Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Stavebné stolárstvo

Hľadáte stavebného stolára na stavebné stolárstvo? V tejto kategórii máme 20 076 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 597 profesionálov na Slovensku

71 449 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Stavebné stolárstvo

Potrebujete službu z oblasti stavebné stolárstvo? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na výrobu podkladových dosiek, hobľovaného dreva a hranolov. Cena výroby nábytku na mieru sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: zapožičanie techniky, píla a náklady na dopravu, ktoré vám poskytne niektorý z našich 20 076 stolárov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 597 profesionálov na Slovensku

71 449 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Poskytovatelia

20 076 poskytovateľov vo vašom okolí

Peter M.

Firma
Banská Bystrica
4,9

Murárske práce, murár

Som stavebný technik,20 ročná skúsenosť. Stavby na kľúč, hrubé stavby,práca s drevom ,krovy, altánky, drevené prístrešky pre autá, zemné a...Zobraziť viac

Som stavebný technik,20 ročná skúsenosť. Stavby na kľúč, hrubé stavby,práca s drevom ,krovy, altánky, drevené prístrešky pre autá, zemné a výkopové práce, zámkove dlažby, Stavby z liateho betónu, oporné múry.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Viktor K.

Firma
Banská Bystrica
4,8

Tesár

Mám 28 rokov. Robím v oblasti drevostavieb hlavne projekčnú činnosť (projekty, projektové dokumentácie, zahradne domceky, detske domceky a dalsie produkty...Zobraziť viac

Mám 28 rokov. Robím v oblasti drevostavieb hlavne projekčnú činnosť (projekty, projektové dokumentácie, zahradne domceky, detske domceky a dalsie produkty z dreva,...) od navrhu, ponuku, vyrobu, realizaciu, dovoz,montáž.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Pokládka dlažby a obkladov

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Robo S.

Firma
Senec
4,6

Murárske práce, murár

Stavba ekologických a pasívnych domov, drevostavby, murovanie z kameňa, domy na kľúč, rekonštrukcie domov a bytov. Výškové práce horolezeckou technikou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš M.

Firma
Stupava
4,5

Murárske práce, murár

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio. Ponúkam Vám murárske služby viac info po tel.alebo po osobnej obhliadke. Pri osobnej obhliadke...Zobraziť viac

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio. Ponúkam Vám murárske služby viac info po tel.alebo po osobnej obhliadke. Pri osobnej obhliadke poprosím co najmenej osôb. Z dôvodu covid 19.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milos B.

Firma
Trnava
4,1

Montáž, skladanie nábytku

Som vyuceny stolar a zaroven je to aj moj konicek Celozivotna prax v stolarskych pracach. Specializujem sa na montaz kuchynskych liniek……………….

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Michal D.

Živnostník
Malé Leváre
4,0

Maliarske práce, maliar

Maliarske, sadrokartónarske, obkladačské práce, skúsenosti viac ako 25 rokov, recenzie a kontakty na spokojných zákazníkov a odporučenie k dispozícii. Spokojný...Zobraziť viac

Maliarske, sadrokartónarske, obkladačské práce, skúsenosti viac ako 25 rokov, recenzie a kontakty na spokojných zákazníkov a odporučenie k dispozícii. Spokojný zákazník je pre mňa veľmi dôležité.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Stavebné stolárstvo

V tom článku sa dozviete praktické informácie a tipy o stavebnom stolárstve, zodpovieme vaše najčastejšie otázky a prevedieme vás procesom rozhodovania pri výbere vašich žiadaných prvkov do stavby.

Podľa druhu výroby rozlišujeme dva základné druhy stolárstva:

Stavebné stolárstvo – je to druh stolárstva, ktorý sa zaoberá napríklad výrobou okien, dverí, zárubní, či obkladov. Tento druh stolárstva ľudstvo využíva od nepamäti a evolúcia človeka a spoločnosti je spätá aj s vývojom tohto remesla. V dnešných časoch už máme široké možnosti ako si naplánovať stavbu, a z akých materiálov sa môže skladať. Preto aj stavebné stolárstvo rozširuje svoje možnosti a produkty, ktoré nám sú k dispozícií.

Nábytkárska výroba – toto je druh stolárstva, ktorý sa venuje výrobe jednotlivých kusov nábytku, ako napríklad stoličky, stoly, police, lavice, a veľa ďalších. Taktiež je to remeslo s dlhou a poctivou históriou, ktoré sa aj vďaka novým technikám a možnostiam neustále vyvíja. Ako z hľadiska výroby, tak aj z hľadiska zdobenia a dizajnu stále napreduje, a klientovi dáva širokú škálu možností ako si svoj priestor môže zariadiť. 

Medzi stavebnostolárske práce patria aj krovy na mieru, drevené obklady fasád, stien, podkrovných priestorov, plávajúce podlahy, podbitie striech a mnoho ďalšieho.

Typické výrobky a práce

Stavebné stolárstvo je proces práce so spojmi, vrátane spoločných plôch dverí, okien, krovov a ďalších prvkov. Je to oblasť, v ktorej neodporúčame výrobu a aplikáciu svojpomocne – na toto „kutilské“ predispozície naozaj nestačia! Najlepšie urobíte, ak celý proces necháte na jednu vybranú spoločnosť. Ušetrí vám to množstvo času, energie a v neposlednom rade aj peňazí. V prípade ak si viete materiál kvôli výhodnej cene zabezpečiť po vlastnej osi, zvážte si vopred všetky riziká a dôveryhodnosť vášho zdroja. Nasilu šetriť každý cent na materiál, ktorý bude držať časť alebo aj celý váš príbytok, nie je rozumné. Pokiaľ máte zdroj overený a cena je naozaj lukratívna, postupujte samozrejme v súlade s týmito faktormi. Veľa krát vám firma, u ktorej si dáte pripraviť návrh a budete si objednávať aj realizáciu, vie dať v rámci cenovej ponuky slušnú cenu na materiál taktiež. 

Krovy

Krov je nosná konštrukcia strechy, ktorej účelom je prenášanie zaťaženie od vlastnej tiaže, ako aj od ďalších prvkov celkovej konštrukcie. Taktiež chráni pred vonkajšími vplyvmi ako napríklad sneh, vietor a ďalšími. Veľký výhoda pri streche s krovom je, že tak získate nový obytný priestor. Na Slovensku sa najčastejšie používa materiál z ihličnatých stromov, a to najmä zo smrekov, borovíc a jedlí. Používajú sa aj rezivá z listnatých stromov, tu je hlavnou hviezdou dub.

Dvere

Keďže drevo je prírodný materiál, poskytujú nám široké spektrum výhod, či už po funkčnej stránke, ale aj po vizuálnej. Z estetického hľadiska sú drevené dvere výbornou voľbou do väčšiny typov interiérov, či už ide o klasický alebo moderný štýl. Ponuka farebných variácií a odtieňov je nekonečná, vyberie si naozaj každý. Z praktického hľadiska je to skvelé riešenie pretože drevo má perfektné tepelno-izolačné a taktiež aj zvukovo-izolačné vlastnosti. Pri zmenách teploty, či vysokých teplotách sú dvere z dreveného materiálu našim verným spojencom, pretože sa nerozpínajú, ani nemenia svoj tvar.

Okná

Tak ako pri dverách, aj pri oknách platia obdobné podmienky a výhody dreveného materiálu. Aj napriek pokroku v našej modernej dobe, keď sa začali využívať nové materiály, drevené okná majú stále svoje pevné miesto na trhu a tešia sa vysokej obľube. Tak ako moderná doba priniesla aj nové konkurenčné materiály, pomohla aj drevenej konštrukčnej schránke stať sa kvalitnejšou a odolnejšou.

Tipy pri výbere drevených dverí a okien

Výber dreviny 

Výber dreviny nenechajte na náhodu a v pri tomto kroku sa zastavte! Je to totiž fáza procesu, od ktorej bude veľa závisieť a bude vás na seba upozorňovať aj po viacerých rokoch. Zhodnoťte si viaceré faktory a okolité podmienky. 

Všeobecne platí, čím tvrdšia drevina, tým dlhšie vydrží. Zvážte v akom prostredí sa budova nachádza, akým klimatickým podmienkam je vystavená a taktiež tomu prispôsobte aj výber skla. Či už si vyberiete protihlukové, reflexné alebo bezpečnostné, myslíte na váš príbytok ako na celok a zohľadnite jednotlivé prvky vzájomne.

Výber povrchu

Pri výbere povrchu máte na výber hneď z niekoľkých variant, a to napríklad: lakovanie, dekor, dýha, laminát a masív.

Lakovanie

Lakované dvere sú prostredníctvom náročného procesu zaistené niekoľkými vrstvami laku, ktorý je tvrdený proti UV žiareniu. Vďaka tomu je ich povrch mimoriadne kvalitný a hodvábne matný.

Dekor

Tieto dvere sú tvorené povrchom, ktorý sa skladá z  fóliového poťahu s 3D efektom. Hodí sa na všetky oblasti používania, kde dvere musia niečo vydržať. Tento typ povrchu sa veľmi jednoducho udržiava, takže je skutočne praktický.

Dýha

Ak sa rozhodnete pre tento druh povrchu, dostanete dvere skutočne vyberanej kvality! Dvere sú ochránené a šľachtené viacerými vrstvami ekologického akrylátového laku, ktorý je tvrdený proti UV žiareniu

Laminát

Vďaka laminátovému poťahu sú dvere obzvlášť chránené a odolné voči nárazom, poškrabaniu či odretiu. Z dizajnového hľadiska, tak ako väčšina drevených dverí, pôsobia veľmi pekne a elegantne. 

Masív

Pri masívnom spracovaní veľa závisí od kvality povrchovej úpravy. Tieto dvere sú mimoriadne robustné a to vďaka výlučne prírodnému zloženiu materiálov.

Časté otázky

V tejto časti vám prinášame zhrnutie vašich častých otázok, na ktoré sme sa vám odpovedali a pokúsili sa zodpovedať aj ďalšie príbuzné otázky.

Akú údržbu si vyžadujú drevené dvere a okná?

Typ a frekvencia údržby závisí od viacerých faktorov: druh dreva, materiál, vonkajšie vplyvy ako počasie, najmä poveternostné podmienky, svetová strana, rušnosť a ďalšie.

Kontrolu okien a dverí by ste mali vykonávať preventívne a ich stav vizuálne skontrolovať.  Rozhodne nečistite drevené povrchy agresívnymi chemikáliami! Najlepší spôsob údržby závisí od konkrétneho typu dreva a o tom sa môžete informovať u spoločnosti, ktorá vám daný produkt zabezpečila alebo inštalovala. Miestni odborníci sa najlepšie vyznajú v konkrétnom zložení materiálu a lakov, budú vám teda vedieť odporučiť ten najvhodnejší materiál na údržbu a prípadne ošetrenie.
Pokiaľ si všimnete na vašich dverách alebo oknách akúkoľvek nezrovnalosť alebo porušenie, neodkladajte to na neskôr a podchyťte to rovno v zárodku. Bude to rýchlejšie, efektívnejšie a v neposlednom rade lacnejšie, keďže sa prípadné škody nebudú rozširovať.

Prečo si vybrať drevené okná alebo drevené dvere?

Drevo je materiál s najdlhšou históriou a preto sa mu skutočne oplatí dôverovať. Okná a dvere z tohto materiálu sú bezpečné, teplé, ekologické, nadčasové, dizajnovo nezameniteľné a tiež prirodzené. Oproti iným materiálom majú veľa výhod. Vyššie spomenuté vlastnosti sú ich veľkou prednosťou, ktorými veľa iných materiálov neoplýva. Tiež je dôležitá ich protipožiarna odolnosť a podstatný rozdiel pri toxických následkoch. 

Cenovo sa vám môže zdať tento materiál finančne náročnejší, no treba si uvedomiť počiatočnú investíciu a investície pri údržbách a opravách v budúcnosti. Odolnosť a dlhotrvácnosť drevených okien a dverí sa vám v budúcnosti vráti v podobe ušetrených peňazí, čo je veľký rozdiel v porovnaní s inými materiálmi, ktoré na začiatku stoja menej.

Voľba drevených okien a dverí vás, poteší aj z časového hľadiska a množstva upratovania. Keďže drevené okná a dvere sa elektrostaticky nenabíjajú, znamená to, že tak nepriťahujú nečistoty ako napríklad plastové okná či dvere. Čas, ktorý strávite pri čistení a umývaní je teda oveľa menší.

Kedy montovať stavebno-stolárske výrobky?

Pri interiérových dverách odporúčame montáž až po položení podlahy a kompletnom vymaľovaní. Schodiská z dreveného materiálu by sme mali montovať po položení podláh. Eurookná je vhodné montovať po tom ako skončíte s „mokrými procesmi“.

Čo to znamená keď mi z okna alebo dverí vyteká živica?

Netreba hneď robiť paniku, vytekanie živice je prirodzený proces, a to najmä u ihličnanov. Samozrejme, hovoríme o malom množstve, ktoré môže spôsobiť minimálne stopy na objekte. Tieto fliačiky potom vyčistíte technickým benzínom a dvere alebo okno ošetríte vhodným balzamom.

Koľko trvá výroba okien alebo dverí od zamerania?

Je to individuálne, záleží to od výrobcu a časti sezóny, priemerne sa táto doba pohybuje od štyroch do ôsmych týždňov.

Aké sú najdôležitejšie kritéria pri výbere drevených okien alebo dverí?

V prvom rade by ste sa mali zaujímať o výber materiálu a jeho vlastnosti. Nie je drevo, ako drevo! Na trhu nájdete množstvo lacného dreva, ktoré môže mať poškodenú štruktúru, byť napadnuté škodcami, či hnilobou a ďalšie bolestivé typy škôd. 

Dbajte na kvalitu konštrukcie a jednotlivých spojov – chránia celý objekt a závisí od nich aj budúci stav okolia a životnosti samotnej konštrukcie.

Ďalší dôležitý faktor, ktorý je potrebné si vopred zhodnotiť je typ povrchovej úpravy. 

Nezabúdajte si včas zosumarizovať vaše požiadavky, očakávania, finančné a časové možnosti. Ďalej si urobte poctivý prieskum firiem na trhu a v ideálnom prípade osobne navštívte niekoľko vašich favoritov – môžete sa tak bližšie informovať a na vlastné oči sa presvedčiť o kvalite ich práce.