Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Stavebný dozor

Najmite si skúseného odborníka na stavebný dozor z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Stavebný dozor

Potrebujete službu z oblasti stavebný dozor? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na stavebný dozor, technický dozor investora, kompletný manažment stavby, inžiniering. Cena dohľadu nad spôsobom a uskutočňovaním stavby sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: stavebné poradenstvo, manažment stavieb - výber dodávateľov a riadenie celej výstavby, ktoré vám poskytne niektorý z našich 16775 dozorcov v danej kategórií

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Často kladené otázky ohľadom stavebného dozoru na stavbe

Mám si najať generálneho dodávateľa alebo využiť viacerých subdodávateľov?

Môže sa javiť ako ekonomickejšie najať si pre svoj stavebný projekt viac ako jedného subdodávateľa. V tom prípade ich musíte efektívne skoordinovať a kontrolovať, t.z. zabezpečiť stavebný dozor. Alternatívou je najať si na vašu stavbu generálneho dodávateľa, ktorý za stavbu nesie kompletnú zodpovednosť a v rámci svojej činnosti vykonáva aj stavebný dozor. Generálni dodávatelia vedia, že ich podnikanie stojí na ich dobrej povesti, a preto tvrdo pracujú na tom, aby dodali váš projekt včas a v danej kvalite, a podľa toho organizujú prácu svojich subdodávateľov. Aj keď môže byť lákavé preskočiť od generálneho dodávateľa k niekoľkým subdodávateľom za nižšie náklady, môžete z dlhodobého hľadiska nakoniec minúť viac a okrem času a bolesti hlavy spojenej s koordináciou práce subdodávateľov môžete mať nakoniec aj vyššie výdavky. Najatie generálneho dodávateľa, s ktorým môžete počas celého projektu úzko spolupracovať, vám pomôže vyhnúť sa potenciálne nákladným - a možno aj nebezpečným postupom, ktoré by ste nevedeli sami odkontrolovať. Iba ak si na to najmete profesionálny stavebný dozor.

Ako pracovať s dodávateľom?

Najskôr si vopred dohodnite jasný rozsah a časový harmonogram prác pomocou podrobného projektového plánu - vrátane podrobností, ako sú špecifikácie svietidiel, povrchové úpravy a vybavenie - aby ste sa vyhli rozdielom v nákladoch v počiatočnej ponuke dodávateľa a koncovým skutočným nákladom. Čím konkrétnejší budete, tým bude ponuka dodávateľa realistickejšia a presnejšia. Zostaňte v úzkom kontakte s vedúcim projektu a snažte sa s nimi každý deň stretávať, aby ste mali prehľad o pokroku, riešili akékoľvek problémy a vyhli sa nákladnej nesprávnej komunikácii. Pokiaľ je to možné, pokúste sa byť na mieste na začiatku každého dňa. Uistite sa, že je v poriadku zavolať alebo poslať SMS svojmu dodávateľovi po celý deň. Zmysluplné je tiež viesť projektový denník, aby si zapisoval čísla objednávok produktov, zapisoval si otázky a nápady a uvádzal dátumy dodania poznámok. Tento typ denníka umožňuje ľahšie urovnať spory, ktoré môžu neskôr v projekte vzniknúť. Podobne nezabudnite písomne sledovať všetky zmeny pôvodného plánu projektu (zvyčajne sa to nazýva „požiadavka na zmenu“). Ak sú potrebné nepredvídané zmeny, uistite sa, že váš dodávateľ písomne ponúkne cenu za zmenu. (Môžete určiť, že zmeny sa majú vykonať písomne v pôvodnej zmluve.) Ďalšie tipy:

•    skontrolovať prácu, ako postupuje,
•    platiť iba za dokončené práce,
•    byť férovým zákazníkom tým, že budete platiť účty včas, rýchlo odpovedať na otázky a správať sa k svojmu dodávateľovi a jeho zamestnancom spravodlivo,
•    poznať mená pracovníkov a uistiť sa, že majú k dispozícií to, čo od vás na prácu potrebujú.

Nadviazanie dobrého pracovného vzťahu s dodávateľom už od začiatku povedie k úspešnejšiemu dokončenému projektu. V prípade ak sa rozhodnete najať si profesionálny stavebný dozor, ten tieto aktivity vykoná za Vás a zabezpečí Vám hladký priebeh stavby načas a v požadovanej kvalite. 

Ako sú platení generálni dodávatelia?

Generálni dodávatelia účtujú paušálny poplatok za stavbu / stavebný celok (tzv. cena za úkol). Pre porovnanie, ak si najmete iba stavebného inžiniera na stavebný dozor, tomu sa väčšinou platí percento z celkovej ceny/rozpočtu diela (0,5-2%) alebo hodinová sadzba.

Veľký projekt prestavby môže byť nákladnou investíciou. Je to dlhodobá investícia do vášho domu, preto má zmysel pri výbere generálneho dodávateľa pre vašu prestavbu prihliadať nielen na cenu dodávateľa, ale aj jeho kvalitu. Budete chcieť najať niekoho, kto sa vie preukázať odbornými licenciami, bohatými skúsenosťami, referenciami s dobrými výsledkami a poistením. Ak vstupujete do projektu s viacerými dodávateľmi, potrebujete doma profesionála na stavebný dozor, ktorému dôverujete.

Ako nájsť dobrého dodávateľa stavby alebo stavebný dozor?

Začnite podrobným a konkrétnym plánom vrátane rozsahu práce na prestavbe, ktorú chcete vykonať, použitých materiálov a technických údajov o všetkých prípravkoch, povrchových úpravách a zariadeniach. Keď budete mať tento plán, začnite sa rozprávať s dodávateľmi, aby ste získali odhady a formálne ponuky.  Vyhľadajte ich online zadaním projektu na Wilio. V krátkom čase sa vám ozve niekoľko dodávateľov a vy si budete môcť prečítať ich recenzie.

Nezabudnite urobiť rozhovor aspoň s tromi dodávateľmi, pričom nezabudnite, že na túto osobu sa budete plne spoliehať, že privedie váš projekt do konca v stanovenom rozpočte a načas. Dobrý dodávatelia budú pravdepodobne veľmi zaneprázdnení mnohými projektami, takže môžete na nich istú dobu čakať. Vyberte si dodávateľa so skúsenosťami s typom práce, ktorú požadujete. Požiadajte o doklad o licenciách a poistení spolu s príslušnými licenciami pre subdodávateľov. Majte jasno v tom, aké práce bude robiť dodávateľ a ktoré časti poputujú subdodávateľovi. Podpíšte iba podrobnú zmluvu a nezabudnite pre svoj projekt získať príslušné povolenia. Zostaňte v úzkom kontakte s dodávateľom, aby ste sa vyhli chybám a nesprávnej komunikácii. Úspech stavebného projektu napokon závisí primárne od prijatia dobrého dodávateľa.

Ako si najať dodávateľa?

Pred najatím dodávateľa urobte správne kroky, aby ste neskôr zabránili nákladným bolestiam hlavy. Začnite spoluprácou s profesionálnym architektom alebo dizajnérom, ktorý môže nielen poskytnúť výkresy pre povolenia, ale aj poskytnúť všetky informácie, ktoré bude dodávateľ potrebovať, aby ponúkol presný a realistický odhad nákladov a času pre vašu stavbu. Budete musieť zahrnúť podrobnosti, ako sú povrchové úpravy, zariaďovacie predmety, inštalatérske práce, elektrické inštalácie a možné frézovacie práce. Vopred si pripravte zoznam špecifikácií, aby ste si mohli vybrať povrchové úpravy, prístroje, armatúry a doplnky, ktoré spadajú do vášho rozpočtu a zodpovedajú vašim osobným požiadavkám. Ak pracujete s profesionálnym architektom alebo dizajnérom a máte kompletnú sadu plánov a špecifikácií pre váš projekt, potom môžete zadať rovno projekt na Wilio, aby ste identifikovali niekoľkých vhodných staviteľov a ich cenové ponuky.

Uistite sa, že váš dodávateľ má licenciu a poistenie. Prezrite si predchádzajúcu prácu potenciálneho dodávateľa. Mali by byť schopní ponúknuť ukážky. Pri rozhovoroch s dodávateľmi nezabudnite, že s touto osobou budete tráviť dosť času. Musíte cítiť, že im môžete dôverovať, pretože sa určite objavia neočakávané doplnky. Uistite sa, že váš dodávateľ poskytuje časovú os, ktorej sa môže držať, a ktorá vyhovuje vašim potrebám. Pre úspešný výsledok si vyberte svojho dodávateľa múdro.

Aké poistenie potrebuje generálny dodávateľ?

Uistite sa, že váš generálny dodávateľ má licenciu a poistenie. Môže byť lacnejšie najať si nepoisteného dodávateľa, ale zvážte potenciálne rizika a náklady. Keď si najmete poisteného dodávateľa, prevezme zodpovednosť za stavbu a za všetko, čo sa na stavbe stane. V prípade úrazu na stavenisku alebo poškodenia majetku počas projektu prestavby vás riadne poistený dodávateľ ochráni pred potenciálnymi katastrofickými nákladmi. Poistenie majiteľov domov kryje škody na majetku, ale tieto poistky majú svoje obmedzenia. Nezabudnite si najať dodávateľa, ktorý má poistenie zodpovednosti za škodu dodávateľa aj poistenie náhrady škody pracovníka. Dobrý generálny dodávateľ preberá zodpovednosť za svoju povesť. Predloženie dôkazu o správnom povolení a poistení je známkou všeobecnej spoľahlivosti dodávateľa. Dodávatelia musia mať povolenie na získanie poistenia. Spoľahliví dodávatelia pravdepodobne prvýkrát vykonajú vynikajúcu prácu, aby si udržali preukaz. Práce, ktoré nezodpovedajú zmluvným normám, môžu pre dodávateľa znamenať stratu licencie. Nezabudnite si vyžiadať doklad o poistení. Najatie dodávateľa so správnym poistením vám ušetrí peniaze rôznymi spôsobmi. Nikdy sa nenechajte zlákať tým, čo vyzerá ako výhodná kúpa.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS