Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Strešné okno

Hľadáte strechára na strešné okno? V tejto kategórii máme 18 853 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 597 profesionálov na Slovensku

71 450 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Strešné okno

Potrebujete službu z oblasti strešné okno? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie, výrobu, montáž a servis strešných okien. Cena okien inštalovaných na strechu sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: lamelová roleta, elektricky ovládaná roleta, žalúzie či náradie, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18 853 špecialistov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 597 profesionálov na Slovensku

71 450 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Strešné okno

Kto by nechcel viac prirodzeného svetla vo svojom dome? Strešné okná nielen, že osvetlia vaše obytné priestory, ale dodajú vášmu domovu aj punc luxusu. Inštalácia strešného okna vo vašom domove je však zodpovedná úloha, pre ktorú by ste si mali vybrať tú správnu dodávateľskú spoločnosť alebo majstra okenára. Aby ste si vedeli správne vybrať, stojí za to prečítať si týchto 7 bodov, ktoré vám dozaista pri vašom výbere pomôžu.  

1. Ploché vs. kupolovité

Nikto nechce mať zablokovaný výhľad na svoje strešné okno. To je dôvod, prečo mnoho majiteľov domov oceňuje kupolovité strešné okná, pretože lístie a iné vonkajšie zvyšky sa posúvajú hneď vedľa okna. Ak si však prajete nainštalovať kupolovitý svetlík, obmedzíte sa na použitie plastového strešného materiálu.

2. Umiestnenie svetlíka

To, kde inštalujete svoj nový svetlík, má veľký vplyv na to, koľko slnečného tepla sa prepúšťa do vášho domu, a tiež na to, aké svetlo môžete očakávať. Napríklad inštalácia strešného okna na strechu orientovanú na sever ponúkne celoročne stále množstvo denného svetla. Ak vás zaujímajú úspory energie, odporúčame vám nainštalovať strešné okno tak, aby smerovalo na juh.

3. Energetická účinnosť

Aby ste zabránili tomu, aby váš nový svetlík zmenil váš dom na solárnu pec, je dôležité preskúmať niektoré z možností energeticky efektívneho strešného okna, ktoré ponúka informovaný dodávateľ svetlíkových okien. Vedeli ste napríklad, že tónované sklá môžu znížiť množstvo tepelnej energie prichádzajúcej cez vaše svetlíky? Sklon a poloha vášho svetlíka tiež určuje jeho energetickú účinnosť.

4. Pevné vs. vetrané svetlíky

Chcete vetrať svoj domov prostredníctvom svojho nového strešného okna? Ak je to tak, mali by ste sa opýtať informovanej spoločnosti, zaoberajúcej sa dodávkami stavebných výrobkov, na možnosti vetraných svetlíkov. Všeobecne sú vetrané svetlíky náchylnejšie na netesnosti, avšak sú ideálne na zavedenie cirkulácie vzduchu do vášho domova. Vetrané svetlíky sú tiež nákladnejšie ako pevné svetlíky.

5. Sklo vs. plast

Strešné okná zasklené sklom sú nákladnejšie ako ich plastové náprotivky. Mnoho majiteľov domov však oceňuje aj to, že sa časom nemusia starať o škrabance. Zatiaľ, čo sklenené svetlíky dokážu roky poskytovať jasný výhľad, plastové svetlíky majú tendenciu časom meniť farbu.

6. Riziko pádu

Inštaláciu strešného okna vo vašej domácnosti neodporúčame, pokiaľ nemáte skúsenosti s podobnými projektmi na vylepšenie domácnosti. Avšak, aj keď sa považujete za domáceho kutila, vždy je dôležité dodržiavať pri práci na rebríkoch bezpečnostné opatrenia. Noste topánky alebo čižmy so správnou trakciou. Nezabudnite tiež použiť rebrík správneho typu a výšky pre danú prácu.

7. Sezóna pre inštaláciu

Leto je vhodné na inštaláciu strešného okna kvôli jeho suchému počasiu. Svetlíky však môžu byť inštalované celoročne. Pri premýšľaní o inštalácii strešného okna je dôležité zvážiť, ktoré ročné obdobie vám viac vyhovuje. V lete je nižšia pravdepodobnosť dažďa, preto by s omeškaním inštalácie strešného okna nemal byť problém. Zatiaľ, čo v lete je inštalácia strešného okna bežnejšia, väčšina dodávateľov svojim zákazníkom v zime za inštaláciu strešných okien účtuje oveľa menej. Je teda len na vás, ktoré ročné obdobie si zvolíte. 

Ako nainštalovať strešné okno

Okno na streche prepúšťa podstatne viac svetla ako vertikálne okno, takže aj vďaka malému strešnému oknu sa môže miestnosť zdať väčšia a vzdušnejšia. Pri plánovaní inštalácie svetlíka nezabudnite vziať do úvahy, odkiaľ svieti slnko. Strešné okná na južnej alebo západnej časti strechy budú zhromažďovať priame slnko - strešné okná smerujúce na sever alebo na východ nemusia byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Pred pridaním strešného okna dodávateľ zhotoví obrubník a votkanie lemovania obrubníku do šindľov.

Čo treba urobiť pred inštaláciou strešného okna

Pred inštaláciou strešného okna dodávateľ zhotoví obrubník okolo otvoru strechy a votkanie lemovania obrubníku do šindľov. Akékoľvek strešné okno, ktoré prepúšťa priame slnečné svetlo, sa v horúcich dňoch určite stane tepelnou pascou. Ak teda chcete inštalovať strešné okno smerujúce na juh alebo na západ, nezabudnite premyslieť a naplánovať spôsoby, ako bude okno slnečné žiarenie prepúšťať.  

Niektorí výrobcovia predávajú pre svoje svetlíky tienidlá alebo žalúzie, ovládané diaľkovým ovládaním - rozhodnúť sa pre ne by bol jeden zo spôsobov, ako minimalizovať problém. Ďalším je výber vetracieho svetlíka, ktorý je možné otvoriť a umožniť únik horúceho vzduchu. 

Strešné okná vysoko v podkroví

Pamätajte na jeden dôležitý fakt: Ak chcete nainštalovať strešné okno v miestnosti, ktorá má podkrovie vyššie, budete musieť postaviť svetelný hriadeľ. 

V tomto podkroví je zabudované rámovanie svetelnej šachty, ktorá bude lievkovať svetlo zo strechy do miestnosti pod ňou. Teraz, keď je rámovanie dokončené, sa na vnútornú stranu svetelného hriadeľa pridáva sadrokartón.

Tvar svetelného lúča riadi šírenie lúča prirodzeného svetla. Hriadeľ, ktorý je rozšírený na všetkých štyroch stranách, sa šíri svetlom v najširšej oblasti; kolmý hriadeľ so zvislými stranami zameriava svetlo priamo dole. Hriadeľ rozšírený iba na jednej alebo dvoch stranách vysiela viac svetla v smere rozšírených strán.

Plánovanie inštalácie strešného okna

Uistite sa, že akékoľvek strešné okno, ktoré chcete nainštalovať, bude vyhovovať miestnym predpisom pre zaťaženie, odolnosť proti vetru a súvisiace faktory. Na inštaláciu vo väčšine regiónov sú potrebné stavebné povolenia.

Dimenzovanie a umiestnenie strešného okna v podkrovnej miestnosti tak, aby zachytilo výhľad, si vyžaduje starostlivé plánovanie. Sklon strechy ovplyvní správne umiestnenie. Nízko sklonená strecha bude vyžadovať pri rovnakom výhľade vyššie okno ako strmšia strecha. Výrobcovia strešných okien majú tabuľky, v ktorých sú uvedené odporúčania založené na sklone strechy.
 
