Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Stavebné stolárstvo

Hľadáte stavebného stolára na stavebné stolárstvo? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 324 profesionálov na Slovensku
90 145 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Stavebné stolárstvo

Potrebujete službu z oblasti stavebné stolárstvo? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výrobu podkladových dosiek, hobľovaného dreva a hranolov. Cena výroby nábytku na mieru sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: zapožičanie techniky, píla a náklady na dopravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich stolárov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy
33 324 profesionálov na Slovensku
90 145 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
ProfesionáliProfesionáli vo vašom okolí
profile image

Kristián G.

Firma
Poprad
5,0
Rekonštrukcia bytu

Máme skúsenosti z mnohých oborov. Radi vám pomôžeme s rôznymi prácami. Spoľahlivá a profesionálna práca.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin B.

Živnostník
Košice
4,9
Hodinový manžel

Už 10 rokov poskytujem svoje služby ako montáž interiérových dverí, pokládka podlahy, skladanie nábytku a rôzne údržbárske práce.Som pedant a preto kvalita vykonanej práce je pre mňa dôležitá.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7
Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7
Obklady, dlažby

Viac ako 25 ročné skúseností s rekonštrukciami a úpravou bytov a domov . Terasy, pergoly,sedenia,detské ihriská,domčeky na stromoch Kúpelne ,toalety, obklady a dlažby Podlahy,sdk,omietky,stierky,malovky Poradenstvo Kreatívny prístup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Karin K.

Firma
Prešov
4,7
Maliar, Maliarske práce

Naša firma sa špecializuje na stavebné, maliarske a dokončovacie práce. Stačí sa nám ozvať a dohodnúť sa na termíne :) Všetko po sebe hneď upratujeme Cenová ponuka zdarma

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Milos B.

Firma
Trnava
4,6
Montáž, skladanie nábytku

Som profesional a vyuceny stolar a zaroven je to aj moj konicek Celozivotna prax v stolarskych pracach. Specializujem sa na montaz kuchynskych liniek a kompletneho zariadenia interierov. Mam licencie na zapajanie elektriny do 400V zapajanie vody a odpadu v ramci montaze nabytku.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

matej c.

Firma
Trnava
4,6
Laminátová podlaha

Dobrý deň, ponúkam stolárske práce hlavne z masívneho dreva, stavba altánkov, drevené obklady, reštavrovanie dreveného nábytku a taktiež drobné prerábky bytov ( výmena podláh, výspravky sten, maľovanie, základné elektrikarske práce)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Robo S.

Firma
Senec
4,5
Murárske práce

Stavba ekologických a pasívnych domov, drevostavby, murovanie z kameňa, domy na kľúč, rekonštrukcie domov a bytov. Výškové práce horolezeckou technikou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Stavebné stolárstvo

V tom článku sa dozviete praktické informácie a tipy o stavebnom stolárstve, zodpovieme vaše najčastejšie otázky a prevedieme vás procesom rozhodovania pri výbere vašich žiadaných prvkov do stavby.

Podľa druhu výroby rozlišujeme dva základné druhy stolárstva:

Stavebné stolárstvo – je to druh stolárstva, ktorý sa zaoberá napríklad výrobou okien, dverí, zárubní, či obkladov. Tento druh stolárstva ľudstvo využíva od nepamäti a evolúcia človeka a spoločnosti je spätá aj s vývojom tohto remesla. V dnešných časoch už máme široké možnosti ako si naplánovať stavbu, a z akých materiálov sa môže skladať. Preto aj stavebné stolárstvo rozširuje svoje možnosti a produkty, ktoré nám sú k dispozícií.

Nábytkárska výroba – toto je druh stolárstva, ktorý sa venuje výrobe jednotlivých kusov nábytku, ako napríklad stoličky, stoly, police, lavice, a veľa ďalších. Taktiež je to remeslo s dlhou a poctivou históriou, ktoré sa aj vďaka novým technikám a možnostiam neustále vyvíja. Ako z hľadiska výroby, tak aj z hľadiska zdobenia a dizajnu stále napreduje, a klientovi dáva širokú škálu možností ako si svoj priestor môže zariadiť. 

Medzi stavebnostolárske práce patria aj krovy na mieru, drevené obklady fasád, stien, podkrovných priestorov, plávajúce podlahy, podbitie striech a mnoho ďalšieho.

Typické výrobky a práce

Stavebné stolárstvo je proces práce so spojmi, vrátane spoločných plôch dverí, okien, krovov a ďalších prvkov. Je to oblasť, v ktorej neodporúčame výrobu a aplikáciu svojpomocne – na toto „kutilské“ predispozície naozaj nestačia! Najlepšie urobíte, ak celý proces necháte na jednu vybranú spoločnosť. Ušetrí vám to množstvo času, energie a v neposlednom rade aj peňazí. V prípade ak si viete materiál kvôli výhodnej cene zabezpečiť po vlastnej osi, zvážte si vopred všetky riziká a dôveryhodnosť vášho zdroja. Nasilu šetriť každý cent na materiál, ktorý bude držať časť alebo aj celý váš príbytok, nie je rozumné. Pokiaľ máte zdroj overený a cena je naozaj lukratívna, postupujte samozrejme v súlade s týmito faktormi. Veľa krát vám firma, u ktorej si dáte pripraviť návrh a budete si objednávať aj realizáciu, vie dať v rámci cenovej ponuky slušnú cenu na materiál taktiež. 

Krovy

Krov je nosná konštrukcia strechy, ktorej účelom je prenášanie zaťaženie od vlastnej tiaže, ako aj od ďalších prvkov celkovej konštrukcie. Taktiež chráni pred vonkajšími vplyvmi ako napríklad sneh, vietor a ďalšími. Veľký výhoda pri streche s krovom je, že tak získate nový obytný priestor. Na Slovensku sa najčastejšie používa materiál z ihličnatých stromov, a to najmä zo smrekov, borovíc a jedlí. Používajú sa aj rezivá z listnatých stromov, tu je hlavnou hviezdou dub.

Dvere

Keďže drevo je prírodný materiál, poskytujú nám široké spektrum výhod, či už po funkčnej stránke, ale aj po vizuálnej. Z estetického hľadiska sú drevené dvere výbornou voľbou do väčšiny typov interiérov, či už ide o klasický alebo moderný štýl. Ponuka farebných variácií a odtieňov je nekonečná, vyberie si naozaj každý. Z praktického hľadiska je to skvelé riešenie pretože drevo má perfektné tepelno-izolačné a taktiež aj zvukovo-izolačné vlastnosti. Pri zmenách teploty, či vysokých teplotách sú dvere z dreveného materiálu našim verným spojencom, pretože sa nerozpínajú, ani nemenia svoj tvar.

Okná

Tak ako pri dverách, aj pri oknách platia obdobné podmienky a výhody dreveného materiálu. Aj napriek pokroku v našej modernej dobe, keď sa začali využívať nové materiály, drevené okná majú stále svoje pevné miesto na trhu a tešia sa vysokej obľube. Tak ako moderná doba priniesla aj nové konkurenčné materiály, pomohla aj drevenej konštrukčnej schránke stať sa kvalitnejšou a odolnejšou.

Tipy pri výbere drevených dverí a okien

Výber dreviny 

Výber dreviny nenechajte na náhodu a v pri tomto kroku sa zastavte! Je to totiž fáza procesu, od ktorej bude veľa závisieť a bude vás na seba upozorňovať aj po viacerých rokoch. Zhodnoťte si viaceré faktory a okolité podmienky. 

Všeobecne platí, čím tvrdšia drevina, tým dlhšie vydrží. Zvážte v akom prostredí sa budova nachádza, akým klimatickým podmienkam je vystavená a taktiež tomu prispôsobte aj výber skla. Či už si vyberiete protihlukové, reflexné alebo bezpečnostné, myslíte na váš príbytok ako na celok a zohľadnite jednotlivé prvky vzájomne.

Výber povrchu

Pri výbere povrchu máte na výber hneď z niekoľkých variant, a to napríklad: lakovanie, dekor, dýha, laminát a masív.

Lakovanie

Lakované dvere sú prostredníctvom náročného procesu zaistené niekoľkými vrstvami laku, ktorý je tvrdený proti UV žiareniu. Vďaka tomu je ich povrch mimoriadne kvalitný a hodvábne matný.

Dekor

Tieto dvere sú tvorené povrchom, ktorý sa skladá z  fóliového poťahu s 3D efektom. Hodí sa na všetky oblasti používania, kde dvere musia niečo vydržať. Tento typ povrchu sa veľmi jednoducho udržiava, takže je skutočne praktický.

Dýha

Ak sa rozhodnete pre tento druh povrchu, dostanete dvere skutočne vyberanej kvality! Dvere sú ochránené a šľachtené viacerými vrstvami ekologického akrylátového laku, ktorý je tvrdený proti UV žiareniu

Laminát

Vďaka laminátovému poťahu sú dvere obzvlášť chránené a odolné voči nárazom, poškrabaniu či odretiu. Z dizajnového hľadiska, tak ako väčšina drevených dverí, pôsobia veľmi pekne a elegantne. 

Masív

Pri masívnom spracovaní veľa závisí od kvality povrchovej úpravy. Tieto dvere sú mimoriadne robustné a to vďaka výlučne prírodnému zloženiu materiálov.

