Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Stenové a stropné vykurovanie

Najmite si skúseného odborníka na stenové a stropné vykurovanie z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Stenové a stropné vykurovanie

Potrebujete službu z oblasti stenové a stropné vykurovanie? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, výrobu, montáž a servis stropného a nástenného vykurovania. Cena zariadenia pre stenové a stropné vyhrievanie sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: montážny materiál, elektroizolačné pásky, lepiaca páska či krytky, ktoré vám poskytne niektorý z našich 17386 kurenárov v danej kategórií

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Čo je a ako funguje nástenný ohrievač?

Nástenné vykurovacie telesá sú vykurovacie jednotky, ktoré sú inštalované a pripevnené priamo k stene. Najčastejšie sa používajú v štúdiových apartmánoch, kompaktných obytných priestoroch a menších kanceláriách, pretože generujú dostatočné množstvo tepla vhodné na udržanie teploty v malých priestoroch, pričom nezaberajú nijakú podlahovú plochu.

Vykurovacie stenové ohrievače sa najčastejšie inštalujú do kúpeľní kvôli rýchlosti ohrievania a optimálnemu tepelnému komfortu, ktorý poskytujú. Zatiaľ čo kúpeľňové ohrievače sa zapínajú a vypínajú pomocou základného vypínača, nástenné ohrievače v domácnostiach a bytoch zvyčajne disponujú číselníkom, ktorý umožňuje jednoduchú reguláciu teploty.

V čom sú hlavné výhody nástenných ohrievačov?

Či už chcete ušetriť alebo potrebujete rýchlo vykúriť priestor – elektrické nástenné kúrenie je uchádzačom o najlepšie riešenie vykurovania bytových domov, kancelárskych budov a malých domov. Tieto cenovo dostupné jednotky poskytujú optimálne teplo už na prvý dotyk číselníka a ľahko sa udržiavajú. Inštalácia ohrievača na vašu stenu je rýchla a jednoduchá. Na výber máte tiež niekoľko možností štýlu a veľkosti. Ak si urobíte prieskum a budete vedieť, aký priestor a akým spôsobom potrebujete vykurovať, tento typ ohrievača vám poskytne bezpečné, pohodlné a nákladovo efektívne teplo na mnoho chladných nocí.

Sú nástenné ohrievače bezpečné?

Nástenné ohrievače poskytujú ďalší priestor a optimálne teplo, hoci pri týchto zariadeniach vo všeobecnosti existujú určité bezpečnostné obavy. Aj keď elektrické ohrievače steny nepoužívajú plyn, chemikálie alebo plamene, určitá miera rizika hrozí v súvislosti s vykurovacími špirálami.

Vždy je dôležité ponechať optimálny priestor okolo oblasti stenového kúrenia a tiež udržiavať oblasť bez horľavých predmetov (ako sú záclony alebo papierové výrobky), ako aj bez horľavých kvapalín (napr. osviežovače vzduchu, čistiace prostriedky). Odporúča sa striktné vyhýbanie sa fyzickému kontaktu s jednotkou počas jej prevádzky – minimalizuje sa tak riziko náhodných popálenín alebo zranení.

Umiestnenie nábytku je rovnako dôležité. Ak sú čalúnené stoličky alebo pohovky umiestnené priamo pred jednotkou, riziko požiaru je vyššie. Je to tak kvôli skutočnosti, že odtok tepla sa zachytáva na malej ploche a hromadenie tepla často vedie k tomu, že čalúnenie iskrí a vzplanie. Okrem rizika požiaru sa tiež vyhnite umiestneniu nábytku priamo pred nástennú jednotku, pretože by to mohlo obmedziť množstvo priestoru prijímajúceho teplo.  V princípe je dobrou normou riadiť sa pravidlom 1 metra – nedávajte nijaké predmety do tejto vzdialenosti od kúrenia. 

Stropné kúrenie – často kladené otázky

Ako funguje stropné kúrenie?

Je vhodným riešením umiestniť „radiátor“ pod strop, keď je známym fyzikálnym faktom, že horúci vzduch stúpa? Toto je častá otázka ľudí, ktorí pochybujú o stropnom vykurovaní. Ako teda funguje stropné vykurovanie a prečo sa otepľuje v celej miestnosti a nielen v blízkosti stropu?

Vykurovací systém vydáva teplo do okolia prostredníctvom zmesi konvekcie a tepelného žiarenia. Konvekcia ohrieva vzduch v blízkosti ohrievača, zatiaľ čo tepelné žiarenie je v miestnosti distribuované všetkými smermi. Konvekčne ohriaty vzduch stúpa v miestnosti, zatiaľ čo tepelné lúče „cestujú“ priamo z ohrievača, až kým sa nestretnú s niektorým z okolitých povrchov.

Povrchy, na ktoré sa prenáša sálavé teplo, sa zohrejú na teplotu, ktorá je vyššia ako pri použití bežného ohrevu. Napríklad vnútorné steny sa zvyčajne stabilizujú pri povrchovej teplote nad teplotou vzduchu v miestnosti. Výhodou sálavého tepla zo stropu je zriedka zaznamenaná skutočnosť, že ohrieva podlahu. Teplota podlahy je zvyčajne 2 až 3 ° C nad teplotou vzduchu vo výške členkov. Teplo vydávané stropným ohrievačom preto pochádza predovšetkým z nepriameho tepla vyžarovaného okolitými povrchmi a iba veľmi malá časť pochádza priamo zo samotného stropného vykurovacieho panelu. 

Veľkou výhodou sálavého vykurovania je, že čím je okolitý povrch chladnejší, tým viac tepelnej energie k sebe priláka. Sálavé kúrenie sa šíri automaticky, takže chladnejšie povrchy, napr. okná alebo zle izolované časti stien, prijímajú väčší podiel tepla, to znamená, že teplo končí tam, kde je to najviac potrebné. 

Kde všade je možné použiť stropné kúrenie?

Stropné vykurovanie má oproti iným formám kúrenia veľmi široké uplatnenie. Všeobecne sa dá povedať, že je možné ho použiť na vykurovanie takmer všetkých typov priestorov. Stropné vykurovanie sa používa väčšinou vo veľkých priestoroch, ako sú športové centrá, dielne, priemyselné haly, sklady a nákupné centrá. Stropné vykurovanie však vynikajúco funguje aj v priestoroch, ako sú denné stacionáre, opatrovateľské domy, domovy, školy a laboratóriá.

Výkon stropného ohrievača je rozdelený na cca 40% konvekčné (teplo k stropu) a cca 60% sálavého tepla (teplo smerom dole). Budovy majú zvyčajne rovnaké rozdelenie tepelných strát cez steny, strop a podlahu, teda 40% tepla sa stratí cez strop a ďalších 60% cez zvyšok budovy. Preto je stropné vykurovanie spolu s ďalšími výhodami ideálne na využite v takmer všetkých typoch budov.

Domáce obydlia sú jednou z oblastí, kde je stropné kúrenie inštalované veľmi zriedka. Hlavným dôvodom je pravdepodobne to, že vykurovanie domácností je založené na silných tradíciách. Štúdie však preukázali, že stropné vykurovacie panely v kombinácii s koncovkami vonkajšieho vzduchu pre systém odvádzaného vzduchu poskytujú veľmi dobré klimatické výsledky v porovnaní s konvenčnými radiátorovými systémami.

Je možné stropným kúrením vykúriť len určitú časť priestoru?

Áno, hovoríme o tzv. zónovom vykurovaní – aj v tomto prípade poskytujú stropné vykurovacie jednotky vynikajúce výsledky. Napríklad pracoviská môžu byť usporiadané v priestoroch, ktoré si vyžadujú nízku teplotu. Sálavé kúrenie potom môže prispieť k zvýšeniu pocitovej teploty lokálnym zvýšením teploty okolitých povrchov a do istej miery aj zvýšením teploty vzduchu, čím sa vytvorí znesiteľnejšie pracovné prostredie.

Kedy nie je vhodné stropné vykurovanie?

Nie je veľa prípadov, keď stropné vykurovanie nefunguje, no každá technológia má svoje obmedzenia. Stropné vykurovanie napríklad nefunguje lepšie ako iné vykurovacie systémy pri zabraňovaní úniku vzduchu cez otvorené dvere. Podlaha, steny a akýkoľvek nábytok v blízkosti dverí sú samozrejme vykurované, ale stropné vykurovanie nedokáže zabrániť úniku vzduchu cez otvorené dvere. Stropné kúrenie však prispieva k zabezpečeniu najlepšej možnej tepelnej klímy v zóne okolo dverí tým, že udržuje povrchy teplé, pretože do nich prúdi studený vzduch, keď sú dvere otvorené.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS