Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Bezplatne

Vyhľadaj šikovných profesionálov

Stavebné rezivo, drevo
Zadať projekt
Spokojný zakazníkSkvelá komunikácia, všetko prebehlo podľa dohody, na miesto projektu došiel presne načas ako sme sa dohodli. Práca spravená super, ako človek veľmi fajn, takže odporúčam :)
profile image
Peter Š.Zákazník
Prečo Wilio
33 513 profesionálov na Slovensku
92 170 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Stavebné rezivo, drevo

Potrebujete službu z oblasti stavebné rezivo, drevo? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výrobu hobľovaného reziva, podkladových dosiek, profilového dreva a lepených hranolov. Cena drevených dosiek, fošní a hranolov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: zapožičanie techniky, píla a náklady na dopravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich tesárov v danej kategórií

Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Kde nájdem dodávateľa na kvalitné stavebné rezivo?

Nájsť ozaj kvalitného dodávateľa pre stavebné rezivo, ktoré vydrží je vďaka Wilio ozaj jednoduché. Stačí si zadať dopyt. Wilio následne informuje dodávateľov kvalitného stavebného reziva, ktorí sa nachádzajú vo vašom najbližšom okolí, majú potrebný materiál a vedia vám rezivo dodať vo vami určenom a vopred dohodnutom čase. Potom je už len na vás, ktorú ponuku si vyberiete. S Wilio máte istotu, že dostanete kvalitné stavebné rezivo za primeranú cenu. O kvalite vybraných dodávateľov sa môžete presvedčiť tak, že si pozriete ich zákaznícke hodnotenia a recenzie. Za stavebné rezivo zaplatíte až po jeho doručení na vami určené miesto.

Na čo je stavebné rezivo potrebné?

Stavebné rezivo budete určite potrebovať pri stavbe nového domu, prerábke existujúcich stavieb a tiež pri stavbe záhradných domčekov, kotercov pre psov alebo altánkov. Jednoducho stále, keď budete začínať novú stavbu. Medzi stavebné rezivo patrí napríklad aj guľatina, drevené hranoly, škárovky (napríklad na výrobu interiérového schodiska) .

Ako mám vybrať vhodné stavebné rezivo?

Ak idete vyberať rezivo na stavbu, majte na pamäti, že je stále potrebné zohľadniť účel použitia, pretože nie každé rezivo je vhodné na všetky účely. Rezivo sa podľa účelu použitia alebo využitia vyberá v závislosti od vhodnej hrúbky, kvality a typu reziva. Je totižto zbytočné a drahé, aby ste na šalovanie použili hranoly, ktoré sa používajú napríklad na stavbu strechy. Ak si neviete poradiť, tak využite rady skúsených odborníkov. Tí si pozrú projektovú dokumentáciu a určite vám pomôžu s výberom správneho stavebného reziva pre daný účel.

Používa sa stavebné rezivo len pri hrubej stavbe?

Určite nie. Aj keď sa v dnešnej dobe viac využívajú k stavbe domov prefabrikované tvárnice a tehly, tak aj dnes sa nájdu takí, ktorí sa chcú svojim domom priblížiť k prírode a preto si ako stavebný materiál vyberú práve drevo. Vtedy je potrebné zohnať drevené úplne všetko, niekedy aj okná. Drevo je totižto základná surovinu, ktorú vo veľkom využívali aj naši predkovia, pretože vedeli, že drevo ich po dlhé roky ochráni pred vetrom a dažďom. Drevo je materiál veľmi ekologický a vydrží aj tie najhoršie poveternostné podmienky, čo sa však o tehlách povedať nedá. Tie keď pri daždi nasiaknu vodou a neskôr zamrznú, tak majú tendenciu pukať. Odborníci tvrdia, že ak vám drevený dom postaví na slovo vzatý odborník, tak vydrží pevne stáť pokojne aj 100 rokov.

Prečo si vybrať na stavbu domu práve drevo?

Určite ako prvé by bolo dobré spomenúť jeho životnosť, keďže samotné drevo je odolné voči pôsobeniu kyselín a solí. Drevo je aj výborný izolant, dokáže regulovať vlhkosť a pohlcovať škodlivé látky. Drevo je príjemné na dotyk aj na pohľad – vytvára príjemnú klímu. V lete váš dom chladí a v zime udržuje teplo. 

Kde pri stavbe domu využijem stavebné rezivo?

Masívne drevo si svoje využitie nájde na takmer každej stavbe. Rozdiel je len v tom, či budete rezivo potrebovať na vytvorenie debnenia, na zhotovenie betónovej konštrukcie, ako dosky na podlahu lešenia alebo na zhotovenie krovu, podlahy, alebo obkladu. Majte však na pamäti, že nie každé drevo môžete použiť na rôzne účely, pretože aj tu sa vychádza z rôznych pravidiel. Napríklad na debnenie vám postačí stavebné rezivo vo forme tenkých dosiek, ktoré majú na konci kôru alebo zaoblenie. Na betónovanie však budete potrebovať hrubšie, takzvané stavebné fošne, ktoré majú hrúbku minimálne 50 mm. Stavebné rezivo sa využíva aj na strechy. Nazýva sa strešná lata. Existujú rôzne druhy, na rôzne využitie.

Aké druhy stavebného reziva si môžem objednať?

Strešné laty

Tie sa vyrábajú z mäkkého dreva ako napríklad smrek, jedľa alebo borovica. Strešné laty sú určené na kladenie strešnej krytiny. Dajú sa zakúpiť bez náteru, pripravené na budúci náter alebo ošetrené špeciálnym náterom proti škodcom, hubám a plesniam.

Pomúrnice, väznice, stĺpiky

Tieto stavebné rezivá sa vyrábajú rovnako ako strešné laty z mäkkého dreva. Pomúrnica je drevený hranol, ktorý sa kladie na obvodovú nosnú stenu a kotví sa do muriva alebo stužujúceho venca. Väznice sú nesené stĺpikmi a podporujú krokvy. Stĺpiky podopierajú väznicu krovu. Dajú sa zakúpiť bez náteru, pripravené na budúci náter alebo ošetrené špeciálnym náterom proti škodcom, hubám a plesniam.

Krokvy

Krokvy sa ukladajú a sú nesené väznicami a pomúrnicami. Ukladajú sa buď kolmo na odkvap alebo vodorovne. Sú vyrobené z mäkkého dreva a ošetrené sú špeciálnym náterom, ktorý ich ochráni pred drevokaznými škodcami, plesňami a hubami.

Klieštiny, pásiky

Klieštiny spájajú krokvy a väčšinou sa používajú zdvojene. Využívajú sa na krov, ktorý vystužujú priečne. Vyrábané sú z mäkkého dreva a dajú sa kúpiť bez ošetrenia alebo s ošetrením, ktoré ich vďaka špeciálnemu náteru chráni pred škodcami, hubami a plesňami.

Podkladový hranol

Je vyrobený zo smreku alebo borovice. Využíva sa na zhotovenie podkladového rámu pod vrchné terasové alebo fasádne dosky. Pred ich umiestnením sa odporúča ich tepelné ošetrenie, čim vznikne tzv. termodrevo. To má vyššiu rozmerovú stabilitu a je odolnejšie voči poveternostným vplyvom. Podkladový hranol môže byť v prípade potreby vyrobený aj z exotického dreva ako napríklad meranta, ipe, cumaru, tík alebo massaranduba. Odborníci alebo obchodní zástupcovia vám určite radi poradia a ukážu vám vzorkovník.

Stavebné fošne

Stavebné fošne sa používajú na premostenie rôznych prekážok, šalovanie namáhaných stavebných konštrukcií a tiež ich môžete využiť ako podlahy. Využiť ich môžete aj pri zhotovovaní stropov alebo altánkov. Ich hrúbka by nemala byť menej ako 50 mm, pretože tenšie fošne majú menšie spektrum využitia a ich účinnosť je menšou hrúbkou značne znížená, čo môže byť dôvodom zranení na stavenisku.

Šalovacie dosky

Tieto dosky majú pri stavbách ozaj rôznorodé využitie. Ako už z názvu vyplýva, tak sa najčastejšie používajú na šalovanie, zhotovenie betónových konštrukcií, zhotovenie záklopu, strateného debnenia, plného debnenia... Šalovacia dosky sú vyrobené z mäkkého dreva a ich hrúbky by mala byť cca 25mm. 

