Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Vybudovanie kanálu

Najmite si skúseného odborníka na vybudovanie kanálu z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Vybudovanie kanálu

Potrebujete službu z oblasti vybudovanie kanálu? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na geodetické zameranie, povolenia, zemné práce, hĺbenie základných rýh, vybudovanie kanalizačnej siete. Cena kanalizačnej siete sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: administratívne úkony a poplatky, čistenie kanalizácie špeciálnymi tlakovými a sacími vozidlami, ktoré vám poskytne niektorý z našich 19165 odborníkov v danej kategórií

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Budovanie kanálu - Inštalácia bytovej kanalizácie

Kanalizačné potrubie spájajúce dom s obecnou odbočkou, alebo hlavným kanalizačným potrubím typicky sa nachádzajúcim pod úrovňou ulice, sa nazýva bočné. Zvyčajne sa jedná o rúrku, ktorá je zakopaná pod hĺbkou mrazu v zákope, ktorý je správne pripravený a sklonený. Sklon je najdôležitejším aspektom práce, pretože určuje, ako dobre potrubie odteká pomocou gravitácie. Základný proces inštalácie novej bočnej kanalizácie je možné rozdeliť do piatich hlavných krokov. Všetkými podrobnosťami inštalácie sa zaoberá obecný úrad a musia byť schválené prostredníctvom jednej alebo viacerých kontrol.

Určite nadmorskú výšku

Prvým dôležitým krokom inštalácie kanalizačného potrubia je zistiť, ako ďaleko musí potrubie ísť, a nadmorskú výšku (hĺbku) oboch koncov potrubia. Pri inštalácii v domácnosti sa kanalizačné potrubie zvyčajne začína pri vývode hlavného odtoku domu v základoch budovy. Vedenie potom klesá dolu svahom až k miestu, kde sa napojí na mestskú odbočku alebo hlavný spoj, a to spojením nazývaným odbočka. Nadmorské výšky je možné merať a vymeriavať pomocou laserového výškomeru, GPS, alebo tradičného geodetického zariadenia.

Vypočítajte sklon

Na výpočet počiatočného sklonu sa používajú výška a dĺžka potrubia. Odpočítaním koncovej nadmorskej výšky od počiatočnej nadmorskej výšky získame celkový pokles nadmorskej výšky. Vydelením poklesu celkovým chodom (dĺžkou) potrubia sa získa sklon.
Napríklad, ak sa potrubie stretáva s centrálnou sieťou v hĺbke 1,8m a začína pri dome v hĺbke 1,2m, celkový pokles je 0,6m. Ak je potrubie 24m, sklon je:

0.6/24 = 0,025 alebo 2,5 percenta

Štandardný minimálny sklon pre bočné strany (vo väčšine oblastí) je 2 percentá alebo 2 metre klesania na 30m dĺžky. Skutočný sklon môže byť mierne strmší, musí však zodpovedať požiadavkám miestnych noriem. Príliš strmý svah spôsobí, že kvapaliny budú tiecť rýchlejšie ako pevné látky, čo vedie k upchávaniu. Príliš plytký svah zase nevytvára dostatočnú rýchlosť na správne odvodnenie.

Vykopte priekopu a položte podstielku

Hĺbenie bočnej kanalizácie je potrebné vykonávať opatrne, aby sa zabránilo zbytočnému narušeniu pôdy. Akákoľvek narušená pôda musí byť dôkladne zhutnená kvôli minimalizácii usadenín. Vo väčšine prípadov je najlepšie urobiť výkop čo najužší (minimalizácia narušenia pôdy), čo si však vyžaduje presnú znalosť miesta, kde bude potrubie končiť. Niekedy je nevyhnutná širšia priekopa.

Spodok výkopu musí byť hladký a zhutnený a musí sledovať požadovaný sklon. Do priekopy sa často kladie podstielkový materiál, zvyčajne piesok, ktorý poskytuje rúrke súvislú oporu. Piesok sa tiež svahuje oveľa jednoduchšie ako pôda, čo umožňuje jemné nastavenie svahu pred inštaláciou potrubia.

Nainštalujte potrubie

Kanalizačné potrubie je inštalované postupne po jednotlivých sekciách, zvyčajne sa začína na spodnom konci potrubia a postupuje sa do vyššej nadmorskej výšky. Moderná kanalizačná rúra je vyrobená z PVC a je spojená tesnením, alebo pomocou rozpúšťadlového lepidla. Štandardná veľkosť potrubia pre bytové vedenia je 10cm. Miestne normy určujú požadovaný materiál a veľkosť potrubia.

Vonkajší koniec každej časti potrubia by mal smerovať do kopca, aby sa minimalizovali zmeny netesností v spojoch potrubia. Potrubie sa pripája k centrálnej sieti podľa miestnych špecifikácií. Na konci pozemku väčšina noriem vyžaduje jeden alebo dva oddeľovače, ktoré umožňujú ľahký prístup k potrubiu na odsávanie alebo čistenie pomocou inštalatérskej pružiny.

Zasypte priekopu

Po úplnom namontovaní bočnej strany kanalizácie a po konečnej kontrole sa projekt dokončí zasypaním výkopu. Proces zasypávania sa často začína vrstvou piesku, ktorý chráni potrubie a eliminuje prípadné medzery okolo potrubia. Potom je priekopa po vrstvách zasypávaná pôdou, pričom každá vrstva je starostlivo zhutnená za účelom predchádzania usadeniu.

Je dobré na prvú vrstvu zhutnenej pôdy inštalovať výstražnú pásku, často sa to aj vyžaduje. Upozorní to pracovníkov na prítomnosť potrubia a zabráni sa tým náhodnému poškodeniu počas akýchkoľvek výkopov v oblasti.

 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS