Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Stavba komína

Hľadáte krbára na stavbu komína? V tejto kategórii máme 21 069 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 985 profesionálov na Slovensku

73 690 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Stavba komína

Potrebujete službu z oblasti stavba komína? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na osadenie komínovej päty do maltového lôžka, spájanie profilových rúr, centrovanie vložky, osádzanie plášťa komína. Cena postavenia komína sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: drevené hranoly, prestrešenie, oplotenie, ktoré vám poskytne niektorý z našich 21 069 stavbárov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 985 profesionálov na Slovensku

73 690 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Poskytovatelia

21 069 poskytovateľov vo vašom okolí

Tomáš K.

Živnostník
Humenné
5,0

Maliarske práce, maliar

Zdravím ponúkam Vám moje služby v oblasti zateplenia, sadrokartónu, omietky a veľa ďalších prác . Svoju prácu robím zodpovedne a...Zobraziť viac

Zdravím ponúkam Vám moje služby v oblasti zateplenia, sadrokartónu, omietky a veľa ďalších prác . Svoju prácu robím zodpovedne a vždy chcem pre zákazníka, aby bola u neho 100% spokojnosť

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tibor P.

Živnostník
Kolta
4,9

Murárske práce, murár

Pracujem v zahraničí ponukam aj prace na slovensku vieme split každé vase źelanie Pobpripade nás mozete kontaktovať nieje projekt ktorý by...Zobraziť viac

Pracujem v zahraničí ponukam aj prace na slovensku vieme split každé vase źelanie Pobpripade nás mozete kontaktovať nieje projekt ktorý by sa nedal realizovat

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin P.

Živnostník
Košický kraj
4,9

Maliarske práce, maliar

Vysoko profesionálny prístup na základe dlhoročnej praxe získanej v zahraničí. Mam skúsenosti v rôznych oblastiach stavebníctva a zakładam si na...Zobraziť viac

Vysoko profesionálny prístup na základe dlhoročnej praxe získanej v zahraničí. Mam skúsenosti v rôznych oblastiach stavebníctva a zakładam si na tom aby zákazník bol maximálne spokojný. Rád Vám pomôžem s rôznymi prácami. Moja praca je aj prístup je vysoko kvalitný

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Roman R.

Firma
Pata
4,6

Oprava strechy

Realizácie strešných plášťov plochých striech,izolácie proti zemnej vlhkosti,tepelné izolacie,Riešenia vždy individuáne navrhnuté pre danú stavbu s ohladom na spokojnosť zákazníka

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Robo S.

Firma
Senec
4,6

Murárske práce, murár

Stavba ekologických a pasívnych domov, drevostavby, murovanie z kameňa, domy na kľúč, rekonštrukcie domov a bytov. Výškové práce horolezeckou technikou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Ako postaviť komín

Ak sa chcete naučiť stavať komín, je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí, skôr ako začnete.

Stavba murovaného komína nevyžaduje odborníka, čo vám môže ušetriť veľa peňazí, ale znalosť toho, ako komín funguje a aké je dôležité ho správne stavať, vám môže zabrániť zažiť nebezpečný a potenciálne smrteľný požiar domu.

Pred výstavbou akéhokoľvek komína by ste si mali skontrolovať miestne požiadavky stavebného zákona a ubezpečiť sa, že dodržiavate miestne pravidlá a predpisy.

Tieto pravidlá a nariadenia sú nakoniec zavedené z dôvodu  vašej bezpečnosti.

Majte tiež na pamäti, že každý chce šetriť peniaze. Ak sa necítite na to, aby ste komín postavili samotne, tak sa niekedy oplatí objednať si profesionála, ktorý sa živí stavaním komínov.

Ak však máte skúsenosti s murovaním a ste si istý projektmi typu „urob si sám“, samostatná stavba komína je nielen obohacujúca, ale aj oveľa lacnejšia. Ak ste ešte len začiatočník navštívte asociáciu požiarnej ochrany, kde nájdete veľa potrebných miestnych zákonov a predpisov.

Funkcie komína

Predtým, ako sa naučíte, ako postaviť komín, mali by ste najskôr pochopiť, ako komín funguje. Komíny majú dve hlavné funkcie. Najskôr vytvoria ťah, ktorý vtiahne potrebný kyslík na vytvorenie spaľovania. Po druhé, uvoľňujú produkty spaľovania mimo obytnú časť domu, vďaka čomu je vzduch vo vašom dome čistý a bezpečný na dýchanie.

Ťah vzniká, keď komínom prirodzene stúpa teplý vzduch (alebo dym). Všeobecne povedané, vyššie komíny vytvárajú viac ťahu ako tie nižšie. Prúdy vonkajšieho vzduchu môžu niekedy ovplyvniť prievan, ak musia fúkať okolo prekážok, ako sú oblasti strechy alebo stromy v blízkosti. Tieto prekážky spôsobujú, že vzduch vyfukuje komín namiesto cez jeho výstup.

Stavba pece na palivové drevo

Tieto vzdušné prúdy ovplyvňujúce ponor sa nazývajú vírivé prúdy. Preto musí byť výška komína minimálne 3 stopy nad plochými strechami a najmenej 2 stopy nad hrebeňom strechy alebo nad ktoroukoľvek vyvýšenou časťou strechy do 3m.

Niekedy môže byť nemožné získať dostatočnú vertikálnu vzdialenosť, aby sa zabránilo vírivým prúdom v ovplyvňovaní ponoru. To je prípad, keď je nainštalovaný komínový uzáver alebo komínový digestor, aby sa minimalizoval vplyv vírov na ťah. Používanie čiapok a kukiel na komíne tiež pomáha predchádzať vniknutiu dažďových kvapiek alebo snehu do komína, keď sa práve nepoužíva. 

Ako postaviť komín - plánovanie

Komínový dymovod je otvor, kadiaľ prechádza dym. Dymové rúry pre murované komíny sú zvyčajne obdĺžnikové alebo štvorcové, zatiaľ čo kovové komíny sú zvyčajne okrúhle.

 • Na odvod vedľajších produktov je možné použiť niekoľko dymovodov, ak sú splnené určité podmienky:
 • Pripojovacie dymovody vylučujú iba podobné vedľajšie produkty. Napríklad môžete mať viac dymovodov pre plynové spotrebiče, ale nemôžete mať viac dymovodov, ak vypúšťate dym z dreva z jedného a plyn do druhého.
 • Sklon dymovodu nemôže byť väčší ako 30 stupňov od vertikály.
 • Tvar a veľkosť dymovodu sa nemôžu meniť do 15cm od akýchkoľvek bodov, kde komín prechádza cez horľavé podlahy, strechy alebo stropy.
 • Kombinované dymovody by mali mať hlavný odvod spalín primerane dimenzovaný, aby sa dosiahlo maximálne množstvo prietoku. Napríklad murované dymovody odvetrávajúce iba krb by mali mať veľkosť 33 cm x 33 cm. Zatiaľ čo dymovod odvádzajúci kachle a ústredné kúrenie by mal byť 19 x19 cm alebo 21,5 cm x 21.5 cm. Kovové komíny musia mať priemer 15 až 17 cm pre vetracie kachle a systémy ústredného kúrenia alebo 20 cm v priemere pre vetranie systémov ústredného kúrenia, krbov a kachlí.
Ako postaviť komín - tipy na murovanie

Murovanie komína je zvyčajne najťažšou časťou stavby domu pretože šamotové tehly sú vyrobené z nehorľavých materiálov, ako sú kamene alebo betónové bloky.
Preto tehly vyžadujú dostatočnú silu na to, aby udržali váhu komína bez toho, aby sa usadili, a musia byť umiestnené na dobre zhutnenej pôde.

 • Pätky komína musia presahovať nie menej ako 15 cm za všetky štyri okraje komína.
 • U jednopodlažných domov musia byť pätky hrubé 20 cm.
 • V prípade dvojpodlažných domov musí byť základňa hrubá 30 cm.
 • Murované komíny vyložte dymovodom, ktorý odoláva rýchlym zmenám teplôt a nepraská, ale má hladkú stranu, ktorá uľahčuje čistenie komína. Použite dymovod, ktorý má hrúbku minimálne 12/20 cm.
 • Medzi vonkajšou stranou kachľovej rúry a tehlou, ktorá ju obklopuje, je potrebná medzera 2,5 cm, aby sa znížili tepelné straty komína, čo zase zlepšuje ťah.
 • Je nevyhnutne potrebné, aby murovaný komín mal medzi sebou a všetkými horľavými materiálmi najmenej dva palce na všetkých štyroch stranách, vrátane drevených rámov, stropov a podlahy. Vyplňte priestor nehorľavým materiálom, napríklad plechom.
 • Hrúbka steny v obytných domoch pre murované komíny musí byť minimálne 10 cm.
Ako postaviť komín - spotrebný materiál

Predtým, ako začnete stavať komín, nezabudnite mať po ruke všetko svoje základné náradie a materiál, aby ste sa nemuseli zastavovať uprostred projektu a utekať do obchodu.


Čo potrebujem na  murovanie komínov:

Tehly, betónové bloky alebo kameň na konštrukciu, cementová malta (odporúča sa zmes jednodielneho cementu, jednodielneho hydratovaného vápna a šesťdielneho piesku), lemovanie, prefabrikovaný komínový uzáver z betónu alebo kameňa, plechu a murárske náradie ako murárska lyžica a vodováha.

Tip: Ak staviate komín na odvetranie krbu, použite rovnaký alebo podobný typ tehly, ktorý sa zhoduje s krbom. 

Ako postaviť komín - stavba

Pri stavbe komína by ste mali vždy pracovať od zeme nahor, čo zvyčajne znamená, že projekt nezačnete v hornej časti krbu, ak je účelom komína odvzdušnenie krbu.
Uistite sa, že staviate komín na železobetónovej podložke. Ak nie, budete musieť pred stavbou komína položiť betónovú podložku s hrúbkou 8 až 12 palcov, podľa toho, koľko podlaží má dom.

Maltu zmiešajte s odporúčanými dávkami cementu, vápna a stavebného piesku. Konzistencia je správna, keď zmes pripomína konzistenciou arašidové maslo. Murovacím hladidlom navrstvite každú tehlu dostatočným množstvom malty, ktorá sa rozleje medzi škáry. To zaručuje, že škáry sú vyplnené bez vzduchového priestoru.
Položte okraje na seba a z každej strany vytvorte steny komína. Pravidelne používajte vodováhu, aby ste sa ubezpečili, že tehlová stena je rovná vodorovne aj zvisle. Podľa potreby upravte, kým malta nevyschne.

Keď staviate vonkajšiu časť komína, súčasne položte dymovody a pomocou malty ich spolu utesnite. Ak je komín príliš vysoký pred inštaláciou dymovodov, je ťažké ich inštalovať.

Akonáhle je komín postavený, nainštalujte plech na všetky štyri strany 5 cm otvoru medzi vonkajšou stranou komína a horľavými materiálmi.
Na miesto, kde komín vychádza cez steny, nainštalujte kovové lemovanie. Použite lemovanie na miestach, kde sa stretáva komín a strecha, a ako obloženie inštalované pod komínovým uzáverom. Utesnite lemovanie pomocou vodotesného silikónového tesnenia.
Nainštalujte komínový uzáver na hornú časť krytu tehlového dymovodu a uistite sa, že presahuje okolo steny komína minimálne o 5 cm a nie je sklonený k dymovodu, ale smerom od konštrukcie. Uistite sa, že má čiapočka hranu, ktorá umožňuje odtok vody z komína, aby sa znížila vlhkosť prichádzajúca dovnútra.

Naučiť sa stavať komín je výzva, ktorú ale môže každý majiteľ domu zvládnuť aj sám. Ak však máte obavy alebo vám práca s murovacím náradím nevyhovuje,  predíďte chybám a radšej si objednajte odborníka.