KVH hranol

KVH hranol je najčastejšie vyrábaný zo smrekového dreva, vysušené a hobľované na potrebný rozmer. Využívajú sa napríklad na zhotovenie pohľadových stropov, väzbu krovu alebo na zhotovenie záhradného altánku. Pri KVH hranoloch je potrebné odstránenie porúch dreva. Na koncoch týchto hranolov sa frézujú zubové spoje, do ktorých sa nanáša lepidlo, aby sa mohli hranoly pod tlakom spájať a tým dosahovať rôzne dĺžky.

BSH hranol

Tieto hranoly sú vyrobené z technicky vysušených smrekových lamiel. Sú odolné voči deformáciám, praskaniu a sú ošetrené náterom proti drevokazným škodcom. Hranoly sú vhodné na zhotovenie vysoko namáhaných konštrukcií stavieb. Hranoly sú zhotovené buď v pohľadovej kvalite, kedy ostávajú viditeľné alebo v nepohľadovej kvalite, kde ostávajú skryté.

Tatranský profil

Vyrába sa z mäkkého masívneho dreva. Vďaka systému pera a drážky dokážete jednotlivé časti spájať do seba jednoducho. Tatranský profil sa využíva ako v interiéroch, tak aj v exteriéroch, kde plní estetickú funkciu. Montuje sa na podkladové hranoly.

Dlážkovica

Sú to drevené podlahové dosky, ktoré sa vyrábajú z mäkkého masívneho dreva. Na oboch stranách majú vyfrézované pero a drážku, čo umožňuje ich spájanie tak, aby vytvorili rovnú plochu. Takéto podlahové dosky je potrebné nechať aklimatizovať, aby sa predišlo ich pukaniu alebo točeniu. Kladú sa na trámy alebo rošty vyrobené z hranolov.

Aká je cena za stavebné rezivo?

Cena za stavebné rezivo sa líši. Jeho cena sa odvíja od použitia dreva, potrebnej kvality a množstva. Cena sa udávajú za meter kubický a určite vám s nimi pomôžu daní obchodníci s drevom, majitelia píl alebo obchodní zástupcovia. 

Je potrebné, aby som si stavebné rezivo zabezpečil sám?

Určite je pri stavbe domu aj táto možnosť. Závisí to od toho či si dom staviate alebo prerábate na vlastnú päsť, alebo využívate služby odborníkov. Ak sa rozhodnete dom stavať na vlastnú päsť, tak to určite bude len a len na vás, aby ste si stavebné rezivo zohnali. Ak si ale na stavbu vyberiete odborníkov, tak sa s nimi určite budete môcť dohodnúť, že si stavebné rezivo zoženú. Určite vedia kde a ceny majú primerané ich odberu.

Je potrebné zabezpečiť si dopravu?

Záleží to od množstva stavebného reziva, ktoré si od daného dodávateľa objednáte. Ak si však budete objednávať len pár dosák a máte vlastnú možnosť na ich dopravu, tak si tým nemusíte lámať hlavu. Ak však potrebujete stavebné rezivo na celú stavbu, tak sa poraďte s dodávateľom, ktorý vám bude určite vedieť pomôcť aj s dopravou rezivo priamo na miesto určenia.

Rady a tipy

1. Cenové ponuky obratom
Nestrácaj čas, zháňaním vhodného dodávateľa na stavebné rezivo po známych a pýtaním si ponúk od rôznych firiem. Zadaj svoj dopyt a čoskoro začneš dostávať ponuky od šikovných dodávateľov priamo z tvojho okolia.

2. Neprekroč tvoj rozpočet
Ceny za stavebné rezivo môžu byť naozaj rôzne. S Wilio si však môžeš jednoducho porovnať viaceré ponuky a vybrať si takú, ktorá vyhovuje tvojmu rozpočtu a potrebám.

3. Nájdi tých najlepších dodávateľov pre stavebné rezivo
Vyhľadaj si tých najlepšie hodnotených dodávateľov stavebného reziva z okolia, získaš tak kvalitnú prácu, na ktorú sa môžeš spoľahnúť. Za rozumnú cenu.