Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Urbanizmus a územné plánovanie

Hľadáte územného plánovača na urbanizmus a územné plánovanie? V tejto kategórii máme 15108 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

40249 profesionálov na Slovensku

72094 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Urbanizmus a územné plánovanie

Potrebujete službu z oblasti urbanizmus a územné plánovanie? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na projekčné práce a odborné poradenstvo v oblasti priestorového rozvoja, vypracovanie architektonických štúdií, inteligentné riešenia "smart cities". Cena služieb priestorového usporiadania a funkčného využívania územia sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: poradenstvo a školenia ohľadom zmien právnch predpisov a digitalizácia mapových podkladov, ktoré vám poskytne niektorý z našich 15108 špecialistov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

40249 profesionálov na Slovensku

72094 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Urbanizmus a územné plánovanie

Čo je to územné plánovanie?

Územné plánovanie je profesia, ktorá sa zaoberá zdravím a kvalitou života v mestských zónach - mestách a ich predmestiach, malých mestách a vidieckych oblastiach. Urbanisti spolupracujú s dopravným systémom, ekonomikou, životným prostredím, mestským dizajnom, zariadeniami, kultúrou a politikou mesta na udržaní alebo obnovení kvality života v mestách. Plánovanie je orientované na budúcnosť, pričom ide o profesiu, ktorá vytvára krátkodobé aj dlhodobé vízie vzhľadom na trhové a kultúrne vplyvy. Urbanisti pozerajú päť, dvadsať a dokonca aj päťdesiat rokov dopredu, aby predvídali budúce dôsledky súčasných trendov a aktivít a aby zabezpečili, že súčasné činnosti zlepšia kvalitu života v meste.

Čo robia urbanisti?

Ked’že je táto profesia dosť rozmanitá, urbanisti majú na starosti širokú škálu vecí. Najdôležitejšou úlohou urbanistov je spolupracovať s verejnosťou na identifikácii cieľov a následne pomáhať zhromažďovať zainteresované strany (komunitné organizácie, developérov a volených úradníkov) na ich dosiahnutie. 

Špeciálna úloha urbanistu sa týka problémov priestorového (alebo geografického) rozmeru. Takmer všetká práca sa vzťahuje na miesto. Plánovači formujú fyzické usporiadanie miest zónovaním konkrétnych oblastí pre rôzne typy a intenzitu rozvoja (obytné, komerčné, priemyselné, výškové, nízkopodlažné) a v spolupráci s inžiniermi a architektmi plánujú umiestnenie hlavného verejného vybavenia, ako sú dopravné a inžinierske siete. Urbanisti tiež pracujú na zachovaní a zlepšení priestorového a vizuálneho charakteru miest.

Urbanisti predvídajú, ako bude mesto v budúcnosti vyzerať a ako sa bude vyvíjať. Územné plánovanie je o možnostiach. Urbanisti predpokladajú, ako budú jednotlivé budovy do seba esteticky zapadať, ako budú prepojené s infraštruktúrou ulíc, kanalizáciou, vodovodnými potrubiami a elektrinou, ako zapadnú do miestnej ekonomiky, a aký bude dopyt po službách poskytovaných budovami, ktoré sa postavia. Urbanisti tiež spolupracujú s mocenskými štruktúrami spoločnosti, aby zabezpečili, že sa mesto bude rozvíjať spôsobmi, ktoré vytvárajú prosperitu, udržateľnosť a sociálnu rovnosť. Kto sú potenciálni užívatelia budov a priestorov medzi budovami? Má z rozvoja prospech celá spoločnosť? Ako sa užívatelia dostanú do a z tejto oblasti? Ako ovplyvní prítomnosť budov prírodné prostredie danej oblasti? Ako ovplyvní rozvoj ako celok obyvateľov štvrte, pokiaľ ide o pracovné príležitosti, možnosti nákupu, hluk, charakter okolia a životné náklady?

Keďže profesionálni urbanisti nemajú legálne oprávnenie svoje plány uskutočňovať, ich dôležitou úlohou je tiež komunikácia. Všetko, čo urbanista navrhne sa zrealizuje len v prípade, ak presvedčí ostatných, že je to správna vec. Urbanisti musia komunikovať v jazyku zrozumiteľnom pre rozličné typy ľudí, ktorí majú rôzne hodnoty a skúsenosti. Zároveň pomáhajú rôznym skupinám pri vzájomnej komunikácii. Aby sa mohla rozvinúť vízia spoločnosti do budúcnosti a podarilo sa implementovať kroky na jej uvedenie do života, územné plánovanie 21. storočia si vyžaduje spoluprácu.