Časté otázky

V tejto časti vám prinášame zhrnutie vašich častých otázok, na ktoré sme sa vám odpovedali a pokúsili sa zodpovedať aj ďalšie príbuzné otázky.

Akú údržbu si vyžadujú drevené dvere a okná?

Typ a frekvencia údržby závisí od viacerých faktorov: druh dreva, materiál, vonkajšie vplyvy ako počasie, najmä poveternostné podmienky, svetová strana, rušnosť a ďalšie.

Kontrolu okien a dverí by ste mali vykonávať preventívne a ich stav vizuálne skontrolovať.  Rozhodne nečistite drevené povrchy agresívnymi chemikáliami! Najlepší spôsob údržby závisí od konkrétneho typu dreva a o tom sa môžete informovať u spoločnosti, ktorá vám daný produkt zabezpečila alebo inštalovala. Miestni odborníci sa najlepšie vyznajú v konkrétnom zložení materiálu a lakov, budú vám teda vedieť odporučiť ten najvhodnejší materiál na údržbu a prípadne ošetrenie.
Pokiaľ si všimnete na vašich dverách alebo oknách akúkoľvek nezrovnalosť alebo porušenie, neodkladajte to na neskôr a podchyťte to rovno v zárodku. Bude to rýchlejšie, efektívnejšie a v neposlednom rade lacnejšie, keďže sa prípadné škody nebudú rozširovať.

Prečo si vybrať drevené okná alebo drevené dvere?

Drevo je materiál s najdlhšou históriou a preto sa mu skutočne oplatí dôverovať. Okná a dvere z tohto materiálu sú bezpečné, teplé, ekologické, nadčasové, dizajnovo nezameniteľné a tiež prirodzené. Oproti iným materiálom majú veľa výhod. Vyššie spomenuté vlastnosti sú ich veľkou prednosťou, ktorými veľa iných materiálov neoplýva. Tiež je dôležitá ich protipožiarna odolnosť a podstatný rozdiel pri toxických následkoch. 

Cenovo sa vám môže zdať tento materiál finančne náročnejší, no treba si uvedomiť počiatočnú investíciu a investície pri údržbách a opravách v budúcnosti. Odolnosť a dlhotrvácnosť drevených okien a dverí sa vám v budúcnosti vráti v podobe ušetrených peňazí, čo je veľký rozdiel v porovnaní s inými materiálmi, ktoré na začiatku stoja menej.

Voľba drevených okien a dverí vás, poteší aj z časového hľadiska a množstva upratovania. Keďže drevené okná a dvere sa elektrostaticky nenabíjajú, znamená to, že tak nepriťahujú nečistoty ako napríklad plastové okná či dvere. Čas, ktorý strávite pri čistení a umývaní je teda oveľa menší.

Kedy montovať stavebno-stolárske výrobky?

Pri interiérových dverách odporúčame montáž až po položení podlahy a kompletnom vymaľovaní. Schodiská z dreveného materiálu by sme mali montovať po položení podláh. Eurookná je vhodné montovať po tom ako skončíte s „mokrými procesmi“.

Čo to znamená keď mi z okna alebo dverí vyteká živica?

Netreba hneď robiť paniku, vytekanie živice je prirodzený proces, a to najmä u ihličnanov. Samozrejme, hovoríme o malom množstve, ktoré môže spôsobiť minimálne stopy na objekte. Tieto fliačiky potom vyčistíte technickým benzínom a dvere alebo okno ošetríte vhodným balzamom.

Koľko trvá výroba okien alebo dverí od zamerania?

Je to individuálne, záleží to od výrobcu a časti sezóny, priemerne sa táto doba pohybuje od štyroch do ôsmych týždňov.

Aké sú najdôležitejšie kritéria pri výbere drevených okien alebo dverí?

V prvom rade by ste sa mali zaujímať o výber materiálu a jeho vlastnosti. Nie je drevo, ako drevo! Na trhu nájdete množstvo lacného dreva, ktoré môže mať poškodenú štruktúru, byť napadnuté škodcami, či hnilobou a ďalšie bolestivé typy škôd. 

Dbajte na kvalitu konštrukcie a jednotlivých spojov – chránia celý objekt a závisí od nich aj budúci stav okolia a životnosti samotnej konštrukcie.

Ďalší dôležitý faktor, ktorý je potrebné si vopred zhodnotiť je typ povrchovej úpravy. 

Nezabúdajte si včas zosumarizovať vaše požiadavky, očakávania, finančné a časové možnosti. Ďalej si urobte poctivý prieskum firiem na trhu a v ideálnom prípade osobne navštívte niekoľko vašich favoritov – môžete sa tak bližšie informovať a na vlastné oči sa presvedčiť o kvalite ich práce.