Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Štuk

Najmite si skúseného odborníka na štuk z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Štuk

Potrebujete službu z oblasti štuk? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na obhliadku, čistenie stien, penetráciu steny penetračným náterom, nanášanie štukovej omietky. Cena štukovej malty sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: hladidlo, vodováha, vedro, metlička, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18173 murárov v danej kategórií
Pozrite tiežŠtuk cena

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Štuk

Exteriér vášho domova je to, čo na hostí robí prvý dojem. Štukovanie osvieži exteriér domu nielen sviežim a čistým vzhľadom, ale tiež poskytuje majiteľovi veľa výhod. Zistite viac o štuku a o tom, prečo môže táto cementová zmes poskytnúť vlastníkovi veľa kladov.

Čo je to štuk?

Štuk je zmes cementu, piesku, vápna a vody a po vyschnutí ho možno natrieť ľubovoľnou farbou. Dodávatelia zmiešajú štuky a nanášajú ich na drôtený základ, ktorý sa nazýva lata, vo viacerých vrstvách. Poskytuje odolný a plynulý vzhľad exteriéru. Štuk je ideálny pre modernú domácu povrchovú úpravu, ale dodávatelia môžu vytvoriť štuk v rôznych textúrach a vytvoriť tak požadovaný vzhľad. Tieto štýly môžu byť kamienkové, hrabľavé, hladké a krútené.

Výhody

Trvanlivosť
Štuk je veľmi odolný materiál, ktorý sa dá použiť na exteriér domu, pretože táto cementová zmes vydrží aj 50 rokov s minimálnou alebo žiadnou údržbou. Pretože štuk sa spolupracuje s vplyvom počasia, znižuje sa riziko praskania alebo rozpadania sa pod tlakom meniacich sa ročných období. Keď dodávateľ správne izoluje exteriér štuku, bude odolný aj proti plesniam a hnilobe.

Údržba
Údržba štuku je minimálna. V porovnaní s inými materiálmi, nie je potrebné ho opakovane natierať, znovu nananášať, vymeniť alebo pravidelne čistiť. Štuk je skvelá voľba. 

Pridaná hodnota domu
Štuk v exteriéri môže zvýšiť hodnotu vášho domu z viacerých dôvodov. Je energeticky efektívny, protipožiarny, nenáročný na údržbu, odolný proti hnilobe i tlmí hluk. Nielen, že dodá vášmu domovu hodnotu v prípade, že sa ho rozhodnete predať, ale tieto výhody vám umožnia žiadať o vyššiu poistku nehnuteľnosti.

Ľahká inštalácia
Inštalácia štuku vrátane času sušenia trvá len asi dva dni. Proces je rýchly. Štuk je univerzálny materiál, pretože sa dá aplikovať na mnoho materiálov vrátane dreveného a betónového muriva. Po nainštalovaní štuku je potrebné vybrať si farbu! Bavte sa týmto procesom a pamätajte, že na rozdiel od tehál je možné túto farbu kedykoľvek zmeniť. 

Všetko, čo potrebujete vedieť o štukových domoch

Štukovaná vlečka, druh ručne stierkovanej murovanej omietky pozostávajúcej z cementu, vody a piesku, je typickým prvkom španielskej a stredomorskej architektúry. Tieto štukové domy majú exteriér v rôznych textúrach od okruhliakových až po takmer hladké, v závislosti od techniky aplikácie, a poskytujú trvalú ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Tento typ muriva má ale svoje tienisté stránky a nie je vhodný pre každú nehnuteľnosť. 

História a rastúca popularita

Najstarší štuk obsahoval namiesto cementu vápno. Pretože sa jeho zložky bežne nachádzajú v prírode, je to jeden z najstarších prírodných druhov vlečiek, ktorý sa datuje do starovekého Grécka. Predpokladá sa, že Španieli priniesli štukatúru do Mexika a na americký juhozápad, kde vytvorili tvrdé skaly tak, že túto zmes nanášali na rámy z palice, kameňa alebo dreva.

S hromadnou výrobou suchého cementu začiatkom 20. rokov 20. storočia vstúpila štukovaná vlečka do novej éry. Cement zvýšil spracovateľnosť štuku a predĺženie doby schnutia umožnilo staviteľom väčšiu slobodu. Juhozápad však napriek tomu zostal ideálnym miestom pre štuky vďaka suchým podmienkam a vysokému obsahu piesku, vďaka ktorým bola pôda stabilná.

Pokusy o inštaláciu tradičného štuku v severnejšom a východnejšom podnebí sa stretli so zmiešanými výsledkami. V regiónoch, kde sa pôda pohybovala a spôsobila usadenie základov domu, sa v štuku objavili trhliny, ktoré umožnili dažďu preniknúť a uvoľniť vlečku z opláštenia. Dnes pridanie polymérov a ďalších látok na zvýšenie flexibility spolu s rafinovanými aplikačnými technikami zlepšilo odolnosť štuku, čo z neho robí čoraz väčšiu voľbu.

Výhody a nevýhody štuku

Štukatúra je atraktívna z mnohých dôvodov, najmä z hľadiska požiarnej odolnosti. 2,5 cm náter štuku šíreniu ohňa z jednej strany steny na druhú po dobu najmenej jednej hodiny. Vďaka tomu je štukatúra žiaduca pre viacgeneračné byty s prísnymi požiarnymi predpismi a pre štvrte, kde sú domy postavené v tesnej blízkosti.

Potom je tu vzhľad a príťažlivé odtiene - od jemných odtieňov po hlboké zemité tóny - ktoré sa dosiahnu pridaním farbív do zmesi. Štuk sa zvyčajne spájal s plochými strechami a strešným materiálom z hlinenej škridly. Ľudia však považujú povrch za atraktívny, preto štuky často uvidíte aj v domoch so šikmými strechami a so šindľovými aj kovovými strešnými materiálmi.

Ale kvôli svojej krehkej povahe štukový obklad praskne, ak sa základ domu usadí. Jednoducho to nie je najlepšia voľba v regiónoch, kde je pôda s vysokým obsahom ílu a je známa tým, že napučiava a základy sa posúvajú.

V priebehu času môžu dokonca aj v domácnostiach s pevnými základmi vzniknúť vlasové praskliny. Malé praskliny neovplyvnia celistvosť vlečky a dajú sa často opraviť bez toho, aby ste zavolali profesionála. Niektoré štukové domy postavené po druhej svetovej vojne boli vytvorené nástrekovou formou, ktorá sa neukázala tak robustná ako tradičné štetky ručne hladené. Postupom času môžu byť tieto domy náchylné na veľké množstvo prasklín. Jedinou skutočnou možnosťou je odstránenie chybnej vlečky a jej výmena u renomovaného dodávateľa.

A konečne, štuk nemá výrazný izolačný faktor: 2,5 cm vrstva štuku má hodnotu 0,20 R, čo znamená, že má iba 20 percent izolačného faktora nájdeného v rovnakej hrúbke dreva.

Proces 

Štuk je inštalovaný vo vrstvách, čo je časovo náročný a prácny proces, ktorý vykonávajú kvalifikovaní profesionáli - nie je to práca ani pre najambicióznejších domácich majstrov - a preto môže byť drahý. 

Proces aplikácie závisí od štruktúry domu - steny s drevenými rámami vyžadujú viac vrstiev tradičného štuku ako blok alebo betón. Aplikáciou štuku vo vrstvách a umožnením každej vrstve stuhnúť dodávateľ postupne zvyšuje hrúbku vlečky.

Tradičné štuky sa nanášajú v troch vrstvách na vonkajšie steny s dreveným rámom. Začína sa to „škrabancom“ roztiahnutým na kovovej lište pripevnenej k vonkajšiemu plášťu domu. Drsný povrch umožňuje priľnutie ďalšej vrstvy, „hnedého plášťa“. Hnedý náter dodáva silu a slúži ako podklad pre „vrchný náter“, ktorý je možné ručne stierkovať a vytvoriť tak vlastnú povrchovú štruktúru.

Dvojvrstvový štuk sa používa na betónové, tehlové a blokové steny. Vďaka existujúcemu murivu je škrabanie zbytočné. Namiesto kovovej laty sa na stenu muriva nanesie spojovacie lepidlo a potom sa nanesú dve vrstvy štuku.

Jednovrstvový štuk je relatívne nový proces využívajúci štuk zmiešaný so sklenenými vláknami nanášaný na kovovú lištu. Nie všetci štukatérski dodávatelia ponúkajú proces nanášania jednej vrstvy, takže je možné, že budete musieť vyhľadať niektorého z nich vo vašej oblasti.

Starostlivosť a údržba o štuk

Ak už jeden z týchto štukových domov vlastníte, venujte pozornosť potrebám jeho údržby, aby ste z tohto exteriéru dostali maximum.

Ak sa obávate usadzovania základov, urobte kroky na zníženie pohybu pôdy. Inštaláciou dobrého odkvapu a zvodov a upravením sklonu dvora smerom od základu obmedzíte nasýtenie pôdy a znížite riziko pohybu základov.

Nečistoty a zvyšky, ktoré sa hromadia na štuku, odstráňte kefou so strednými štetinami a záhradnou hadicou. Čistenie pomocou vysokotlakového čističa sa neodporúča, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu povrchu.

Na odstránenie plesní spojte jednozložkové nechlórové bielidlo s tromi dielmi vody a pomocou špongie alebo štetca naneste priamo na škvrny. Pred opláchnutím pomocou hadice nechajte roztok vsiaknuť na povrch.

Výkvet, biela škvrna, ktorá sa môže vyvinúť na štuku vystavenom dlhodobej vlhkosti, je možné odstrániť nastriekaním bieleho octu. Pred opláchnutím hadicou počkajte niekoľko minút. Ak je to potrebné, znova ho ošetrite a škvrnu úplne odstráňte.

Majte na pamäti, že štuky je možné natrieť. Len s trochou starostlivosti si vaša štukovaná vlečka zachová svoj osobitý vzhľad aj v nasledujúcich rokoch.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS