Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Tatranský profil

Najmite si skúseného odborníka na tatranský profil z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Tatranský profil

Potrebujete službu z oblasti tatranský profil? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na vymeranie a výpočet potrebného materiálu na obklad, inštaláciu obkladu. Cena dreveného exteriérového obkladu sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: pero a drážka, ošetrenie, impregnácia a lak na drevený obklad , ktoré vám poskytne niektorý z našich 18463 obkladačov v danej kategórií

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Často kladené otázky

Prečo hľadať tatranský profil na Wilio?

Tatranský profil je slovenská klasika, ktorá v súčasnosti opäť naberá na popularite a stáva sa stále viac používaným materiálom. Vďaka moderným technológiám pri spracovaní a úprave dreva je tou správnou voľbou pri drevodomoch, chatách, altánkoch, a dokonca aj pri stavbe hospodárskych budov. Je možné ho použiť v interiéroch aj exteriéroch. Stačí vybrať typ dreva a, najmä pri hospodárskych budovách alebo budovách s menšími estetickými nárokmi, použiť zodpovedajúcu akosť. Na stránke Wilio vyhľadáte množstvo skúsených profesionálov, ktorí vám tatranský profil odborne nainštalujú a poradia, ako sa o drevo starať tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie. Najatím odborníka  ušetríte čas a zbytočným experimentovaním pri montáži materiál aj peniaze. Nestrácajte čas a zadajte svoj dopyt cez Wilio už dnes a za chvíľu dostanete cenové ponuky na predaj aj montáž. 

Aké práce si vyžaduje tatranský profil?

Na začiatok si treba dobre zvážiť, aký druh budovy alebo stavby ideme obkladať. Postup práce bude podobný ak obkladáme interiér aj exteriér. Najprv potrebujeme zhotoviť nosnú konštrukciu z dreva. Na pripravenú konštrukciu osádzame jednotlivé dosky tatranského profilu. Tie je nutné skracovať a prispôsobovať. Po uložení je drevo možné povrchovo upraviť a doladiť tak jeho farbu vhodným náterom. 

Prečo hľadať tatranský profil na Wilio?

Potrebujete obložiť fasádu chaty, domu alebo altánku? Chcete si spríjemniť interiér pravým drevom v krásnom štýle tatranského profilu a cítiť tak vôňu dreva celý deň? Riešenie je na dosah a steny alebo stropy môžu byť podľa vašich predstáv hotové v priebehu pár dní. Zadajte svoj dopyt na stránke Wilio, získajte cenové ponuky  a vyberte si tú, ktorá vám vyhovuje najviac.

Ako dlho trvá inštalácia tatranského profilu?

Dĺžka práce bude závisieť od plochy, ktorú ideme pokrývať. Časovo najnáročnejšou pri inštalácii akéhokoľvek dreveného obkladu je príprava drevenej nosnej konštrukcie. Práca sa môže predĺžiť aj členitosťou steny alebo stropu. Celkový čas potrebný na dokončenie práce bude závisieť od náradia a schopností konkrétneho odborníka. Obloženie menšej izby so štyrmi stenami bude trvať 3 – 4 pracovné dni. Prirátajte čas navyše v prípade, že drevo chcete ošetriť pred inštaláciou proti plesniam a po inštalácii ochranným lakom.

Ako nájdem kvalitné montáže tatranského profilu?

Nájsť kvalitných odborníkov na montáž tatranského profilu je jednoduché. Zistite miery plôch, ktoré chcete obložiť tatranským profilom a vypočítajte obsah v m2. tento údaj si dobre zapamätajte – budete ho potrebovať pri zadávaní dopytu na stránke Wilio. Skúsení profesionáli z vášho okolia vám zašlú cenové ponuky a vy si vyberiete tú, ktorá vám bude vyhovovať najviac.

Mám pred montážou tatranského profilu dodať materiál a vybavenie?

Áno, pred montážou tatranského profilu je vhodné zabezpečiť materiál dopredu. Jeho výberu venujte dostatok pozornosti a času. Po dohode s odborníkom sa pri výbere a dodávke materiálu môžete spoľahnúť na neho. Vybavenie dodávať nemusíte. Najatý profesionál si prinesie svoje náradie – vy sa tak môžete sústrediť na detaily a dozerať na výsledok.

Koľko stojí tatranský profil?

Cenu tatranského profilu určujú dva základné parametre – druh dreva a akosť/kvalita. Kombinácia týchto dvoch parametrov udá cenu tatranského profilu v rozmedzí 4 – 10€/ m2. Pamätajte, že k inštalácii je potrebné aj ďalšie drevo na výrobu nosnej konštrukcie, ukončovacie lišty, dilatačné lišty a podľa potreby skrutky alebo klince a montážne pliešky. Tieto prvky sa rátajú na bežný meter (bm) a tvoria menšiu časť celkových nákladov na materiál.