Inštalačný materiál

Okrem strešného okna budete potrebovať rám 2 x 4, sadrokartón a dokončovacie materiály pre strop, strešný papier, strešné klince a 16d pozinkované klince, krokové lemovanie a nepretržité lemovanie. Sada nástrojov by mala obsahovať kotúčovú pílu, kladivo, plochú páčku, plechové odrezky a univerzálny nôž.

Inštalácia strešného okna krok za krokom

Nie je to ľahký projekt, pretože zahŕňa rezanie strechy a inštaláciu nových prvkov rámovej konštrukcie, ako aj inštaláciu sadrokartónu a dokončenie stropu pod strešným oknom.

Strešný papier a kovové lemovania musia byť nainštalované správne, inak bude strecha presakovať okolo strešného okna. Ak máte dobré stolárske zručnosti, postupujte presne podľa pokynov výrobcu; inak si najmite profesionála.

1 Vyrežte a orámujte otvor.

Pri rezaní otvoru vo vašej streche postupujte podľa pokynov výrobcu. Z vnútornej strany vyvŕtajte lokátorový otvor tam, kde chcete mať stred strešného okna a potom vyrežte otvor okružnou pílou. Orámujte otvor tak, aby bol podľa stavebných predpisov konštrukčne zdravý. Pred rezaním a demontážou bezpodmienečne podoprite konce strešných krokví! Nainštalujte hlavičky trámov kolmo na zvyšok trámov. Ak je strešné okno namontované nad podkrovím, budete tiež musieť vyrezať a zarámovať otvor v strope miestnosti pod ním a vyrezať svetelný hriadeľ cez podkrovie. 

Poznámka: Ak nie ste oboznámení so základnými stolárskymi postupmi alebo inštalujete veľký svetlík, ktorý si bude vyžadovať odstránenie viac ako jednej strešnej krokvy, obráťte sa na profesionálneho staviteľa.

2 Odrežte strešnú krytinu a pripevnite strešné okno.

Pomocou úžitkového noža a pravítka vyrežte strešný šindeľ asi 3 palce dozadu od otvoru na všetkých štyroch stranách. Nastavte strešné okno na miesto v strede otvoru a pripevnite ho na strechu klincami alebo skrutkami.

3 Zasuňte podklad.

Nastrihajte pásy strešného papiera široké asi 8 palcov a zasuňte ich pod šindle. 
Nainštalujte spodný diel, potom boky a potom hornú časť. Myšlienkou je prekrývať kusy nadol so strechou tak, aby sa voda mohla správne prelievať. Vkradnutie papiera pod šindle bude zložité. Pomocou plochej páčidla zdvihnite všetky strešné klince, ktoré by vám prekážali v ceste, pričom dávajte pozor, aby ste nepoškodili šindle.

4 Nainštalujte lemovanie spodnej a krokvovej časti.

Namontujte spodnú lemovku, jeden kus, ktorý sa čiastočne omotá okolo strešného okna a sedí na vrchu strešného šindľa. Strešnú krytinu alebo blikajúce klince zatĺkajte vodorovne do strešného okna, nie zvisle do strechy. Ďalej zasuňte jednotlivé kúsky stupňa blikajúce pod šindle. Na každej strane začnite zdola a vypracujte. Stupňovité blikajúce kúsky sa musia navzájom prekrývať asi o 4 palce. Pripevnite blikajúce kúsky na strešné okno, nie na strechu.

5 Nainštalujte plné lemovacie kúsky.

Tieto kúsky sú navrhnuté tak, aby tesne priliehali na strešné okno a zabezpečili, aby voda nemohla vniknúť medzi krokové svetlo a strešné okno. Najprv pripevnite spodný kus a potom bočné diely. Namontujte horný diel (nazývaný blikajúca hlava) tak, že ho zasuniete pod krytinu a pripevníte k strešnému oknu.