Ako vyzerá deň urbanistov?

Každodenné činnosti urbanistov ich zavedú zo svojich kancelárií do terénu a na rôzne stretnutia. V kancelárii si prezerajú mapy a kresby, robia rôzne výpočty, píšu memorandá a reporty a odpovedajú na otázky občanov, developerov a verejných činiteľov. Územní plánovači tiež trávia čas v teréne, robia prieskumy, rozprávajú sa s občanmi a pozorujú rôzne situácie. Urbanisti sa tiež stretávajú a prezentujú plánovacím komisárom (občanom menovaným do plánovacej rady). Počas veľkých plánovacích projektov, ako je napríklad komplexný plán, urbanista koordinuje verejné stretnutia.

Kde urbanisti pracujú?

Tak, ako by sa dalo očakávať od výrazov „urbanista“ a „územný plánovač“, väčšina urbanistov pracuje pre obce, čo len samo o sebe zaberá veľa terénu. Urbanisti pracujú vo veľkomestách, vo veľkých a malých predmestiach v rámci metropolitných oblastí a aj v stredne veľkých a menších mestách, ktoré slúžia ako centrum aktivity pre väčšiu vidiecku oblasť. Urbanisti tiež pracujú v krajskej správe, v regionálnych plánovacích agentúrach a v štátnej správe.

Značný počet urbanistov pracuje aj v súkromnom sektore. Medzi klientov plánovaceho konzultanta patria predovšetkým mestá a kraje, ktoré potrebujú profesionálnu pomoc so špeciálnymi plánovacími projektmi či problémami, alebo developeri, ktorí potrebujú pomoc s ich projektami. Nižšie nájdete niekoľko ďalších príkladov, kde možno nájsť urbanistu pracovať:

•    Architektonické firmy si najímajú urbanistov, aby im pomohli navrhnúť funkčnejšie štvrte.

•    Banky si najímajú územných plánovačov, ktorí im majú pomáhať pri rozhodovaní o investovaní do obcí.

•    Agentúry ekonomického rozvoja si najímajú urbanistov, aby im pomohli lepšie pochopiť väzby medzi verejnou politikou a zamestnanosťou a lepšie komunikovať so zamestnávateľmi o konkurenčných výhodách konkrétnych lokalít.

•    Neziskové organizácie najímajú územných plánovačov na riadenie programov bývania, hypotekárnych úverov alebo programov ekonomického rozvoja.

•    Developeri si najímajú urbanistov, aby im pomohli vyjednať podmienky rozvoja, ktoré jednak vyhovejú potrebám developera a zároveň budú riešiť záujmy štvrtí a mestských úradov.

•    Školská správa si najíma územných plánovačov, aby im pomohli s rozhodnutiami o pridelení zdrojov alebo iniciatívami zaoberajúcimi sa novými prístupmi k poskytovaniu služieb.

•    Dopravné agentúry (napríklad štátne diaľničné oddelenia a miestne dopravné agentúry) potrebujú urbanistov, ktorí im pomôžu lepšie integrovať navrhované zlepšenia dopravy (či už diaľnice, cesty alebo cyklistické trasy) vzhľadom na nový rezidenčný a komerčný rozvoj.

Aký vplyv majú urbanisti na spoločnosť?

Vďaka práci, ktorú urbanisti robia, funguje mesto plynulejšie. Bývanie je cenovo dostupnejšie a kvalitnejšie. Komerčné oblasti majú väčšiu vitalitu. Pracovných miest je viac a lepšie platených. Ľudia strácajú menej času v dopravných zápchach. Dane sú nižšie. Parky sú zelenšie a priestrannejšie. Obyvatelia a návštevníci si užívajú lepší život.

Urbanisti vždy spolupracujú s ostatnými odborníkmi, s obyvateľmi, podnikmi a miestnymi úradníkmi, aby mohli naplánovať a implementovať postupy a programy, od ktorých sa očakáva, že povedú k vyššie opísaným pozitívnym dopadom.

Záujmy obyvateľov môžu byť niekedy v rozpore s túžbami firiem a developerov. Urbanisti majú etickú zodpovednosť za použitie svojich odborných znalostí, komunikačných schopností a vplyvu pri presadzovaní verejného záujmu, s osobitnou zodpovednosťou pri plánovaní potrieb znevýhodnených skupín a osôb.