Typické práce

Tesár, Drevený obklad na fasádu, Sauny, Altánky, rekonštrukcia podkrovia

Postup práce

Práca s tatranským profilom začína pri zmeraní plochy a výpočtu v m2. Potom je potrebné si ujasniť, aké estetické nároky máme a k tomu prispôsobíme aj výber dreva - tatranského profilu. Ak sa jedná o hospodárske budovy odporúčame zvoliť II. triedu kvality. V prípade, že nároky na kvalitu a estetiku sú vysoké, určite siahneme po I. triede kvality. Tu máme na výber celý rad drevín, z ktorých je tatranský profil vyrobený. V ponuke nájdeme slovenské ale aj cudzokrajné – najmä severské dreviny. Tieto sa vyznačujú väčšou hustotou dreva, a tak sú odolnejšie voči poveternostným podmienkam u nás, aj voči škodcom. Cena síce stúpne nahor, ale výsledok bude stáť za to. Výberom severských drevín získate moderný a trvácny dizajn, ktorým sa odlíšite. Drevo musíme pred inštaláciou ošetriť nástrekom alebo náterom proti plesniam. Určite tento krok nevynechajte. Niektorí predajcovia dreva vám vedia drevo dodať už ošetrené.

Spolu s tatranským profilom kupujeme aj materiál na výrobu nosnej konštrukcie. Ten musí byť ošetrený rovnako ako samotný tatranský profil. Konštrukcia sa vyrába z podkladových lát alebo konštrukčných hranolov. Tie sa inštalujú na steny alebo stropy, ktoré ideme obkladať. Správne zhotovená konštrukcia by mala poskytnúť tatranskému profilu priestor na „dýchanie“. Medzera medzi stenou a tatranským profilom by mala byť cca 8mm. Drevo bude časom pracovať a v prípade amatérskeho nabitia jednotlivých častí na seba, bez potrebných medzier, sa materiál dokrúti, dopraská a celá práca zdegraduje. Tatranský profil sa na konštrukciu pripevňuje klincami alebo skrutkami. Okrem spomenutých medzier je mimoriadne dôležité, aby celé uloženie bolo rovné. To sa zabezpečuje hneď na začiatku – pripevnením prvého panela tatranského profilu. Ak sa na začiatku niečo zanedbá, neskoršie „doladenie“ to už nezachráni. Aby ste zabránili krivému a nerovnému povrchu, oslovte odborníkov cez Wilio – vo vašom okolí sa ich nachádza dostatok. Po skončení inštalácie prichádza na rad povrchová úprava dreva. Týmto krokom dosiahnete dlhšiu životnosť aj možnosť upraviť vzhľad dreva kartáčovaním a náterom. Drevu sa zvýrazní jeho kresba a aj obyčajný slovenský smrek bude vyzerať luxusne.

Rady a tipy:

1.    Ošetrite drevo dopredu
Tatranský profil aj každý drevený materiál, ktorý sa použije pri inštalácii v interiéri aj exteriéri určite ošetrite proti plesniam dopredu. Spôsoby ošetrenia sú buď náterom, alebo nástrekom. Zabezpečte svojmu drevenému obkladu dlhú životnosť a tento krok určite nevynechajte.

2.    Vyberajte vhodnú kvalitu/ akosť
Na obloženie hospodárskych budov a iných úžitkových stavieb nepotrebujete tatranský profil I. triedy. Ušetríte veľkú sumu za materiál a pri esteticky menej náročných objektoch použite II. triedu. Naopak, ak sú nároky vysoké, určite siahnite po tom najlepšom. V prípade tatranských profilov sú to severské a cudzokrajné dreviny. Ich krásu viete znásobiť finálnou povrchovou úpravou – kartáčovaním a rôznymi lakmi a voskami.

3.    Aký je rozdiel v kvalite/ akosti.
Rozdiel v akosti tatranského profilu nie je v kvalite spracovania, ale spočíva v nedokonalostiach dreva. Tatranský profil II. triedy bude funkčne rovnaký ako I. triedy, rozdiel bude vo väčšom množstve hŕč, čiernych plôch a farebných nepravidelnostiach. 

4.    Osobne skontrolujte podmienky skladovania
Dôveruj, ale preveruj. Známa pravda platí pri nákupe tatranského profilu dvojnásobne. Ak máte možnosť, určite pred odvozom dreva k vám osobne navštívte predajcu. Získate tak dobrý obraz o tom, ako bolo drevo skladované. Je položené na suchom a rovnom povrchu? Je pod strechou a primerane chránené pred vplyvmi počasia alebo iných znečistení? Ak sú odpovede na tieto otázky záporné, odporúčame drevo kúpiť inde.

5.    Drevo sa musí aklimatizovať
Po dovoze dreva k vám nikdy nezačínajte s prácou okamžite. Najmä, ak plánujete tatranským profilom obložiť interiér, nechajte balíky rozbalené v miestnosti minimálne 48 hodín pred začatím prác. Niektorí odborníci odporúčajú až 7 – dňové skladovanie. Zabezpečíte tak rovnakú vlhkosť každého kúska dreva a predídete problémom s praskaním a krútením po inštalácii. Čas, potrebný na aklimatizáciu dreva, môžete využiť nájdením toho správneho profesionála z vášho okolia na stránke Wilio.

 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS