolované schody. Vzhľad levitujúcich stupienkov, ktoré sú uchopené iba do steny pôsobí ľahko a umožňuje presvetliť aj podschodiskový priestor. 

Využite priestor pod schodiskom

Nie len pri malých domoch je každý meter štvorcový vzácny. Voľný priestor pod schodiskom je možné využiť v mnohých prípadoch a získať tak niečo navyše. Čo takto úložný priestor na topánky naviac alebo zabudovaná knižnica? Možností je mnoho. Stačí mať fantáziu a dobrého architekta či dizajnéra, ktorého jednoducho nájdete na Wilio. Stačí ak zadáte zadarmo dopyt a profesionáli vám pošlú ponuky do pár minút. 

Trend súčasnosti

Najnovším hitom v oblasti schodísk je v týchto dňoch kombinácia drevených stupňov z masívu a čisto bielej steny, resp. masívneho zábradlia. Takéto prevedenie pôsobí elegantne a ľahko. Ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása a touto nadčasovou kombináciou určite nič nepokazíte. 

Typy schodísk podľa konštrukcie

Mlynárske

Toto schodisko je špecifické nášľapmi so striedavou hĺbkou stupňa. Svojou konštrukciou zaberajú veľmi málo miesta, preto sú vhodné do malých priestorov. Najčastejšie sa využívajú na chalupe, ako vstup do podkrovia či na terasy.

Dvojramenné

Pri tomto type schodiska sú schody rozdelené na dve časti a chôdza po nich je tak oveľa pohodlnejšia, funkčnejšia a bezpečnejšia. Štandardne sa využíva tento typ schodov v bytoch s veľkým pôdorysom a v medzipodlažiach, ktoré majú okná a dvere do ďalších miestností. 

Točité schodisko 

Tento typ patrí medzi takzvané krivočiare schodiská, ktoré zvyčajne zaberajú veľmi málo miesta oproti ostatným typom. Pôsobí elegantne, vzdušne a býva ozdobou obytných či reprezentatívnych priestorov. Pomerne často sa točité schody používajú aj ako vedľajšia či úniková komunikačná cesta.

Špirálové schodisko

Ide v podstate o ďalšiu variáciu krivočiarych schodov. Svoj názov dostalo podľa tvaru, teda špirály. Zvyčajne je takto nazývané schodisko, ktoré sa okolo svojej osi obtočí o viac ako 360 stupňov, nemusí to však byť pravidlom.

Návrh schodiska

Pri navrhovaní schodísk sa vychádza predovšetkým z funkčných požiadaviek. Požadované rozmery sú ovplyvnené typom budovy, prevádzkou, ale aj architektonickými požiadavkami. V prípade novostavieb býva návrh schodiska oveľa jednoduchší ako pri rekonštrukciách, kde je limitujúcim prvkom schodiskový priestor. Základným predpokladom pre správny návrh schodiska je zakreslenie jeho tvaru. Optimálna výška schodu sa štandardne uvádza v rozmedzí od 15 do 18 cm. Šírka stupňov bežne býva okolo 30 cm. Bežný sklon schodiskového ramena je v rozmedzí od 25° do 35° (zodpovedá výške stupňa od 15 do 18 cm). Šírka ramena je u rodinných domov minimálne 90 cm, ale vhodnejšia šírka je 100 cm. Projektanti a architekti, ktorých nájdete na Wilio majú s touto činnosťou bohaté skúsenosti. Preto neváhajte a vyberte si už dnes toho pravého odborníka pre vás na Wilio.